Jump to content



Recommended Posts

  • 1 month later...

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION]

καλημερα boy, δν βρισκω το apk για το flash απο τη σελιδα τους, δωσε ενα λινκ προς διευκολυνση πολλων, σε ευχαριστω

Ωραιος ο naked, αλλα τους bookmarks δν καταφερνω να φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόβλημα!

Το Nexus 5 του πατέρα μου, αγορασμένο από playstore Αγγλίας, έχει πρόβλημα με την σύνδεση σε υπολογιστή. Έχω δοκιμάσει πολλά και το κινητό απλά δεν αναγνωρίζεται σε οποιοδήποτε mode (mtp, ptp, είτε σε usb debugging μεσω adb, είτε σε fastboot)

Το θέμα είναι ότι η LG hellas δεν το δέχεται για service. Μίλησα και με το live chat και τηλεφωνικά και η απαντηση ήταν η ίδια: μίλα με το playstore. Έλα που εγώ είμαι Ελλάδα και ούτε στο site του playstore δεν μπορώ να μπω όμως.

Τι να κάνω? [MENTION=15544]shattered[/MENTION] και λοιποί βοηθάτε :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] αν δεν είναι στο hardware το πρόβλημα, τότε αυτό που λέει ο [MENTION=14120]narta[/MENTION] λογικά θα βοηθήσει.

Εγώ προτείνω να το κάνεις με USBDeview (link), όπου θα κάνεις uninstall όλες τις καταχωρήσεις με Vendor ID = 18d1 (Google).

Μετά, όταν θα το συνδέσεις, θεωρητικά δεν θα θέλει driver γιατί το βλέπει ως media device.

Για adb driver, μόνο τον latest official από εδώ: https://developer.android.com/sdk/win-usb.html

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα!

Τι να κάνω? @shattered και λοιποί βοηθάτε :)

η "εύκολη" λύση είναι να πάει Αγγλία (όσο εύκολη είναι αν έχεις άτομο εκεί να τρέξει)

Για να το φτιάξουν στην Ελλάδα πρέπει νομίζω να είναι μόνο black 16gb και εγώ μετά απο πρήξιμο κατάφερα να το επιδιορθώσω Ελλάδα(αλλαγή mainboard+οθόνη)

το θεωρώ πραγματικά αστείο να επιδιορθωνουν κινητά παραεισαγωγής απο κάθε skroutzoμάγαζο(μου το είπαν απλά να αγόραζα Ελλάδα) και να μην υποστηρίζουν τον μεγαλύτερο dealer nexus 5 διότι στο support του το playstore στέλνει συνήθως νέες συσκευές

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
η "εύκολη" λύση είναι να πάει Αγγλία (όσο εύκολη είναι αν έχεις άτομο εκεί να τρέξει)

Για να το φτιάξουν στην Ελλάδα πρέπει νομίζω να είναι μόνο black 16gb και εγώ μετά απο πρήξιμο κατάφερα να το επιδιορθώσω Ελλάδα(αλλαγή mainboard+οθόνη)

το θεωρώ πραγματικά αστείο να επιδιορθωνουν κινητά παραεισαγωγής απο κάθε skroutzoμάγαζο(μου το είπαν απλά να αγόραζα Ελλάδα) και να μην υποστηρίζουν τον μεγαλύτερο dealer nexus 5 διότι στο support του το playstore στέλνει συνήθως νέες συσκευές

θα στείλω με pm τί έκανα μιας και περιέχει προσωπικά μου στοιχεία η μέθοδος

shattered, μπορω να εχω και εγω με πμ τι εκανες, γιατι αρνιουνται και σε εμενα να καλυψουν το nexus 5 16gb black αγορασμενο απο google play store Ισπανιας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά ήμουν σε διακοπές διαρκείας :D

Το κινητό έχει σίγουρα πρόβλημα, μιας και το δοκίμασα σε 3 διαφορετικά μηχανήματα (2 windows και 1 linux) με 3 διαφορετικά καλώδια. Σε όλα αυτά τα pc το nexus 4 μου αναγνωριζόταν κανονικά, ενώ το nexus 5 όχι. Το ακόμια πιο ανησυχητικό είναι ότι το κινητό δεν αναγνωρίζεται ούτε με adb, ούτε σε fastboot, και έτσι δεν μπορούσα ούτε καν να φλασάρω rom.

