Jump to content



AMD FX 9590 Η πρώτη cpu στα 5Ghz


SkaL-

Recommended Posts

Δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου, ίσως βοηθήσει να ξαναδιαβάσω όλο το θέμα από την αρχή.

To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το προηγούμενο post σου για αυτό έγραψα ότι έγραψα ως απάντηση.

Μάρκετινγκ κάνει, καλό μάρκετινγκ όμως δεν κάνει!

Επίσης, μάρκετινγκ != πώς να κοροϊδέψουμε τον κόσμο. Από καλές πρακτικές μάρκετινγκ οφελείται και ο πελάτης και η εταιρεία.

Ναι αλλά απο ότι έχει φανεί ιστορικά αυτό δουλεύει με την nvidia και την intel και τελευταίο παράδειγμα η Titan.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply
To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το προηγούμενο post σου για αυτό έγραψα ότι έγραψα ως απάντηση.

Ναι αλλά απο ότι έχει φανεί ιστορικά αυτό δουλεύει με την nvidia και την intel και τελευταίο παράδειγμα η Titan.

H Titan πλασαρίστηκε ως gaming vga για ντορο αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Τα specs της σαφώς ανώτερα απο ολες τις αλλες. Απλα η Nvidia της εβαλε καποιο bios περιορισμό οπως σε ολες αλλα επηρεάζεται σαφως more αυτη γιατι ειναι φορτωμένη. Εννοείται πως το pcb της δεν ειναι για 250 watt αλλά για 300+ watt!

Η αξία της ειναι ανεκτίμητη σε εξειδικευμενα χέρια.

απο 780gtx εχει more:

+400 more shaders, +3gb more ram, 1/3 double precision -> την κάνουν μακράν το πιο ολοκληρωμένο προϊόν!

image.jpg

Καμια σχεση το προιον Τιταν με τα ocαρισμενα σαπακια της AMD!

H AΜD πληρωσε 10 καμμενους με 10 ευρω την ωρα και τους εδωσε 200 τελαρα με cpus και τους ειπε θελω να βγαλω ενα ΝΕΟ προιον ΣΤΑ 900-1000 ευρω, καθιστε και ψαξτε τα cpuαδακια!

E-P-I-C F-A-I-L

Link to comment
Share on other sites

H Titan πλασαρίστηκε ως gaming vga για ντορο αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Τα specs της σαφώς ανώτερα απο ολες τις αλλες. Απλα η Nvidia της εβαλε καποιο bios περιορισμό οπως σε ολες αλλα επηρεάζεται σαφως more αυτη γιατι ειναι φορτωμένη. Εννοείται πως το pcb της δεν ειναι για 250 watt αλλά για 300+ watt!

Η αξία της ειναι ανεκτίμητη σε εξειδικευμενα χέρια.

απο 780gtx εχει more:

+400 more shaders, +3gb more ram, 1/3 double precision -> την κάνουν μακράν το πιο ολοκληρωμένο προϊόν!

image.jpg

Καμια σχεση το προιον Τιταν με τα ocαρισμενα σαπακια της AMD!

H AΜD πληρωσε 10 καμμενους με 10 ευρω την ωρα και τους εδωσε 200 τελαρα με cpus και τους ειπε θελω να βγαλω ενα ΝΕΟ προιον ΣΤΑ 900-1000 ευρω, καθιστε και ψαξτε τα cpuαδακια!

E-P-I-C F-A-I-L

Δείχνεις και ξαναδείχνεις ένα συγκεκριμένο screen ! Πάρε μια πλήρη εικόνα ... της κάρτας των 1000€ !

Ξέρεις υπάρχουν κι άλλες κάρτες πέρα από την TITAN και 780 που σε χέρια εξειδικευμένα είναι ανεκτίμητες και δεν κοστίζουν ούτε 1000 ούτε 700€...

