Jump to content



Windows 7 Ultimate ENG/GR 32/64 bit


leontas

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά λίγο μια διευκρίνηση προς άπαντες αναφορικά με το licensing των Windows 7:

Τα κλειδιά είναι universal platform.

Το κλειδί ΔΕΝ είναι διαφορετικό για 32bit ή 64bit άδεια, δηλαδή μια άδεια Windows 7 Home Premium παίζει ΚΑΙ σε 32 ΚΑΙ σε 64bit καθώς και σε ΌΛΕΣ τις γλώσσες. Αρκεί να είναι πάντα 7 Home Premium και όχι κάποια άλλη έκδοση (πχ Professional)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τα κλειδιά είναι 32 & 64 bit, εγώ απλά για να είμαστε σίγουροι (που δεν παίζει κάποιο ρόλο τελικά όπως λέει ο SirGeorge) όταν μου ζητάτε Ελληνικό, σας δίνω το serial που είχε το Ελληνικό αυτοκόλλητο. Εξάλλου βέβαια όποια έκδοση και αν εγκαταστήσετε, μπορείτε στην έκδοση Ultimate να κατεβάσετε ΔΩΡΕΑΝ οποιοδήποτε language pack.

Η δικές μου εκδόσεις είναι λοιπόν όλες Ultimate (έχω και 3 professional αλλά δε νομίζω να ενδιαφέρουν κανέναν οπότε θα φύγουν τελευταίες) και κάνουν για οποιαδήποτε έκδοση 32 ή 64 bit, για οποιαδήποτε γλώσσα.

Υπάρχουν ακόμα 23 serial.

Όπως αναφέρεται και στο πρώτο ποστ, δίνω ΜΟΝΟ τα serial, όχι τα αυτοκόλλητα. Κάποτε τα είχα πάρει ένα ένα φωτογραφία, αλλά απλά τα πέρασα σε ένα Excel και τις έσβησα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω δηλώσει ενδιαφέρον και λογικά θα το πάρω το serial να σου πω οτι είναι ''κάπως'' να μην πάρει κάποιος το αυτοκόλλητο.

Για τον απλούστατο λόγο οτι μπορεί να βρεθώ εκτεθειμένος αν κάποιος που ''βρει'' το αυτοκόλλητο κάνει μανούρα στην Microsoft οτι το κλειδί είναι ήδη ενεργοποιημένο. Με απλά λόγια να γίνει blacklist το κλειδί και bye bye άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτοκολλητάκια, έχουν πεταχτεί όλα εδώ και 2,5 χρόνια περίπου, απλά δεν είχα σκεφτεί εγώ ότι θα μπορούσα να τα πουλήσω εν τέλει, οπότε και θα κράταγα κανονικά τα κουτιά τους. Βέβαια τότε ίσως να τα πούλαγα και λίγο περισσότερο.. :hehe::)

Link to comment
Share on other sites

Hidden

Sorry για την παρέμβαση αλλά να θυμίσω ότι οποιος θέλει το serial για την εφορία δεν καλύπτεται ούτε αν έπαιρνε και το χαρτάκι. Η εφορία ζητάει τιμολόγιο αγοράς του λειτουργικού ή του υπολογιστή αν αγοράστηκε με λειτουργικό.

Link to comment

Εδώ να τονίσω (επειδή έχω εμπειρία σε θέματα licensing) ότι σκέτος ο κωδικός δεν έχει καμία αξία σε περίπτωση ελέγχου. Η μόνη χρησιμότητα είναι να ενεργοποιήσεις το λειτουργικό σου για να μην μπλέκεις με σπασμένα κτλ...επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο serial για να κάνεις πολλά installations αρκεί να μην τα κάνεις όλα μαζεμένα. Άρα πρακτικά ένα απλό κλειδί έχει ελάχιστη αξία κατά την γνώμη μου. Ίσως είναι ελαφρώς υπερτιμολογημένο εδώ δηλαδή. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Hidden
Ίσως είναι ελαφρώς υπερτιμολογημένο εδώ δηλαδή. Φιλικά πάντα.

Το οτι ειναι υπερτιμολογημενο ειναι αυτονοητο εδω αγορασαμε με 15 ευρω γνησια 64μπιτα Windows 8 Pro με ηλεκτρονικη αποδειξη κιολας.

Link to comment
Hidden

καλά τα 8άρια πρέπει να σε πληρώσουνε για να τα πάρεις δεν υφίσταται σύγκριση κατά την γνώμη μου. Εδώ κάποιες εταιρίες έχουνε προσφορά κιόλας το downgrade από 8άρια σε 7άρια στα 9ευρώ χαμός γίνεται.

Link to comment
Hidden
Το οτι ειναι υπερτιμολογημενο ειναι αυτονοητο εδω αγορασαμε με 15 ευρω γνησια 64μπιτα Windows 8 Pro με ηλεκτρονικη αποδειξη κιολας.

Δεν πλήρωσες €15 για τα Windwos 8 Pro. Πλήρωσες €15 συν την αξία του Windows XP/Vista/7 που ήταν εγκατεστημένη στον υπολογιστή, γιατί αυτή η προσφορά ήταν προσφορά αναβάθμισης.

Επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις την τιμή μιας προσφοράς περιορισμένου χρόνου με την τιμή του προϊόντος στην κανονική διάρκεια ζωής του.

Link to comment

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.