Jump to content



AMD FX 9590 Η πρώτη cpu στα 5Ghz


SkaL-

Recommended Posts

To IRIS 5200 έχει 128mb edram on package ?

Από εκεί έρχονται οι επιδόσεις αλλά και η υψηλή τιμή του. ... 650+$ ....

While Sandy and Ivy Bridge featured two different GPU implementations (GT1 and GT2), Haswell adds a third (GT3).

Basically it boils down to this. Haswell GT1 is just called Intel HD Graphics, Haswell GT2 is HD 4200/4400/4600. Haswell GT3 at or below 1.1GHz is called HD 5000. Haswell GT3 capable of hitting 1.3GHz is called Iris 5100, and finally Haswell GT3e (GT3 + embedded DRAM) is called Iris Pro 5200.

Αρα πως θα ανταγωνιστεί σε τιμές γήινες τα άλλα APU ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Πιστεύω να καταλαβαίνεται ότι συζητάτε για μια βλακεία κ μισή. Για να δώσεις 675 δολάρια για ενα apu πρεπει να είσαι η καθυστερημενος η... καθυστερημενος. Ολόκληρο μηχάνημα στηνεις......

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν συγκρινα 4950 με apus,προφανως μιλαμε για δυο διαφορετικα πραγματα!

H δικια μου η παρεμβαση εχει να κανει με το γεγονος οτι η 8000 amd δεν εχουν γραφικα

ενω η ιντελ αναπτησει μεσα στα τσιπ 4000 και πιο πισω ενσωματωμενα γραφικα,με αποτελεσμα τα τσιπ αυτα να μπορουν να δουλεψουν και αυτονομα.

Ηθελα να ηξερα που θα εφτανε η καταναλωση του 8350 αν ειχε γραφικα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

πολύ κακό να τα βλέπουμε όλα versus ρε γαμώτο,δίνουμε αέρα σε κάθε intel nvidia amd να μας γ....ι με τιτάνες και δαίμονες τον €600 για μερικούς μήνες ζωής και μετά να πουλάμε για €280 και να παρακαλάμε να φύγει

αν είχαμε όλοι λεφτά δεν θα μπαίναμε στα forums και σε διάφορα sites να δούμε reviews για το τί είναι το πιο οικονομικό και καλό αλλά θα πηγαίναμε στα μαγαζιά και θα λέγαμε φέρε μου το καλύτερο και το πιο ακριβό

sebastian πόσο σου βγήκε η αναλογία €/fps για να τα φέρεις στα μέτρα σου ( ξέρεις 690 titan ) ; που στο κάτω κάτω με τα monitors των 60hz ( αφού τα σκάς που τα σκάς,επένδυσε σε monitor και άσε τα χρώματα και τις ιστορίες δεν νομίζω να είσαι 4 ώρες στο pc και να κοιτάς σταθερές εικόνες με χρωματόμετρο στο χέρι ) που έχεις αμφιβάλω αν βλέπεις και τίποτα της προκοπής,μ'αρέσει που δηλώνεις gamer και ότι θες το καλύτερο - γιατί άνετα μπορούσες με μια σύνθεση AMD να γεμίσεις monitor των 60hz στο 1/3 της τιμής - τώρα θα μου αναφέρεις τα γνωστά stuttering tearing το περιμένω αλλά ξέρεις ότι υπάρχουν λύσεις

@ εγώ τον sebastian τον έχω στο μυαλό μου ως Intel & Nvidia CEO

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να καταλαβαίνεται ότι συζητάτε για μια βλακεία κ μισή. Για να δώσεις 675 δολάρια για ενα apu πρεπει να είσαι η καθυστερημενος η... καθυστερημενος. Ολόκληρο μηχάνημα στηνεις......

Ναι αλλά θα το παίζεις έξυπνος στον άλλον τον φτωχό με τον 6800Κ. Priceless. :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

sebastian πόσο σου βγήκε η αναλογία €/fps για να τα φέρεις στα μέτρα σου ( ξέρεις 690 titan ) ; που στο κάτω κάτω με τα monitors των 60hz ( αφού τα σκάς που τα σκάς,επένδυσε σε monitor και άσε τα χρώματα και τις ιστορίες δεν νομίζω να είσαι 4 ώρες στο pc και να κοιτάς σταθερές εικόνες με χρωματόμετρο στο χέρι ) που έχεις αμφιβάλω αν βλέπεις και τίποτα της προκοπής,μ'αρέσει που δηλώνεις gamer και ότι θες το καλύτερο - γιατί άνετα μπορούσες με μια σύνθεση AMD να γεμίσεις monitor των 60hz στο 1/3 της τιμής - τώρα θα μου αναφέρεις τα γνωστά stuttering tearing το περιμένω αλλά ξέρεις ότι υπάρχουν λύσεις

@ εγώ τον sebastian τον έχω στο μυαλό μου ως Intel & Nvidia CEO

Σε pc μπροστά δεν ειμαι 4 ωρες αλλά 24 ωρες - 6 ωρες υπνου = 18 ωρες καθημερινά!

