Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Το εργαλείο το βλέπω με μαμά εξάτμιση και είναι κρίμα.

ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να δούμε και custom υλοποιήσεις σύντομα!

Μερικοί νομίζουν ότι είδαν τώρα τι κάνει η κάρτα...

[MENTION=3724]Geo_K[/MENTION] καλορίζικη και απο μένα. Προσωπικά θα ήθελα να δώ την κάρτα απο κόντα γιατί είμαι σε φάση επιλογής vga αλλά δεν μπορώ να σου ζητήσω κάτι τέτοιο:p

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Κανενα ρολογακι δοκιμασες να της ανεβασεις να δουμε τι ψαρια πιανει στο Oc?

ρε μαν θες να το κάψεις το παλικάρι?

Αποκλειστικό βίντεο απο το σπίτι του Geo_K λειτουργώντας την κάρτα σε silent mode μέχρι το 0:14 και απο 0:15 βλέπετε τι γίνεται όταν προσπάθησε να την κάνει overkock σε uber mode...:hehe:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OXCQYAc4VQc]Massive oil tank explosion filmed from 2 km away - YouTube[/ame]

cameraman(sebastian)

Link to comment
Share on other sites

Geo_k τα 1100/1450 τα εχεις για να ριξεις ενα metro last light με heavy tessellation σε 1080p

Να δωσω και μια ταξη μεγέθους, ενα GTX Titan στο χαλαρό με αέρα (1200mhz) καθαρίζει 58+ fps. Δηλαδη 40% πάνω απο το 42 fps που μας έδωσες σε 1000/1250.

Θα ηθελα να δω που σταματας με reference ψυκτρα σε αυτο το bench.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Geo_k τα 1100/1450 τα εχεις για να ριξεις ενα metro last light με heavy tessellation σε 1080p

Να δωσω και μια ταξη μεγέθους, ενα GTX Titan στο χαλαρό με αέρα (1200mhz) καθαρίζει 58+ fps. Δηλαδη 40% πάνω απο το 42 fps που μας έδωσες σε 1000/1250.

Θα ηθελα να δω που σταματας με reference ψυκτρα σε αυτο το bench.

Είσαι με modded bios και εδώ δεν υπάρχει δυνατότητα ούτε για voltage tunning. Φέρε στοκ τιτάνα χωρίς volt-mod να πιάνει 1200 και μιλάμε.

Η κάρτα μπορεί να θέλει undervolt ή overvolt, και σίγουρα για καγκουριές θέλει καλύτερο cooler.

Όπου έχω δει αποτελέσματα με καλύτερα cooler σπέρνει, 100 mhz πίσω από Titana και περνάει μπροστά στα σκορ ενώ τα 1200 έρχονται με στοκ volt.

Δεν έχει διαθεσιμότητα δε πουθενά τις έχουν εξαφανίσει όλες ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ανεβάζει θερμοκρασίες όταν παίζω σκάκι....

Πλάκα κάνεις τώρα? :-O

Κοιτάω αυτήν την στιγμή κάποια video και βλέπω ότι η κάρτα είναι εξαιρετική αλλά όλοι λένε ότι δεν μπορεί το Hawaii chipset να την παλέψει με αυτό το cooler. Πραγματικά είναι κρίμα. Άντε ρε ASUS βάλε της το DCUIII Xtreme απάνω να ξεμπουκώσει το εργαλείο!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλό το παιχνίδι του ποιος την έχει μακρύτερη αλλά νομίζω πως είναι ώρα να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά.

1) Οι reference AMD 290X έχουν ως target operational temperature τους 95° ενώ οι αντίστοιχες reference της nvidia έχουν τους 80°.

2) Σε απολύτως reference υλοποιήσεις και out of the box από τις δύο εταιρίες, η ιεραρχία πάει ως εξής: GTX780 < 290X (Silent night mode) < TITAN < 290Χ (Uber mode).