08-OpenCL-01-Bitmining.png

08-OpenCL-02-Luxmark-2.png

12-OpenCL-Folding-Home-01-SP-Explizit-Solvent.png

12-OpenCL-Folding-Home-02-SP-Implizit-Solvent.png

12-OpenCL-Folding-Home-04-DP-Implizit-Solvent.png

12-OpenCL-Folding-Home-03-DP-Explizit-Solvent.png

12-OpenCL-SiSoft-01-Binomial-Option-Pricing-FP32.png

12-OpenCL-SiSoft-03-Monte-Carlo-Option-Pricing-FP32.png

12-OpenCL-SiSoft-02-Binomial-Option-Pricing-FP64.png

12-OpenCL-SiSoft-04-Monte-Carlo-Option-Pricing-FP64.png

13-OpenCL-SiSoft-05-AES256-SHA2-256-Enrcyption-Decryption.png

13-OpenCL-SiSoft-06-AES256-SHA2-256-Hashing-Bandwidth.png

11-OpenCL-01-Fluid-Operations.png

11-OpenCL-02-Wave-Simulation.png

11-OpenCL-03-Julia.png

11-OpenCL-04-Mandelbulb.png

09-OpenCL-Image-01-Blur.png

09-OpenCL-Image-02-Noise-Reduction.png

09-OpenCL-Image-03-Surface-Smoothing.png

09-OpenCL-Image-04-Sharpening.png

10-OpenCL-Video-01-Blur.png

10-OpenCL-Video-02-Noise-Reduction.png

10-OpenCL-Video-03-Surface-Smoothing.png

10-OpenCL-Video-04-Sharpening.png

Για τον fx 9xxx έχω πει την γνώμη μου παραπάνω. Δεν χρειάζεται επανάληψη .

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα θες απαντηση πανω σε αυτα που δινεις ? Ποσο σοβαρα να σε παρω στα συγκεκριμενα προγραμματα που δινεις ?

Απλα πραγματα στην αγορα της QUADRO η ΑΤΙ δεν υπαρχει, στην αγορα της TESLA η ΑΤΙ δεν υπαρχει.

Η QUADRO K5000 ξεφτιλιζει τους παντες στην κατηγορια της... οπως και το Κ20Χ στην κατηγορια του!

Συνεχιζε να παραπληροφορεις τον κοσμο με το 1% της αγορας!

Nvidia K5000 (GK104 στα 700mhz + 4gb - 120 watt tdp) vs ATI FIREPRO W9000 (7970 core + 3gb - 250 watt tdp)

SPECviewperf 11

Catia-03

QUADRO K5000 -> 77.33

ATI W9000-> 21.14

ensight-04

QUADRO K5000 -> 75.41

ATI W9000-> 55.11

lightwave-01

QUADRO K5000 -> 72.06

ATI W9000 -> 51.97

Maya 03

QUADRO K5000 -> 118.17

ATI W9000 -> 53.19

So the QUADRO K5000 beats the W9000 across the board, and by significant quantities in the all-important 3D modelling viewsets lightwave-01 and maya-03.

Overall, the Nvidia Quadro K5000 is a significant new release for 3D content creators. Itʼs the fastest card for modelling on the market in every test weʼve tried, by quite some margin.

Αποδειξε μου το αντιθετο, οτι η W9000 ειναι καλυτερη στον τομεα της! Ελα κατι θα βρεις...παρε και τον κυπουρο να σκαλισει τα ραπανακια!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα θες απαντηση πανω σε αυτα που δινεις ? Ποσο σοβαρα να σε παρω στα συγκεκριμενα προγραμματα που δινεις ?

Απλα πραγματα στην αγορα της QUADRO η ΑΤΙ δεν υπαρχει, στην αγορα της TESLA η ΑΤΙ δεν υπαρχει.

Η QUADRO K5000 ξεφτιλιζει τους παντες στην κατηγορια της... οπως και το Κ20Χ στην κατηγορια του!

Συνεχιζε να παραπληροφορεις τον κοσμο με το 1% της αγορας!

Μου αρέσει το thread έχει ζωή :D και μια που το γυρίσαμε στις κάρτες θα σου απαντήσω εγώ για αυτό που έγραψες περί καρτών είδα ψιλ;o ασχολείσαι με το unigine

πως σου φένεται πως 2χ7990>4χTitan ??? δεν χρείαζεται να δώσεις 3500 σε κάρτες με μόνο 1700 έχεις την κορφή με amd :D λοιπόν η κατάσταση ξέφυγε εδώ μέσα και ακόμα δεν έχουμε δει τους 9590 τι ψάρια πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα θες απαντηση πανω σε αυτα που δινεις ? Ποσο σοβαρα να σε παρω στα συγκεκριμενα προγραμματα που δινεις ?

