Jump to content



Το marketing απαιτεί 2560x1440! Ευχαριστώ δεν θα πάρω ...


sdemetri

Recommended Posts

Και εγώ είχα χώσει τότε 500+ € για μια 20'' VA Belinea αλλά δεν ήταν το ίδιο. Και τα fonts ήταν σε άψογο μέγεθος και τα χρώματα πολύ καλύτερα από τα mainstream TN της εποχής και με την ικανότητα της κάρτας γραφικών μου να οδηγήσει την 1680x1050 ανάλυση της δεν είχα θέμα! Δεν έχω πρόβλημα με τις 27'' 1440p οθόνες αλλά με όσους δεν παραδέχονται το αυτονόητο ότι δηλαδή έχουν διάφορα θ ε μ α τ ά κ ι α αυτή την στιγμή (- δεν ξέρω για το μέλλον να σου πω -) σε ότι αφορά την χρήση τους. Όποιος θέλει ας τις πάρει αλλά καλό είναι να ακούγεται και η άλλη άποψη και όχι μόνο τα θετικά της μεγαλύτερης ανάλυσης που αυτές φέρνουν στο τραπέζι ... οκ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Αν πάρεις κινεζικες σαφώς και θα έχεις θεματακια, και όχι μόνο λόγω μεγέθους.

Αν πχ πάρεις μια dell η κάποια άλλη επώνυμη, θα συναντήσεις λιγότερα (αφού λογικα πληρώσεις περισσότερα) τα πιο πολλά από τα οποία θα συναντήσεις και σε κορυφαίες τωρινές 24αρες.

Κάποια προβλήματα θα διαιωνιζονται αν στηρίζονται στα ίδια πάνελ.

ΥΓ.Δεν χρειάζεται να παίρνεις ζεστά την υπεράσπιση σου,δεν σου επιτίθεται κανείς :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν ακούστηκα κάπως ...:happy2: Και η DELL κινέζικη είναι MADE IN CHINA γράφει από πίσω ... και από προβλήματα άλλο τίποτα αυτό το μοντέλο. Goggle search για DELL U2713HM issues και όρεξη να έχεις να διαβάζεις για προβλήματα ... Οι 24-άρες βασίζονται σε διαφορετικά panels και είναι πιο γρήγορες κάτι που τουλάχιστον εμένα με καλύπτει προς το παρόν ... για αργότερα βλέπουμε. Φιλικά πάντα όσα λέμε ...:coax:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με την άποψη ότι πάνω από 1920x1200 αναλύσεις, θες σοβαρά φράγκα για gpu και φυσικά να αναβαθμίζεις αναλόγως. Δεύτερον (και ίσως κυριότερο) ειλικρινά θεωρώ οριακή την 24άρα 16/10 Dell U2412m, που έχω, από την απόσταση 40 cm που την κοιτάω. Όταν δουλεύεις στο desktop, ok, θες χώρο. Όταν όμως πας να παίξεις αρχίζεις και νιώθεις ότι, αν ήταν μεγαλύτερη, τα μάτια σου θα έπρεπε να παίζουν αριστερά-δεξιά για να βλέπεις όλη την οθόνη.

Επίσης συμφωνώ με την άποψη που διατυπώθηκε ότι οι 24 ίντσες (και ειδικότερα η ανάλυση 1920x1200) είναι η "σωστή" οθόνη για all around χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Volrath καλά αυτά που αναφέρεις αλλά:

α) Το scale στο browsing είναι λύση και το έκανα κι εγώ οκ

β) Σε τί είδους tinkering αναφέρεσαι για το θέμα με τις γραμματοσειρές μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

γ) Δυστυχώς έχω την αδυναμία να θέλω να παίζω με όλα στο full για να απολαμβάνω την ομορφιά των γραφικών κατά την διάρκεια του παιχνιδιού κάτι που στο 1440p δεν μπορούσα να το κάνω με την 7950 μου ικανοποιητικά από άποψη FPS.

β)

window-8721.jpg

Από εκεί μπορείς να κάνεις να φαίνονται τα πάντα ακριβώς στο ίδιο μέγεθος που θα σου φαινόντουσαν σε 24ρι.

Σε 24ρι 1920, 80 hor ppi. Σε 27ρi 2560, 94,8 hor ppi. 18.5% μεγαλύτερο δλδ. Αλλάζεις όλα τα fonts σε font_size_new = font_size_old x 1.185. Π.χ. default είναι 9ρια, βάζεις 11ρια κτλ στα ίδια dpi settings.

