Jump to content



Τελος το FREE Super Saver Delivery απο amazon.co.uk


morpheusgr

Recommended Posts

Ποια αισχροκέρδεια ρε παιδιά. Θέλετε να ανεβάσω τιμολόγια από infoquest να δείτε τι τιμή αγοράζω χονδρική; Και μετά καθίστε και υπολογίστε εσείς το ποσοστό κέρδους που πρέπει να βάλω για να μπορέσω να πληρώσω το φπα (23%) και όλα τα πάγια έξοδα.

Το να κατηγορείτε τα μικρομάγαζα είναι πολύ εύκολο. Το να δείτε λίγο πιο πέρα και να βρείτε τον πραγματικό ένοχο είναι το θέμα.

Αυτό δεν το κατάλαβα .... Το ΦΠΑ το πληρώνει ο πελάτης και όχι ο καταστηματάρχης ....

Και εγώ αγοράζω πληρώνοντας το ΦΠΑ χοντρική αλλά μόλις δώσω το αντικείμενο θα εισπράξω πίσω το ΦΠΑ από τον πελάτη. Οπότε είναι σαν να μην πληρώνω. Θα αποδώσω ΦΠΑ μόνο για το ποσό που θα καρποθώ από την παροχή υπηρεσιών που και αυτό το ποσό ο πελάτης το έχει πληρώσει σε εμένα.

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ είναι αυτός που θα πληρώσει το ΦΠΑ και για το αντικείμενο (βάση αρχικής τιμής χοντρικής) ΚΑΙ την ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ στο ΦΠΑ από την μεγαλύτερη τιμή που εσύ θα του το πουλήσεις ...

Άρα ?

Το ότι ένα μικρό κατάστημα δεν μπορεί να σταθεί με μικρό περιθώριο κέρδους από την στιγμή που δεν έχει μεγάλο αριθμό πωλήσεων, είναι δεδομένο .

Τα μεγάλα καταστήματα στηρίζονται στον πολλαπλό αριθμό πωλήσεων για να επιτύχουν κέρδος και ΟΧΙ στην υψηλότερη τιμή.

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι σε αυτή την περίπτωση.

Το ότι και τα μικρά καταστήματα έχουν πάγια έξοδα είναι σίγουρο αλλά ο καταστηματάρχης είναι επενδυτής και εκ των προτέρων παίρνει το ρίσκο να επενδύσει σε έναν τομέα που πιστεύει πως μπορεί να είναι ανταγωνιστικός . Αν δεν μπορεί να είναι, δεν μπορεί να σταθεί το εγχείρημά του ! Έκανε λάθος κίνηση- επένδυση.

Δεν θα πληρώσει ο αγοραστής για την κακή επαγγελματική- επιχειρηματική κίνηση του εκάστοτε μικροπωλητή..... Δυστυχώς έτσι είναι το εμπόριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply
Αυτό δεν το κατάλαβα .... Το ΦΠΑ το πληρώνει ο πελάτης και όχι ο καταστηματάρχης ....

Και εγώ αγοράζω πληρώνοντας το ΦΠΑ χοντρική αλλά μόλις δώσω το αντικείμενο θα εισπράξω πίσω το ΦΠΑ από τον πελάτη. Οπότε είναι σαν να μην πληρώνω. Θα αποδώσω ΦΠΑ μόνο για το ποσό που θα καρποθώ από την παροχή υπηρεσιών που και αυτό το ποσό ο πελάτης το έχει πληρώσει σε εμένα.

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ είναι αυτός που θα πληρώσει το ΦΠΑ και για το αντικείμενο (βάση αρχικής τιμής χοντρικής) ΚΑΙ την ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ στο ΦΠΑ από την μεγαλύτερη τιμή που εσύ θα του το πουλήσεις ...

Άρα ?

Άρα θα προτιμούσα να τα έπαιρνε το κράτος στη πηγή να μην τα έχω καθόλου, παρά να μου τα ζητάει κάθε τρίμηνο.

