Jump to content



Rosewill 9100 Mechanical Blue Switches


crmaris

Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα ένα ακόμη μηχανικό πληκτρολόγιο της Rosewill. Πρόκειται για το 9100 με blue switches.

Με την πρώτη ματιά διαπίστωσα τα παρακάτω.

  • Πολύ ωραία αίσθηση των πλήκτρων
  • USB HUB
  • Απλή και λιτή εμφάνιση (αλλά προσωπικά μου αρέσει)

  • Τρελός θόρυβος! (θα με πετάξει η σύζηγος έξω από το σπίτι!!)
  • Δεν έχει αποσπώμενο καλώδιο πράγμα που είναι πολύ σπαστικό

IMG_3705.jpgIMG_3707.jpgIMG_3708.jpgIMG_3709.jpgIMG_3710.jpgIMG_3711.jpgIMG_3712.jpgIMG_3713.jpgIMG_3717.jpgIMG_3718.jpgIMG_3719.jpgIMG_3720.jpgIMG_3721.jpgIMG_3723.jpgIMG_3724.jpgIMG_3726.jpgIMG_3728.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι θέμα συνήθειας, εμένα με πωρώνει πλέον! :p

Τα brown ειναι ποίο ήσυχα, για κει είσαι αν όντως θα σε χωρίσει για λιγα κλικ κλακ η κυρά :hehe:

Το αποσπώμενο καλώδιο σε τι σου χρησιμεύει?

Link to comment
Share on other sites

Η προτίμηση για τα o-rings είναι καθαρά υποκειμενική,

σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι άλλοι λένε οτι ακουνε διαφορά και άλλοι όχι.

Επίσης πέρα απο τα o-rings υπάρχουν και τα soft landing pads.

o-rings link

sounddampeners.jpg

soft landing pads link

images?q=tbn:ANd9GcSp5_aRlR7XN72TdZpnr2IDOHoDnqWKJNBLtu_4wxDN3qmheIfQGw

Αυτο που κάνουν είναι να αποσβέσουν τον ήχο που παράγουν τα μηχανικά πληκτρολόγια.

Π.χ ένα μηχανικό πληκτρολόγιο με μπλε διακόπτες (Tactile) παράγει 2 ήχους,

1)activation click , 2)bottoming clonk.

Αυτό που έρχονται να αποσβέσουν ειναι το bottoming clonk.

Το activation click δεν μπορούν να το μειώσουν μιας και είναι ο ήχος που παράγει ο διακόπτης

για να καταλάβουμε οτι έγινε register.

Review of the most common sound dampener

Ο θόρυβος δεν υπάρχει μόνο στους mx black.

Υπάρχει σε όλους τους διακόπτες και είναι το bottoming "clonk" όταν χτυπάει το keycap στο plate.

Αυτό έρχονται να κάνουν τα o-rings και τα soft landing pads, να αποσβέσουν αυτόν τον θόρυβο.

Η χρήση τους είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα (προσωπικά δεν χρησιμοποιώ).

40A-L - 40A (Softer)/0.2mm - Sound reduction with minimal change in feel.

40A-R - 40A (Softer)/0.4mm - Softer landing for better shock absorption.

50A-R - 50A (Harder)/0.4mm - Firmer landing for faster repeated key strokes.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο με το αποσπώμενο καλώδιο δεν το καταλαβαίνω. Απο τότε που πήρα το ducky ειναι μόνιμα στο γραφείο. Ακόμα και στην περίπτωση μεταφοράς μια στο τόσο, προτιμώ να βγάλω 1 βυσμα παρά 2.

Link to comment
Share on other sites

Τράβα ένα usb extension. Λες και και keyboard γραφείου χρειάζεται το αποσπωμενο.

Στο quickfire ο θόρυβος ήταν τραγικός. Ειδικά βράδυ αν δεν είσαι μόνος σπίτι δεν παλεύεται. Τα o-rings ήταν must για μένα.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

τα μηχανικά είναι γενικά προβληματικά για βραδυνές καταστάσεις. Τα red της ψιλοπαλεύουν για βράδυ πάντως ή τουλάχιστον έχω εκπαιδευτεί να πατάω πιο διακριτικά για να μη με πετάξει και η δικιά μου έξω από το σπίτι :p

[MENTION=403]crmaris[/MENTION]

Πόσο πήγε το μαλλί; Ψάχνομαι και εγώ για μηχανικό με blue switches για να κλείσει ο κύκλος. Ο ivris μου βάζει ιδέες για filco αλλά η τιμή τους είναι στο Θεό και χωρίς backlit :p

Το κακό είναι ότι ακόμη το σκέφτομαι και βλέπω μέρα με τη μέρα να πλησιάζει η στιγμή που θα θρηνήσω ένα 200άρι για να προσθέσω ένα filco στη συλλογή μου :p

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εγώ που δοκιμάζω τώρα συχνά πυκνά keyboards θα το εκτιμούσα αν είχε αποσπώμενο καλώδιο, γιατί θα γλύτωνα το ψαχούλεμα στα τυφλά πίσω από το case :D

Laziness lvl99 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με ακουστικά στα αυτιά γράφω αλλά ακούω το μπαμ της πόρτας του γραφείου όταν η γυναίκα μου σηκώνεται να την κλείσει βραδιάτικα (γιατί την ενοχλεί ο θόρυβος του πληκτρολογίου :D )

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, δεν έχω τέτοια θέματα. Δεν ξέρω πάντως, το βρίσκω κάπως υπερβολικό. Πρέπει ο άλλος να είναι πολύ ευαίσθητος για να μη μπορεί να κοιμηθεί στο δίπλα δωμάτιο από το θόρυβο. Εμείς πλέον μένουμε σε "χωριό" που έχει ησυχία. Όσοι μένουν σε πόλη, νομίζω ότι δεν έχουν δικαίωμα για ανάλογα παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά 20αριά χρόνια θυμάμαι στο πρώτο μου Η/Υ είχα μηχανικά πλήκτρα. Μετά από μερικά χρόνια έγιναν της μόδας τα πλήκτρα μεμβράνης. Τότε λοιπόν ενώ πληκτρολογούσα ένα κάρο εντολές σε command line σε MS-DOS 5.0 είχα την μάνα μου να μπουκάρει στο δωμάτιο και να ουρλιάζει ότι την τρελαίνω με τον τρόπο που πληκτρολογώ και ότι πρέπει να σταματήσω αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Άρη μας , κάτσε να βάλει ο θείος, τα πράγματα σε μια σειρά παιδί μου!!!

Κατ' αρχήν -επειδή ήρθε για να μείνει μου φαίνεται- ΜΕΓΕΙΑΑΑ!!!!!

Δεύτερον,τι το ήθελες το tactile efect , απ΄αυτό δεν απαλλάσσεσαι !

Τρίτον, νομίζω κάπου είδα κάτι εξαιρετικές ωτασπίδες σε γυναικεία χρωματάκια !! :whistle2:

Τέταρτον και περισσότερο τεχνικόν:

Τι λες ψήνεσαι για ένα σύστημα αυτόματου κλεισίματος πόρτας , στυλ :

" Β α γ γ έ λ η ! ! !":clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.