Jump to content



Nvidia Geforce GTX 770


Recommended Posts

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] για πες μα τώρα..

Πως σου φαίνονται οι καρτούλες..

Και ως μονή και ως SLI

Προσωπικά τι θα πίστευες μια θα σου έφτανε?

Και στα Games πως συμπεριφόρνται?

Και από Temps.. Performance.. Acoustics

Θέλω να μας πει και από εκει 2 κουβέντες..

EDIT: Το είδα το Q αλλά το έβαλα εδώ πέρα να μην μαμ το θέμα..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] για πες μα τώρα..

Πως σου φαίνονται οι καρτούλες..

Και ως μονή και ως SLI

Προσωπικά τι θα πίστευες μια θα σου έφτανε?

Και στα Games πως συμπεριφόρνται?

Και από Temps.. Performance.. Acoustics

Θέλω να μας πει και από εκει 2 κουβέντες..

EDIT: Το είδα το Q αλλά το έβαλα εδώ πέρα να μην μαμ το θέμα..

Όπως σου είπα και στο άλλο θέμα από τις 2 6970 που είχα είδα μεγάλη διαφορά..

Καταρχάς κάποια παιχνίδια ήταν σχεδόν unplayable με τις 6970 (από τα καινούργια εννοώ) και αναγκαστικά έπρεπε να ρίξω φίλτρα κτλ κάτι που δεν μου άρεσε καθώς όπως και να το κάνεις αν έχεις 2 κάρτες έχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις!!!

Και μία 770 να είχα πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν με τις επιδόσεις της φίλε και εννοείται πως θα μου έφτανε μία,έτσι και αλλιώς δεν παίζω σε αναλύσεις πάνω από 1080p..απλά εγώ πήρα 2 γιατί έδωσα τις 2 6970 μαζί με τα blocks και στην ουσία από την τσέπη μου έβαλα χρήματα για μία μόνο!

Θερμοκρασίες (πάντα με sli) το μεγαλύτερο που έχω δει σε gaming είναι 80c σε δωμάτιο με μόνιμη θερμοκρασία πάνω από τους 26 όμως (κάπου στους 28 συνήθως) λόγο έλλειψης a/c. Σχετικά με τον θόρυβο,οι κάρτες μέχρι το 70% είναι αθόρυβες (έχω και υδρόψυξη οπότε μόνο αυτές ακούω μέσα στο κουτί) από εκεί και πάνω αρχίζεις να τις ακούς αλλά και στο 100% αν βάλεις τον ανεμιστήρα manual ο ήχος δεν είναι αυτό το σφυριχτό που σου σπάει τα νεύρα..

Ασε που ποτέ δεν ανεβαίνει τόσο γιατί έχω κάνει δικό μου profile στο Precision!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάτι για το Benchmark του Grid2;

Ενώ στο παιχνίδι το sli δουλεύει κανονικά με 95+% usage όταν τρέχω το benchmark οι κάρτες πάνε μέχρι 60% usage και το σκόρ που παίρνω είναι όσο βγάζει η μία μόνη της..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έχω τη gigabyte εδώ και καμμιά εικοσαριά μέρες. Δεν έχω ποστάρει τίποτα βέβαια λόγω υποχρεώσεων αλλά και γιατί έψαχνα τάσεις, bioses, απενεργοποίηση του boost και του throttling κτλ. Αφού λοιπόν τα έλυσα όλα αυτά, μπορώ να ποστάρω και κάτι. Με το bios που έχω τώρα, έχω μόνιμα τάση στο 1,2125, γιατί η gigabyte κανονικά είναι κλειδωμένη και δεν παίρνει το +12mV. Το λέω για να μην ψάχνεστε όσοι έχετε τη gigabyte. Σε load έχει 1,2ν τάση και το +12 δε δουλεύει ούτε με precision ούτε με afterburner. Επίσης έχω αλλάξει το bios και δεν κάνει boost αλλά παίζει στη συχνότητα που ρυθμίζουμε. Εμένα είχε base clock 1136, boost 1189 και στην πραγματικότητα δούλευε στα 1241 πάντα. Οι μνήμες πάνε 1950 πριν αρχίσουν τα artifacts.