Απλα πραγματα στην αγορα της QUADRO η ΑΤΙ δεν υπαρχει, στην αγορα της TESLA η ΑΤΙ δεν υπαρχει.

Η QUADRO K5000 ξεφτιλιζει τους παντες στην κατηγορια της... οπως και το Κ20Χ στην κατηγορια του!

Συνεχιζε να παραπληροφορεις τον κοσμο με το 1% της αγορας!

Nvidia K5000 (GK104 στα 700mhz + 4gb - 120 watt tdp) vs ATI FIREPRO W9000 (7970 core + 3gb - 250 watt tdp)

SPECviewperf 11

Catia-03

QUADRO K5000 -> 77.33

ATI W9000-> 21.14

ensight-04

QUADRO K5000 -> 75.41

ATI W9000-> 55.11

lightwave-01

QUADRO K5000 -> 72.06

ATI W9000 -> 51.97

Maya 03

QUADRO K5000 -> 118.17

ATI W9000 -> 53.19

So the QUADRO K5000 beats the W9000 across the board, and by significant quantities in the all-important 3D modelling viewsets lightwave-01 and maya-03.

Overall, the Nvidia Quadro K5000 is a significant new release for 3D content creators. Itʼs the fastest card for modelling on the market in every test weʼve tried, by quite some margin.

Αποδειξε μου το αντιθετο, οτι η W9000 ειναι καλυτερη στον τομεα της! Ελα κατι θα βρεις...παρε και τον κυπουρο να σκαλισει τα ραπανακια!

Δεν μίλησα για QUADRO και FIRE PRO , αλλά για την αγορά που μας ενδιαφέρει !!!!

Ναι να με πάρεις πολύ σοβαρά γιατί υπάρχει σκεπτικό από πίσω !

Το openCL μπαίνει σε οποιαδήποτε εφαρμογή τελευταία ακόμα και σε εφαρμογές του Κ@λου ..... εφαρμογές τζαμπατζίδικες κ.λ.π. και σε εφαρμογές με ευρεία απήχηση στο κοινό. Κάνε μια αναζήτηση στο google να δεις πόσες εφαρμογές περνάνε σε openCL. Γίνεται της τρελής το πανηγύρι .....

Αυτό σημαίνει πως ΕΞΩ από την αγορά των FIRE PRO και QUADRO και των εξεζητημένων εφαρμογών , για παιχνιδόκαρτες μιλάμε όπως ανέφερες παραπάνω, η 7970/50, 7870 ή μια ανάλογη κάρτα, θα προσφέρει GP-GPU compute υψηλότατου επιπέδου σε ευρύτατο φάσμα μη εξεζητημένων εφαρμογών ....

Η NVIDIA αν δεν προσπαθήσει να αυξήσει τις επιδόσεις της σε OPENCL το έχασε το παιχνίδι και θα μείνει σε συγκεκριμένο φάσμα της αγοράς.

Εγώ αυτό που σου έδειξα παραπάνω είναι πως gpu compute δίνουν και κάρτες των 300-350€ !!! Το να κοστολογεί τον TITANA +300€ για το DP=1/3 SP είναι παρατραβηγμένο για την αγορά που μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

...καλα αυτο σιγουρα! Εαν βγαλω τα προιοντα της ΑΤΙ κατα ενα μερος, της AMD συνολικα ειναι για τα πανηγυρια!

Δηλαδή εσύ δεν βλέπεις καμιά στροφή στην αγορά ?

Εγώ βλέπω πως είμαστε σε ένα πολύ κομβικό σημείο αυτή την στιγμή και τα πράγματα για την Nvidia δεν είναι καθόλου ρόδινα ...

Ξέρεις τα μεγάλα κέρδη έρχονται από τις κάρτες παλαιάς τεχνολογίας του κιλού ... Εκεί δεν χρειάζεται να ρίξεις χρήμα για ανάπτυξη κ.λ.π. !

Πάει η κυρά Μαρία στο ΠΛΑΙΣΙΟ, παίρνει ένα τσουβάλι GT 610 και παίρνεις και εσύ φτηνά την νέα τεχνολογία, βγάζει και η Nvidia χρήμα για περαιτέρω ανάπτυξη. Το θέμα είναι πως σε ένα έτος από τώρα δεν θα υπάρχει σε αυτή την αγορά η Nvidia με τα APUS (AMD/ INTEL) . Οπότε μειώνεται το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται .

