Jump to content



To NAS or not to NAS?


tragikos

Recommended Posts

Πρόσφατα απέκτησα μία HD Camera (συγκεκριμένα την GoPro Hero3 Black Edition) και αμέσως προέκυψε το εξής θέμα:

Δεν μου φτάνει ο χώρος στο δίσκο, γιατί σε κάθε ταξίδι γυρνάω με 20GB φωτογραφίες/βίντεο. Επειδή αυτού του τύπου τα αρχεία είναι μάλλον τα μοναδικά που δεν θέλω να χάσω ποτέ (μαζί με κάποια projects κα) γιατί είναι αναντικατάστατα θέλω να βρω έναν ασφαλή τρόπο αποθήκευσης τους. Επίσης επειδή συνήθως στις διακοπές πάμε με παρέα, υπάρχουν πολλοί που θέλω να έχουν πρόσβαση σε αυτά οποιαδήποτε στιγμή.

Δεν είχα ιδέα από NAS μέχρι που διάβασα κάποια reviews του [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] και έκτοτε με τρώει ο καταναλωτισμός μου. Θέλω λοιπόν να επιτύχω τα εξής και γιαυτό ζητάω τη βοήθεια σας και τις απόψεις σας για το αν το NAS με καλύπτει και αν ναι, ποιο μοντέλο προτείνετε. Οπότε αυτά που θέλω είναι:

1. Να έχω τα αρχεία μου ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα από οποιαδήποτε συσκευή εντός ή εκτός δικτύου του σπιτιού.

2. Να μπορώ να περιορίσω ποιος θα βλέπει τι και αν θα μπορεί να προσθέσει και αυτός αρχεία. Θέλω αυτό να γίνεται απλά όπως πχ χειρίζεται κάποιος το Dropbox.

3. Να μπορώ να κατεβάζω torrents (και από private trackers) απευθείας σε αυτό.

4. Να streamάρω video και μουσική από το μηχάνημα.

5. Να μην χρειάζεται να έχω ανοιχτό κάποιο PC για να γίνονται όλα τα παραπάνω.

6. Να έχει υποστήριξη για RAID1.

7. Αν χαλάσει κάποιος δίσκος να είναι εύκολη η επαναφορά του RAID1.

8. Αν για κάποιο λόγο θέλω να συνδέσω έναν από τους δίσκους εσωτερικά στο PC να διαβάζεται κανονικά

9. Να μπορώ να ανοιγοκλείνω το μηχάνημα κατά βούληση μέσω δικτύου.

10. Να μπορώ να ελέγξω το μηχάνημα από το Android μου, εύκολα.

11. Να υπάρχει ικανοποιητική υποστήριξη από την εταιρεία.

Είναι πολλά αυτά που ζητάω;

edit: Δεν έχω θέσει οικονομικό όριο ακόμα

Link to comment
Share on other sites

To 6,7,9,11 θα είναι κομματάκι δύσκολο και θα σου ανεβάσουν το budget. Για τα υπόλοιπα οποιοδήποτε NAS σου κάνει. Για να έχεις τα αρχεία σου διαθέσιμα εκτός δικτύου μάλλον χρειάζεται να ανοίξεις FTP και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις και στο internet του σπιτιού.

Υ.Γ. Το 6 είναι εύκολο αν δεν σε ενδιαφέρουν οι ταχύτητες μεταφοράς

Το 9 είναι εύκολο ως προς το shutdown. Για ενεργοποίηση από το PC σου φαίνεται δύσκολο αν δεν είναι ήδη ανοιχτό και on stand by. Φορτώνουν και αυτά λειτουργικό όταν ξεκινάνε και από τη στιγμή που τα ανοίξεις θέλουν 1-2 λεπτά το λιγότερο ώστε να αρχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους.

Για υποστήριξη οι εταιρείες είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα βλ. Synology, QNAP κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς παίρνεις ένα HP microserver (o N52 παιζει αυτή τη στιγμή), στήνεις ότι θες και το ξεχνάς σε μια ντουλάπα. Η HP στους servers της έχει υποστίριξη. Από την άλλη εξαρτάται και τι εννοείς υποστίριξη, φαντάζομαι δε σε ενδιαφέρει το on-site σαν hone user.

