Jump to content



AMD FX 9590 Η πρώτη cpu στα 5Ghz


SkaL-

Recommended Posts

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply
KAVERI να ρίξει στην αγορά 6-CORE και με 200Watt TDP στα 300€ και να δεις τι έχει να γίνει σε πωλήσεις ....

Μέχρι και εσύ θα πάρεις !:hehe::hehe::hehe:

....αλλαξε την υπογραφη σου σε FX-9590 να εισαι και πιο γκλαμουρους! Αφου τον εχεις που τον εχεις στα 5,0ghz!

Αντε τσαμπα θα σου βγει η αναβαθμιση με την AMD :p

Link to comment
Share on other sites

....αλλαξε την υπογραφη σου σε FX-9590 να εισαι και πιο γκλαμουρους! Αφου τον εχεις που τον εχεις στα 5,0ghz!

Αντε τσαμπα θα σου βγει η αναβαθμιση με την AMD :p

Τα 5Ghz που λέει η AMD δεν είναι σε όλα τα cores ....

Οπότε μου ζητάς να κάνω υποβάθμιση ....:hehe::hehe: ... Εεεεε όχι...ποτέ !!! Ασε που η AMD τον δουλεύει στο 1,5V ...

Αναβάθμιση θα κάνω σε steamroller και σε Kaveri !

Πάντως αν η AMD θέλει μερίδιο αγοράς και ήθελε κάποιο chipάκι να το πάει στα 220TDP έπρεπε να φέρει APU με τέτοια φορτία !

Πχ.

u4z4.png

Σε κάτι τέτοιες εφαρμογές που είναι πάρα πολλές πλέον δεν θα είχε αντίπαλο στο VFM καταστρέφοντας βέβαια και πολλά από τα σημερινά προιόντα της ενώ θα έδιωχνε και την Nvidia από αυτή την αγορά.

Αυτό και σαν συνέχεια αυτών που λέγαμε για τις GPUs.

Link to comment
Share on other sites

Απ`ότι διάβασα δεν βγαίνει στην αγορά ! Είναι και καλά για OEM ...:clap:

Το ότι δεν θα βγει το ξέραμε, το τι παραμύθι θα πουλήσουν δεν ξέραμε.

Τι στο καλό η GLOFO δεν είναι έτοιμη για 28nm να φέρουν κάτι νέο ...?

μια χαρα βγηκε στη αγορα... και σε πολλα κομματια... 10+ in stock :hehe:

AMD Piledriver FX-8 Eight Core 9590 Black Edition 4.70GHz (5.00GHz Turbo) (Socket AM3+) Processor - OEM []

Link to comment
Share on other sites

Moνο τα αποτελέσματα του σε OC ειδες απογοητευτικα ? :p

Είσαι πολύ άδικος! Ο συγκεκριμένος είναι ο πρώτος επεξεργαστής της εταιρίας που περνάει overall τον i5 2500K.

Πλέον μπαίνουν νέοι στόχοι όπως το ξεπέρασμα του i7 2600K. Σε 3-4 χρόνια θα δούμε σίγουρα αντίστοιχο επεξεργαστή

που θα ξεπερνάει και τον i7 4770K και μάλλον με μειωμένη τιμή στα 500 δολλάρια...

Link to comment
Share on other sites

από τα αποτελέσματα OC ούτε καν διαλεγμένα κομμάτια δεν φαίνεται να είναι....

ένα καλο κομμάτι 8320 προσφέρει πάνω κάτω τα ίδια στα 160 euro όπως και ένας καρανορμαλ 8350 στα 180-190 euro

το σίγουρο είναι ότι δεν έβγαλε στην κυκλοφορία τον 9590 για να πουλήσει με τα λεφτά που ζητάει

κίνηση marketing μονο για να μπει και πάλι στο προσκήνιο των συζητήσεων μονο με νούμερα (GHz) με τον ποιο οικονομικό τρόπο για την AMD μιας και το chip υπάρχει ήδη μέχρι να πλασάρει τον steamroller, μια λάθος κίνηση από την AMD γιατί η όλη ιστορία ξεφούσκωσε ήδη

αν ήθελε να πουλήσει θα τον έβγαζε στην αγορά με ~100 euro μεγαλύτερη τιμή από τον 8350 οποιος ήθελε να έχει έναν piledriver 83XX 100/% stable 24/7 στα 5GHz η σε κάποια παραπλήσια συχνότητα και όχι στην τύχη μήπως δε κάτσει το κομμάτι από θέμα oc

