Jump to content



Asus maximus vi formula vs extreme


g.shock

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες.

Επειδή είμαι στο παρα 5 για αγορά cpu -mother και έχω καταλήξει στην asus για socket 1150 θα ήθελα να μου πείτε ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στην asus maximus vi formula με την maximus vi extreme.

Εκτός του οτι η πρώτη σου παρέχει την δυνατότητα για υβριδικό σύστημα ψύξης, αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι 2 πράγματα.

1) εαν μπορούμε να την κάνουμε χρήση χωρίς να περάστεί watercooling. Δλδ να τοποθετήσουμε επάνω τα πάντα και αργότερα στο μέλλον να την κάνω χρήση με custom watercooling.

2) η διαφορά της στα specs σε σχέση με την "μεγάλη" αδερφή της την extreme ποιά είναι?

Η αλήθεια είναι οτι ερωτεύτηκα την formula με το ROG ARMOR που το δίνει.:inlove::inlove::inlove:

Όποιος γνωρίζει κάτι η ακόμα καλύτερα την έχει χρησιμοποιήσει θα ήθελα να μου δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) τίποτα το ουσιαστικό, λιγότερα "κοκοψίνια" ( αξεσουάρ που επί της πράξης είναι αδιάφορα για τον απλό χρήστη, και αδιάφορα ακόμα και για αυτόν που στοχεύουνε, τον overclocker που παίζει με υγρό άζωτο, κλπ )

Πάρε την formula.

Για να μην σου πω να πάρεις την Gene αν δεν πρόκειται να κάνεις SLI ή CrossFire.

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) τίποτα το ουσιαστικό, λιγότερα "κοκοψίνια" ( αξεσουάρ που επί της πράξης είναι αδιάφορα για τον απλό χρήστη, και αδιάφορα ακόμα και για αυτόν που στοχεύουνε, τον overclocker που παίζει με υγρό άζωτο, κλπ )

Πάρε την formula.

Για να μην σου πω να πάρεις την Gene αν δεν πρόκειται να κάνεις SLI ή CrossFire.

SLI/CrossFire υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να κάνω.

Οπότε εαν είναι να πάω στην formula γιατί με άζωτα δεν με βλέπω...εδώ με απλό νεράκι του θεού (h100i) και ενα overclock δεν αξιώθηκα να κάνω ο ανεπρόκοπος.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή μια χαρά είναι.

Όποια Maximus VI και να πάρεις το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά.

Οι θύρες και τα έξτρας αλλάζουνε.

Ότι MHz θα έπιανες με watercooling + 4770K στην Extreme το ίδιο θα πιάσεις ακόμα και στην λιλιπούτεια Impact.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχω θέμα με δυο τιταν συν κάρτα ήχου με την hero έτσι; Γτ αυτή που έχω τώρα τα έπαιξε και δεν θέλω να δώσω λεφτά για το 4770κ κάτι να περάσω ενα χρόνο και μετά να πουληθεί για haswell e.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα στα νερά δεν παίζει θέμα temp αλλα έχω τρομάξει γτ αυτή που έχω τώρα μόλις έβαλα πάνω 3 pci κάρτες το northbridge μου έκαψε τα δάχτυλα μέχρι που κάηκε και το ίδιο και τέλος. Είμαι απο αυτούς που αν την πάθουν μια φορά μετα δεν το βγάζουν απο το μυαλό τους.

Link to comment
Share on other sites

NorthBridge δεν υπάρχει :D

Είναι όλα μέσα στον επεξεργαστή.

Είτε εννοείς το SouthBridge ( κάτω δεξιά κοντά στα SATA ports ) ( το οποίο φυσιολογικά είναι ζεστό σε όλες τις μητρικές και δεν παθαίνει εύκολα κάτι ) είτε κάτι άλλο ( αν είναι ψύκτρα ανάμεσα στα CPU Socket + PCI-Express slos ενδεχομένως να ψύχει τίποτα bridge chips ( PLX ).

One way or another δεν υπάρχει θέμα.

Ούτε με την Maximus IV Gene-Z, ούτε με την Maximus V Gene, ούτε με την Maximus VI Gene είχα/έχω θέμα ότι κάρτες και αν βάλω πάνω να παίζουνε ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.