Jump to content



AMD το site σου...


billpeppas

Recommended Posts

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για την κατάντια του site της AMD.

Έλεγα πως το νέο download center της Intel είναι ΓΤΠ αλλά αυτό της AMD είναι τραγικό.

Ψάχνω ο άνθρωπος να βρώ τους νεότερους drivers για το A75 Chipset καθώς και τους AMD USB 3.0 & AMD SATA III AHCI/RAID drivers.

Θέλω φρέσκο πράγμα, οπότε λέω, μπέκα στο site της AMD και κατέβασε τους...

Αμ δε.

Αναφορά στα Axx chipset, πουθενά στο download drivers.

Αναφορά για USB 3.0 driver, πουθενά.

SATA driver ? Ου αμέ! πουθενά.

ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από google αυτή την σελίδα

AMD Chipset Drivers

Υποθετικά αυτοί είναι οι νεότεροι και κατάλληλοι για το board ( Asrock A75-Pro4M ) αλλά... από το site της AMD πως στο δία καταλήγεις στο page αυτό ?

:giveup:

Ακόμα και στο URL έχουνε gpudownload φάκελο... το chipset δηλαδή, το USB 3.0 και ο SATA driver είναι GPU Download...

Link to comment
Share on other sites

από πού κατέληξες εκεί ? site map ?

( καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, ότι το site τους είναι πιο @@#(@ και από το ελληνικό δημόσιο, τα ίδια πράγματα σε 40 μέρη, αλλά κανένα από αυτά τα 40 δεν βγαίνει όπως θα έπρεπε πηγαίνοντας απλά στο Driver Downloads -> Chipset -> XXX Series and newer -> click to download )

Link to comment
Share on other sites

Δεξιά επάνω με το που μπεις σου λέει support & drivers .

Σου δίνει επιλογή "motherboard / chipset"

Από κάτω την σειρά ( ***εδώ έχουν κάνει λάθος γιατί δεν λένε για AXX chip αλλά για όλα τα υπόλοιπα ) . Ο οδηγός όμως για HD9XX ειναι ο ίδιος που είναι και για τα AXX .

Από κάτω το λειτουργικό

------------------------------------

και είσαι έτοιμος !

ibk6.png

5mkb.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι από τα ελάχιστα λάθη- ελλείψεις που έχει σε θέματα υποστήριξης (η μη αναφορά των AXX chip)

Τέλος το ότι ο οδηγός είναι ένας και τα περιλαμβάνει όλα , AHCI, USB III, SB και όχι όπως παλιά είναι πιστεύω ότι καλύτερο. Ενα κατέβασμα και τέλος !

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα χωριστά, γιατί σίγουρα δεν ανανεώνουνε το ίδιο σύντομα π.χ. το SB driver και το USB3.0 driver σε σχέση με το chipset π.χ.

Κοίταγα στο μενού να βρω Axx chipsets αλλά τίποτα... μα καλά, τους web devs τους έχουνε για να ξύνονται ?

Link to comment
Share on other sites

από πού κατέληξες εκεί ? site map ?

( καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, ότι το site τους είναι πιο @@#(@ και από το ελληνικό δημόσιο, τα ίδια πράγματα σε 40 μέρη, αλλά κανένα από αυτά τα 40 δεν βγαίνει όπως θα έπρεπε πηγαίνοντας απλά στο Driver Downloads -> Chipset -> XXX Series and newer -> click to download )

Μεχρι να τα βρω και εγω οταν το αλλαξαν....ασε!!! Ειναι εκει που λεει ο αππανος διπλα..... gaming ta exei ολα μεσα!

fm1 a55 ειναι 770chip

a75 ειναι 780chip

fm2 a55 ειναι 870chip

a75 ειναι 880chip

a85 ειναι 885chip(δεν εχω προλαβει ακομα να κανω μερικα test)

fm2+ ειναι νεα τσιπακια!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα χωριστά, γιατί σίγουρα δεν ανανεώνουνε το ίδιο σύντομα π.χ. το SB driver και το USB3.0 driver σε σχέση με το chipset π.χ.

Κοίταγα στο μενού να βρω Axx chipsets αλλά τίποτα... μα καλά, τους web devs τους έχουνε για να ξύνονται ?

Δεν ξέρω αν τα ανανεώνουν όλα το ίδιο συχνά, αλλά νομίζω πως ακόμα και να μην υπάρχει αλλαγή ουσίας βαφτίζουν τον παλαιό πχ usb3 με νέο όνομα και σου τον πασάρουν στο πακέτο.

Ανέκαθεν το έκαναν ώστε να δίνουν και καλά πλήρως ανανεωμένους οδηγούς, ακόμα και τότε που τα είχαν ξέχωρα.

Μεχρι να τα βρω και εγω οταν το αλλαξαν....ασε!!! Ειναι εκει που λεει ο αππανος διπλα..... gaming ta exei ολα μεσα!

fm1 a55 ειναι 770chip

a75 ειναι 780chip

fm2 a55 ειναι 870chip

a75 ειναι 880chip

a85 ειναι 885chip(δεν εχω προλαβει ακομα να κανω μερικα test)

fm2+ ειναι νεα τσιπακια!

Δεν ισχύει αυτό που λες . ...

Το A55 είναι με SATA II το 870 με SATA III και στην ουσία δεν μιλάμε για 870 αλλά για SB 850 ... Τα A75, A55 είναι SOUTH και όπως το SB850 , το A870, 990FX είναι NORTH και στα APU είναι στον επεξεργαστή ! ;)

Τα Axx έχουν native USB III (εκτός του A55) τα SB700/SB710/SB750/SB850/SB950 δεν έχουν USB III οπότε και δεν γίνεται εγκατάσταση αυτού του driver από το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια, να ρωτησω κατι?

Εχω την Gigabyte GA 970A UD3.

Στα σχολια αναγνωστων στο e-shop διαβαζω

Οι κύριοι της Gigabyte είχαν τη φαεινή ιδέα να βγάλουν την επιλογή APM στα core features και δίχως να υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησής του προξενούνται μεγάλα fluncuations στην τάση και τη συχνότητα πιο κάτω κι από τα native frequencies, το λεγόμενο throttling. Ευτυχώς στο τελευταίο bios προσέθεσαν την επιλογή HPC που αν το βάλεις στο on λύνεις το πρόβλημα. Αν το καλοσκεφτείς δε σε αφήνουν καν να χαρείς τη συχνότητα που πλήρωσες για τον cpu, ιδίως όταν ο χρήστης είναι άπειρος και δεν ξέρει από εξειδικευμένες ρυθμίσεις.

Τι ακριβως λεει αυτος ο τυπος? Επιλογη παντως ΗPC δεν βλεπω στo bios.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.