Jump to content



Oculus Rift


Recommended Posts

Αυτο που περιμενετε τον ανταγωνισμο να ριξει τις τιμες με ξεπερναει πραγματικα.

Παντως με αυτη την τιμη εγω προτιμω να παρω μια οθονη τυπου acer predator x34 που θα μπορω να παιξω τα παντα παρα το oculus για να παιζω μονο sim.

Ξαναλεω οποιος ζαλιζοταν με το 3D μην μπει καν στον κοπο να το αγορασει απλα θα πεταξει τα λεφτα του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@fatalara, εσύ περιμένεις ο ανταγωνισμός να αυξήσει τις τιμές; Αναγκαστικά όταν αρχίσουν να στέλνουν σκέτο το Rift (χωρίς τα άχρηστα παρελκόμενα) και με μειωμένα μεταφορικά, η τιμή θα πέσει. Το ίδιο θα συμβεί και όταν αρχίσουν να κυκλοφορούν τα μεταχειρισμένα όσων δεν θα το κρατήσουν τελικά. Αυτά δύσκολα θα γίνουν όμως όσο η Oculus είναι ο μόνος παίκτης στην αγορά.

 

Με τις προπαραγγελίες να ταχυδρομούνται Ιούνιο τώρα που μιλάμε, νομίζω ότι τον ερχόμενο Αύγουστο είναι λογική πρσοδοκία το 500ρικο.

 

Και για να είμαστε λίγο δίκαιοι. Αν δεν είχαν επιμείνει μέχρι και τόσο πρόσφατα για το "ballpark $350", μάλλον δεν θα ήταν τόσο μεγάλη τώρα η κατακραυγή. Προσωπικά θεωρώ παράλογο να το δίνουν υποχρεωτικά πακέτο με χειριστήριο και ακουστικά που αυξάνουν άδικα το κόστος, αλλά οι τεχνικές προδιαγραφές της συσκευής ανταποκρίνονται χωρίς μεγάλη απόκκλιση στην τιμή της ετικέτας. Κυρίως με τα φουσκωμένα μεταφορικά και τους φόρους γίνεται απλησίαστο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα μου φαινεται προς το νορμαλ η τιμη; ειχα την εντυπωση οτι θα εβγαινε πολυ πολυ παραπανω λογω του οτι προκειται για κατι ολοκαινουριο. Μου περναει τελειως αδιαφορο το vr γενικα και δεν θα το αγοραζα ετσι κι αλλιως αν ειχε τιμη πανω απο 15 ευρω επομενως δεν ειχα ασχοληθει αν ειχαν κυκλοφορησει φημες για τιμες κλπ. Απλα ειχα την εντυπωση οτι θα εβγαινε σε πολυ μεγαλυτερο launch price.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που ειμαι γκατζετακιας και που το (σωστό ) vr ειναι όνειρο ζωής ,δε μου φαίνεται "ακριβό ",να διευκρινησω ότι ανήκω σε χαμηλο στρώμα απο οικονομικής πλευράς.

Αλλά τώρα που νόμιζα ότι θα έχει 350$ και έχει 700+ $ ,μου φαίνεται πολυ ακριβό .

Μεγάλο παιδι ειμαι ,θα περιμένω να βγουν και τα άλλα να πέσει λίγο η τιμή, και να ανέβει η ποιότητα εικόνας.

Και να μπορούν να το παίζουν mid range κάρτες.

Ε ,σιγά ,τι ειναι, οπως λεει και η ταινια με το προφιτερολ,5-6 χρόνια η σχόλη, 3-4 χρονάκια να αποκατασταθω επαγγελματικά, 2-3 να καταξιωθω, και μετά παντρευομαστε.

Λυγμ.

Link to comment
Share on other sites

To hype train derailed όπως διάβασα κάπου. Το περίμενα πως και πώς, με την ελπίδα ότι δε θα κάνει πάνω απο 400 ευρώ, αλλά έπεσα αρκετά έξω.

 

το πρώτο σπάσιμο είναι οτι δε στέλνουν Ελλάδα, και πες οκ το παρακάμπτουμε αυτό με τα γνωστά κόλπα του 1+1, άλλα η τιμή πάει 747 ευρώ για delivery Γερμανία...

 

Συν ότι μέχρι να το σκεφτώ και να αποφασίσω, το Ship Date είχε γίνει Ιούνιος!...

 

Αναμονή για το HTC VIVE...

Link to comment
Share on other sites

@fatalara, εσύ περιμένεις ο ανταγωνισμός να αυξήσει τις τιμές; Αναγκαστικά όταν αρχίσουν να στέλνουν σκέτο το Rift (χωρίς τα άχρηστα παρελκόμενα) και με μειωμένα μεταφορικά, η τιμή θα πέσει. Το ίδιο θα συμβεί και όταν αρχίσουν να κυκλοφορούν τα μεταχειρισμένα όσων δεν θα το κρατήσουν τελικά. Αυτά δύσκολα θα γίνουν όμως όσο η Oculus είναι ο μόνος παίκτης στην αγορά.

 

Με τις προπαραγγελίες να ταχυδρομούνται Ιούνιο τώρα που μιλάμε, νομίζω ότι τον ερχόμενο Αύγουστο είναι λογική πρσοδοκία το 500ρικο.

