Jump to content



Το marketing απαιτεί 2560x1440! Ευχαριστώ δεν θα πάρω ...


sdemetri

Recommended Posts

Το τελευταίο διάστημα παρατηρούμε με ενδιαφέρον μια κατακόρυφη άνοδο στις ανακοινώσεις και κυκλοφορίες νέων οθονών ανάλυσης 2560x1440 27 ιντσών. Ούτε λίγο ούτε πολύ οι εν λόγω οθόνες ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια γύρω μας και παρουσιάζονται από τα reviews των γνωστότερων τεχνικών sites σαν το νέο must have στις οθόνες, με μερικά από τα πιο γνωστά διαθέσιμα μοντέλα να είναι και τα Dell U2713HM, Κορεάτικης προέλευσης οθόνες Qnix, Crossover, Achieva κ.τ.λ , Asus PB278Q, Viewsonic VP2770, Fujitsu P27T-7, HP ZR2740W και άλλα που στο σύνολο πιθανώς και να ξεπερνούν τα 30! (- δεν μου φτάνει ο χώρος για να τις αναφέρω όλες -) , αφού όλες οι κορυφαίες εταιρείες όπως οι Samsung, Philips, LG, iiyama, Eizo κ.τ.λ έχουν κυκλοφορήσει ένα SRGB "καταναλωτικό" 1440p μοντέλο. Έχοντας την ευκαιρία να ζήσω σε καθημερινή βάση για πάνω από τρεις μήνες με δύο τέτοιες οθόνες πάνω στο γραφείο μου (2xDell U2713hm) και έχοντας "ξεφορτωθεί" και τις δύο πριν λίγες ημέρες, αναρωτιέμαι στην σύντομη αυτή παρέμβαση μου, το αν και κατά πόσο αξίζει τελικά όλος αυτός ο "ντόρος" που γίνεται γύρω από αυτές.

Αρνητικά κατά την γνώμη μου :

[1] Χρειάζεσαι σοβαρή GPU υπολογιστική δύναμη (Υψηλό κόστος κτήσης καλής κάρτας-ων γραφικών και συνεχής φροντίδα για αναβαθμίσεις τους καθώς με το πέρασμα ακόμα και μηνών τα νέα πιο απαιτητικά παιχνίδια θα εμφανίζονται στον ορίζοντα ...)

[2] Πολύ μικρά fonts (- dot pitch 0.233mm, pixels per inch 108.8 στις 27 ίντσες -). Υπάρχουν λύσεις αύξησης του μεγέθους του κειμένου αλλά δεν "έπαιζαν" καλά παντού ...

[3] Για ταχύτητα του panel δεν το συζητάμε καν ... motion blurring σε ταινίες και παιχνίδια όχι πολύ αλλά αρκετό για να με εκνευρίζει μερικές φορές (- ακόμη και σε scrolling με το middle mouse button στον Firefox έβλεπες είδωλο του κειμένου των γραμμών φευγαλέα ... -) Overclocking έκανα μέχρι τα 90 hz (- που με έπαιρνε με Displayport σύνδεση -) αλλά πηδούσε frames το monitor...

[4] Υψηλό κόστος απόκτησης

Τελικά μένεις να αναρωτιέσαι "για ποιό λόγο ήθελα το 2560x1440 display αρχικά;". Μα για τον πρόσθετο χώρο επιφάνειας εργασίας που προσφέρει η υψηλή του ανάλυση φυσικά ...

Λοιπόν αν θέλετε extra "χώρο" για την καθημερινή δουλειά με το PC σας και δεν είστε επαγγελματίες του CAD ή γραφίστες ή μηχανικοί, σας έχω μια καλύτερη πρόταση. Με τα χρήματα που θα δίνατε για ένα 1440p monitor, αγοράστε μια "γρήγορη" 1920x1200 24'' οθόνη ASUS PB248Q ή LG 24EB23PY (-αποφύγετε την αργή Dell U2412m -) για κύρια οθόνη σε Landscape και δίπλα της βάλτε σε Portrait μια Dell U2312hm και διασκεδάστε ή εργαστείτε περισσότερο αποδοτικά από ότι με ένα απλό 1440p monitor.