Εγώ το ξεκίνησα με FreeNAS αλλά δεν ήταν αυτό που ζητούσα. Πλέον τρέχει arch headless από ένα flash των 8GB και φοράει 5 δίσκους σε BTRFS με σύνολο γύρω στα 4TB. Το έχω σετάρει σε κάτι παρόμοιο με raid5, μπορείς να βάλεις ότι raid ή filesystem θες. Επίσης τρέχει torrent client με web interface στον οποίο έχω access και από το κινητό με 3g, Samba server, DLNA server, FTP server ενώ προσεχώς θα κάνει και το router στο AWMN.

Streamάρεις ότι θες με DLNA, ή με samba shares, αντιγράφω με 120ΜΒ/s από τον ssd του κεντρικού PC πάνω από 1000άρι switch κτλ κτλ. Κάνεις ότι θες με κατανάλωση ~40W idle, ~100W full load. Λιανική στα 200 περίπου (όταν το πήρα εγώ το Πάσχα), συχνά όμως η HP το βάζει σε προσφορά με cachback κανά 100ευρω και γίνεται κλεψιά το μηχανάκι. Έτσι το είδα τέλη Μάη, 89 λίρες και χτυπούσα το κεφάλι μου.

Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς παίρνεις μια overpriced έτοιμη λύση με περιορισμένες θέσεις για δισκους κτλ. Αυτά δε τα κατέω

Αυτά :fun:

ΥΓ: Η HP έχει με κανά 60άρι μια καρτούλα PCI Που συνδέεται με το δύκτιο και μπορείς να κάνεις remote management του server από οπουδήποτε (μέχρι BIOS κτλ). Αλλιώς σετάρεις το start on LAN και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Το 9 είναι εύκολο ως προς το shutdown. Για ενεργοποίηση από το PC σου φαίνεται δύσκολο αν δεν είναι ήδη ανοιχτό και on stand by.

Για ενεργοποίηση NAS μέσω δικτύου (είτε τοπικού, είτε απομακρυσμένα), μπορείς να το κάνεις μέσω πρόσβασης στο router.Όχι όλα αλλά αρκετά router της αγοράς πλέον υποστηρίζουν WakeOnLan για μεμονωμένες συσκευές.

Εγώ ένα Zyxel NSA320 που έχω στο σαλόνι κουμπωμένο πάνω σε ένα switch, το ενεργοποιώ μέσω του FritzBox.

Εαν θες απομακρυσμένη ενεργοποίηση , με ένα λογαριασμό τύπου dyndns ή κάποιο αντίστοιχο το πετυχαίνεις πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

QNAP TS-421

Έχω το αντίστοιχο με δύο θέσεις για δίσκους. Είναι απλά εκπληκτικό.

Το software είναι πλήρες και αναβαθμίζεται συνέχεια.

1. Να έχω τα αρχεία μου ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα από οποιαδήποτε συσκευή εντός ή εκτός δικτύου του σπιτιού.

Ναι. Τοπικά μέσω Windows Share, NFS, FTP. Απομακρυσμένα με FTP, VPN

2. Να μπορώ να περιορίσω ποιος θα βλέπει τι και αν θα μπορεί να προσθέσει και αυτός αρχεία. Θέλω αυτό να γίνεται απλά όπως πχ χειρίζεται κάποιος το Dropbox.

Από τοπικό δίκτυο μέσω Windows Share, NFS, FTP. Απομακρυσμένα μέσω FTP ή/και με VPN.

3. Να μπορώ να κατεβάζω torrents (και από private trackers) απευθείας σε αυτό.

Ναι. Έχω βάλει το Transmission

4. Να streamάρω video και μουσική από το μηχάνημα.

Ναι. Ακόμα και live radio μπορείς να στρειμάρεις.

5. Να μην χρειάζεται να έχω ανοιχτό κάποιο PC για να γίνονται όλα τα παραπάνω.