3) Οι εργοστασιακές τιμές TDP* για τις κάρτες έχουν ως εξής: GTX780 -> 250W, TITAN -> 250W(Arguable. Πιο κοντά στα 270W το κόβω σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει έως τώρα), 290Χ -> 300W. ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν κοιτάμε αποτελέσματα furmark γιατί οι δύο εταιρίες χειρίζονται εντελώς διαφορετικά το θέμα. Καλύτερα loopες crysis στα 1600p με 8xAA. Προτιμότερο.

* ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ότι το TDP και η κατανάλωση είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το TDP είναι μια ένδειξη της κατανάλωσης σύμφωνα με τις θερμικές εκλύσεις του προϊόντος.

4) Τυπικά, τα ρολόγια και οι τάσεις των καρτών σε REFERENCE υλοποιήσεις, κινούνται ως εξής:

attachment.php?attachmentid=59018&stc=1&d=1382909669

5) Overclocking. Το γέλιο, και το custom bios της αρκούδας. Προσπαθούμε να συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια setup, με άλλες ψύξεις, άλλα ASIC, με τα περισσότερα 3dmark submisions που βλέπω από τους πράσινους να λένε GRAPHICS DRIVER NOT APPROVED και invalid score.

6) Ξαφνικά κάναμε Θεό το Unigine. Οκ, καλά τα μετροπρογράμματα αλλά να δούμε πέρα απο αυτά τα ρημάδια;

Καταρχάς [MENTION=478]sebastian[/MENTION] [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] [MENTION=3724]Geo_K[/MENTION] κάντε τα εξής, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ να βγάλουμε τελικά κάνα συμπέρασμα.

a) γυρίστε στοκ bios και OFFICIAL Drivers UNTOUCHED. Από ότι έχω καταλάβει είστε και οι τρείς με reference κάρτες.

B) Συνεννοηθείτε να τρέξετε ένα unigine σε ψηλές αναλύσεις και φίλτρα ώστε να μην παίζει πολύ ρόλο το υπόλοιπο σύστημα, καθώς και ένα firestrike extreme(δώστε μόνο graphics score). Καταγράψτε τα πάντα σε afterburner να δούμε με τι τάση, ρολογια κτλ έτρεξε κάθε κάρτα στο run. Επίσης δώσε και θερμοκρασία περιβάλλοντα χώρου.

c) δώστε ένα bitmap από τα πλακάκια της πλατείας στο unigine να δούμε πόση διαφορά έχουν στο tesselation οι κάρτες και πόσο (και αν) κλέβει η κόκκινη.

d) Επαναλάβετε τα b,c στο crysis 2 κατά το ποστ μου εδώ και δώστε fps, αν γίνεται, στα 1080p με 8xAA και 16xAF(Αν έχετε 1440p ακόμα καλύτερα) ΜΕ ΑΠΛΟ FORCE από το εκάστοτε CCC/NCP ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΕ registry. Να δούμε επιτέλους κατά πόσο κλέβει στο tesselation η κόκκινη σε real life και όχι σε unigine κτλ. Γιατι οκ, στα 64 tesselation factor μπορεί να σκοτώνει η Nvidia αλλά αν κανένα παιχνίδι δεν χρησιμοποιεί, so fckuing what? Αν έχετε πρόταση άλλου παιχνιδιού, αναφέρετε.

7) Να δώσω και μια ιδέα για να συγκρίνετε πιο αντικειμενικά απόδοση/watt; Προσπαθήστε να βρείτε κοντινά(αν όχι ίδια) ASIC και από τις δύο πλευρές και βάλτε ένα στόχο κατανάλωσης. Ας πούμε 300W σε ένα συγκεκριμένο bench που θα αποφασίσετε, ΕΚΤΟΣ FURMARK. Θα είναι κάτι σαν calibration. Έτσι, με reference κάρτες, δείτε πόσο overclock σηκώνουν μέχρι να πιάσουν τα 300W και μετά benchmarks. Μην μπλέξετε με το αν ο συγκεκριμένος driver δεν λοντάρει 100% το συγκεκριμένο παιχνίδι. Μπορεί ο επόμενος να το λοντάρει 110%. Θα τρελαθείτε έτσι, επειδή οι drivers και τα games(με τα patch) είναι ρευστά σε απόδοση. Κάντε το calibration σε ένα συγκεκριμένο game και μετά δώστε.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΘΕΛΕΤΕ;

post-124-1416077850,4983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

5) Overclocking. Το γέλιο, και το custom bios της αρκούδας. Προσπαθούμε να συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια setup, με άλλες ψύξεις, άλλα ASIC, με τα περισσότερα 3dmark submisions που βλέπω από τους πράσινους να λένε GRAPHICS DRIVER NOT APPROVED και invalid score.