Το ότι ένα μικρό κατάστημα δεν μπορεί να σταθεί με μικρό περιθώριο κέρδους από την στιγμή που δεν έχει μεγάλο αριθμό πωλήσεων, είναι δεδομένο .

Τα μεγάλα καταστήματα στηρίζονται στον πολλαπλό αριθμό πωλήσεων για να επιτύχουν κέρδος και ΟΧΙ στην υψηλότερη τιμή.

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι σε αυτή την περίπτωση.

Άρα θάνατος στους μικρούς;

Το ότι και τα μικρά καταστήματα έχουν πάγια έξοδα είναι σίγουρο αλλά ο καταστηματάρχης είναι επενδυτής και εκ των προτέρων παίρνει το ρίσκο να επενδύσει σε έναν τομέα που πιστεύει πως μπορεί να είναι ανταγωνιστικός . Αν δεν μπορεί να είναι, δεν μπορεί να σταθεί το εγχείρημά του ! Έκανε λάθος κίνηση- επένδυση.

Δεν θα πληρώσει ο αγοραστής για την κακή επαγγελματική- επιχειρηματική κίνηση του εκάστοτε μικροπωλητή..... Δυστυχώς έτσι είναι το εμπόριο.

Όποτε μας συμφέρει ο καταστηματάρχης είναι επενδυτής και παίρνει ρίσκο, ενώ άλλοτε είναι απλά ένα λαμόγιο κλέφτης που κλέβει το κράτος.

Ο αγοραστής πληρώνει την στρεβλή οικονομική πολιτική που ακολουθείται, όχι τις επιλογές του καταστηματάρχη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα προτιμούσα να τα έπαιρνε το κράτος στη πηγή να μην τα έχω καθόλου, παρά να μου τα ζητάει κάθε τρίμηνο.

Άρα θάνατος στους μικρούς;

Όποτε μας συμφέρει ο καταστηματάρχης είναι επενδυτής και παίρνει ρίσκο, ενώ άλλοτε είναι απλά ένα λαμόγιο κλέφτης που κλέβει το κράτος.

Ο αγοραστής πληρώνει την στρεβλή οικονομική πολιτική που ακολουθείται, όχι τις επιλογές του καταστηματάρχη.

Το κράτος ΔΕΝ γνωρίζει πριν γίνει η πράξη αγοραπωλησίας μεταξύ εσένα και του πελάτη σου το ποσό που θα του το πουλήσεις και την προσαύξηση που θα βάλεις ώστε να τα πάρει προκαταβολικά ή κατευθείαν από τον πελάτη... !!!

Αρα αυτό που λες ΔΕΝ γίνεται !

Εγώ δεν μίλησα για λαμόγια ... πουθενά.

Η αγορά είναι μια και κινείται βάση οικονομικοτεχνικών κριτηρίων .... Από την στιγμή που εσύ και ο κάθε καταστηματάρχης, ακόμα και ο εκάστοτε πολίτης ζητά και ψηφίζει για ελεύθερη αγορά και ανταγωνισμό και όχι κλειδωμένες τιμές, αυτό είναι και το αποτέλεσμα.

Ναι επενδυτής είσαι σε μια επιχείριση μεταπρατικού χαρακτήρα και τίποτα παραπάνω. Δεν παράγεις τίποτα, δεν έχεις για τίποτα αποκλειστικότητα, το μόνο που κάνεις είναι να αγοράζεις και να πουλάς με ένα κέρδος που νομίζεις πως σε συμφέρει . Αν αυτό είναι βιώσιμο πας καλά, αν όχι κλείνεις .

Προφανώς και στην σημερινή πραγματικότητα έχεις μεγάλες πιθανότητες να κλείσεις .