Τώρα είμαι διακοπές...

Το setup δεν το χρησιμοποιώ για games... Υπάρχει και αλλος πιο σοβαρός λόγος αλλα δεν ειναι του παρόντος!

Games παίζω 30 λεπτα την ήμερα και αν...

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION] σοβαρά πες μου περιμένεις σοβαρή απάντηση ? Είπαμε ΘΑ ΘΑ ΘΑ έρθει ο kaveris/steamroller και ΘΑ ΘΑ ΘΑ τα σαρώσουν όλα...

Link to comment
Share on other sites

@kyr.. σοβαρα πες μου περιμένεις σοβαρή απάντηση ? Ειπαμε ΘΑ ΘΑ ΘΑ ερθει ο kaveris και ΘΑ ΘΑ ΘΑ τα σαρώσει ολα...

οταν μιλαμε για τεχνολογια/τεχνογνωσια ολο και καποια απαντηση θα εχει να μου δωσει o ad(panos) η καποιος αλλος

οι 8000 δεν εχουν γραφικα καινε τα διπλασια και σε cpu ειναι πισω,τι πιο σαπιο απο αυτο?

αναμενουμε την δευτερα παρουσια!

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαμε για τεχνολογια/τεχνογνωσια ολο και καποια απαντηση θα εχει να μου δωσει o ad(panos) η καποιος αλλος

οι 8000 δεν εχουν γραφικα καινε τα διπλασια και σε cpu ειναι πισω,τι πιο σαπιο απο αυτο?

αναμενουμε την δευτερα παρουσια!

Ναι αλλά σε τιμή απόδοση amd>>>>>intel βέβαια υπολογίζοντας τους 8xxx όπως και έγραψες, όσο για τα γραφικά μιλάμε για intel graphics ? είναι κάποιο αστείο ? γιατί intel και γραφικά προκαλούν γέλια, οκ σήμερα δεν είναι η απόλυτη ξεφτίλα που είχε μέχρι και πριν μια 2έτια αλλά συνεχίζουν τα Intel graphics να είναι τραγικά. Και για να τελειώνουμε με την τελειώμενη πολιτική της ιντελ η οποιά απλά σας κοροιδευεί στα μουτρά σας, αλλά δικά σας τα λεφτά και καλά κάνει και σας τα τρώει. Με 145 ευρώ παίρνει κάποιος 8320 σε ιντελ παίρνει i3 3325 με 2 cores και κλειδωμένο, αντε με 20 ευρώ παραπάνω να πάρει έναν i5 3350 :p χαχαχαχα πόσο βλάκας θα είναι κάποιος να πάρει μια cpu σαν αυτή ?? Λοιπόν για να τελειώνουμε για να πιάσει κάποιος την δύναμη των AMD cpu πρέπει να πληρώσει σε Intel 30%+ παραπάνω χρήματα. Και κάτι τελεύταιο έχεις στο μυαλό σου κάτι που κάνουν παραπάνω τα ακρίβότερα cpus της intel και δεν το κάνουν αυτά της amd ? στο pc της υπογραφής μου (2ετίας cpu) σε 1080p με μια oced 670 παίζω τα πάντα τέρμα απο games και ίσα ίσα games σαν το crysis 3, bf3 πετάνε οπώς θα πετάνε και στο μέλλον games με καλύτερο multicore support και απο εφαρμογές δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όποιος τώρα έχει ανάγκη για κάτι παράπανω σε επιδόσεις και θέλει να κάνει ζιπαρισματα, ριπαρισματα κτλ 5 λεπτά γρηγορότερα μπορεί να πληρώσει 5-6 φορές παραπάνω χρήματα απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζεις τον καλό επεξεργαστή, όταν αυτό που βλέπεις ΔΕΝ είναι επεξεργαστής αλλά APU (συνεπεξεργαστές) ? Η AMD την κάρτα δεν την έχει επάνω για games, αλλά για να αναλάβει μέρος του φόρτου εργασίας του CPU .

