Jump to content



Forthnet - 3ple play 30€ ή απάτη;


morius

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα με πήρε η forthnet λέγοντας μου για ενα πακέτο με 29,90 ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

Που θα έχει μέσα 24MBPS internet , απεριόριστα αστικα υπεραστικά και Nova Start Pack με 250 κανάλια.

Αξίζει; το έχει κανείς; Είναι 30€ ή κάθε μήνα θα έχει και κάτι παραπάνω;

*Ορίστε και η διαφήμηση: Nova 3Play

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα παραγγείλει όταν το έδιναν 35€, αλλά λόγω διαθεσιμότητας στην περιοχή μου δεν έχει μπει ακόμα. Αν σκεφτείς ότι οι άλλοι δίνουν στα 30€ μόνο adsl+internet, νομίζω αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Wizard, εννοείτε πως αξίζει. Το θέμα είναι αν θα είναι 30€ ή αν θα βγαίνει κανα 10άρικο ή κ παραπάνω σε κάθε λογαριασμό.

Ρώτησα κάτι φίλους που είχαν στο παρελθόν και μου είπαν πως είχαν κάτι θεματάκια, παραπάνω χρεώσεις κάποιους μήνες κτλ.

Ρωτάω γενικά να δω τι παίζει με την Forthnet? Αν είναι αξιόπιστη (πλεον) και φερέγγυα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αξιόπιστη (πλεον) και φερέγγυα!!

Καμία εταιρία δεν είναι για εμένα.

Στο γραφείο πάντως που το είχαν βάλει 2 συνάδελφοι πέρσυ τα Χριστούγεννα, δεν μου είπαν κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία αν μιλάς σοβαρά για ποιότητα υπηρεσιών, τεχν. υποστήριξης κλπ. Η Forthnet που έχω περισσότερο από 13 χρόνια πάει απ' το κακό στο χειρότερο αν χρειαστείς κάτι, πάντως με τις χρεώσεις και λάθος να κάνουν θα βγάλεις άκρη αν εννοείς αυτό για φερεγγυότητα.

Αν εννοείς την οικονομική κατάσταση της εταιρείας είναι μαύρο χάλι αλλά εφόσον δεν προπληρώνεις δεν σε ενδιαφέρει λογικά.

Link to comment
Share on other sites

εαν εξαιρεσεις το τηλ support ΝOVA & Forthnet που ειναι ανεκδιηγητο απο θεμα αναμονης

(εαν και οταν καταφερεις βεβαια να βγαλεις γραμμη συνηθως κανεις δουλεια)

Κατα τ'αλλα το προγραμμα τρεχει μια χαρα.

Η τιμη ειναι κορυφη κατα την προσωπικη μου αποψη

λαμβανοντας υποψιν και μονο τα ντοκυμαντερ

απλα εχε κατα νου και τον πληρη τιμοκαταλογο μιας και η ενεργοποιηση για νεο τηλ. αριθμο

καθως και η μεταφορα αυτου σε περιπτωση μετακομισης κοστιζει περι τα 70€

Εξτρα χρεωσεις δεν εχει , παρα μονο την ομιλια σου εκτος του δωρεαν χρονου ή προς συντομους αριθμους.

απλα ενιοτε το λογιστηριο τους δεν ξερει πως να διατυπωσει σωστα ενα εγγραφο λογαριασμου

με αποτελεσμα πολλες φορες να μπερδευεσαι με τις διαφορες εκκαθαρισεις υπολοιπων κτλ.

που μπορει να σου στειλουν σε δυο τρια εγγραφα αντι ενος ξεκαθαρου συγκεντρωτικου.

Εαν εχεις καταστημα forthnet κοντα σου προτιμησε να εξυπηρετηθεις απο εκει παντως.

απο θεμα ταχυτητας τωρα ειναι σχετικο με την περιοχη σου

Στο σπιτι παιζω ~16 σε fast path

στο μαγαζι ~ 18,5

στο πατρικο ~22

ψαξου λιγο να δεις τι παιζει σε σενα κι αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω όλα καλά, αλλά ποια κανάλια παίρνεις με τα 30ευρό; Δεν σου δίνουν καν το novasports1 το οποίο πρέπει να σκάσεις 15 ευρό το μήνα... :hmm:

αν καταλαβαίνω καλά...