Αν μείνει μόνο με cuda ,κάρτες των 700€ και quadro δεν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ δεν βλέπεις καμιά στροφή στην αγορά ?

Εγώ βλέπω πως είμαστε σε ένα πολύ κομβικό σημείο αυτή την στιγμή.

Φοβαμαι για την τεχνολογικη ανταγωνιστικοτητα της AMD στο προσεχες μελλον... αυτο μονο!

Το να πουλας hardware απο τα πανερια δεν φερνει μακροπροθεσμη αναπτυξη...

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι για την τεχνολογικη ανταγωνιστικοτητα της AMD στο προσεχες μελλον... αυτο μονο!

Το να πουλας hardware απο τα πανερια δεν φερνει μακροπροθεσμη αναπτυξη...

Δεν ξέρω βρε Seb. , τα πανέρια φέρνουν χρήμα πάντως γιατί απευθύνονται στους πολλούς και δεν χρειάζονται φράγκα για ανάπτυξη.

Αν έρθουν από εκεί τα φράγκα τότε υπάρχει ανάπτυξη γιατί υπάρχουν τα φράγκα.

Δεν ξέρω τι θα ακολουθήσει, δεν ξέρω τι έρχεται, το μόνο που είδα είναι πως η AMD μπήκε δυναμικά στο opencl . Αυτό είναι επένδυση για μια εταιρία την στιγμή που η αγορά πηγαίνει προς τα εκεί και την στγμή που έως τώρα με την αποκλειστικότητα του cuda ήταν στην απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το thread έχει ζωή :D και μια που το γυρίσαμε στις κάρτες θα σου απαντήσω εγώ για αυτό που έγραψες περί καρτών είδα ψιλ;o ασχολείσαι με το unigine

πως σου φένεται πως 2χ7990>4χTitan ??? δεν χρείαζεται να δώσεις 3500 σε κάρτες με μόνο 1700 έχεις την κορφή με amd :D λοιπόν η κατάσταση ξέφυγε εδώ μέσα και ακόμα δεν έχουμε δει τους 9590 τι ψάρια πιάνουν.

Για να τρέχεις unigine μπορεί για να παίζεις games όμως όχι ....

Ελα σπίτι να δεις τι ψάρια πιάνουν οι 9590 ....

Σιγά το chipάκι. για 600€ ... όταν το έχεις με 180€ μην σου με 140€ ...

Φερε STEAMROLLER καλό στα 300€ να το συζητήσουμε κυρία AMD ... Τώρα τι να συζητήσουμε ... για τα κλοκαρισμένα ?

Εξάλλου όπως έχω ξαναπεί το chip το έβγαλε όχι για να το πουλήσει αλλά για να ΜΗΝ το πουλήσει ! Εξού και η τιμή του !

Marketing είναι η ιστορία .... Αλλά αν ήθελε να το παίξει καλά αυτό τα χαρτί θα έπρεπε με το που σκάσουν οι BD πριν 2 χρόνια να το έχει πράξει ... και να κάνει το μπαμ στα reviews... Τώρα είναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

Και ένα review το πρώτο για την ώρα, AMD FX-9590 Review; Piledriver at 5GHz Τα αποτελέσματα σε oc είναι απογοητευτικά.

Moνο τα αποτελέσματα του σε OC ειδες απογοητευτικα ? :p

Κριμα που δεν επιασε τα 6,0ghz 24/7 :hehe:

Παει για βραβείο ECO με το παρακάτω γράφημα...

image.jpg

Σε τιμες κοστους πουλαει η AMD, 799 δολάρια μόνο για το κελεπούρι της!

Φημες λενε οτι εσπασαν τα τηλεφωνα απο τα pre orders αλλα και μεγαλες ουρες εξω απο τα γραφεια της ΑΜD :p!!!

Capture.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ`ότι διάβασα δεν βγαίνει στην αγορά ! Είναι και καλά για OEM ...:clap:

Το ότι δεν θα βγει το ξέραμε, το τι παραμύθι θα πουλήσουν δεν ξέραμε.

Τι στο καλό η GLOFO δεν είναι έτοιμη για 28nm να φέρουν κάτι νέο ...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.