Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Κράτα μικρό καλάθι... πολύ ενθουσιασμένος και σίγουρος ακούγεσαι δίχως να έχεις δεί κάτι ;)

1) Δεν το παθαίνω αυτό με κάρτες γραφικών τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον..

2) Η σιγουριά αν μπορείς να πείς ότι την έχω σε ένα ποσοστό, δεν είναι νομίζω αδικαιολόγητη πλέον και όσο πλησιάζουν οι μέρες..

Προσωπικά πέρα απο κάθε GPU εμένα με νοιάζουν 2 πραγματάκια να δω απο την AMD φέτος...

α) Catalysts & Mantle

B) TrueAudio technology, που απο ότι βλέπω δεν θα το έχουν όλες οι κάρτες, σίγουρα όμως η 290Χ.

EDIT: Παρατήρησε κανείς ότι το ΝΕΟ μοντέλο CF της AMD δίχως την ανάγκη εξωτερικών CF bridges και μέσω του PCI-E interface θα είναι προνόμιο μόνον των καρτών 290/290Χ??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αν σε σούμα 50 games υστερεί σε περισσότερα από όσα υπερτερεί έναντι μιας 780 τι άποψη θα βγάλεις ? ( ειδικά αν η τελική τιμή στην αγορά μείνει όντως σε κάτι νούμερα 650€ και πάνω και δίχως το never settle bundle )

Link to comment
Share on other sites

Αν σε σούμα 50 games υστερεί σε περισσότερα από όσα υπερτερεί έναντι μιας 780 τι άποψη θα βγάλεις ? ( ειδικά αν η τελική τιμή στην αγορά μείνει όντως σε κάτι νούμερα 650€ και πάνω και δίχως το never settle bundle )

Aπο την μια σε ακουνε να λες οτι ο seba θα βαλει αγγελία :p, απο την αλλη λες οτι ειναι πίσω από 780gtx.

Δεν βοηθας τα παιδια... :hehe:

Εμενα ασε με ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Αν σε σούμα 50 games υστερεί σε περισσότερα από όσα υπερτερεί έναντι μιας 780 τι άποψη θα βγάλεις ? ( ειδικά αν η τελική τιμή στην αγορά μείνει όντως σε κάτι νούμερα 650€ και πάνω και δίχως το never settle bundle )

Κοίτα θα σου απαντήσω ευθέως και απλά!

Ο μόνος τρόπος να χαντακώσει η AMD αυτήν την κάρτα έτσι όπως την βλέπω, είναι οι μάπα drivers!

Τώρα για τα game bundles μην μας γίνει και συνήθεια... :hehe:

Δεεεν νομίζω αυτή η κάρτα να μην πάει καλά, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.......

Έκανα και ένα edit στο ποστ #1041! Ξέρει κανείς το γιατί??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να χαντακώσει η AMD αυτήν την κάρτα έτσι όπως την βλέπω, είναι οι μάπα drivers!

Από πού προκύπτει αυτό ?

Από μια ματιά στα specs που υπάρχουνε στο internet ? ( σωστά ή λάθος δεν θα σχολιάσω επί αυτού, τεχνικά λέω, έχεις βαθύτερη γνώση αρχιτεκτονικών ή απλά βλέπεις τους αριθμούς των μονάδων να είναι x2 σε σχέση με την 7970 και λες οπότε ένα 30-40% πάνω από την 7970 σε επιδόσεις οπότε είμαστε καλά ? )

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό ?

Από μια ματιά στα specs που υπάρχουνε στο internet ? ( σωστά ή λάθος δεν θα σχολιάσω επί αυτού, τεχνικά λέω, έχεις βαθύτερη γνώση αρχιτεκτονικών ή απλά βλέπεις τους αριθμούς των μονάδων να είναι x2 σε σχέση με την 7970 και λες οπότε ένα 30-40% πάνω από την 7970 σε επιδόσεις οπότε είμαστε καλά ? )

Προκύπτει απο πολλά και διάφορα πράγματα.

Τόσα πολλά που δεν μπορώ να τα αναλύσω αυτήν την στιγμή.

Κράτα αυτό μόνον... Τα fps δεν είναι το πάν και το ξέρεις 1000%. Εγώ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο μπορώ να σου πώ ότι τα fps τά χει η 290Χ. Φοβάμαι πολύ όμως το AMD software (αυτό ανοίγει στόματα).