 

Και για να είμαστε λίγο δίκαιοι. Αν δεν είχαν επιμείνει μέχρι και τόσο πρόσφατα για το "ballpark $350", μάλλον δεν θα ήταν τόσο μεγάλη τώρα η κατακραυγή. Προσωπικά θεωρώ παράλογο να το δίνουν υποχρεωτικά πακέτο με χειριστήριο και ακουστικά που αυξάνουν άδικα το κόστος, αλλά οι τεχνικές προδιαγραφές της συσκευής ανταποκρίνονται χωρίς μεγάλη απόκκλιση στην τιμή της ετικέτας. Κυρίως με τα φουσκωμένα μεταφορικά και τους φόρους γίνεται απλησίαστο.

Θες να σου πω τι ειναι πιο πιθανο να γινει στην περιπτωση που ισχυει το sold out? Θα κρατησει την τιμη στα 700 ευρω η θα την κατεβασει στα 650 και μολις το δουν αυτο και οι αλλοι κατασκευαστες θα παρουν ως βαση την τιμη του oculus και αναλογα το ποσο καλη ειναι η συσκευη τους θα παιξουν με την τιμη πανω η κατω. Χρονια τωρα ετσι δουλευει ο ''ανταγωνισμος''

Link to comment
Share on other sites

για μια τεχνολογια οπως αυτη ισως μου φαινετε λογικη η τιμη των 599 ευρω.

εδω καθε χρονο το καινουργιο ι-κινητο εχει 700 ευρω και πλεον και αλλες εταιριες εχουν καθιερωσει το συγκεκριμενο καπελο χωρις να προσφερουν τιποτα καινοτομο

Στην τελικη για αυτους που αγοραζουν την τελευταια καρτα γραφικων 980ΤΙ-ΤΙΤΑΝ Χ καθε χρονο δεν νομιζω να τους φανουν πολα

Link to comment
Share on other sites

για μια τεχνολογια οπως αυτη ισως μου φαινετε λογικη η τιμη των 599 ευρω.

εδω καθε χρονο το καινουργιο ι-κινητο εχει 700 ευρω και πλεον και αλλες εταιριες εχουν καθιερωσει το συγκεκριμενο καπελο χωρις να προσφερουν τιποτα καινοτομο

Στην τελικη για αυτους που αγοραζουν την τελευταια καρτα γραφικων 980ΤΙ-ΤΙΤΑΝ Χ καθε χρονο δεν νομιζω να τους φανουν πολα

Δεν πάει έτσι.

Και 1000 να είχε, και 1500 να είχε, κάποιοι θα το αγόραζαν.

Αλλά αυτοί είπανε 350$.

Α ρε mark suckadickerberg που λέει και το βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου πω τι ειναι πιο πιθανο να γινει στην περιπτωση που ισχυει το sold out? Θα κρατησει την τιμη στα 700 ευρω η θα την κατεβασει στα 650 και μολις το δουν αυτο και οι αλλοι κατασκευαστες θα παρουν ως βαση την τιμη του oculus και αναλογα το ποσο καλη ειναι η συσκευη τους θα παιξουν με την τιμη πανω η κατω. Χρονια τωρα ετσι δουλευει ο ''ανταγωνισμος''

μια σοβαρή εταιρία θα πει 599$ εσύ ?   399$ εγώ 

Χωρίς περιττές μαλ@κιες headset και xbox controller (btw έχουμε,έχουμε xbox controll δεν θέλουμε άλλο,έχουμε,έχουμε)

Ελάτε αγοράστε από μένα και χρησιμοποιηστε το controll που είδη έχετε το headset που είδη έχετε 

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, θυμίζω ότι το Vive δεν παρουσιάζεται ως λύση χαμηλού κόστους. Premium VR Experience λένε κι εκείνοι και η τεχνολογία του είναι αντίστοιχη με του Rift. Δεν έχουμε λόγο να περιμένουμε χαμηλότερη τιμή στην αρχή. Αυτό που τους σώζει είναι ότι είχαν αποφύγει να ανακοινώσουν νούμερα. Όσο για διαθεσιμότητα, κι εκείνο για Απρίλη και μετά το υπολογίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πράγματα που απαιτούνται για να γίνει ένας τίτλος "VR Ready" γίνονται πλέον σε επίπεδο game engine. Βασίζονται μεν στην πιο εκτενή εμπειρία με το Oculus SDK, αλλά αναμένεται ότι θα καλύπτουν και τις όμοιες απαιτήσεις του Vive. Το ουσιαστικό είναι κατά πόσον κάθε παιχνίδι έχει λάβει υπόψη την εμπειρία χρήσης της εικονικής πραγματικότητας στον σχεδιασμό του.

 

Δεν είναι απίθανο στην πορεία να δούμε τίτλους που έχουν καλύτερη απόδοση με μια από τις δύο κάσκες, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για υποθέσεις. Πάντως, αυτή τη στιγμή εικάζουμε ότι και οι δύο θα εξαρτώνται αρκετά από τις βελτιστοποιήσεις των καρτών γραφικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.