τότε όμως πιθανό πρόβλημα θα ήταν ότι θα έκλεινε η ψαλίδα τον επιδόσεων από το αναμενόμενο steamroller ειδικά στον μικρότερο stlr αντίστοιχο του 8320 και μικρότερη μερίδα καταναλωτών θα αναβάθμιζε στο νέο chip από AMD OCed piledriver

Link to comment
Share on other sites

αν ήθελε να πουλήσει θα τον έβγαζε στην αγορά με ~100 euro μεγαλύτερη τιμή από τον 8350 οποιος ήθελε να έχει έναν piledriver 83XX 100/% stable 24/7 στα 5GHz η σε κάποια παραπλήσια συχνότητα και όχι στην τύχη μήπως δε κάτσει το κομμάτι από θέμα oc

Και πάλι πώς θα πουλούσε όταν θα είχε ίδια τιμή με τον i7 4770K ενώ θα ήταν χειρότερος; Απ όπου και να το πιάσεις

δεν βλέπω να γίνεται με την υπάρχουσα αρχιτεκτονική κάτι. Αν ο steamroller καταφέρει να ξεπεράσει τον i5 4670K

όντας και σημαντικά φτηνότέρος, τότε θα ξαναρχίσει να υπάρχει ανταγωνισμός. Μέχρι τότε δυστυχώς, μόνο με

FX 6300 και apu θα ρολάρει στην αγορά με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον τελικό καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πώς θα πουλούσε όταν θα είχε ίδια τιμή με τον i7 4770K ενώ θα ήταν χειρότερος; Απ όπου και να το πιάσεις

δεν βλέπω να γίνεται με την υπάρχουσα αρχιτεκτονική κάτι. Αν ο steamroller καταφέρει να ξεπεράσει τον i5 4670K

όντας και σημαντικά φτηνότέρος, τότε θα ξαναρχίσει να υπάρχει ανταγωνισμός. Μέχρι τότε δυστυχώς, μόνο με

FX 6300 και apu θα ρολάρει στην αγορά με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον τελικό καταναλωτή.

O stemroller να περάσει τον 4670 σε τι στην θερμοκρασία ? στο Overclock ? :D hahahah κοίτα αντικειμενικά ο piledriver αν και μια γενιά πίσω δεν νομίζω να έχει να ζηλέψει πολλά απο έναν 4670 ίσα ίσα ο 4670 έχει να ζηλέψει τις επιδόσεις σε Multithread καταστάσεις και σε overclock potential. Πάντως θα ηταν ωραίο να έκαναν έναν συγκριτικό 2 χρήστες του φορουμ με 8320/8350 και 4670k σε 24/7 overclcock καταστάσεις να δούμε τι πραγματικά παίζει.

Link to comment
Share on other sites

O stemroller να περάσει τον 4670 σε τι στην θερμοκρασία ? στο Overclock ? :D hahahah κοίτα αντικειμενικά ο piledriver αν και μια γενιά πίσω δεν νομίζω να έχει να ζηλέψει πολλά απο έναν 4670 ίσα ίσα ο 4670 έχει να ζηλέψει τις επιδόσεις σε Multithread καταστάσεις και σε overclock potential. Πάντως θα ηταν ωραίο να έκαναν έναν συγκριτικό 2 χρήστες του φορουμ με 8320/8350 και 4670k σε 24/7 overclcock καταστάσεις να δούμε τι πραγματικά παίζει.

o ενας ειναι μηχάνημα απο μονος του και ο άλλος άστο καλύτερα!

Λεω να κανουμε μια συμπιεση με Intel Quick Sync Video!

Capture.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πώς θα πουλούσε όταν θα είχε ίδια τιμή με τον i7 4770K ενώ θα ήταν χειρότερος; Απ όπου και να το πιάσεις

δεν βλέπω να γίνεται με την υπάρχουσα αρχιτεκτονική κάτι. Αν ο steamroller καταφέρει να ξεπεράσει τον i5 4670K

όντας και σημαντικά φτηνότέρος, τότε θα ξαναρχίσει να υπάρχει ανταγωνισμός. Μέχρι τότε δυστυχώς, μόνο με

FX 6300 και apu θα ρολάρει στην αγορά με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον τελικό καταναλωτή.

σιγουρα από που και να το πιάσουμε δεν τραβάει με την υπάρχουσα αρχιτεκτονική

παραπάνω παρέλειψα να αναφερθώ στον ανταγωνισμό εκεί μετά είναι αλλου παπα ευαγγέλιο...