Χίλιες φορές να μην μου λέγες τα specs παρά να έχεις ένα όχι και τόσο καλό ιστορικό με τους drivers και ένα σωρό προβλήματα τα οποία προσπαθεί να λύσει η AMD ΠΡΙΝ απο το launch της 290Χ!

Για αυτό και είπα σε προηγούμενο ποστ μου ότι φέτος θέλω να δώ τι θα κάνει με τους drivers & mantle (Το μεγάλο στοίχημα για την GCN αλλά και για την ίδια την AMD) και επίσης με το TrueAudio για το οποίο έγινε και πολύ κουβέντα. Το θέμα αρχιτεκτονικής του κάθε chip για να το μάθεις όπως πρέπει, πρέπει να ζητήσεις όλα τα Xfiles απο την έκαστοτε εταιρεία! Άμα στα δώσει πέσμου και μένα γιατί όντως ενδιαφέρομαι να μάθω. Τυγχάνει να έχουν περάσει πολλές ΑΤΙ κάρτες απο τα χέρια μου, άλλες ζουν ακόμα άλλες όχι.. δεν κρίνω ποτέ επιφανειακα, παρακολουθώ πολύ περισσότερο απο ότι γράφω στα διάφορα φόρα, όπως επίσης δεν μπορώ να πώ για κανένα λόγο ότι είμαι guru στον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πολύ όμως το AMD software (αυτό ανοίγει στόματα).

Χίλιες φορές να μην μου λέγες τα specs παρά να έχεις ένα όχι και τόσο καλό ιστορικό με τους drivers και ένα σωρό προβλήματα τα οποία προσπαθεί να λύσει η AMD ΠΡΙΝ απο το launch της 290Χ!

Για αυτό και είπα σε προηγούμενο ποστ μου ότι φέτος θέλω να δώ τι θα κάνει με τους drivers ...

Μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με το παραπανω? Γτ εγω κοντευω χρονο με τη δικια μου και in game δεν ειχα ποτε προβλημα σε Battlefield 3 | Crysis 2. Εκτος αν υπονοεις σε Cross οπου δεν εχω αποψη. Σε ρωταω γτ αναφερεσαι στην 290x και καποιος που θα παρει τετοια καρτα πιθανοτατα θα παρει μια. Οποτε οτι προβληματα (υπηρχαν/υπαρχουν ακομα?!) με cross δε θα τον νοιαξουν. Παντα φιλικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει απο πολλά και διάφορα πράγματα.

Τόσα πολλά που δεν μπορώ να τα αναλύσω αυτήν την στιγμή.

Κράτα αυτό μόνον... Τα fps δεν είναι το πάν και το ξέρεις 1000%

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] άκου να μαθαίνεις νέος...:p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με το παραπανω? Γτ εγω κοντευω χρονο με τη δικια μου και in game δεν ειχα ποτε προβλημα σε Battlefield 3 | Crysis 2. Εκτος αν υπονοεις σε Cross οπου δεν εχω αποψη. Σε ρωταω γτ αναφερεσαι στην 290x και καποιος που θα παρει τετοια καρτα πιθανοτατα θα παρει μια. Οποτε οτι προβληματα (υπηρχαν/υπαρχουν ακομα?!) με cross δε θα τον νοιαξουν. Παντα φιλικα ;)

Μιλάω κυρίως για προβλήματα σε multi gpu configurations, frame consistency, optimization κτλ.. Σε setup με μία κάρτα ούτε εγώ έχω ιδιαίτερα παράπονα. Επίσης για την 290Χ ώς νέο προϊόν θα πρέπει out of the box να δουλεύει αποβλημάτιστα σαν κάρτα και όχι να περιμένεις ξανά να περάσει κανά 3-6μηνο για να πείς ότι είσαι κομπλέ! Τι να το κάνω αυτό.. Τα λεφτά ήταν και είναι πολλά, θα πρέπει κάποιοι να παραδειγματιστούν και να στρώσουν το software γενικώς.

Αυτά.. Αναμένοντας λοιπόν περισσότερα στοιχεία για το Hawaii chipset!