Δεν χρειάζεται υπολογιστής.

6. Να έχει υποστήριξη για RAID1.

Single Disk, JBOD, RAID 0, 1, 5, 6, 10, 5 + Hot Spare

7. Αν χαλάσει κάποιος δίσκος να είναι εύκολη η επαναφορά του RAID1.

Ναι

8. Αν για κάποιο λόγο θέλω να συνδέσω έναν από τους δίσκους εσωτερικά στο PC να διαβάζεται κανονικά

Μόνο σε Linux αφού οι δίσκοι φορμάρονται σε Ext3, Ext4. Αλλά δεν χρειάζεται και ΔΕΝ πρέπει να το κάνεις. Έτσι κι αλλιώς έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από τοπικό δίκτυο.

9. Να μπορώ να ανοιγοκλείνω το μηχάνημα κατά βούληση μέσω δικτύου.

Δεν χρειάζεται να το κλείσεις ποτέ. Υποστηρίζει όμως WakeOnLan

10. Να μπορώ να ελέγξω το μηχάνημα από το Android μου, εύκολα.

QNAP apps on Google Play Έλεγχος torrent μέσω του transdroid app.

11. Να υπάρχει ικανοποιητική υποστήριξη από την εταιρεία.

Άψογη

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4064]Tsene[/MENTION] το μόνο 2-bay της QNAP που βρίσκεται στο όριο χρημάτων που φαντάζομαι είναι το TS-212, τα υπόλοιπα ξεφεύγουν πολύ...

Γνωρίζεις αν τα QNAP έχουν κάποιο app για Cloud-like εμπειρία τύπου Dropbox ή Cloudstation της Synology;

Link to comment
Share on other sites

myQNAPcloud

Το TS-221 έχει λίγο αδύναμο CPU. Για μένα αν θες να είσαι και future proof δώσε το κάτι παραπάνω και πήγαινε στο DS713+ που σπέρνει! Βέβαια τα 500 που έχει δεν είναι και λίγα...

Υπολογίζω ότι μόνο για το barebone θέλω να δώσω max 200€ άντε 250€ αν μιλάμε για ειδική περίπτωση. Τα 500 για home χρήση νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολλά... Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις μέγιστο τα 200-250 ευρώ, τότε πας είτε σε μεταχειρισμένο QNAP/Synology είτε σε καινούργιο Microserver. Το ζήτημα είναι πόσο είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς με το σετάρισμα. Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς 2-3 ώρες να εξοικειωθείς με το περιβάλλον και να το σετάρεις όπως θες, στην δεύτερη θα περάσεις μέρες ώστε να βρεις τον ιδανικό τρόπο να κάνεις την δουλειά σου. Το πλεονέκτημα και ταυτόχρονα μειονέκτημα του Microserver είναι ότι είναι υπολογιστής. Μπορείς να του βάλεις μία VGA με HDMI και να τον κάνεις HTPC π.χ. Αλλά σίγουρα θα σε προκαλεί να τον σκαλίσεις με ό,τι αρνητικό συνεπάγεται αυτό.

Επίσης εφόσον τα δεδομένα σου είναι τόσο προσωπικά και αναντικατάστατα, καλό θα ήταν επιπλέον του NAS να έχεις και έναν εξωτερικό σκληρό που θα κάνεις backup τα όσα δεδομένα είναι αναντικατάστατα τον οποίο θα έχεις εκτός ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION] έχω ήδη εξωτερικό σκληρό που έχω εκεί τα δεδομένα μου αλλά δε νιώθω τόσο ασφαλής να τα έχω σε ένα δίσκο. Θα έκανα εσωτερικό RAID1 στο PC μου αλλά σκέφτηκα ότι καλύτερα να έκανα αυτό το σε ένα NAS ώστε να μπορώ να αποθηκεύω εκεί από όλα τα PC του σπιτιού.

