Jump to content



AMD FX 9590 Η πρώτη cpu στα 5Ghz


SkaL-

Recommended Posts

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply
Και τα 20nm της AMD ξέρεις για πότε είναι ?

Λες και τα NM κανουν τον επεξεργαστή αλλα αφου το πας εκει να σου απαντήσω! Εδω δεν μπορουν να κανουν τα βασικα...

...για του Αγιου @ουτσου ανημερα ? :p

Δεν το εχουν εκει μεσα καταλαβε το...η AΤΙ κραταει καπως το καράβι το οποιο μπαζει απο παντου!

...και οι κονσολες δεν την σωζουν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον κάνουν τον επεξεργαστή και τα nm ! Δες Κ10 AGENA 9500 με THUBAN 1100T = η νύχτα και η ημέρα .... Το ίδιο και στις κάρτες γραφικών ... Δες ματαβάσεις από λιθογραφία σε λιθογραφία και μεταβάσεις στην ίδια λιθογραφία.

Τα nm θέτουν τα πλαίσια στα οποία θα κινηθεί ο εκάστοτε σχεδιασμός, αρχιτεκτονική μέσα σε αυτά και οι επιδόσεις....

Δεν ξέρω αν το έχουν ή όχι ! Με την λογική τους και αν αυτή επικρατήσει το έχουν αλλά όχι τόσο με τα CPU όσο με τα APU. Εκεί εξάλλου θα κριθεί και όλο το παιχνίδι στα desktop στο άμεσο μέλλον για αυτό πήγαν και σε CMT δομή.

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική τους και αν αυτή επικρατήσει το έχουν αλλά όχι τόσο με τα CPU όσο με τα APU. Εκεί εξάλλου θα κριθεί και όλο το παιχνίδι στα desktop στο άμεσο μέλλον για αυτό πήγαν και σε CMT δομή.

Aνα γεια σου. Αφού το ξέρεις ότι έτσι είναι γιατί δεν το παίρνεις απόφαση και κυνηγάς χίμαιρες; Συζητάμε

πράγματα και διαφωνούμε στο σήμερα που κανονικά είναι εδώ και μια 5ετια τελειωμένα.

Οι συζητήσεις ίσως να είχαν όντως νόημα πριν από 2-3 χρόνια, μέχρι να κυκλοφορήσει δλδ ο i5 2500K.

Aπό αυτό το τσιπ και μετά τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Κι αυτός ο δρόμος είναι ανοιχτός για την intel,

κακοτράχαλος για την amd και ακόμα χειρότερος για τον τελικο καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κριθεί για την AMD το παιχνίδι στα desktop με τα APUS, αλλά για όλους ....

Κάτσε να προσαρμοστούν τα benches στην αυριανή πραγματικότητα και να βλεπεις με openCL το APU των 130€ να είναι πάνω από το chip των 500-600€ και τα λέμε ... ποιος θα έχει το πρόβλημα.

Και το πρόβλημα δεν θα το έχει σε σχέση με τις απόλυτες επιδόσεις, γιατί σε απόλυτες επιδόσεις ένα chip των 500€ με μια κάρτα των 700€ θα έχουν καλύτερη απόδοση ! Το VFM τους θα είναι ξεφτιλισμένο και δεν θα μπορούν να πουλήσουν.

Πέρα απο τα benches όμως τα ακριβά πολυπύρηνα, πάντα θα δίνουν καλύτερο multitasking. Για εμένα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με το opencl αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι κάτι τέτοιο

δεν πρόκειται να γίνει αν δεν το επιτρέψει η intel και όσοι σχετίζονται και τρώνε

ψωμί από αυτήν. Απλά είναι τα πράγματα, έτσι λειτουργεί το σύστημα.

Μέχρι να γίνει αυτό, θα ποστάρεις άκυρα charts όπου θα φαίνεται ο χ,ψ apu

ανώτερος από i5 και κανείς δεν θα τα παίρνει στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πόσες εφαρμογές πάνε σε opencl τελευταία ?:D

googlaρε μόνο έτσι απλά και θα πάθεις πλάκα.

Τώρα αν συνεχίζεις να θες συγκριτικά με superpi για μελλοντικά cpu πάω πάσο...

