Jump to content



Nvidia Geforce GTX 770


Recommended Posts

@Doc1355

Oι 770 sc με το ACX cooler σου ήρθανε με το backplate στο κουτί?

Η πρώτα έχονται οι κάρτες, κάνεις register και σου στέλνουν το backplate μετά?

Επίσης πόσο τάση σε αφήνει να πειράξεις από το precision?

Οχι οι καρτούλες έρχονται κανονικά και πρέπει να μπεις να τις κάνεις register,και να ζητήσεις το backplate πατώντας στο ανάλογο link :)

BTW υπάρχει μια σχετικά μεγάλη καθυστέρηση με τα backplates αν δεις και στο forum τους. Καμιά 20ριά μέρες παίρνει η όλη υπόθεση!

Η τάση που σε αφήνει να δώσεις είναι +12mV!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλορίζικη Σπύρο και καλό gaming σου εύχομαι :D

Ευχαριστώ DOC :D

Τώρα έρχονται λογικά μεθαύριο και τα sleeve :D

Παρέλαβα την περασμένη εβδομάδα και έναν Corsair AF120 quiet ( πανέμορφο ανεμιστηράκι )

για να μπει το καρτόνι στο pc θέλει καθάρισμα εσωτερικά το pc, αλλαγή πάστας cpu, καλύτερο cable management, αλλαγή θέσης σκληρών δίσκων για να μην ψήνονται, καθάρισμα Η100 και θα είναι οκ :D

α έβαψα και τις βίδες του case άσπρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω 1 μηνα τωρα 2 msi gaming edition,αλλα φορεμενη πανω στο συστημα την μια,βασικα δεν ηθελα να φαω ηττα απο το crysis 3 κατω απο τα 60fps,ισως εκανα και λαθος επιλογη ακομα δεν ξερω,αλλα φραγκα για 1 titan δεν εδινα,και να παρω 45αρια στο crysis 3,εκτος αν ειχα την οικονομικη ανεση να παρω 2 titan,1000 ευρω για καρτα και να μην κραταει σταθερα 60 στο crysis δεν τα εδινα....

Προς το παρον φορεμενη 1 μια και φοβαμαι να ανεβασω απο τα default,το overclocking σε καρτες γραφικων μεχρι σημερα με εχει διδαξει rma συντομο,ιδιως αν παιζω με μνημες,τεσπα μεχρι εδω η μια σηκωνει ανετα οτι επαιξα μεχρι σημερα εκτος crysis 3 και gta iv episodes to liberty city,η μια δεν ειναι αρκετη παντως για συγκεκριμενα παιχνιδια και μιλαμε για 1080p εδω με ολα full πας ανετα για διπλη,αν και δεν πηρα 2 να να παιζω σε 1080p,φανηκε οτι η μια δεν ειναι αρκετη σε συγκεκριμενα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε aqua αυτό που λες για το overclocking είναι τελείως άκυρο. Το overclocking δεν έχει απολύτως καμμία επίπτωση στην κάρτα και καμμία πιθανότητα rma. Αυτό θα γίνει αν ανεβάσεις την τάση στο Θεό και παίζεις με άζωτα κτλ. Πράγμα ούτως ή άλλως αδύνατον με αυτές τις κάρτες προς το παρόν αφού έχουν κλειδωμένη τάση.

Η μία κάρτα στα 1320-1950 παίζει το crysis 3 άνετα σε very high με 2xSMAA, με 40-60 frames. Ακόμα και με αυξημένο fov παίζει μια χαρά. 60 σταθερά δεν έχεις εννοείται αλλά με τις δύο θα τα έχεις άνετα. Η αύξηση που έχουν οι κάρτες αυτές με το overclock πάνω από 1300 πυρήνα, είναι απίστευτη.

Βλέποντας χθες το thread της 780, είδα το bench του tomb raider με 4xSSAA σε 780 στα 1228 πυρήνα και έβγαλε 49.5fps. Έτρεξα εγώ το ίδιο χτες στα 1320-1950 και έβγαλα 44. Δηλαδή μόνο 12% διαφορά. Αν υποθέσουμε ότι βρεθεί τρόπος να ανεβάσουμε λίγο την τάση ακόμα, π.χ 1,3 και να πηγαίνει χαλαρά 1400+ πυρήνα, μπορεί σχεδόν να ισοφαρίσεις overclocked 780.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας χθες το thread της 780, είδα το bench του tomb raider με 4xSSAA σε 780 στα 1228 πυρήνα και έβγαλε 49.5fps. Έτρεξα εγώ το ίδιο χτες στα 1320-1950 και έβγαλα 44. Δηλαδή μόνο 12% διαφορά. Αν υποθέσουμε ότι βρεθεί τρόπος να ανεβάσουμε λίγο την τάση ακόμα, π.χ 1,3 και να πηγαίνει χαλαρά 1400+ πυρήνα, μπορεί σχεδόν να ισοφαρίσεις overclocked 780.

