Jump to content



AMD FX 9590 Η πρώτη cpu στα 5Ghz


SkaL-

Recommended Posts

Όλα τα φώτα είναι στραμμένα στην Intel τα τελευταία χρόνια αλλά επιτέλους έχουμε την πρώτη cpu που τρέχει στα 5ghz stock αλλά απο την ΑΜD αυτή την φορά. Την προηγούμενη 10ετία η ίντελ μας είχε συνηθίσει σε μεγάλες συχνότητες, ήταν έυκολα με μια καλή ψύξη τα 4Ghz 24/7 για τις cpu της απο το μακρινό 2005...

Σύντομα θα έχουμε στα μαγαζιά τα πρώτα FX 9590 με τσουχτερή τιμή αλλά και μεγάλο TPD και τα 2 φυσικά είναι αδιάφορα για τους hardcore users στους οποίους απευθύνεται αυτή η cpu.

Kάποιες πληροφορίες εδω:

AMD's FX-9590 and FX-9370 chips push its 2013 cores to the limit - VR-Zone

Και ένα Preview εδώ:

AMD FX 9590 'Centurion' Benchmarks surface

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply
Και γιατί κάποιος να τον αγοράσει όταν μιλάμε για έναν υπερχρονισμένο 8350 με τιμή "βαπορίσια"....λέω εγω.

Και ακόμα καλύτερα ο 8320 :) αλλά ίσως να είναι καλοί πυρήνες και με ln2 δούμε και τα 10ghz, ίσως δεν δούμε και τπτ πάντως καλά είναι τα 5Ghz stock αν έχεις λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα καλύτερα ο 8320 :) αλλά ίσως να είναι καλοί πυρήνες και με ln2 δούμε και τα 10ghz, ίσως δεν δούμε και τπτ πάντως καλά είναι τα 5Ghz stock αν έχεις λεφτά.

Εξαρτάται απο τα χρήματα. Εαν μιλάμε για 50€ επάνω απο τον 8350 είναι ΟΚ αλλά εαν μιλάμε για τιμές i7 3930 τότε την κόβω για μεγάλη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι πολύ ακριβώς ίσως να μην είναι τα 1000ευρώ που έχουν διαρεύσει σαν τιμή και να είναι κάτι στα 400-500Ε, η amd δεν νομίζω να είναι τόσο χαζή για να την κράζει ο κόσμος, μέχρι τώρα είναι πολύ τίμια σε σχέση απόδοση τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι πολύ ακριβώς ίσως να μην είναι τα 1000ευρώ που έχουν διαρεύσει σαν τιμή και να είναι κάτι στα 400-500Ε, η amd δεν νομίζω να είναι τόσο χαζή για να την κράζει ο κόσμος, μέχρι τώρα είναι πολύ τίμια σε σχέση απόδοση τιμή.

Το cpu έπρεπε να το κοστολογήσουν 2000€ και όχι 1000 ...

Γιατί ? Γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να το βγάλουν στην κυκλοφορία ...

Μόνο για μόστρα το έχουν ώστε να φαίνονται στα benches σχετικά υψηλά.

Με τα 1000€ θα βρεθούν παλαβοί να τον αγοράσουν ... :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το cpu έπρεπε να το κοστολογήσουν 2000€ και όχι 1000 ...

Γιατί ? Γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να το βγάλουν στην κυκλοφορία ...

Μόνο για μόστρα το έχουν ώστε να φαίνονται στα benches σχετικά υψηλά.

Με τα 1000€ θα βρεθούν παλαβοί να τον αγοράσουν ... :hehe::hehe::hehe:

Δεν έχεις άδικο ...με τόσους πυροβολημένους όλο και κάποιος θα το πάρει !:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το cpu έπρεπε να το κοστολογήσουν 2000€ και όχι 1000 ...

Γιατί ? Γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να το βγάλουν στην κυκλοφορία ...

Μόνο για μόστρα το έχουν ώστε να φαίνονται στα benches σχετικά υψηλά.

Με τα 1000€ θα βρεθούν παλαβοί να τον αγοράσουν ... :hehe::hehe::hehe:

Nαι όντως, αλλά για να δούμε τι θα λέει απο οc, αυτό θα έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

8709 είναι η μεγαλύτερη συχνότητα σε cpu. Μάλιστα με καρα-binαρισμένο 8150. Άρα τα ίσω 10Ghz να είναι υπερβολή. Ακόμα και τα 9 μπορεί να είναι υπερβολή μιας κι μιλάμε για ίδια τεχνολογία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με 500€ αγοράζεις τον 3930κ και έχεις εναν 6πύρηνο "μαμά" μς τρομερή δύναμη.

To ξανάγραψες στο 7o post, συμφωνούμε όλοι σε αυτό νομίζω. Μη σου πω και ένας 980x used στα 4,5ghz είναι φοβερή cpu για τα δεδομένα της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

To ξανάγραψες στο 7o post, συμφωνούμε όλοι σε αυτό νομίζω. Μη σου πω και ένας 980x used στα 4,5ghz είναι φοβερή cpu για τα δεδομένα της εποχής.

Μάλλον με αυτό θέλεις να πεις ότι ο 9590 είναι καινούριο προϊον προηγμένο τεχνολογικά άρα δεν γίνεται

να συγκρίνεται με τον 3930Κ, σωστα; Δεν είναι έτσι βέβαια τα πράγματα, μιλάμε για ίδιας γενιάς επεξεργαστές

με βάση τουλάχιστον την τεχνολογία ολοκλήρωσής τους.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με αυτό θέλεις να πεις ότι ο 9590 είναι καινούριο προϊον προηγμένο τεχνολογικά άρα δεν γίνεται

να συγκρίνεται με τον 3930Κ, σωστα; Δεν είναι έτσι βέβαια τα πράγματα, μιλάμε για ίδιας γενιάς επεξεργαστές

με βάση τουλάχιστον την τεχνολογία ολοκλήρωσής τους.

Θέλω να πώ αυτό που έγραψα πως και ένας 980x για την εποχή είναι μια χαρά,ναι πιστεύω πως ένας 980x έιναι σε καλύτερη μοίρα απο έναν 3770 γιατί έχει 6 cores. Ο 9590 δεν είναι κάτι σπουδαίο σε αντίθεση με το μικρό αδερφάκι του 8320 που είναι μια φθηνή cpu και τίμια, όχι μόνο αξίζει αλλά είναι και best value σε σχέση πχ με έναν 3770Κ. Απο άποψη χρημάτων δες το με 305Ε που κάνει μόνο ο 3770κ αγοράζεις έναν FX 8320 + motherboard 990 FX + 8GB ram 2000mhz+. Αλλά οκ βγαίνουμε Of topic. Την γνώμη μου για τον 9590 την είπα και αυτό περιμένω να δώ, αν χτυπήσει κάποιος WR συχνότητας αν πάλι πάνε όπως οι 83xx οκ μπράβο στην amd που επιτέλους κάνει marketing.

Link to comment
Share on other sites

οκ μπράβο στην amd που επιτέλους κάνει marketing.

Μάρκετινγκ κάνει, καλό μάρκετινγκ όμως δεν κάνει!

Επίσης, μάρκετινγκ != πώς να κοροϊδέψουμε τον κόσμο. Από καλές πρακτικές μάρκετινγκ οφελείται και ο πελάτης και η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.