Για αυτό και όλα τα μικρομάγαζα δουλεύουν πλέον ιντερνετικά και χωρίς στοκ για να μειώσουν τα κόστη και να μπορούν να είναι βιώσιμα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το αν παράγω κάτι δε το ξέρεις, οπότε το αφήνουμε στην άκρη αυτό. Σαφώς και μια επιχείρηση δε μπορεί να είναι μονοδιάστατη και δεν μπορεί στα στηρίζεται μόνο σε ένα "ποδάρι".

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι όταν η ΜΜΕ θα εκλείψει, η αλυσίδα δε πρόκειται να σε λυπηθεί και πλέον επειδή θα είναι ολιγοπώλιο, θα αλωνίζει και θα κάνει ότι γουστάρει τιμολογιακά.

Όταν θέλω ελεύθερη αγορά, θέλω ελεύθερη αγορά όμως χωρίς μα και μου και υπό όρους.

Εγώ προσωπικά με το λιανεμπόριο δεν ασχολούμαι και δεν θέλω να ασχοληθώ επειδή είναι τελειωμένη υπόθεση, απλά δε γουστάρω να με λένε κλέφτη επειδή ο εγχώριος προμηθευτής μου είναι κλέφτης ή δεν ξέρει να κινηθεί σωστά στην αγορά.

Αυτά τα ολίγα από μένα.

Όσο για το ΦΠΑ, μπορεί να βεβαιωθεί και αποδοθεί on the fly με την καθιέρωση των ηλεκτρονικών συναλλαγών μέσω πιστωτικής κάρτας ή χρεωστικής κάρτας και να τελειώσει το πανηγύρι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ΦΠΑ, μπορεί να βεβαιωθεί και αποδοθεί on the fly με την καθιέρωση των ηλεκτρονικών συναλλαγών μέσω πιστωτικής κάρτας ή χρεωστικής κάρτας και να τελειώσει το πανηγύρι.

Χρεωστική κάρτα στην γιαγιά μου και πιστωτική στον παππού μου να πεις και θα σε πετάξουν έξω από το παράθυρο.

Ενα κράτος κοιτάζει το σύνολο των πωλητών, όχι το μέρος που είναι οι νέοι οι οποίοι έχουν επαφή με το αντικείμενο.

Για αυτό τον λόγο δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το αν παράγω κάτι δε το ξέρεις, οπότε το αφήνουμε στην άκρη αυτό. Σαφώς και μια επιχείρηση δε μπορεί να είναι μονοδιάστατη και δεν μπορεί στα στηρίζεται μόνο σε ένα "ποδάρι".

Η πώληση αγαθών δεν είναι παραγωγή. Ασχετα αν εσύ μπορεί να έχεις συμπεριλάβει και τομέα τεχνικών υπηρεσιών μέσα .

Αυτή την στιγμή μιλάμε για το αντικείμενο της πώλησης αγαθών = μεταπράτης .

Εκεί έχεις πρόβλημα βιωσιμότητας .

Στην Ελλάδα αλλά και γενικά οπουδήποτε υπάρχει ελεύθερη αγορά, έχουν πρόβλημα όλοι οι μικροί, ακόμα και αυτοί που παράγουν !

Αυτοί που παράγουν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί αν παράγεις έχεις κάνει είδη μια μεγάλη επένδυση .... σε πρώτες ύλες και εργαστηριακές εγκαταστάσεις.

Γνωστός μου έβγαλε στην αγορά ένα πολύ υψηλής ποιότητας αγαθό και σε -50% κάτω σε κόστος από τον ανταγωνισμό και δεν περπάτησε καθόλου, γιατί η Α και η Β μεγάλη εταιρία παραγωγής (ανταγωνιστικό προιόν) έδινε στους καταστηματάρχες μπόνους έκπτωση με βάση των αριθμό των πωλήσεων των προϊόντων της ... Οπότε και ο μικρός κατασκευαστής δεν μπορούσε να σταθεί στο χώρο άσχετα με την ανωτερότητα του προιόντς του .... και την χαμηλότερη τιμή του. Ο καταστηματάρχης κοιτούσε την τσέπη του και το κέρδος που θα είχε πωλώντας το ένα ή το άλλο προϊόν ....