Ξανα τρεξε αλλη μια φορα και βαλε χειροκινητα ολες τις ρυθμισεις του παιχνιδιου στο τερμα, μην επιλεγεις απλα quality-->ultimate:P

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα την πατησες οπως εγω με την 680 και η ρυθμιση shadows θα ηταν στο normal και οχι στο ultra:hm:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aqua αυτό που λες για το overclocking είναι τελείως άκυρο. Το overclocking δεν έχει απολύτως καμμία επίπτωση στην κάρτα και καμμία πιθανότητα rma. Αυτό θα γίνει αν ανεβάσεις την τάση στο Θεό και παίζεις με άζωτα κτλ. Πράγμα ούτως ή άλλως αδύνατον με αυτές τις κάρτες προς το παρόν αφού έχουν κλειδωμένη τάση.

Η μία κάρτα στα 1320-1950 παίζει το crysis 3 άνετα σε very high με 2xSMAA, με 40-60 frames. Ακόμα και με αυξημένο fov παίζει μια χαρά. 60 σταθερά δεν έχεις εννοείται αλλά με τις δύο θα τα έχεις άνετα. Η αύξηση που έχουν οι κάρτες αυτές με το overclock πάνω από 1300 πυρήνα, είναι απίστευτη.

Βλέποντας χθες το thread της 780, είδα το bench του tomb raider με 4xSSAA σε 780 στα 1228 πυρήνα και έβγαλε 49.5fps. Έτρεξα εγώ το ίδιο χτες στα 1320-1950 και έβγαλα 44. Δηλαδή μόνο 12% διαφορά. Αν υποθέσουμε ότι βρεθεί τρόπος να ανεβάσουμε λίγο την τάση ακόμα, π.χ 1,3 και να πηγαίνει χαλαρά 1400+ πυρήνα, μπορεί σχεδόν να ισοφαρίσεις overclocked 780.

Τοτε εγω πρεπει να σταθηκα πολυ ατυχος ολα αυτα τα χρονια με τις vga στο συστημα που χρησιμοποιουσα για gaming και τις ανεβαζα σαν παλαβος η οι τωρινες vga εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης,κανοντας μια ανασκοπηση στο παρελθον μου μεινανε στο χερι,creative geforce4ti4400,sapphire ati hd3870,sapphire x1950,gainward gtx 295,prolinkfx 5900 απο δυο φορες αυτη(την πρωτη προλαβα και την εκανα rma πανω στο μηνα) πολλες απο αυτες ακομα τις εχω στην αποθηκη αφου δεν μπηκα καν στο κοπο για rma.

Τωρα οσες καρτες δεν ανεβασα ποτε,οι λεγομενες εφεδρικες ακομα μια χαρα δουλευουν,geforce2mx400,8600gt,9600gt,hd4850,και μια gtx 295 που παντα δουλευε σε στοκ.

Απ οτι βλεπεις εχω εναν απιστευτο φοβο να πειραξω τουτες εδω,βαριεμαι και το rma αφου ειναι αγορασμενες απο γερμανια και παιρνει καποιο χρονικο διαστημα αν και τις εκανα καρφι register στο site της msi,πριν καν της ανοιξω για τετοιο φοβο μιλαμε με τις καρτες γραφικων και το overclock,απο την αλλη ποτε μα ποτε κανενας cpu δεν μου εμεινε στο χερι οτι ταρζανιες και να εκανα πανω του,εξου και ανεβασα καρφι τον 4770κ.

Τωρα οτι η 770 ειναι πολυ δυνατη σαν καρτα συμφωνω μαζι σου,ο λογος που πηρα και την δευτερη ηταν αφου εσκασα 1500 κοντα, μετα απο 7 χρονια για νεο pc,κριμα ειναι να μην τσονταρω αλλα 400 και να παιξω σαν ανθρωπος με 60ακατεβατα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1278]aqua[/MENTION], Είχες παρατηρήσει καθόλου θερμοκρασίες όταν τις είχε overclocked; Aν οι κάρτες σου βαρούσαν 80-85c+ τότε γι'αυτό "σκάγανε".

Ειχα την εντυπωση οτι οι gpu δουλευουν ανετα μεχρι τους 90 βαθμους για μονες καρτες και 100 για τις sandwich οπως η 295,η χ1950 καθως και η δευτερη 5900 ειχαν περαστει σε νερο,σε γενικα πλαισια οι αλλες που δουλεψαν με stock ψυκτρες ανεβαζαν ανετα μεχρι 85 και 100+η 295,παντως η δευτερη 295 που δεν πειραχτηκε ποτε ακομα παιζει και ας βαρουσε 100αρια.

Και δεν μιλαμε για κανα overclock δυνατο οπως σημερα,ζητημα να ανεβαζα κανα 100αρι πανω τον πυρηνα και κατι ψιλα τις μνημες.