Link to comment
Share on other sites

Για το Mantle συζητάτε καθόλου? (έχω χάσει επεισόδια)

Το παρακάτω έχει ενδιαφέρον

The real reason behind apparent lack of Mantle devs

EA currently has more than 15 Frostbite games in development, with Mantle support. These include big titles like new instalments of NFS, Command and Conquer, Mass Effect and Mirror’s Edge.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα βλεπα θετικο να ριξετε ολοι ενα εμπαργκο στην AMD στο launch και οταν αρχισει να ριχνει την τιμη στο κατηφορο και εμφανιστει το mantle στα games να παμε να ψωνισουμε -τε σε τιμη λουκουμι.Αλλα φρουδες ελπιδες πια οταν παγκοσμιως εχουμε 50-50 % fanboys χαθηκε το στοιχημα για τον καταναλωτη στο θεμα GPU.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα βλεπα θετικο να ριξετε ολοι ενα εμπαργκο στην AMD στο launch και οταν αρχισει να ριχνει την τιμη στο κατηφορο και εμφανιστει το mantle στα games να παμε να ψωνισουμε -τε σε τιμη λουκουμι.Αλλα φρουδες ελπιδες πια οταν παγκοσμιως εχουμε 50-50 % fanboys χαθηκε το στοιχημα για τον καταναλωτη στο θεμα GPU.

Εμείς και να το ρίξουμε δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι..μην νομίζεις,δεν είναι πολλοί αυτοί που θα πάρουν 290-290χ κλπ..Το θέμα είναι τι γίνεται έξω στην μεγάλη αγορά και ήδη έχει ξεπουλήσει τα πρώτα κομμάτια το overclockers...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα βλεπα θετικο να ριξετε ολοι ενα εμπαργκο στην AMD στο launch και οταν αρχισει να ριχνει την τιμη στο κατηφορο και εμφανιστει το mantle στα games να παμε να ψωνισουμε -τε σε τιμη λουκουμι.Αλλα φρουδες ελπιδες πια οταν παγκοσμιως εχουμε 50-50 % fanboys χαθηκε το στοιχημα για τον καταναλωτη στο θεμα GPU.

Από την υπογραφή σου

?770κ 16GB 2133 Dominator Pltm

Asus Maximus HeroMSI GTX 780 TF OC(Monkeybios)

2xSamsung 840 120 Postville 80Gb

CM Storm Trooper-Trigger Seasonic P1000W

βλέπω ότι τους έχεις ταράξει στα εμπάργκο. Μάλλον για αυτό έχει πτώση στις πωλήσεις η PC πλατφόρμα.

Οπότε άσε τις ιστορίες για 50-50 fanboys. Κλασικά κηρύγματα "οι άλλοι φταίνε" κλασικές ιδέες/συμβουλές/προτάσεις για τους άλλους, εμείς εξαιρούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα βλεπα θετικο να ριξετε ολοι ενα εμπαργκο στην AMD στο launch και οταν αρχισει να ριχνει την τιμη στο κατηφορο και εμφανιστει το mantle στα games να παμε να ψωνισουμε -τε σε τιμη λουκουμι.Αλλα φρουδες ελπιδες πια οταν παγκοσμιως εχουμε 50-50 % fanboys χαθηκε το στοιχημα για τον καταναλωτη στο θεμα GPU.

Εγω παλι θα σου πω οτι την μαγια στις εταιριες δεν την κανουν τα fanboys.

Εμπαργκο στην @αυλα 1η φορα ακουω.

Δεν ειδες τι εγινε με την titan;

Οτι κομματια πουλησε η 690 σε ενα χρονο τα εκανε μολις σε 3 μηνες η "προβληματικη" τατιανα των 1000 ευρω.

Η φρεσκαδουρα πουλαει και οχι η φανελα.

Μιλαω παντα για τις TOP προτασεις των δυο εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχουν τα προβληματάκια τους οι AMD τα έχουνε. Παρ'αυτά άμα βρω 7970GHz ~270€ την πήρα χθες. Αλλιώς μία 7970 σχεδόν GHz (280X) στα 3 κατοστάρικα από ελλαδιστάν δεν είναι κακή φάση για το μηχανάκι του αδερφού μου.

Αλλιώς αναμονή μέχρι πτώση τιμών από NV για 2ρη 760 αλλά μόνο άμα πάει στα ~200.

Οι μικρές φαίνονται πανδελώς αδιάφορες (260/280). Και η μεγάλη (290x) επίσης :p.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχουν τα προβληματάκια τους οι AMD τα έχουνε. Παρ'αυτά άμα βρω 7970GHz ~270€ την πήρα χθες. Αλλιώς μία 7970 σχεδόν GHz (280X) στα 3 κατοστάρικα από ελλαδιστάν δεν είναι κακή φάση για το μηχανάκι του αδερφού μου.

Αν το αδελφακι του αρεσει να στριβει ή να σκοτωνει τοτε οντως οι nvidia τα εχουν τα θεματακια τους.

ai6t.jpg

mksi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.