Ακυρο είναι και αυτό?

u4z4.png

και δεν έχει και gcn επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτήθηκες αν η GLOFO είναι έτοιμη για τα 28nm ?

Γιατί αν ήταν δεν θα έβλεπες RICHLAND αλλά KAVERI κατά την γνώμη μου κατευθείαν, ούτε FX 9XXX p/d.....:hi:

Ο STEAMROLLER απ` όπου κι αν το πάρεις θα είναι σε καλύτερη μοίρα απ`ότι ήταν οι P/D σε σχέση με τους Ivy .

O λόγος είναι προφανής ! Η AMD αλλάζει και λιθογραφία που της επιτρέπει μεγαλύτερο αριθμό transistor στον ίδιο χώρο , μειωμένη κατανάλωση = μειωμένη θερμοκρασίας = υψηλότερα ρολόγια + τον ανασχεδιασμό του chip !

Αν και δεν τους βλέπω να καίγονται να φέρουν το chip γρήγορα. Για τα KAVERI νοιάζονται περισσοτερο μιας και οι χαμηλότερες κατηγορίες φέρνουν και μεγαλύτερα κέρδη, ενώ ολόκληρη η εταιρία έχει επενδύσει εδώ και 7-8 χρόνια σε αυτόν αποκλειστικά τον τομέα !!! Μην ξεχνάς τον λόγο που αγόρασε την ATI !!! και ο λόγος ήταν τα APUS και η συνεπεξεργασία του cpu με το gpu κομμάτι. Εκεί το πάει και εκεί είναι το άμεσο μέλλον .

Τέλος ένα προιόν χαρακτηρίζεται σαν καλό ή κακό βάση του λόγου απόδοσης / τιμής. ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ είμαστε και όχι reviewers.

Ενα προιόν χαρακτηρίζεται σαν κακό άσχετα με το κόστος του, όταν ΔΕΝ μπορει να παρέχει αξιοπρεπή ισχύ για τα δεδομένα της εποχής . Κανένας δεν νομίζω πως μπορεί να παραπονεθεί για έναν FX ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα σύνολο των απαιτήσεων ενός καθημερινού μέσου χρήστη.

Θα έλεγα πως συμβαίνει το εντελώς ανάποδο. Παραπονιέται γιατί στο περιβάλλον της εποχής δεν μπορεί να πάρει όλη την ισχύ του chip σε μεγάλο εύρος εφαρμογών ... !!! Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο.

Ολα τα άλλα είναι ....

συμφωνώ ότι ο steamroller θα είναι σε καλύτερη μοίρα από τον pd αλλα πιθανότατα δεν θα έχει τις επιδόσεις του has ποσο μάλλον καλυτερες

μακάρι και να τις έχει καλο θα είναι για όλους μας

αναφέρθηκα για cpu's στο τι κυκλοφορεί και στο τι έχει ανακοινωθεί πως θα κυκλοφορήσει στο άμεσο μέλλον όπως και να το κάνουμε εκεί η intel έχει ρίξει μεγαλύτερη βαρύτητα ενώ αντίθετα η amd στο APU κομμάτι όπου τα πάει καλά αλλα έχει δρόμο ακόμα

δεν χαρακτήρισα κάποιο προϊόν κακό η καλο σύγκρινα τις επιδόσεις ενός cpu που κυκλοφόρησε πριν μερικές εβδομάδες με έναν άλλο που αναμένεται στο άμεσο μέλλον και υπάρχουν κάποιες πληροφορίες όπως και με βάση ότι έχουμε δει μέχρι στιγμής απο BLD /PD

ασφαλές συμπερασμα θα έχουμε μονο όταν το δούμε το τελικό προϊόν

AMD είχα πάντα σε σταθερούς και φορητούς ποτε δεν είχα πρόβλημα με τις επιδόσεις τους σε ότι έκανα

FX έχω και πιθανότατα κάποια στιγμή όταν είναι η κατάλληλη ώρα θα πάω σε steamroller και αυτό γιατί τα θεωρώ overall όλα αυτά τα χρονια ποιο vfm προϊόντα από την intel αλλα και γιατί μου έχει γίνει συνήθεια