PS: Μπορείτε να αντικαταστήσετε την 24-άρα με 32'' HDTV αν είστε movies maniac

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα κάποιους ...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν αν θέλετε extra "χώρο" για την καθημερινή δουλειά με το PC σας και δεν είστε επαγγελματίες του CAD ή γραφίστες ή μηχανικοί, σας έχω μια καλύτερη πρόταση. Με τα χρήματα που θα δίνατε για ένα 1440p monitor, αγοράστε μια "γρήγορη" 1920x1200 24'' οθόνη ASUS PB248Q ή LG 24EB23PY (-αποφύγετε την αργή Dell U2412m -) για κύρια οθόνη σε Landscape και δίπλα της βάλτε σε Portrait μια Dell U2312hm και διασκεδάστε ή εργαστείτε περισσότερο αποδοτικά από ότι με ένα απλό 1440p monitor.

=

Burn the heretic! :p

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι επαγγελματιας στο CAD για παραδειγμα, η υψηλη ανάλυση ειναι μονοδρομος, και η απόσβεση του κοστους εφικτή.

Για παιχνιδια κατα τη γνώμη μου δεν αξίζουν, εκτος αν τα λεφτα ξεχειλιζουν απο τις τσέπες

Θα προτιμησω το 16/9 αντι του 16/10. Πιο σωστή αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησω το 16/9 αντι του 16/10. Πιο σωστή αναλυση.

Burn the heretic! Vol 2

Αξίζει ότι και αν κάνεις, είτε είναι game είτε διαβάζεις κάποιο κείμενο, μόνο στις ταινίες δεν αξίζει τόσο καθώς πολλές δεν είναι 1080p καν , σεβαστή η άποψη σου αλλά αν γίνει κάποια ψηφοφορία είμαι σίγουρος ότι θα βγει το 16:10 με διαφορά πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση διάβασα και σας μεταφέρω ότι από τότε που οι εταιρείες διαπίστωσαν ότι το κόστος κατασκευής ενός panel με αναλογία διαστάσεων 16/9 είναι πολύ φθηνότερο να κατασκευαστεί από ότι ένα με αναλογία 16/10 γέμισαν την αγορά με 16/9 οθόνες. Ο κόσμος δυστυχώς ανταποκρίθηκε οπότε συνέχισαν το ίδιο βιολί μέχρι σήμερα. Μην ακολουθείτε το marketing αλλά απαιτήστε με την στάση σας αυτό που συμφέρει εσάς τους χρήστες κι όχι τις εταιρίες... Ασ πουλάνε τις τηλεοράσεις τους σε 16/9 όχι και τις οθόνες υπολογιστών. Εκεί χρειάζεται "ύψος" και όχι μόνο πλάτος! Δείτε για παράδειγμα από κοντά μια από τις νέες 21/9 οθόνες και θα σκάσετε στα γέλια ... σαν να τις πάτησε κάποιος από πάνω για να τις περιορίσει σε ύψος είναι ...:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η πλειοψηφία αυτών που αναφέρεις δεν είναι απαραίτητο ότι ισχύουν για όλα τα 27ρια 1440p.

Και να σου πω, αυτός που θα πάει σε τέτοιο monitor - υποθέτω - ότι έχει κάποια Α ιδέα για το τι απαιτήσεις υπάρχουν από θέμα GPU. Προφανώς άμα πας με καμιά 7750 να παίξεις crysis 3 σε 1440p δε θα περάσεις καλά.

Προσωπικά, εφ'όσον το monitor δεν είναι της πλάκας, προτιμώ την υψηλή ανάλυση κ τις 27 (ή κ περισσότερες) ίντσες.

Το θέμα για τις γραμματοσειρές και τα dpi όπως ανέφερες διορθώνεται με λίγο tinkering και στο browsing δεν παίζει θέμα γιατί κάνεις scale. Τώρα για θέμα gpu, από 570/7850 και πάνω, άμα δεν έχεις απαιτήσεις για φίλτρα και high details θα είναι μια χαρά τα περισσότερα παιχνίδια.

Για το ghosting συμφωνώ, πρέπει να βρεις γρήγορο panel.

Όσον αφορά το ratio, παίδες εξαρτάται τη χρήση. Άμα κάνεις media consumption το 16:9 είναι καλύτερο. Το 16:10 για τις λοιπές χρήσεις. Ακόμα και το 4:3 βρίσκει χρήση και είναι προτιμότερο από τα 16:9/16:10 σε μερικές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 21/9 ειναι μονο για ταινίες

Στη μεγαλη αναλυση 16/9 με 16/10 δεν εχει μεγάλη διαφορα στα 1080p (για μενα καθολου), ποσο μαλλον στα 1440p