Για να καταλάβεις πως η ιστορία έχει βαθύτερες ρίζες .... και πιάνει πολλαπλές ομάδες πωλητών και όχι μόνο καταστηματάρχες.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική κάρτα στην γιαγιά μου και πιστωτική στον παππού μου να πεις και θα σε πετάξουν έξω από το παράθυρο.

Ενα κράτος κοιτάζει το σύνολο των πωλητών, όχι το μέρος που είναι οι νέοι οι οποίοι έχουν επαφή με το αντικείμενο.

Για αυτό τον λόγο δεν γίνεται.

Στο εξωτερικό δεν έχουν μπαρμπάδες και γιαγιάδες;

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό δεν έχουν μπαρμπάδες και γιαγιάδες;

Η ενσωμάτωση τέτοιων συστημάτων απόδοσης φόρων γίνεται σταδιακά ώστε και το κοινό να μπορεί να έρχεται σε επαφή σιγά σιγά με την νέα πραγματικότητα.

Στο εξωτερικό και όπου αυτό γίνεται έχει ιστορία μέχρι να εδραιωθεί . Εδώ δεν υπάρχουν βάσεις για να γίνει αύριο κάτι τέτοιο.

Στο εξωτερικό (Γερμανία) σου ρίχνουν και πρόστιμο (μεγάλο) γιατί ξέχασες τα κλειδιά του αυτοκινήτου σου επάνω στην κλειδαριά και έβαλες τον συμπολίτη σου να σκεφτεί πονηρά = να σου κλέψει το αυτοκίνητο ...

Γελοία πράγματα ....

Δεν πάει να πει πως ότι κάνουν έξω είναι και σωστό. .... Για εμένα αν ένα τέτοιο μέτρο εφαρμοστεί αύριο θα δημιουργήσει πρόβλημα σε αρκετές κοινωνικές ομάδες ... και σε πολλούς επιχειρηματίες επίσης οι οποίοι μέσα στην τριμηνία χρησιμοποιούν τον ΦΠΑ για προσωρινή ρευστότητα . ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις πρόβλημα με την φοροδιαφυγή όμως, παίρνεις μέτρα. Δεν πηγαίνεις τους φόρους στο θεό επειδή "ο Έλληνας φοροδιαφεύγει", ούτε λασπολογείς για τον κοσμάκη που προσπαθεί να επιβιώσει.

Και το ευρώ δημιούργησε πρόβλημα σε όλες τις κοινωνικές ομάδες, ήρθε όμως γιατί και καλά μακροπρόθεσμα θα ήταν υπέρ μας. Δεν είναι επιχείρημα αυτό που λες... Οι βάσεις δημιουργούνται αν χρειάζεται. Απλά το υπάρχον σύστημα βολεύει τα λαμόγια σε όλα τα επίπεδα, οπότε δεν το αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

αι σε πολλούς επιχειρηματίες επίσης οι οποίοι μέσα στην τριμηνία χρησιμοποιούν τον ΦΠΑ για προσωρινή ρευστότητα . ...

Και μετά δεν έχουν να τον αποδώσουν, γιατί η αγορά είναι σκ@τ@...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις πρόβλημα με την φοροδιαφυγή όμως, παίρνεις μέτρα. Δεν πηγαίνεις τους φόρους στο θεό επειδή "ο Έλληνας φοροδιαφεύγει", ούτε λασπολογείς για τον κοσμάκη που προσπαθεί να επιβιώσει.