μπορεί ο νέος cpu που θα έρθει να έχει μεν καλύτερες επιδόσεις αλλα πιστεύω πως δεν θα βάζει και φωτιά στην άσφαλτο και η καθυστέρηση στον ερχομό του δεν είναι τυχαία χρειάζεται να περάσει λίγος καιρός από την ερχομό του has

Link to comment
Share on other sites

O stemroller να περάσει τον 4670 σε τι στην θερμοκρασία ? στο Overclock ? :D hahahah κοίτα αντικειμενικά ο piledriver αν και μια γενιά πίσω δεν νομίζω να έχει να ζηλέψει πολλά απο έναν 4670 ίσα ίσα ο 4670 έχει να ζηλέψει τις επιδόσεις σε Multithread καταστάσεις και σε overclock potential. Πάντως θα ηταν ωραίο να έκαναν έναν συγκριτικό 2 χρήστες του φορουμ με 8320/8350 και 4670k σε 24/7 overclcock καταστάσεις να δούμε τι πραγματικά παίζει.

Καλά, δεν έχει νόημα νομίζω, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Αυτό το ποστ -αν και παλιό- τα περιλαμβάνει όλα:

Και φτάσαμε έτσι στο 5ο στάδιο :(

Άρνηση (ο Μπουλντόζας θα σπείρει!)

Θυμός (οι αλήτες της Intel με τα πειραγμένα benchmarks)

Διαπραγμάτευση (Υπόσχομαι ότι θα βγάλω καλύτερους CPU αν αγοράσετε περισσότερους σημερινής γενιάς)

Κατάθλιψη (δεν πα να βγάλει ό,τι θέλει η Intel)

---> Αποδοχή (ok θα μείνουμε στις κάρτες και στο mobile...)

Να δω πότε θα ξυπνήσουν κάποια fanboys που είναι ακόμα στο στάδιο 1.

Προσάρμοσέ το στα δεδομένα της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί ο νέος cpu που θα έρθει να έχει μεν καλύτερες επιδόσεις αλλα πιστεύω πως δεν θα βάζει και φωτιά στην άσφαλτο και η καθυστέρηση στον ερχομό του δεν είναι τυχαία χρειάζεται να περάσει λίγος καιρός από την ερχομό του has

Αναρωτήθηκες αν η GLOFO είναι έτοιμη για τα 28nm ?

Γιατί αν ήταν δεν θα έβλεπες RICHLAND αλλά KAVERI κατά την γνώμη μου κατευθείαν, ούτε FX 9XXX p/d.....:hi:

Ο STEAMROLLER απ` όπου κι αν το πάρεις θα είναι σε καλύτερη μοίρα απ`ότι ήταν οι P/D σε σχέση με τους Ivy .

O λόγος είναι προφανής ! Η AMD αλλάζει και λιθογραφία που της επιτρέπει μεγαλύτερο αριθμό transistor στον ίδιο χώρο , μειωμένη κατανάλωση = μειωμένη θερμοκρασίας = υψηλότερα ρολόγια + τον ανασχεδιασμό του chip !

Αν και δεν τους βλέπω να καίγονται να φέρουν το chip γρήγορα. Για τα KAVERI νοιάζονται περισσοτερο μιας και οι χαμηλότερες κατηγορίες φέρνουν και μεγαλύτερα κέρδη, ενώ ολόκληρη η εταιρία έχει επενδύσει εδώ και 7-8 χρόνια σε αυτόν αποκλειστικά τον τομέα !!! Μην ξεχνάς τον λόγο που αγόρασε την ATI !!! και ο λόγος ήταν τα APUS και η συνεπεξεργασία του cpu με το gpu κομμάτι. Εκεί το πάει και εκεί είναι το άμεσο μέλλον .

Τέλος ένα προιόν χαρακτηρίζεται σαν καλό ή κακό βάση του λόγου απόδοσης / τιμής. ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ είμαστε και όχι reviewers.

Ενα προιόν χαρακτηρίζεται σαν κακό άσχετα με το κόστος του, όταν ΔΕΝ μπορει να παρέχει αξιοπρεπή ισχύ για τα δεδομένα της εποχής . Κανένας δεν νομίζω πως μπορεί να παραπονεθεί για έναν FX ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα σύνολο των απαιτήσεων ενός καθημερινού μέσου χρήστη.