επίσης συνήθως αυτή η χρέωση ισχύει για 6 μήνες 1 χρόνο και μετά χτυπάνε στο κεφάλι...Ψιλά γράμματα βέβαια δεν είδα προς το παρών

edit:

http://www.forthnetgroup.gr/media/3play/nova_3play_price-list-2013.pdf

τιμοκατάλογος αναλυτικότατος...Δηλαδή με Novacinema και novasports πάμε στο 65άρι όπως τα λέει και ο παραπάνω που με πρόλαβε...

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω όλα καλά, αλλά ποια κανάλια παίρνεις με τα 30ευρό; Δεν σου δίνουν καν το novasports1 το οποίο πρέπει να σκάσεις 15 ευρό το μήνα...

History, Discovery, NGO, AnimalPlanet, VHS, Eurosport. Τίποτα άλλο δε χρειάζεσαι.

επίσης συνήθως αυτή η χρέωση ισχύει για 6 μήνες 1 χρόνο και μετά χτυπάνε στο κεφάλι...Ψιλά γράμματα βέβαια δεν είδα προς το παρών

Με το "για πάντα" αυτό καταλαβαίνεις εσύ; :X:

Link to comment
Share on other sites

History, Discovery, NGO, AnimalPlanet, VHS, Eurosport. Τίποτα άλλο δε χρειάζεσαι.

Με το "για πάντα" αυτό καταλαβαίνεις εσύ; :X:

δεν λέω για discovery το οποίο είναι μόνιμο σε μένα αξίζει... Το για πάντα σε μια εταιρεία είναι σαν να ακούς τον ΓΑΠ να λέει λεφτά υπάρχουν καμία εμπιστοσύνη δεν δείχνω...και ας το φωνάζουνε

Link to comment
Share on other sites

History, Discovery, NGO, AnimalPlanet, VHS, Eurosport. Τίποτα άλλο δε χρειάζεσαι.

Με το "για πάντα" αυτό καταλαβαίνεις εσύ; :X:

Με το "για πάντα" μην παίρνεις και όρκο.

Είχα Mobile broadband από την wind με 20 ευρώ το μήνα για τα 30gb, για πάντα. Τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε 24,90, γιατί λέει έκλεισα χρόνο και αυτή είναι πλέον η τιμή που το διαθέτουν. Και τώρα άμα πας να κάνεις νέα σύνδεση, σου λέει 24,90 για πάντα, ποιος όμως σου εγγυάται ότι του χρόνου δεν θα το κάνουν 27,90 βάσει νέας τιμολογιακής πολιτικής τους. Βασικά έχω βαρεθεί να κυνηγάω το δίκιο μου με εταιρείες που νομίζουν ότι επιχειρούν σε περιβάλλον εποχής τουρκοκρατίας.

Το πιο σωστό άλλωστε το είπες μόνος σου: Καμία εταιρία δεν είναι για εμένα (φερέγγυα).

Link to comment
Share on other sites

Απλα τα καναλια HD & Αdult Pack ειναι δωρεαν για 1 μηνα. Επισης πρεπει να αγορασεις και δεκτη απλο HD (~50€) η HD PRV (~150€)

ναι αλλά τουλάχιστον βάζεις πιστωτική και ο τιμοκατάλογος λέει ότι δίνει δωρεάν τον απλό HD...(ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ cinema και sports)

παίδες αυτά τα μυστικά δεν μαρέσουν καθόλου...

άρα λοιπόν 34 ευρώ τον μήνα και 42 ευρό το μήνα ανάλογα τον αποκωδικοποιητή...

μια χαρά κίνηση...θα αρπάξει 15000 χρήστες ας πούμε, θα βγάλει από τους αποκωδικοποιητές μια χαρά λεφτά... :T: i love marketing moves....

Link to comment
Share on other sites

οπως προαναφερθηκε, αξιοπιστια δεν παρεχει ΚΑΝΕΙΣ. Και η εξυπηρετηση πελατων ειναι χαλια ΠΑΝΤΟΥ! Μονο με τον ΟΤΕ να ειναι 1-2 σκαλια πανω απο τους αλλους σε αυτα τα 2 θεματα.

Αποκει και περα το πακετο φυσικα αξιζει...ενω αν εισαι υπομονετικος και εκμεταλευτεις προσφορες μπορει να αξιζει και τρελα! Πχ εγω το εβαλα τα χριστουγεννα που στην προσφορα ειχε και το Novasports1...πολυ σημαντικο γιατι τουλαχιστον εχεις εγγυημενα τα derby...αν δε το ειχε δε θα με δελεαζε να το βαλω. Αποκει και περα με πηραν καμποσες φορες τηλεφωνο μεχρι το καλοκαιρι αμα θελω με 15 ευρω να βαλω και τα υπολοιπα novasports και αρνηθηκα. Οχι γιατι ηταν κακη η τιμη, ενταξει αν βλεπεις αθλητικα καλα ειναι με 45 ευρω να εχεις πρακτικα τα παντα (+απεριοριστο τηλεφωνο +ιντερνετ 24) πλην ταινων (που δε με ενδιαφερουν οσο υπαρχει το internet...) απλα τελειωνε και η σεζον δεν ειχε πολυ νοημα να τους δινω 15αρια 4 μηνες χωρις υλικο, ελεγα απο Οκτωβρη να το βαλω...

