Jump to content



Ποιος λόγος διαστάσεων (aspect ratio) είναι ο ιδανικότερος για τα PC;


winters

Ποιος λόγος διαστάσεων (aspect ratio) είναι ο ιδανικότερος γ  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

16:10 ftw :p

Εκτός αν την πάρεις για ταινίες και θες να γεμίζει περισσότερο η οθόνη σου.

Πάντως είναι κρίμα που πλέον οι περισσότερες είναι 16:9 και πρέπει να προσπαθήσεις για να βρεις μια που να είναι 16:10.

σε 16:9 θα πήγαινα μόνο σε ανάλυση μεγαλύτερη απο αυτην που εχω (1920-1200)

μια 2560-1440 δεν θα με χάλαγε :hehe:

Αν και δεν έχω δουλέψει σε τέτοια ανάλυση, φαντάζομαι πως το 16:9 θα ήταν οκ σε αυτήν την περίπτωση. Αλλά γενικά 1080px ύψος είναι λίγο αν θες να διαβάζεις κείμενο η να κάνεις άλλες δουλειές που απαιτούν κάποιο ύψος.

Εγώ την οθόνη μου (μια LG 24" 16:10) την είχα πάρει πριν μερικά χρόνια όπου νομίζω είχε οθόνες και 16:9 και 16:10 και τότε δεν το είχα πολυσκεφτεί αυτό με το aspect ratio , αλλά τώρα που το σκέφτομαι βλέποντας την μόδα με τις 16:9 θα έλεγα ότι νιώθω τυχερός που την πήρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και 16:9 και 16:10 24ρια. Το μόνο θετικό της 16:9 έναντι της άλλης είναι στις ταινίες/σειρές.

Πάντως 1-2 λογάκια για τις 16:9 στα monitor. Βγήκαν γιατί γλίτωναν κόστος μιας κ χρησιμοποιούσαν τα ίδια panel με τις μικρές tv. Επίσης είχε να κάνει με το πως έκοβαν τα panel - έβγαζαν περισσότερα/σειρά. Επίσης μπορείς να βάλεις χειρότερο panel σε 16:9. Τα vert viewing angles είναι πολύ χειρότερα από τα αντίστοιχα hor γενικά σε ΤΝ. Όταν έχεις μικρό ύψος έχεις μεγαλύτερη ευχέρεια στα viewing angles στο κάθετο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα sites νομίζω ότι ακόμα στήνονται με την λογική ενός ρολού χαρτί με 1024 pixels οριζόντια ανάλυση και όσα περισσότερα pixels κάθετη. Οπότε το 16:10 είναι σαφέστατα καλύτερη επιλογή.

Ακόμα και ως αριθμό pixels να το δούμε το 1920Χ1200 είναι μεγαλύτερο από το 1920Χ1080.

Αν θέλουμε να διαβάσουμε ένα κείμενο ή ένα βιβλίο, πάλι το 16:10 θα είναι καλύτερο του 16:9 (όπως και το 4:3 του 16:10).

Μόνο για ταινίες αξίζει το 16:9 και εκεί σχετικό είναι μιας και το 21:9 της Philips για παράδειγμα θα έδειχνε καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα sites νομίζω ότι ακόμα στήνονται με την λογική ενός ρολού χαρτί με 1024 pixels οριζόντια ανάλυση και όσα περισσότερα pixels κάθετη. Οπότε το 16:10 είναι σαφέστατα καλύτερη επιλογή.

Και το 4/3 ακομα καλυτερη

Ακόμα και ως αριθμό pixels να το δούμε το 1920Χ1200 είναι μεγαλύτερο από το 1920Χ1080.

και οι δυο κατακορυφες αναλύσεις ειναι υπερ-αρκετες

Μόνο για ταινίες αξίζει το 16:9 και εκεί σχετικό είναι μιας και το 21:9 της Philips για παράδειγμα θα έδειχνε καλύτερο.

Αλλα υπαρχουν και 16/9 ταινίες, οποτε?

Βασικα, πιστευω μια περιστρεφομενη 16/9 θα ικανοποιουσε τους περισσοτερους

Link to comment
Share on other sites

Και το 4/3 ακομα καλυτερη

Ναι αλλά σε ταινίες η παιχνίδια, η σε περιπτώσεις όπου θες να δεις 2 παράθυρα το ένα δίπλα στο άλλο η 4/3 δεν θα βόλευε. Το θέμα είναι με ένα aspect ratio να βολέψεις πολλά πράγματα και χωρίς να έχει 100 οθόνες.

και οι δυο κατακορυφες αναλύσεις ειναι υπερ-αρκετες

Αυτό είναι σχετικό. Υπερ αρκετές για τι πράγμα; Επίσης με την ίδια λογική κάποιος θα μπορούσε να κάνει την δουλειά του και με 1024χ768. Το θέμα είναι τι είναι ουσιαστικά καλήτερο.

Αλλα υπαρχουν και 16/9 ταινίες, οποτε?

Οπότε λίγο μούφα imo :p Αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά.

Βασικα, πιστευω μια περιστρεφομενη 16/9 θα ικανοποιουσε τους περισσοτερους

Ε και τι θα κάνεις, θα την περιστρέφεις όλη την ώρα; Δεν είναι αυτό το θέμα, αν κάποιος θέλει πια τόσο χώρο παίρνει 2 οθόνες. Απλά το ερώτημα είναι τι βολεύει για λίγο απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites

Το πηγες μακρια..

1080-768=312

Θα μας λειπουν 312 pixels ή σχεδον 30% διαφορα στο υψος

ενω 1200-1080=120 pixels λιγοτερα απο τα μισα ή 10% διαφορα στο υψος

PS

Για το Dark Knight θα χρειαστεις 2 οθονες, μια 21/9 και μια 16/9 :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!!

Για browsing κ.α. 16:10 μ'αρέσει (1920χ1200) αλλά για δουλειά θα ήθελα 2x 4:3, σαν 1600x1200 ή έστω 1 8:3 +3000x1200, να έχω VS για debug στο μισό και στο άλλο μισό το app. :p :p

Φρέσκο πράγμα... FlexScan S2133 | EIZO

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.