Αν εισαι στο 1440*810, τοτε θα προτιμησω monitor 4/3

Αρα το 16/10 βοηθαει μονο τις χαμηλες αναλύσεις <1080p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Volrath καλά αυτά που αναφέρεις αλλά:

α) Το scale στο browsing είναι λύση και το έκανα κι εγώ οκ

β) Σε τί είδους tinkering αναφέρεσαι για το θέμα με τις γραμματοσειρές μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

γ) Δυστυχώς έχω την αδυναμία να θέλω να παίζω με όλα στο full για να απολαμβάνω την ομορφιά των γραφικών κατά την διάρκεια του παιχνιδιού κάτι που στο 1440p δεν μπορούσα να το κάνω με την 7950 μου ικανοποιητικά από άποψη FPS.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το μέγεθος των γραμμάτων.

Όσοι ξέρω ότι έχουν (ακόμα και σε 1080p οθόνες) έπαιξαν με το παρακάτω και δεν παραπονέθηκαν.

attachment.php?attachmentid=57324&stc=1&d=1373833990

Προσωπικά δεν αλλάζω τα 1440p με κανένα μόνιτορ μικρότερης ανάλυσης και ειδικά 1080p, μόνο σαν gaming monitor θα έβαζα και πάλι όχι μόνο του.

Πολλοί ακόμα και σε 27αρα δεν την παλεύουν με 1080p εκτός gaming πόσο μάλλον με 32+!

Παρόλη την επιτυχία των κορεάτικων δεν θεωρό ότι τα 27+1440p γίνονται mainsteam.

post-1666-1416077553,555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ρύθμιση έκανα κι εγώ και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Έχουν γίνει ήδη mainstream στο εξωτερικό USA σίγουρα αλλά και EU σιγά σιγά. Τελικά μάλλον είναι περισσότερο το τρυπάκι της μεγαλύτερης ανάλυσης (- παρά τα προβλήματα που αυτή φέρνει -) που εξιτάρει τους κατόχους 1440p οθονών αλλά τίποτα το ουσιαστικότερο. οι υπόλοιποι μην μασάτε ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να διαφωνησω με τις απόψεις του topic starter, διαφωνώ πλήρως με το πνεύμα.

Τα 27αρια σίγουρα δεν είναι mainstream άρα ούτε και marketing target.

Από την άλλη ένα τέτοιο μόνιτορ δεν θα με χάλαγε λόγω χώρου desktop και μόνο.

Τα περί gaming/movies ασχέτως αν ισχύουν η όχι και σε τι βαθμό, έχουν να κάνουν και με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

Ακόμα και στις 24 ιντσες, δεν γνωρίζω κάποιο μονιτορ που να είναι άψογο σε όλα, και ειμαι κάτοχος του Dell U2410 που θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία LCD είναι από την φύση της προβληματική οπότε και δεν θα υπάρξει ποτέ το τέλειο μόνιτορ. Εάν οι κατασκευαστές μας δώσουν IPS ή PLS στα 120-144 hz vertical refresh rate, με μηδενικό input lag και άψογο interpolation τότε ναι θα αχίσω να ελπίζω σε κάτι. Τώρα απλά αρνούμαι να χώνω χρήμα σε προβληματικές οθόνες τύπου 1440p και να είμαι και ευχαριστημένος κι από πάνω !

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία LCD είναι από την φύση της προβληματική οπότε και δεν θα υπάρξει ποτέ το τέλειο μόνιτορ. Εάν οι κατασκευαστές μας δώσουν IPS ή PLS στα 120-144 hz vertical refresh rate, με μηδενικό input lag και άψογο interpolation τότε ναι θα αχίσω να ελπίζω σε κάτι. Τώρα απλά αρνούμαι να χώνω χρήμα σε προβληματικές οθόνες τύπου 1440p και να είμαι και ευχαριστημένος κι από πάνω !

Δεκτά όλα αυτά.

Οπως όμως στο αρχικό σου πόστ τα χωνεις στα 27αρια, έτσι ήταν και πριν μερικά χρόνια με τα 20αρια και τα 24αρια.

Ακόμα θυμάμαι τα 600+ € που έδωσα για την πρώτη 20αρα spva Philips και τα 800+ για την μεταχειρισμένη Samsung 243T.και πάλι τότε υπήρχαν τα θέματα με τις ταχύτητες των πάνελ και τις κάρτες γραφικών.

Κάποια στιγμή θα γίνουν και αυτά προσιτά, και θα τα χωνουμε στα μεγαλύτερα.

Δεν είναι λογική ομως για να πορευτεις αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.