Η αιτία είναι η χρήση beta drivers και όχι των WHQL..

Πάντως όπως το βλέπω εγώ η R9 290X σκάει ανάμεσα σε 780 και Titan στα περισσότερα games/benchs.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξενυχτήσουμε απόψε...

heaven+2013-10-28+01-26-35-92.bmp

valley+2013-10-28+01-00-01-55.bmp

Νομιζω η 290 ειναι αρκετα μπροστα οτι και να λενε οι κολλημενοι. Πιστευω πρεπει να υπαρχει αρκετη διαφορα μεταξυ των cpu μας για να με εσπρωχνε πολυ πιο μπροστα του αν η καρτα (μου) ηταν καλυτερη.

780 τελειως στοκ.

Υποψην οτι το ετρεξα για τον χαβαλε. Οσην ωρα τρεχε, εκανα διαφορα στον υπολογιστη, σερφαρα κλπ κλπ.

post-1498-1416077850,7667_thumb.jpg

post-1498-1416077850,8333_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε απόδοση 290X αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω λεφτά για μια κάρτα που θα ανέβαζε τόσες θερμοκρασίες και θα βούιζε τόσο πολύ.

Και δεν έχει σχέση με το πια εταιρεία την βγάζει, πραγματικά δεν θα με ενδιέφερε είτε ήταν της Nvidia είτε της AMD.

Από όταν βγήκε η κάρτα είχα τονίσει να περιμένουν όσοι ενδιαφέρονται να βγουν οι custum υλοποιήσεις τέλη Νοεμβρίου ώστε να είναι τουλάχιστον καλύτερα τα πράγματα σε αυτούς τους δυο τομείς (υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

Prolimatech MK-26 and Arctic Accelero Xtreme III Compatible with R9 290X | techPowerUp

Σκανε μυτη και τα custom cooling :whistling

εγω βλεπω παντως οτι η 290χ πεταει σε ολα τα bench!!

και μαλλον θα σκεφτω για μια αγορα μεσα στο 14'.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτοντας τα νουμερακια που εχεις δωσει και βλεποντας το παρακατω που λες οτι η καρτα εχει Throttling προσωπικα εχω μπερδευτει...

Τα παρακατω νουμερακια που μας εχεις δωσει ειναι στα 830 η στα 1000mhz?

Οκ φιλε μου εισαι σαφεστατος, σε ευχαριστω για την απαντηση!:T:

Υ.Γ Κανενα ρολογακι δοκιμασες να της ανεβασεις να δουμε τι ψαρια πιανει στο Oc?

Κοιταζοντας ομως ξανα τα 2 τελευεταια ss που εδωσες, παλι με μπερδεψες στο ΜΕΤΡΟ LL:p

Ποιο απο τα 2 ειναι στα 830 και ποιο στα 1000mhz?

Very high tess.

Screenshot+%252822%2529.png

Εμένα άλλα με απασχολούν....

840-1250.png

Αυτό είναι στα 830/1250mhz.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Στην πρώτη εικόνα έχουμε χρονισμούς 1000/1250, ενώ στη δεύτερη 830/1250.

Δες τη διαφορά στο Max. Framerate.

Πανο τελικα καταλαβες ;

Καλυτερα να τρεχεις την κοκκινουλα στα 830MHz παρα στα 1000MHz.

Link to comment
Share on other sites

3 runs:

70% fan speed

Στο 70% το FAN στις ποσες στροφες ειναι ?

π.χ στην Nvidia το 70% ειναι 3130 rpms / 85% ειναι 4300 rpms / 100% ειναι 5150 rpms

...για δωσε μας τις στροφες σε αυτα τα ποσοστα να εχουμε μια ταξη μεγεθους.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.