Παντως συμφωνα με το wikipedia αλλο το apu και αλλο το amd apu :-P υο εχει ως εντελώς διαφορετικη εννοια

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε τιμή απόδοση amd>>>>>intel βέβαια υπολογίζοντας τους 8xxx όπως και έγραψες, όσο για τα γραφικά μιλάμε για intel graphics ? είναι κάποιο αστείο ? γιατί intel και γραφικά προκαλούν γέλια, οκ σήμερα δεν είναι η απόλυτη ξεφτίλα που είχε μέχρι και πριν μια 2έτια αλλά συνεχίζουν τα Intel graphics να είναι τραγικά. Και για να τελειώνουμε με την τελειώμενη πολιτική της ιντελ η οποιά απλά σας κοροιδευεί στα μουτρά σας, αλλά δικά σας τα λεφτά και καλά κάνει και σας τα τρώει. Με 145 ευρώ παίρνει κάποιος 8320 σε ιντελ παίρνει i3 3325 με 2 cores και κλειδωμένο, αντε με 20 ευρώ παραπάνω να πάρει έναν i5 3350 :p χαχαχαχα πόσο βλάκας θα είναι κάποιος να πάρει μια cpu σαν αυτή ?? Λοιπόν για να τελειώνουμε για να πιάσει κάποιος την δύναμη των AMD cpu πρέπει να πληρώσει σε Intel 30%+ παραπάνω χρήματα. Και κάτι τελεύταιο έχεις στο μυαλό σου κάτι που κάνουν παραπάνω τα ακρίβότερα cpus της intel και δεν το κάνουν αυτά της amd ? στο pc της υπογραφής μου (2ετίας cpu) σε 1080p με μια oced 670 παίζω τα πάντα τέρμα απο games και ίσα ίσα games σαν το crysis 3, bf3 πετάνε οπώς θα πετάνε και στο μέλλον games με καλύτερο multicore support και απο εφαρμογές δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όποιος τώρα έχει ανάγκη για κάτι παράπανω σε επιδόσεις και θέλει να κάνει ζιπαρισματα, ριπαρισματα κτλ 5 λεπτά γρηγορότερα μπορεί να πληρώσει 5-6 φορές παραπάνω χρήματα απο μένα.

αυτο που ξερω να πω εγω για σενα και εμενα, ειναι οτι σημερα εχω μια καλυτερη cpu απο εσενα οταν εδωσα λιγοτερα απο 50e απο οτι ειχε ο 8150(240E) οταν πηρα τον 2500(πρεπει να ηταν ενα 3μηνο πριν βγει ο 8150)

Α και επειδη δεν εχω κανει oc στην cpu, ειμαι και με την μαμα ψυκτρα και απο θερμοκρασιες και θορυβο ΤΖΑΜΙ:p

To παραπανω ποστ εχει να κανει με την τεχνολογια-τεχνογνωσια των cpu αυτων, οταν οι 8000 δεν εχουν καν γραφικα, τα υπολοιπα να μην τα ξαναλεω!

Link to comment
Share on other sites

link1

link2

το thread έχει ως θέμα 8350 vs 3570k ( μη δώσετε βάση σε αυτό ) αλλά στα δύο παραπάνω links είναι όλη η ουσία

Που το βρήκες αυτό βρε ? :p

Ο τύπος έχει βγαλει στην φόρα και σε 2 πόστ ότι πάει να γίνει στο gaming (τις κινήσεις της AMD) και όλα τα άπλητα του ICC της intelας ... χαχαχαχα. Αλλά αυτά τα ξέραμε . Το θέμα είναι να υλοποιηθούν κι όλας.

Αν πετάξουν τον ICC κάτι μπορεί να γίνει καλό για την AMD. Αρκεί να μην κάνει τα ίδια, γιατί θα φάει μαύρο , μεγαλύτερο από του Παπανδρέου ...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξερω να πω εγω για σενα και εμενα, ειναι οτι σημερα εχω μια καλυτερη cpu απο εσενα οταν εδωσα λιγοτερα απο 50e απο οτι ειχε ο 8150(240E) οταν πηρα τον 2500

Α και επειδη δεν εχω κανει oc στην cpu, ειμαι και με την μαμα ψυκτρα και απο θερμοκρασιες και θορυβο ΤΖΑΜΙ:p

To παραπανω ποστ εχει να κανει με την τεχνολογια-τεχνογνωσια των cpu αυτων, οταν οι 8000 δεν εχουν καν γραφικα, τα υπολοιπα να μην τα ξαναλεω!