Απ οτι λες δηλαδη οταν η καρτα βαραει 80-85 ετοιμαζεται για rma αν ειναι ανεβασμενη και αν δουλευει stock ειναι μια χαρα,δεν πολυκαταλαβα,για να προσεξω με αυτες εδω, αν και πανω απο 74 δεν ειδα στην απο πανω,η απο κατω βεβαια πιο ψυχρη στους 68.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα τρεξε αλλη μια φορα και βαλε χειροκινητα ολες τις ρυθμισεις του παιχνιδιου στο τερμα, μην επιλεγεις απλα quality-->ultimate:P

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα την πατησες οπως εγω με την 680 και η ρυθμιση shadows θα ηταν στο normal και οχι στο ultra:hm:

Έχεις δίκιο. Βασικά εγώ το τρέχω με το adrenaline benchmark χωρίς να μπω στο παιχνίδι καν. Έβαζα λοιπόν επίπεδο λεπτομέρειας xtreme που είχε ssaa 2x, το έκανα 4x και το έτρεχα. Δεν ξέρω που είναι η διαφορά αλλά μπορεί να είναι το dynamic shadows. Μέσα από το παιχνίδι με όλα τέρμα βγάζει 37,5.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Βασικά εγώ το τρέχω με το adrenaline benchmark χωρίς να μπω στο παιχνίδι καν. Έβαζα λοιπόν επίπεδο λεπτομέρειας xtreme που είχε ssaa 2x, το έκανα 4x και το έτρεχα. Δεν ξέρω που είναι η διαφορά αλλά μπορεί να είναι το dynamic shadows. Μέσα από το παιχνίδι με όλα τέρμα βγάζει 37,5.

Το ιδιο ειχα κανει και εγω, εβαλα quality-->ultimate και πειραξα χειροκινητα το ssaa αλλα το βλαμαδι ετσι για καποιο λογο βαζει το shadows-->normal και οχι ultra:sarcastic:

Και γω τοτε νομισα οτι η 680 μου στα 1293mhz δινει 42 καρεδακια με ολα τεζα, αλλα τελικα τα καρε ηταν 36:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ έβαλα το καρτόνι πάνω :) του φόρεσα και πρόχειρα τα sleeve καθάρισα και λίγο το εσωτερικό - αλλά λόγω της τρομερής ζέστης ΔΕΝ άντεξα να αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή ούτε "φόρεσα" στο pc και το νέο Corsair AF120 :p

Προς Αύγουστο πλευρά -> Σεπτέμβρη που φεύγω από το νησί για φοιτητής με το καλό που θα ξαναστείσω εκεί το pc αλλάζω πάστες και τα συναφή σε πιο δροσερό κλήμα :p

Αναθεωρώ κάποιες μου απόψεις, τελικά είναι πολύ καλό κουτί το Corsair 650D ( ναι Trexx μετανιώνω που έλεγα κακά λόγια για το κουτάκι ), βόλεψα το Corsair GS800 όπως μπορούσα αλλά και πάλι μου έβγαλε την ψυχή και πρέπει οπωσδήποτε να μπει ssd στο σύστημα.

Ευχαριστημένος πολύ από την κάρτα, με τους νέους beta ρολλάρει πάρα πολύ smooth το Battlefield 3 ( η 670 σύμφωνα με το παιδί που του την πούλησα ήταν ελαττωματική και αλλάχτηκε με νέα από την msi )

1v5b.png

Έχουμε και λέμε : SSD και γρήγορα , και modular psu ( δεν αντέχω άλλο την μακαρονάδα :p )

Link to comment
Share on other sites

H 770 το παταει κατω το bf3 ολα full στα 1080p,και εγω οταν το πρωτο δοκιμασα εμεινα με ενα χαμογελο,τιποτα αλλο...60αρι ακατεβατο ετσι δεν ειναι [MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

H 770 το παταει κατω το bf3 ολα full στα 1080p,και εγω οταν το πρωτο δοκιμασα εμεινα με ενα χαμογελο,τιποτα αλλο...60αρι ακατεβατο ετσι δεν ειναι [MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION]

Μια χαρά πάει ναι , ρολλάρει :D σαν να έχω άλλο pc είναι, φυσικά χωρίς MSAA ultra

Γενικά όλα ultra, το frametime δεν ξεπερνάει το 15-16 , με 4xmsaa και φουλ τα πάντα anisotropic κλπ κλπ έχουμε κάτι σκαμπανεβάσματα πχ πάει και 30 αλλά δεν είναι το ίδιο χαλι unplayable που χα στην 670. Είναι λογικό ;

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Με γειές [MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION]. Δοκίμασες καθόλου να τη σηκώσεις να δεις μέχρι πόσο πάει? Από θερμοκρασίες τί λέει?

Σε battlefield 3 , 71-72c το βράδυ χωρίς air condition, fan speed max 54% , 38-36c idle

Το asic της κάρτας είναι 83.6%

Θόρυβος ντάξει σε λογικά επίπεδα , δε μπορώ να πω οτι είναι φασαριοζα κάρτα.

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα, άξιζε πιστεύω τα 373€

Πριν λίγο που ξανανοιξα λίγο το κουτάκι, προς Σεπτέμβριο μεριά με λιγότερη ζέστη θα κάτσω λίγο κα μαζέψω το χαμό που γίνεται πίσω λλογω των καλωδίων και να βαλω και τα αλλά sleeve που δεν έβαλα σε cpu/mobo

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.