Jump to content


Σκρούτζ και ηλεκτρονικό εμπόριο


astrolabos

Recommended Posts

Έπεσα πάνω σε ένα άρθρο για το σκρούτζ από κάποιον που - λογικά - έχει κάποιο e-shop και ήταν - λογικά πάλι - συνεργάτης του. Το άρθρο έχει ημερομηνία 08/12/2011, αλλά αυτά που γράφει είναι άκρως ενδιαφέροντα και επίκαιρα.

Skroutz.gr η εκμετάλλευση του ηλεκτρονικού εμπορίου στην Ελλάδα | Η Πληροφορική στην Ελλάδα

Από όλο το άρθρο, εγώ κρατάω αυτό:

Οι χρήστες του ηλεκτρονικού εμπορίου που ψάχνουν για τις φθηνότερες τιμές, ας είναι λίγο ποιο προσεκτικοί στα κλικ τους γιατί πλέον τα κλικς καθορίζουν και το ύψος των τιμών που τελικά θα αγοράζουν, ας μην κατηγορούν μόνο τα καταστήματα αλλά να γνωρίζουν για ποιο λόγο ένα προϊόν που πουλιέται ηλεκτρονικά μπορεί να έχει κάποιο κόστος.
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δεν συμβαινει με αγορες απο ιντερνετ ετσι και αλλιως?

Κατι με cookies και εισιτιρια αεροπλανων ισχυει καθως το εχω δει 2 φορες, μια μπροστα μου, μια μεσω Skype να αλλαζει η τιμη του εισιτιριου μετα απο ενα full CCleaner στον firefox αφου αυτο χρησιμοποιουσα τοτε και ο φιλος μου στην Σουηδια.

Η διαφορα δεν ηταν τεραστια μερικα ευρω μονο, αλλα παλι με αφησε λιγο εκπληκτο ;D

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δεν συμβαινει με αγορες απο ιντερνετ ετσι και αλλιως?

Κατι με cookies και εισιτιρια αεροπλανων ισχυει καθως το εχω δει 2 φορες, μια μπροστα μου, μια μεσω Skype να αλλαζει η τιμη του εισιτιριου μετα απο ενα full CCleaner στον firefox αφου αυτο χρησιμοποιουσα τοτε και ο φιλος μου στην Σουηδια.

Η διαφορα δεν ηταν τεραστια μερικα ευρω μονο, αλλα παλι με αφησε λιγο εκπληκτο ;D

Δεν κατάλαβες. Καμία σχέση του οτι έχεις cacharei απο χτες κάποια σελίδα με άλλη τιμή και έχει αλλάξει η τιμή αλλά εσύ βλέπεις το χθεσινό και άλλο οτι η μηχανή αναζήτησης skroutz είχε ανεβάσει τιμές και χρεισιμοποιούσε-χρεισιμοποιεί κοστολόγηση per click.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο για ένα δικτυακό τόπο να χρησιμοποιεί cookies και άλλο να έχεις μια μηχανή αναζήτησης προϊόντος που να εκμεταλλεύεται την απουσία εναλλακτικών λύσεων και να σε "βαράει στο κεφάλι"

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό έχει ΜΕΓΑΛΑ περιθώρια κατάχρησης έτσι...

Είμαι εγώ με το mitsos-online-shop.gr και έχω τα Χ,Υ ίδια προϊόντα με τον taki-online-shop.gr. Φτιάχνεις ένα scriptακι και βγάζεις ΟΛΗ τη "συνδρομή" στο skroytz άχρηστη του taki.

Σου έκανε λαδιά ένα κατάστημα; 25 κλικ πληρώνει 1€. Υποθέτω βέβαια για αυτό έχουν τη "χρονοκαθυστέρηση" και το click μετράει όταν σε πάει στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είχα ακούσει κάπου, από κάποιον φίλο, ότι τα καταστήματα επιβαρύνονται στο skroutz ανάλογα με τα κλικς. Δεν έχω ιδέα φυσικά για το εάν ισχύει ή όχι, πάντως μου ακούγεται αρκετά λογικό, εφόσον φαντάζομαι ότι η επιβάρυνση αυτή θα είναι αρκετά μικρή και σίγουρα διαχειρίσιμη από το κατάστημα, όσον αφορά τη τελική τιμή του προϊόντος.

Άλλο πράγμα μου κάνει εντύπωση. Στους πολύ μεγάλους "παίκτες", όπως είναι π.χ. το Πλαίσιο, το έχω παρατηρήσει και τσεκάρει εκατοντάδες φορές, στα προϊόντα που έχει διπλές τιμές, δηλ. τιμή internet και τιμή καταστήματος, ΠΑΝΤΑ η τιμή internet είναι χαμηλότερη από την τιμή καταστήματος. Μάλιστα μερικές φορές αυτή η διαφορά είναι σημαντική, της τάξης μερικών ευρώ.

Εάν υποθέσουμε ότι το Πλαίσιο επιβαρύνονταν υπέρμετρα από τα κλικς στο skroutz, δεν θα έπρεπε λογικά αυτή η διαφορά τιμής να τείνει να εκμηδενιστεί; Ή, ακόμα χειρότερα, σε ακραίες περιπτώσεις πολλών χιλιάδων κλικς ενός προϊόντος, η τιμή καταστήματος να είναι ακόμα και φτηνότερη από την τιμή internet; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι η τιμη internet ειναι τιμη 'αποθηκης', δεν εχει ουτε υπαλληλους για εξυπηρετηση, ουτε βιτρινες ουτε τιποτα.

Στον αντιποδα, εγω προβληματιζομαι γιατι δεν ειναι ΟΛΑ τα προιοντα φτηνοτερα για αγορα απο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

Έχουν μεγάλη ευθύνη για την όλη κατάσταση κι όσοι έμποροι με νύχια και με δόντια αγωνίζονται να κρατήσουν τις τιμές τους όσο πιο αδιαφανείς γίνεται για τον τελικό καταναλωτή. Δυστυχώς δεν είναι λίγοι κι ειδικά για τον χώρο των ηλ. υπολογιστών είναι και ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.