Θα έλεγα πως συμβαίνει το εντελώς ανάποδο. Παραπονιέται γιατί στο περιβάλλον της εποχής δεν μπορεί να πάρει όλη την ισχύ του chip σε μεγάλο εύρος εφαρμογών ... !!! Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο.

Ολα τα άλλα είναι ....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε Kaveri και SteamRoller εσυ! Γίνεσαι γραφικός υποστηριζοντας στην ουσια καποια slides της AMD! ....και έναν OBR που δεν ξέρει τι του γίνεται!

Με τον Bulldozer στα ελεγα οτι θα ηταν epic potato αλλα εσυ δεν ακουγες για επιδόσεις 980Χ μιλαγες! Ελεγες, ελεγες, ελεγες...

Η Ιntel κανει τεράστια βήματα προοδου σε ολους τους τομεις και εχει υπερ εξελιγμένα εργοστάσια. Δεν περιμενει απο κανεναν τιποτα!

Ο Haswell σαν τεχνολογια ειναι σαφως ανώτερος! .... μεσα σε ενα χρονο απο τον Ivybridge εγινε καλυτερος σε ολους τους τομεις (gpu, cpu)

Η ATI υποχωρεί στο performance! ...για την AMD δεν συζητάμε καν το πάει με την οπισθεν! Δυσκολα τα πραγματα...

Με τον ρυθμο της INTEL σε 2-3 χρονακια θα την παρει απο ολες τις παντες την AMD...

Link to comment
Share on other sites

Η Ιntel κανει τεράστια βήματα προοδου σε ολους τους τομεις

Της θερμοκρασίας ας πούμε, του χαμηλότερου overclock και των bugs?

Γιατί αμπαγκάριστη πλατφόρμα δεν έχει αφήσει εδώ και κάποιες γενιές ... Το TLB σημαία όμως ... αν θυμάσαι

Η intel καλά τα πάει ειδικά η διαφορά λιθογραφίας της δίνει σοβαρο πλεονέκτημα . Είναι σαν να παίζει η Nvidia με 780 και η AMD με 6970 η κατάσταση στα cpu. Και καλή αρχιτεκτονική να έχεις και τσακάλια μηχανικούς, δεν μπορείς να πάρεις κεφάλι.

Εμένα όμως με ενδιαφέρει πάνω απ`όλα τι θα πληρώσω και πόσα θα πάρω.

Και η BUGATTI δίνει quad turbo στο αμάξι και 1200ps αλλά εγώ vw golf έχω με 140ps . Από την στιγμή που το golfάκι είναι επαρκές για σύγχρονη μετακίνηση και μου δίνει καλό λόγο απόδοσης / τιμής , δεν βρίσκω που κολλάει το πράγμα .

Link to comment
Share on other sites

Της θερμοκρασίας ας πούμε, του χαμηλότερου overclock και των bugs?

Γιατί αμπαγκάριστη πλατφόρμα δεν έχει αφήσει εδώ και κάποιες γενιές ... Το TLB σημαία όμως ... αν θυμάσαι

Η intel καλά τα πάει ειδικά η διαφορά λιθογραφίας της δίνει σοβαρο πλεονέκτημα .

Εμένα όμως με ενδιαφέρει πάνω απ`όλα τι θα πληρώσω και πόσα θα πάρω.

Και η BUGATTI δίνει quad turbo στο αμάξι και 1200ps αλλά εγώ vw golf έχω με 140ps . Από την στιγμή που το golfάκι επακρή για σύγχρονη μετακίνηση και μου δίνει καλό λόγο απόδοσης / τιμή , δεν βρίσκω που κολλάει το πράγμα .

Mια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες... αποδοση εχει και στα χαλαρα του! Ωραια δεν πανε στα 4,9ghz και ? Σπερνουν και στα χαμηλα τους!

Εδω η AMD εχει μονιμο bug τις αργες πλατφορμες της.... ακομα και τα sata της καινε καρβουνο! :p

Οταν η AMD θα παει στα 28nm, η ΙNtel ετοιμαζει τα 14nm στα εργοστασια της για τον BROADWELL που θα βγουνε το 2014!

Intel on Track with Volume 14nm Production This Year - X-bit labs

Καληνυχτα! Eρχονται επικες φαπες! ....και απο Nvidia αλλα και απο Intel!

Eχει διώξει και ενα τσούρμο επιστήμονες.... ο Atiman εμεινε μονο εκει μεσα! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.