Τον Ιουλιο ομως με τη νεα προσφορα που βγαλανε (αυτη που τρεχει και τωρα) με πηραν τηλεφωνο και μου προτειναν να προσθεσω ολα τα αθλητικα + απεριοριστα (720 λεπτα) προς κινητα με 10 ευρω....ε το εκανα ηταν no-brainer...Οποτε πλεον εχω με 40 ευρω απεριοριστα σταθερα, απεριοριστα κινητα, 24αρι ιντερνετ (στα 16 συγχρονιζω) και ολη τη Nova πλην ταινιων...μπορω να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Για να πω ομως και τα στραβα, που παραπεμπουν στην 1η παραγραφο, περασα και μια περιπετεια με το VDSL. Τα χριστουγεννα που εβαλα το πακετο, ο ΟΤΕ δε μου παρειχε VDSL, η forthnet ομως δεχοταν να μου δωσει! Οποτε με +10 ευρω τοτε εβαλα και το VDSL, το οποιο ομως αποδειχτηκε φουσκα στην αποσταση μου απο το DSLAM αφου συγχρονιζα πιο κατω και απο την ADSL2+... Ανευθυνοτητα φουλ που μου το βαλανε χωρις να ειναι εφικτο πρακτικα (ο ΟΤΕ πιο σοβαρος σε αυτο) και ταλαιπωρια φουλ για να το κοψω και να γυρισω στο απλο ADSL2+ χωρις να χρεωθω παγια απενεργοποιησεις και τετοια, καθως και χωρις να πληρωσω τους 2+ μηνες που καθυστερησαν να το κοψουν...Μιλαμε για τηλεφωνα μετα τηλεφωνων για κανα τριμηνο...τεσπα αφου εληξε ΟΚ αυτο δεν ξανασχολουμαι, αλλα με ενοχλει που οταν βαλουν κανα mini-DSLAM κοντα μου και μπορω να παω σε VDSL φοβαμαι να το ρισκαρω με δ'αυτους...

ΥΓ: Τουλαχιστον μου εμεινε το VDSL modem δωρεαν...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1782]morius[/MENTION]

Δεν είναι απάτη, από τον Ιούλιο ισχύει. Εγώ έδινα για το εν λόγω πακέτο 38 το μήνα. Με πήραν τηλ. και με τα ίδια λεφτά μου πρόσθεσαν όλα τα Nova Cinema, FOX, FOXlife και τα σχετικά (ή τα αθλητικά αν ήθελα) και 6 ώρες προς κινητά, από 60 λεπτά. Fair price!

Ωστόσο τα τελευταία 2 χρόνια είμαι αρκετά δυσαρεστημένος από το ίντερνετ.

Υ.Γ: Νομίζω μέχρι 15/9 είναι δωρεάν και η εγκατάσταση( ; ) Ψαχνόμουν λίγο γιατί έβαλα δεύτερο πιάτο σε άλλο σπίτι, αλλά τελικά βρήκα έναν τεχνικό στο δρόμο τυχαίως και το κέντραρε για 10 ευρώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Κοπριτη, εχω ηδη νουμερο κ ιντερνετ στην hol. Για να το βαλω ολο αυτο συστημα της forthnet θελω 35€ τελη μεταφορας & 50€ ο αποκωδικοποιητης. Συνολο 85€ (4 μηνες της ΗΟL)

Το θεμα ειναι το εξης. ΑΝ το βαλω:

1. Να μην εχω θεματα με το internet.

2. Να μην πληρωνω παραπανω.

3. Να μην γινει καμια π@π@ρια κ μετα το χρονο παει παραπανω απο 29,90€.

Αυτα ειναι που με απασχολουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι εδω και 3 μηνες στο 3play

Ολα οκ προς το παρον.

καθε μηνα 29,90(αυτο το μηνα ηρθε 29,99,κατι βαλανε αλλα 9 λεπτα)

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/prosfora-forthnet-3play-apories-123887.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.