Και το ευρώ δημιούργησε πρόβλημα σε όλες τις κοινωνικές ομάδες, ήρθε όμως γιατί και καλά μακροπρόθεσμα θα ήταν υπέρ μας. Δεν είναι επιχείρημα αυτό που λες... Οι βάσεις δημιουργούνται αν χρειάζεται. Απλά το υπάρχον σύστημα βολεύει τα λαμόγια σε όλα τα επίπεδα, οπότε δεν το αλλάζουν.

Υπέρ μας ? Μας το σέρβιραν έτσι ... Κατά μας ήταν και είναι . Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα. Την κατάσταση την βλέπεις....

Η αλλαγή ενός νομίσματος από την αλλαγή σε ηλεκτρονικές πληρωμές απέχει πολυ.

Τέλος πάντων η συζήτηση για εμένα ξεκίνησε εκεί που αναφέρθηκε πως τον ΦΠΑ τον πληρώνει ο καταστηματάρχης ... το οποίο είναι ΛΑΘΟΣ 100% .. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε μιας και η κατάσταση προς το παρόν είναι δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ μας ? Μας το σέρβιραν έτσι ... Κατά μας ήταν και είναι . Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα. Την κατάσταση την βλέπεις....

Η αλλαγή ενός νομίσματος από την αλλαγή σε ηλεκτρονικές πληρωμές απέχει πολυ.

Τέλος πάντων η συζήτηση για εμένα ξεκίνησε εκεί που αναφέρθηκε πως τον ΦΠΑ τον πληρώνει ο καταστηματάρχης ... το οποίο είναι ΛΑΘΟΣ 100% .. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε μιας και η κατάσταση προς το παρόν είναι δεδομένη.

Εκ των υστέρων όλοι προφήτες είμαστε... Και αν διαβάσεις καλά τι έγραψα, θα παρατηρήσεις το "και καλά υπερ μας"

Όντως η αλλαγή σε ηλεκτρονικές πληρωμές απέχει πολύ από την αλλαγή νομίσματος. Η αλλαγή νομίσματος είναι μακράν πιο μεγάλη και δύσκολη αλλαγή. Για αυτό τον ήπιαν και τόσες οικονομίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπου μέσα στην συζήτηση διάβασα αυτό για τον επιχειρηματία/λαμόγιο: "θέλει να πατήσει επί πτωμάτων γιατί ρε αδερφέ πρέπει να επιζήσει", νομίζω τα λέει όλα. Οπότε αφού και εμείς με τη σειρά μας πρέπει να επιζήσουμε τότε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πατάμε στο πτώμα των λαμόγιων εμπόρων και έτσι πάμε και αγοράζουμε από το κάθε Amazon.co.uk ή skroutzομάγαζο με χαμηλότερη τιμή και δεν δίνουμε ούτε μια δεκάρα στον κάθε επιχειρηματία που δεν σέβεται τα ευρώ μας. Γίνεται να κλείσει το μαγαζί του κάθε τυρέμπορα απατεώνα που ψάχνει το κοροίδο? Γίνεται να κλείσουν ΟΛΑ τα μαγαζιά που ΔΕΝ είναι επαγγελματίες και δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο? Γίνεται να πάνε στο διάολο όλοι αυτοί (α ρε Λεβέντη με τις ατάκες σου), μπάς και στρώσει η αγορά αλλά και γενικότερα η νοοτροπία σε αυτή την χώρα που ζούμε? Λοιπόν σας διαβεβαιώ ότι γίνεται αρκεί να τους στείλουμε στο υπερπέραν εμείς οι καταναλωτές κόβοντας τις αγορές από όλους αυτούς που ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ τα ευρω που πλέον έχουν γίνει είδος προς εξαφάνιση. Δεν με νοιάζει τι θα κάνει το κράτος μέσω των φορέων του και πότε θα το κάνει, εγώ και εσύ πρέπει να κάνουμε ότι χρειάζεται και η βοήθεια του κράτους έπεται. Κόψτε το βήχα στα λαμόγια, its the only way. Fight fire with fire.