το κάτι παραπάνω που θα μου έδινε η intel σε επιδόσεις δεν θα το αξιοποιούσα αλλα πέρα από το vfm αν δούμε μονο επιδόσεις σε cpu's η intel πάντα ήταν τουλαχιστον ένα βήμα μπροστά στη πλεοψηφία μετρήσιμων επιδόσεων και αυτό το βλέπω δύσκολο να αλλάζει ακόμη και τα benchmark να γίνουν ποιο multi thread optimized παλι η intel θα έχει κάτι να δώσει

και εγώ vw έχω 140ps και παρόλο που το προηγούμενο έιχε υπερδιπλάσια άλογα αυτό με ευχαριστει καλύτερα μέσα στην πόλη και ξεχνώ να του βάλω βενζίνη άσε και που δεν με τρώει το άγχος αν θα το ξαναβρώ εκεί που πάρκαρα αλλα ώρες ώρες μου λείπει το το γιαπωνέζικο πριονογκαζο και ξενερώνω ...

Link to comment
Share on other sites

AMD Opteron 6272 16 Core Processor Προτιμω καλητερα ετουτο το εργαλειο....πιο φτινο....16 cores!!!! Τι μαουνα ειναι αυτο παλι ρε AMD???

Στα ίδια χρήματα είναι ο OPTERON 6380 σε τιμή που είναι πολύ καλύτερο chip με και 115watt TDP . Και εγώ κάτι τέτοιο θα το προτιμούσα !

Frequency 2500 MHz

Turbo frequency 2800 MHz (more than 8 cores)

Turbo frequency 3400 MHz (8 cores or less)

Εξάλλου υπάρχει και single slot μητρική G34 της supermicro με κάτω από 200€ !:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρήματα είναι ο OPTERON 6380 σε τιμή που είναι πολύ καλύτερο chip με και 115watt TDP . Και εγώ κάτι τέτοιο θα το προτιμούσα !

Frequency 2500 MHz

Turbo frequency 2800 MHz (more than 8 cores)

Turbo frequency 3400 MHz (8 cores or less)

Εξάλλου υπάρχει και single slot μητρική G34 της supermicro με κάτω από 200€ !:dirol:

?????Εψαχνα για το καινουριο μ pc αλλα δεν βρηκα πουθενα τπτ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πόσες εφαρμογές πάνε σε opencl τελευταία ?:D

googlaρε μόνο έτσι απλά και θα πάθεις πλάκα.

Τώρα αν συνεχίζεις να θες συγκριτικά με superpi για μελλοντικά cpu πάω πάσο...

Ακυρο είναι και αυτό?

u4z4.png

και δεν έχει και gcn επάνω.

Είναι δυνατόν να παρουσιάζεις αποτελέσματα από το espresso? Από ένα πρόγραμμα όπου το intel quick sync

σμπαραλιάζει τα πάντα; Εδώ πια δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης αλλά απλής στοιχειώδους συνεννόησης...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να παρουσιάζεις αποτελέσματα από το espresso? Από ένα πρόγραμμα όπου το intel quick sync

σμπαραλιάζει τα πάντα; Εδώ πια δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης αλλά απλής στοιχειώδους συνεννόησης...

Στην προηγούμενη σελίδα με ποστ μου του το έδειξα [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] ...στο διάγραμμα του τα intel θα ειναι κατω σε χρονο τουλάχιστον 250-300% (ταχύτεροι) με intel quick sync!

Δεν λεει να καταλαβει...εχει βαλει μια κασέτα και περιμενει την δευτερα παρουσία!

Αλλα που ποτε δεν ερχεται!

Να πω για την ιστορια ο 4770Κ κάνει χωρις Intel quick sync 26 sec και με quick sync 5 sec transcode!

O Broadwell στα 14nm δεν θα αφήσει να παρει ανασα η AMD. Ενα CPU βελτιωμένο παλι σε όλα τα σημεία!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν έχει νόημα νομίζω, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Αυτό το ποστ -αν και παλιό- τα περιλαμβάνει όλα:

Προσάρμοσέ το στα δεδομένα της εποχής.