Παρακάτω π.χ. έβαλα 9, 12, και 15. Μπορείς να βάλεις ότι θες και όποια γραμματοσειρά σου αρέσει. Όσα προγράμματα δεν αλλάζουν μέσω αυτού, έχουν δικές τους ρυθμίσεις και μπορείς να το αλλάξεις από εκεί.

scale-8722.jpg

γ)Αυτό ακόμα και σε 1920x1080 σε μερικά παιχνίδια και με quad titan δε μπορείς. Είναι θέμα πρωτεραιοτήτων. Προσωπικά προτιμώ ανάλυση από ΑΑ/AF/shadows.

Link to comment
Share on other sites

γ)Αυτό ακόμα και σε 1920x1080 σε μερικά παιχνίδια και με quad titan δε μπορείς. Είναι θέμα πρωτεραιοτήτων. Προσωπικά προτιμώ ανάλυση από ΑΑ/AF/shadows.

Ποια παιχνίδια είναι αυτά;

Στις 24 κανεις μαιμουδιες με τα fonts.

Εγώ πάλι δεν έχω κάνει καμία μαϊμουδιά... Επίσης για την απόσταση που εγώ βλέπω το monitor, οτιδήποτε πάνω από 24 θα ήταν άχρηστο (για gaming).

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εγω εχω σοβαρο προβλημα με την 2711 εχω 70 fps στο metro 50 στο crysis 3..:)αν δεν διαθέτετε τα φραγκα για καρτα γραφικων μην τα διαθέτετε ουτε για οθονη..δεν γινεται να μου λες πως εχει προβλημα η οθονη επειδή δεν εχεις καρτα να παίξεις..ναι πληρωνεις για να παιξεις αλλα δεν συγκρίνεται η εμπειρια χρησης στα 1440p με τα 1080p..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εγω εχω σοβαρο προβλημα με την 2711 εχω 70 fps στο metro 50 στο crysis 3..:)αν δεν διαθέτετε τα φραγκα για καρτα γραφικων μην τα διαθέτετε ουτε για οθονη..δεν γινεται να μου λες πως εχει προβλημα η οθονη επειδή δεν εχεις καρτα να παίξεις..ναι πληρωνεις για να παιξεις αλλα δεν συγκρίνεται η εμπειρια χρησης στα 1440p με τα 1080p..

--> Dual ή triple monitor setup >> 1440p

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το ότι πειράζει το μέγεθος των window-fonts σημαίνει ότι ή πήρες την λάθος οθόνη ή κάθεσαι σε λάθος απόσταση.

Οι ανάγκες και τα ορια του καθένα είναι διαφορετικά, επιλογές υπάρχουν, από εκεί και πέρα διαλέγεις, δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση.

Πάντως δεν έχω δει να προωθούνται τα 1440p για mainstream χρήση και αν δεν υπήρχαν οι κορεάτικες δεν θα βλέπαμε πολλές άλλες μεγαλύτερες εταιρίες να βγάζουν μοντέλα, προσπαθώντας να αρπάζουν ένα κομμάτι της πίτας, και θα τις θεωρούσαμε ακόμα εξωτικά φρούτα.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

--> Dual ή triple monitor setup >> 1440p

Κάνεις λάθος φίλε μου, εγώ δεν θέλω να έχω πλαστικά ανάμεσα στην εικόνα μου..:)

ποιο το νοημα να παρεις μια 27αρα 1440p αμα ειναι να μεγενθυνεις τα παντα 20% ?

παλι στο ιδιο οφελημο εμβαδο ερχεσαι με μια 1200p

Γι αυτό δεν μεγεθύνεις τίποτα περνάς μια βόλτα από το οφθαλμίατρο και έρχονται όλα στα ίσια τους :)

Link to comment
Share on other sites

ποιο το νοημα να παρεις μια 27αρα 1440p αμα ειναι να μεγενθυνεις τα παντα 20% ?

παλι στο ιδιο οφελημο εμβαδο ερχεσαι με μια 1200p

Το desktop θα κοιτάς μόνο ρε συ; Το νόημα είναι να μεγενθύνεις οτιδήποτε που μπορεί να έχεις πρόβλημα να διαβάσεις...

1-8723.jpg

2-8724.jpg

3-8725.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παμε καλα ? αμα θελει δυνατη καρτα γραφικών το 2560χ1440 και τοτε τα τρια 1080 μόνιτορ τι θέλουνε ? το ιδανικό για μενα ειναι ενα μεγάλο μόνιτορ με οσο το δυνατόν μεγαλύτερη ανάλυση σηκώνει η τσέπη μου και ενα μικρότερο σε portrait .