Link to comment
Share on other sites

είμαστε full off topic αλλά μιας κι είναι ενδιαφέρον το θέμα: οι οικονομίες δεν ήπιαν τίποτε από αλλαγή νομίσματος, την ευθύνη για την ακρίβεια στο βαθμό που διαφοροποιήθηκε λόγω ευρώ -γιατί ακρίβεια και μάλιστα μεγάλη υπήρχε και πριν- την έχουν οι εταιρείες, οι περισσότεροι έμποροι όλων των επιπέδων και οι καταναλωτές στην περίπτωσή μας όπου άλλαξε η κλίμακα (εκεί που κινούμαστε με δεκαχίλιαρα περάσαμε στο πενηνταράκι κι εγκεφαλικά ο περισσότερος κόσμος δεν το χειρίστηκε σωστά, μας φαινόταν «τιποτένιος» ο αριθμός). Πάνω από όλα αυτά -κι αυτός είναι κι ο βασικότερος λόγος που τον πίνουν τόσες οικονομίες- είναι η τραπεζική κρίση σε Η.Π.Α κι Ευρώπη και το προηγούμενο εύκολο, πεταμένο χρήμα (με κακό υπολογισμό του κινδύνου και άλλα ωραία τραπεζικά).

Για τα μικρομάγαζα: σίγουρα πολλά θα κλείσουν και το μοντέλο που προωθούσαν οι ελληνικές διοικήσεις -όλες χωρίς εξαίρεση από το 1950 και μετά- όπου ένα τμήμα του πληθυσμού που δεν κατάφερνε να απορροφηθεί στο δημόσιο και στις δήθεν ιδιωτικές που ζούσαν από το δημόσιο, δεν ήταν στην οικοδομή και δεν μετανάστευε κατευθυνόταν σε μάλλον προβληματικά σχήματα αυτοαπασχόλησης (ταξί, ψιλικατζίδικα, σουβλατζίδικα κλπ). Είναι νομίζω λάθος όμως να τους αντιμετωπίζουμε απλώς ως πωλητές, όσοι καταφέρουν να προσφέρουν προστιθέμενη αξία και να διαφοροποιηθούν κάπως αξίζουν και την ανταμοιβή (δηλ. την ακριβότερη τιμή) και τη συμπάθειά μας. Σωστά κι αυτά για την άθλια φορολογική κατάσταση.

Για να φαίνεται κάπως on topic: αν είδα καλά, το αμερικάνικο Amazon άρχισε να έχει μια σειρά προϊόντων χαμηλής τιμής που δεν τα πουλά σκέτα (λόγω ασύμφορων μεταφορικών) αλλά επιτρέπει να τα προσθέσεις αν η παραγγελία σου ξεπερνά κάποια αξία. Ξεχνώ το όριο (νομίζω γύρω στα US$ 25) καθώς κι αν γίνεται να κάνεις παραγγελία μόνο με τέτοια προϊόντα (να αγοράσω π.χ. 10 καλώδια των 3 ευρώ που κανονικά δεν αποστέλλονται μόνα τους) ή αν πρέπει τουλάχιστον ένα προϊόν της παραγγελίας να είναι από τα «κανονικά». Μάλλον αυτό θα γίνει και στην περίπτωση των ευρωπαϊκών Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Αμα γυρισουμε στην δραχμη απο μονοι μας ή μας πανε οι δανειστες τι γινεται με το amazon?? :p :P :p Και γενικα με αγορες απο το εξωτερικο>??Bye bye?
Βασικά ναι, ειδικά τον πρώτο καιρό. Και αυτός είναι ο σκοπός, το ξένο να είναι πολύ ακριβότερο από το Ελληνικό ώστε να μειωθεί η "οικονομική αιμορραγία" και να αντιστραφεί έτσι ώστε να ξεκινήσει πάλι η παραγωγή στην Ελλάδα και να αυξηθούν οι εξαγωγές (εισροή συναλλάγματος).
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.