Θες να το σχολιάσω αυτό ? χεχεχε είναι ένα σχόλιο γεμάτο σαρκασμό και συγχρόνος φανμποιστικο και αστείο :) μπορώ να πω πολύ κομπλέξικο και στα επίπεδα του INTEL TRUE POWER και Ιntel Real Power. Αλλά δεν κολάει με το ύφος του thread και τα λεγόμενα μου, είναι αυτό που λέμε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε ! πάντως τα intel fun boys είδα έκαναν like τους άρεσε :)

Link to comment
Share on other sites

Από μια σκοπιά είναι απολύτως υγιές να υπάρχουν intel και amd fanboys και ξέρεις γιατί;

Τα fanboys είναι απότοκο (νοσηρό μεν αλλά απότοκο) του ανταγωνισμού. Και ο ανταγωνισμός ως γνωστόν,

μόνο καλό κάνει στον τελικό καταναλωτή.

Σήμερα, δυστυχώς, δεν υπάρχουν πια fanboys με την παραπάνω έννοια. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Σε λίγο, αν όχι και από τώρα, θα μιλάμε από τη μία για ανθρώπους που αντιμετωπίζουν σοβαρά την τεχνολογία

και ξέρουν να βλέπουν 5 πράγματα και από την άλλη για ανθρώπους προσκολημμένους στο ένδοξο παρελθόν

στυλ "πάλι με χρόνια με καιρούς". Στο τέλος και αφού περάσει κι ένα τέτοιο διάστημα, οι δεύτεροι θα αποβληθούν

από τα ίδια τα πράγματα καθώς οι απόψεις τους θα προσομοιάζουν με του Λιακόπουλου. Ήδη προσομοιάζουν

βλέποντας παντού συνομωσίες, καλές και κακές εταιρίες κτλ κτλ

Εναλλακτική ανάγνωση του παραπάνω σχολίου: Τρέξε ένα arma3 με το pc της υπογραφής σου...

Link to comment
Share on other sites

Από μια σκοπιά είναι απολύτως υγιές να υπάρχουν intel και amd fanboys και ξέρεις γιατί;

Τα fanboys είναι απότοκο (νοσηρό μεν αλλά απότοκο) του ανταγωνισμού. Και ο ανταγωνισμός ως γνωστόν,

μόνο καλό κάνει στον τελικό καταναλωτή.

Σήμερα, δυστυχώς, δεν υπάρχουν πια fanboys με την παραπάνω έννοια. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Σε λίγο, αν όχι και από τώρα, θα μιλάμε από τη μία για ανθρώπους που αντιμετωπίζουν σοβαρά την τεχνολογία

και ξέρουν να βλέπουν 5 πράγματα και από την άλλη για ανθρώπους προσκολημμένους στο ένδοξο παρελθόν

στυλ "πάλι με χρόνια με καιρούς". Στο τέλος και αφού περάσει κι ένα τέτοιο διάστημα, οι δεύτεροι θα αποβληθούν

από τα ίδια τα πράγματα καθώς οι απόψεις τους θα προσομοιάζουν με του Λιακόπουλου. Ήδη προσομοιάζουν

βλέποντας παντού συνομωσίες, καλές και κακές εταιρίες κτλ κτλ

Εναλλακτική ανάγνωση του παραπάνω σχολίου: Τρέξε ένα arma3 με το pc της υπογραφής σου...

Eδώ συμφώνω μαζί σου !!! σχεδόν σε όλα !!! Γιατί πάλι με χρόνους με καιρούς ...γιατί ποτέ δεν ξέρεις το μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

και η ερώτηση του τρελού ,

Πόσο ακτινοβολία μπορεί να έχουν σε αυτές τις συχνότητες ;

Ωραία ερώτηση και πατάει και σε εκείνη την μάλλον άχρηστη ρύθμιση στο bios για περιορισμό

της ακτινοβολίας. Πραγματικα δεν ξέρω πόση μπορεί να είναι αλλά για να μην έχει γίνει

σχετικός ντόρος μάλλον θα είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ερώτηση και πατάει και σε εκείνη την μάλλον άχρηστη ρύθμιση στο bios για περιορισμό

της ακτινοβολίας. Πραγματικα δεν ξέρω πόση μπορεί να είναι αλλά για να μην έχει γίνει

σχετικός ντόρος μάλλον θα είναι αμελητέα.

Είναι σχεδόν 5 φορές πάνω απο την συχνότητα που εκπέμπουν τα ασύρματα σταθερά.