Αγόρασα τον 8120 used για 110Ε :p . Ο 2500 είναι Κ ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα 2 κατοσταρικα στην ακρη και επαιρνα επεξεργαστη,θα πηγαινα στον 4670k,ουτε intelας ειμαι ουτε amdακιας,παιρνω το καλυτερο για την τσεπη μου,μακαρι να επανελθει η amd να την τιμησουμε παλι.

Και ας βγαλουνε τις igpu για τα desktop,και οι δυο τους,δεν τις θελουμε,τσαμπα τις πληρωνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα 2 κατοσταρικα στην ακρη και επαιρνα επεξεργαστη,θα πηγαινα στον 4670k,ουτε intelας ειμαι ουτε amdακιας,παιρνω το καλυτερο για την τσεπη μου,μακαρι να επανελθει η amd να την τιμησουμε παλι.

Και ας βγαλουνε τις igpu για τα desktop,και οι δυο τους,δεν τις θελουμε,τσαμπα τις πληρωνουμε...

Aυτο ειναι αληθεια εχει φαει κραξιμο η intel για τα γραφικα που αναπτυσει στα τσιπ της,θα μπορουσαν να ειναι κατι αιωνες μακρια απο την σημερινη τους αποδωση στο cpu κομματι

Αλλα παραμενουν αρκετα πιο δυνατα απο την amd παρα την προσθηκη των γραφικων!Eκει καταλαβενεις το χαος που επικτρατει αναμεσα στους δυο

Link to comment
Share on other sites

Κοντινη γιορτη το gta 5 και assassins creed black flag,οταν οι ιντελακηδες θα χουν 60αρια ακατεβατα,μετα θα ακουμε για κακα port παλι απο τους amdακιδες,παρολο που μελλοντικα τα port υποστηριζουν 8 πυρηνους και εκει βασιζονται,εδω ειμαστε και θα το δουμε.Θα γεμισει το forum παλι,κακο port...

Μηπως ξεχασαμε,το πανικο που εγινε στο λιμανι της boston,60αρι ακατεβατο ο 4770κ και με μονη καρτα,εξαλλου η καρτα εδω δεν επαιζε ρολο,αλλα ψηλα γραμματα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Τα χωνεις στην AMD λες και εχεις κανα θυριο Intel επεξεργαστη.... που σε multitasking εφαρμογες εισαι πισω απο τον κατα τ' αλλα σαπιο 8350 και ποσο μαλλον απο τον 9590 (μιας και δεν ασχολησε πολυ με το gaming).

Επιεικα γραφικος εχεις καταντησει με τα ποστ σου... αν και νεος που ειμαι στο forum

Link to comment
Share on other sites

Και τους 2500 στα 130 τους βρίσκεις σήμερα και δεν έχουν καμία σχέση με 8120 και 8150.

Φαντάζομαι το ξέρεις αυτό, έτσι;

Ναι είχα έναν 2 χρόνια αλλά ηταν κανονικός Κ οχι κλειδωμένος και δούλευε άνετα 4.7ghz 24/7, ξέρω αυτή την cpu πολύ καλά, ελπίζω όμως και εσύ να ξέρεις πως ένας 8120 τώρα κοστίζει γύρω στα 90Ε και ελπίζω να ξέρεις πως ένας 8120 στα 4.5 Ghz είναι πολύ δυνατότερος απο έναν 2500 που είναι κλειδωμένος και τρέχει στα 3.7ghz, άντε ο κλειδώμενος Κ να πάει λίγο καλύτερα σε κάποιες 3d εφαρμογές αλλά όχι σε games οπως το crysis 3, bf3 δεν κάνει μια, άντε και σε pi είναι καλύτερος ο Ιntel :p αλλά σε όλα τα άλλα είναι πίσω άντε μη σου πω για κάνα CPU Zlib ή CPU Hash που ούτε με κυάλια δεν βλέπει τον 8120 χαχαχαχα,

Φαντάζομαι το ξέρεις αυτό, έτσι;

Ps. Aν μπορείς με απλό 2500 να πιάσεις αυτό το χαλαρό Physics Score που μόλις έτρεξα NVIDIA GeForce GTX 670 video card benchmark result - AMD FX-8120,Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-970A-UD3 θα είσαι ήρωας και αν το πλησιάσεις με καλές μνήμες μπορώ τα τρέξω με λίγο παραπάνω την cpu και να μην το πιάσεις ποτέ !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.