Μιας και με το service της LG δεν έβγαλα άκρη, και δεν είχα ιδιαίτερο χρόνο για να το ψάξω περισσότερο, έφερα την συσκευή Αγγλία και θα μιλήσω με Google απευθείας.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξω ρομ/κερνελ ποιες ειναι οι διαδικασιες με την σειρα?

Μπορω να αλλαξω μονο κερνελ αμα θελω?

1.Root

2.ADB & FASTBOOT

3.Bootloader

4.TWRP

5.ROM

6.KERNEL

σωστα η λαθος?

Και αν θελετε προτεινετε καποια ρομ/κερνελ για περισσοτερη μπαταρια, τωρα ειμαι εντελως στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξω ρομ/κερνελ ποιες ειναι οι διαδικασιες με την σειρα?

Μπορω να αλλαξω μονο κερνελ αμα θελω?

1.Root

2.ADB & FASTBOOT

3.Bootloader

4.TWRP

5.ROM

6.KERNEL

σωστα η λαθος?

Και αν θελετε προτεινετε καποια ρομ/κερνελ για περισσοτερη μπαταρια, τωρα ειμαι εντελως στοκ.

Εγω εχω να προτεινω για Rom ParanoidAndroid καθως ειναι στοκ με λιγες προσθηκες και για kernel Franko.

Και τωρα εχω πολλή καλη μπαταρια αλλα και με cyanogen που εχω δοκιμασει με τον δικο τους kernel και κόβοντας

permissions στις εφαρμογες που κανουν wakelocks.Αν θες ενα εργαλειο να ξεκινησεις,μιας και το χρησιμοποιω

και μου εχει λσει τα χερια ειναι το Wugfresh

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά ήμουν σε διακοπές διαρκείας :D

Το κινητό έχει σίγουρα πρόβλημα, μιας και το δοκίμασα σε 3 διαφορετικά μηχανήματα (2 windows και 1 linux) με 3 διαφορετικά καλώδια. Σε όλα αυτά τα pc το nexus 4 μου αναγνωριζόταν κανονικά, ενώ το nexus 5 όχι. Το ακόμια πιο ανησυχητικό είναι ότι το κινητό δεν αναγνωρίζεται ούτε με adb, ούτε σε fastboot, και έτσι δεν μπορούσα ούτε καν να φλασάρω rom.

Μιας και με το service της LG δεν έβγαλα άκρη, και δεν είχα ιδιαίτερο χρόνο για να το ψάξω περισσότερο, έφερα την συσκευή Αγγλία και θα μιλήσω με Google απευθείας.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Τελικά είμαι μεγάλος γκαντέμης. Και το 2ο nexus 5 που είχα αγοράσει πέρυσι (για φίλο) πάει για rma. Αυτό μάλιστα απλά πέθανε στα καλά καθούμενα και δεν ανάψε ξανά...

Το rma της google φαίνεται να είναι καλό πάντως. Σε βάζουν και παραγγέλνεις νέο κινητό, για το οποίο όμως δεν σου χρεώνουν την κάρτα (δεσμεύουν όμως το ποσό). Αφού λάβεις το κινητό αντικατάστασης, επιστρέφεις το παλιό με δικά τους έξοδα. Το παλιό περνάει από το service και αν η βλάβη δεν οφείλετε σε σένα, σου αποδεσμεύουν την κάρτα. Το άλλο σενάριο ελπίζω να μην το μάθω :p

Πάντως έχει αρχίσει να με ανησυχεί το γεγονός ότι και τα 2 nexus 5 που είχα παραγγείλει βγάλαν πρόβλημα... Έχετε ακούσει συχνά για προβλήματα ή απλά εγώ ήμουν γκαντέμης και έπεσα σε προβληματική παρτίδα?

Link to comment
Share on other sites

Σπασμένη οθόνη σε nexus 5 απο αλλαγή θερμοκρασίας.να σπάει το εσωτερικό της οθονης μπροστα στα ματια μου επειδή απο τη ζέστη το άφησα σε πέτρινο παγκάκι που ηταν στη σκιά...

Link to comment
Share on other sites

Σπασμένη οθόνη σε nexus 5 απο αλλαγή θερμοκρασίας.να σπάει το εσωτερικό της οθονης μπροστα στα ματια μου επειδή απο τη ζέστη το άφησα σε πέτρινο παγκάκι που ηταν στη σκιά...

Εγώ δλδ που το βάζω κάτω απο το air condition όταν αλλαζω απο dalvik σε art γιατί αλλιως ζεματαει και πέφτει σε boot loop?μήπως απλα ήσουν άτυχος;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.