Link to comment
Share on other sites

To μεταξωτό βρακί θελει και επιδέξιο κώλο!

Ειναι ωραια τα 2560χ1600/1440 μην λεμε και οτι θελουμε, οπως τα σπαει το surround 5760x1080.

Αμα πας σε τετοια setups περνεις και μια καλη καρτα γραφικων για να εχεις δυνατη αποδοση. Αλλα και με πιο οικονομικες λυσεις κανεις δουλεια. Ακομα και μια 680gtx/670gtx αλλα και 7970/7950 παιζουν πολυ καλα!

Ε, τωρα αμα θελεις setup monitor των 600 ευρω και βαλε σε ευρω και δινεις για καρτα γραφικων 100 ευρω και θες να εχεις αποδοση τοτε εχεις χοντρο προβλημα βλακείας (αυτο παει γενικά)!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λετε παιδια....

Εγω παντως σε 1080p πλεον ξενερωνω τη ζωη μου. :p Ειδικα σε θεμα δουλειας!

To dot pitch μου φαινεται μια χαρα...Χωραω τα 2 docs side by side κλπ κλπ

Ενταξει δεν το εχω δουλεψει πολυ το dual monitor setup και φανταζομαι οτι αν του δωσω μια ευκαιρια θα το συνηθισω και θα βολεψει (ισως εξισου), αλλα στα 300 της κορεατικης δεν νομιζω οτι παιζει να βρω 2 οθονες αντιστοιχης ποιοτητας οποτε φιλολογικη η κουβεντα.

Ουτε μου εχει λειψει ποτε το 1920*1200 της παλιας 24"αρας μου ουτε το 16:10 ουτε τιποτα. Ειδικα αυτο με το 16:10 ποτε μου δεν καταλαβα γιατι τοσος ντορος. Εκεινα τα 120 οριζοντια πιξελ δεν μου ελειψαν ποτε... οταν για ενα διαστημα ειχα για μονιτορ μια τηλεοραση. Μονο το dot pitch μου ελλειψε.

Να ειχα φραγκα να αγοραζα αλλες 2 για eyefinity θα ηταν καλα, αλλα εκει νομιζω οτι οντως υπαρχει θεμα με την καρτα γραφικων... :p

Link to comment
Share on other sites

Το 16/10 είναι άθλιο και στα παιχνίδια και στις ταινίες..στα έγγραφα βολεύει και γενικά ότι έχει να κάνει με διάβασμα. Κάθε κατηγορία έχει το κοινό της..όπως είπε και ο antonis αν τα 1440p θέλουν κάρτα τα 3 x 1080p τι θέλουν?

+1 στον seb.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου, εγώ δεν θέλω να έχω πλαστικά ανάμεσα στην εικόνα μου. ?!

--> Μην μπερδεύεις το dual monitor setup με το eyefinity!

Στο dual monitor setup που προτείνω θα έχετε την 1200p οθόνη στην GPU (- Landscape-) και την δεύτερη στην gpu του επεξεργαστή (- σε Portrait -). Με μια μέτρια καρτούλα έχεις: άπλετο χώρο, διαβάζεις άνετα κατακόρυφα ότι χρειάζεται "ύψος", παίζεις σε γρήγορο panel τα games σου kai e;isai 100% ok.

--> Επειδή βλέπω αντιδράσεις από υπέρμαχους των 1440p οθονών με ύφος που δεν μου αρέσει, ζητώ σαν topic starter από τους admin να κλείσει εδώ το θέμα και ας απφασίσει ο καθένας τι του ταιριάζει... Εγώ έκανα απλά μια πρόταση εργασίας έκανα... Peace !!!:lock:

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου, εγώ δεν θέλω να έχω πλαστικά ανάμεσα στην εικόνα μου. ?!

--> Μην μπερδεύεις το dual monitor setup με το eyefinity!

Στο dual monitor setup που προτείνω θα έχετε την 1200p οθόνη στην GPU (- Landscape-) και την δεύτερη στην gpu του επεξεργαστή (- σε Portrait -). Με μια μέτρια καρτούλα έχεις: άπλετο χώρο, διαβάζεις άνετα κατακόρυφα ότι χρειάζεται "ύψος", παίζεις σε γρήγορο panel τα games σου kai e;isai 100% ok.

Γιατί να βάλω την μία πάνω στο igp? μια χαρά παίζουν και οι 2 πάνω στην gpu.

υ.γ. είχα 1080p σε portrait και τα 1080 σε φάρδος δεν μου έφταναν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.