Χμμμ... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να παρουσιάζεις αποτελέσματα από το espresso? Από ένα πρόγραμμα όπου το intel quick sync

σμπαραλιάζει τα πάντα; Εδώ πια δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης αλλά απλής στοιχειώδους συνεννόησης...

Κράτα εσύ το quick sync και ταυτόχρονα και την ποιότητά του . Εγώ δεν το έβαλα για να σου ποστάρω αποτελέσματα συγκεκριμένης εφαρμογής, το έβαλα για να δεις το ποσοστό βελτίωσης των επιδόσεων μιας APU των 140€ εκεί που μπαίνει το openCL απέναντι στις επιδόσεις των κλασικών cpu.

OpenCL μπαίνει στα πάντα ....

While conversion speeds are greatly increased with Intel Quick Sync Video, there is an undeniable reduction in image quality when compared to x264 and H.264; however, the difference in quality will likely not be large enough to be easily noticed on portable devices like iPads/iPhones/iPods, Android Phones, and PS Vita. For this reason, Quick Sync Video is highly recommended when converting videos for such devices.

Κράτα την χρησιμότητά του και την ανεπανάληπτη χρηστικότητά του........ για το κινητό σου.... και διάβασε μπαρίτσες . Μετά θες να μιλάς και για αντικειμενικότητα και συνεννόηση ...

Το ωραίο της; υπόθεσης ξέρεις ποιο είναι ? Πως όλοι εσείς που μιλάτε για quick sync , αύριο το πρωί θα πάτε να αγοράσετε την Α οθόνη για ένα κλικ καλύτερης εικόνας δίνοντας τα διπλάσια χρήματα, θα κοιτάξετε και θα ψάξετε τα καλώδια των ηχείων σαν και τα ηχεία σας, να έχουν επιχρυσωμένες μπόρνες για να τελειοποιήσετε τον ήχο του HI FI σας, θα ψάξετε τα χίλια φίλτρα για να πάρετε το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στα games και τα 60fps καρφωτά για να κυλάει νερό το παιχνίδι πληρώνοντας 700€ για κάρτες γραφικών !!!!

Από την μια ποιότητα, ποιότητα, ποιότητα και από την άλλη ...

?????Εψαχνα για το καινουριο μ pc αλλα δεν βρηκα πουθενα τπτ!!!

τι να το κάνεις βρε το 16-core ? Τι χρήση κάνεις ?

OPTERON 6376 και 6380 έχει το computerbeast. Μητρική single socket g34 από έξω = SUPERMICRO MBD-H8SGL-O

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο της; υπόθεσης ξέρεις ποιο είναι ? Πως όλοι εσείς που μιλάτε για quick sync , αύριο το πρωί θα πάτε να αγοράσετε την Α οθόνη για ένα κλικ καλύτερης εικόνας δίνοντας τα διπλάσια χρήματα, θα κοιτάξετε και θα ψάξετε τα καλώδια των ηχείων σαν και τα ηχεία σας, να έχουν επιχρυσωμένες μπόρνες για να τελειοποιήσετε τον ήχο του HI FI σας, θα ψάξετε τα χίλια φίλτρα για να πάρετε το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στα games και τα 60fps καρφωτά για να κυλάει νερό το παιχνίδι πληρώνοντας 700€ για κάρτες γραφικών !!!!

Από την μια ποιότητα, ποιότητα, ποιότητα και από την άλλη ...

Το ωραιο της υπόθεσης που λες ειναι το αυτονόητο, γουστάρουμε επιδόσεις!

Δεν μας ενδιαφέρει ο δεύτερος και με διαφορα στην ουρα!

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε AMD γιατι περα απο σαπια CPU εχει και σαπια MOBO...νομίζω εγινα απολυτα κατανοητος!

Πίστευε στο μελλον! ...αλλα το μελλον ειναι με αυτον που εχει τα εργοστάσια, τους επιστημονες και τα λεφτα! Δεν ειναι με αυτον που δεν εχει δεύτερο σώβρακο να αλλάξει αλλα ποσο μαλλον και με αυτον που πουλαει το σπιτι του και συνεχιζει να μενει σε αυτο με ενοίκιο (AMD)!

Οποτε τέντωσε τον σβέρκο γιατί έρχονται κατι καλές απο πράσινη και μπλε αλλο πράγμα σου λεω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.