Τώρα δουλεύει στα 1293-1950 χωρίς boost και 24/7 τη δουλεύω με +30 πυρήνα, δηλαδή 1320. Αυτά. Με αυτή τη συχνότητα βγάζει τα πάντα από benchmarks, ατελείωτες ώρες gaming (δοκιμασμένο με farcry 3 κυρίως), ενώ κάποια (όπως 3D Mark 13) τα βγάζει έως και με 1358 πυρήνα.

Από θερμοκρασίες και θόρυβο, είναι πολύ καλύτερα από την evga. Με custom προφίλ, που ανεβάζει ανεμιστήρα περίπου στο 80% στους 70 βαθμούς, η μεγαλύτερη θερμοκρασία που βλέπω είναι περίπου 66 μετά από ώρες farcry 3. Σε benches δεν περνάει ούτε τους 60. Και από θόρυβο σχεδόν τίποτα. Αρχίζει να ακούγεται κάπου στο 70-75% αλλά και στο 100% δεν έχει καμμία σχέση ούτε με reference αλλά ούτε και με το προηγούμενο windforce που είχαν οι 670, 680 και 7970.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

6urc.jpg

7yg4.jpg

ars0.jpg

l6yy.jpg

Να σημειώσω μόνο ότι η πραγματική συχνότητα σε όλα είναι 1320 εκτός του Firestrike που είναι 1345. Το 1323 που φαίνεται στο Tomb Raider είναι γιατί το είχα +30 στο afterburner και το gpuz δείχνει ό,τι ακριβώς βάζεις, άσχετα από την πραγματική συχνότητα. Συνεπώς 1293+30=1323. Στα υπόλοιπα benches το έχω βάλει +27 για να φαίνεται και η πραγματική συχνότητα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ενα ακόμα Valley με πυρήνα max boost 1320 και μνήμες 1900..

Μαμά bios..ακόμα δεν έχω δοκιμάσει παραπάνω συχνότητες όπως επίσης δεν έχω δοκιμάσει την άλλη κάρτα μόνη της να δω τι κάνει!

Valley_Benchmark_4_0_No_Sli_109_295.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω αλλάξει το bios και δεν κάνει boost αλλά παίζει στη συχνότητα που ρυθμίζουμε. Εμένα είχε base clock 1136, boost 1189 και στην πραγματικότητα δούλευε στα 1241 πάντα. Οι μνήμες πάνε 1950 πριν αρχίσουν τα artifacts.

Εχω την ιδια version του bios 80.04.Β4.00.19 πως εκανες disable το boost?

Αν ειναι modded bios υπαρχει πουθενα dl link?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονταρισμένο από μένα. Το bios που είχε η κάρτα. Το έγραψα και στο προηγούμενο ποστ. Χρειάζεται ένα πρόγραμμα που λέγεται Kepler Bios Tweaker, έκδοση 1.25 που είναι συμβατή με 770 και κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε δύο 760 που δοκίμασα είχαν η μία 71% και η άλλη 75% αλλά κλόκαραν μια χαρά το ίδιο καλά δηλαδή με άτομα που είχαν κάρτα με παραπάνω ποσοστό, οπότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε στην ACS ,από χθες αλλά αποκοιμηθηκα και δεν πρόλαβα να πάω να την πάρω, Δευτέρα τώρα. Με έχουν φάει και στα τηλέφωνα και σαν επίτηδες το πρωί που το χω κλειστό . :-P ελπίζω μη την γυρίσουν πίσω αλλά τόσο καιρό ένα μήνα χωρίς κάρτα συνήθισα , δε την βάζω στο σύστημα αν δεν το καθαρίσω και δεν έρθουν και τα sleeve :-P

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα με τον bro δυο Gainward Phantom GTX770 4gb (~430€ απο τους Γερμανους φιλους μας)

η μια asic 75% η αλλη 94% :blink:

εχει κανεις ιδεα τι διαφορα να αναμενω στο κλοκαρισμα μεταξυ τους?

Αν και δεν είναι πανάκεια, η 94% πρέπει να παίζει 1350+stable και η άλλη στα 1300.

Επίσης είναι πιθανό η 94% να ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία, έως και +10°C.

Link to comment
Share on other sites

@Doc1355

Oι 770 sc με το ACX cooler σου ήρθανε με το backplate στο κουτί?

Η πρώτα έχονται οι κάρτες, κάνεις register και σου στέλνουν το backplate μετά?

Επίσης πόσο τάση σε αφήνει να πειράξεις από το precision?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.