Γενικά δεν τα πάω τόσο καλά με τα μεταχειρισμένα, αλλά αν βρεθεί μια καλή περίπτωση δεν θα πω όχι. Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις ποιες μεγάλες διαφορές δικαιολογούν τέτοια διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει το hot swap, ούτε τα 4 slots. Ανάμεσα σε δύο μηχανήματα των 2 slots, οι διαφορές τιμής έχουν να κάνουν αποκλειστικά με το hardware (πχ. καλύτερος επεξεργαστής, περισσότερη μνήμη);

Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάμε για μηχανήματα τις ίδιας εταιρίας τότε ναι, η διαφορά τιμής έχει να κάνει με το hardware.

Πάντως από όσο βλέπω το 213j το βρίσκεις στα 210 στο αμαζον

[ame]http://www.amazon.co.uk/Synology-DS213J-Bay-Desktop-Enclosure/dp/B00CDG2XHC/ref=dp_ob_title_ce[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όσο βλέπω το 213j το βρίσκεις στα 210 στο αμαζον

http://www.amazon.co.uk/Synology-DS213J-Bay-Desktop-Enclosure/dp/B00CDG2XHC/ref=dp_ob_title_ce

Και πιο φθηνά μη σου πω στο skroutz. Γιαυτό το ζαχαρώνω ;)

όταν μιλάμε για μηχανήματα τις ίδιας εταιρίας τότε ναι, η διαφορά τιμής έχει να κάνει με το hardware.

Το οποίο hardware κυρίως βοηθάει όταν έχουμε πολλούς δίσκους και πολλά άτομα που θέλουν να χτυπάνε το μηχάνημα συγχρόνως έτσι; Γιατί προσωπικά το θέλω για χρήση το πολύ από 5 άτομα και άντε τα 2 να το χτυπάνε συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φτηνό σετ με e6300 + G41 mobo + 4GB ddr3 και σε εκείνο το κουτί είχα βάλει και SSD. Είχα πολύ χαμηλή κατανάλωση κάτω από 50W idle με onboard cpu και μόνο τον SSD.

Αν έχεις κάποιο case με ένα καλό τροφοδοτικό, βάζοντας έναν atom η κάτι από εδώ κάνεις καλή δουλειά, απλά στο θέμα χώρου δεν θα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το παγώνω το θέμα για οικονομικούς λόγους. Θα το επαναφέρω κάποια στιγμή στο μέλλον. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :)

Ένας λόγος που κι εγώ τρενάριζα την αγορά NAS ήταν οτι τα καλά και επώνυμα μοντέλα όπως το sunology που σου πρότειναν τα παιδιά, ήταν το αυξημένο κόστος.

Αντί λοιπον να κάθομαι και να βασανίζομαι, αγόρασα ένα [ame=http://www.amazon.co.uk/ZyXEL-NSA-320-Bay-Power-Appliance/dp/B004BE6MVW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1377960359&sr=8-1&keywords=nsa320]Zyxel NSA320[/ame] που παίρνει 2 σκληρούς και σε πληροφορώ οτι εκτός από φτηνό, κάνει τα πάντα τα οποία θα ήθελα.

Του έβαλα έναν WD Red 2TB και έναν WD black 500GB και το έχω στο σαλόνι.

Κάνω stream HD ταινίες στο τοπικό δίκτυο και μπορώ να στέλνω ταυτόχρονα σε 3 διαφορετικά δωμάτια το ένα μάλιστα βρίσκεται σε διαφορετικό κτήριο.

Έχει λιτό και λειτουργικό interface, μπορώ να του κάνω Wake On Lan από οπουδήποτε, ακόμα και απομακρυσμένα, έχει scheduler όπου μπορείς να το προγραμματίσεις να ανοίγει ή να κλείνει συγκεκριμένες μέρες και ώρες , και γενικότερα για τα λεφτά του πιστεύω κάνει παπάδες.Δοκίμασα να κατεβάσω και μέσω torrent μια HD ταινία και δουλεύει μια χαρά.

Σίγουρα δεν θα είναι τόσο παραμετροποιήσιμο όσο ένα synology που έχουν δώσει βάση στο interface, αλλά μέχρι στιγμής όλες μου τις ανάγκες τις έχει καλύψει στο έπακρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.