Jump to content



Recommended Posts

λοιπόν έχω θέμα.... η συσκευή μου έχει καμένα pixels(6-7) ... είχα στείλει μια φορά την συσκευή στο service πριν την επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα ...

και είπα σήμερα να ξαναστείλω την συσκευή για να τελειώνω με αυτή την ιστορία ...

ώστόσο

Η Lg Ελλάς καλύπτει σε εγγύηση τις συσκευές τις οποίες έχει η ίδια εισάγει και όχι όλες τις Ευρωπαικές συσκευές. Οι συσκευές οι οποίες δεν είναι δικής μας εισαγωγής αλλά το μοντέλο έχει εισαχθεί και από την Ελληνική αντιπροσωπεία τις εξυπηρετούμε κατ' εξαίρεση εφόσον υπάρχει η δυνατότητα. Τα κινητά τα οποία έχουν αγοραστεί από το play store εξυπηρετούνται απ' ευθείας από το play store.

αυτό μου είπαν στο Live chat και πρότειναν να στείλω την συσκευή πρακτικά στο playstore αγγλίας

τί κάνουμε τώρα..??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε μου. Είχα ποσταρει ακριβώς τον διάλογο που είχαμε νομίζω εδώ πριν κάνα δίμηνο . Παρόλα αυτά θα κοιτάξω σπίτι από Τρίτη γιατί λείπω τριήμερο

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είμαι Θεσσαλονίκη ..... τους πήρα τηλέφωνο (procordia) και έφαγα επίσης άκυρο (τραβήξτε στην google mode)

Τι μοντέλο έχεις;d821 ή d820??χρώμα;;Εγώ που είχα ρωτήσει μου είχαν πει εφόσον είναι Ευρωπαϊκό 16άρι μπορούν να κάνουν κανονικά επισκευή

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

d821 16 gb black αγορασμένο από google play uk (311 batch)

και εγώ αυτό θυμόμουν(full warranty εφόσον είναι από Ευρώπη).....

ps. από ότι έχω καταλάβει έχουν βγάλει εκτός την συσκευή γιατί την έστειλα μία φορά πριν την επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα(μέσω του live chat της lg) και δεν είχαν ούτε sim tray για δείγμα

Link to comment
Share on other sites

μήπως το έχεις αυτό γραπτό(για την κάλυψη )

έστειλα και ένα e-mail σε lg uk μπας και μου δώσουν όλους τους όρους εγγύησης αλλά δεν έχουν απαντήσει προς το παρόν

Δεν νομίζω φίλε μου. Είχα ποσταρει ακριβώς τον διάλογο που είχαμε νομίζω εδώ πριν κάνα δίμηνο . Παρόλα αυτά θα κοιτάξω σπίτι από Τρίτη γιατί λείπω τριήμερο

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Για να ξεκαθαριστεί το θέμα εγγυησης, μόλις επικοινώνησα με LG. Ο διάλογος ειναι copy paste απο το Live chat στην επισημη ιστοσελιδα

- Γεια, Andreas. Πως μπορώ να σας βοηθήσω;

- καλημέρα. θα ηθελα να αγοράσω το Nexus 5. μπορώ να το αγοράσω απο το play store απο Ηνωμένες πολιτείες. Αυτο που θα ηθελα να ρωτήσω ειναι αν Θα με καλύπτει η εγγυηση και στην ελλαδα

- Από Play Store έχετε διεθνή εγγύηση.

- ευχαριστω πολύ

- Ευχαριστούμε που χρησιμοποιήσατε το chat. Να έχετε μια όμορφη μέρα.

Και η απάντηση που είχα πάρει από την LG της Αγγλίας, για Αμερικάνικο N5:

Edit: Ok, η Google λέει όχι, η LG λέει έλα σε μας. Οπότε είμαστε μια χαρά από υποστήριξη.

attachment.php?attachmentid=59146&stc=1&d=1383559238

Link to comment
Share on other sites

για να λήξει αυτή η ιστορία μάλλον είχα μπλέξει με ανενημέρωτο άνθρωπο εκεί μέσα(στο live chat lg greece)...

χθες πήρα τηλέφωνο την lg με σκοπό να τους πω "φιλικά" να περάσει η συσκευή κανονικά από διαδικασία εγγύησης (μιας και είχα Live chat με lg uk που έλεγαν πως έχω global warranty) και εάν επιμέναν ότι δεν καλύπτομαι ήμουν έτοιμος να τους κάνω δώρο μία ιδιαίτερη γνωριμία με καταναλωτικές οργανώσεις - συνήγορος του πολίτη κλπ....

τελικά μετά από ένα λεπτό μίλησα με έναν εξυπηρετικότατο άνθρωπο που απλά μου έκανε το αυτονόητο ... να περάσει το κινητό στην εγγύηση λέγοντας πως μοντέλα με ευρωπαϊκές προδιαγραφές καλύπτονται(τουλάχιστον 16gb black σαν το δικό μου )... αύριο παραδίδω το κινητό στην courier .... θα ξαναενημερώσω το thread όταν επιστρέψει η συσκευή με σχόλια για την ποιότητα των επισκευών

anyway ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και σε αυτό το thread και στο "διακαιώματα καταναλωτή"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το τσίμπησα και γω το κινητό. Για μένα όλα είναι στο +, εκτός από την μπαταρία.

τελικα φταιει το bug με τη καμερα για τη μπαταρια? αν το φτιαξουν θα εχουμε αυξηση της αυτονομιας?

Link to comment
Share on other sites

τελικα φταιει το bug με τη καμερα για τη μπαταρια? αν το φτιαξουν θα εχουμε αυξηση της αυτονομιας?

Βασικά, για μένα, το μεγαλύτερο "bug" που έχουν αυτά τα κινητά(τα νέα) είναι η οθόνη τους. Ειδικά έτσι και έπαιξες κάνα game λίγο παραπάνω, τα αποτελέσματα είναι τραγικά. Πχ το 3gs μου μετά από τα 5 έτη λειτουργίας και χωρίς να αλλάξω μπαταρία κρατούσε το ίδιο. Βέβαια είναι σαν να συγκρίνεις τις ανάγκες διατροφής της γιαγιάς μου με αυτές του Lebron :p

Φυσικά δεν παίζει να ξαναγυρίσω στο 3gs με τίποτα. Νομίζω ότι βρήκα το κινητό που θα με συντροφεύσει στα επόμενα 5 έτη της ζωής μου.

[OFFTOPIC]Καμιά εξέλιξη με τις μπαταρίες έχουμε ή θα πεθάνουμε με το λίθιο;[/OFFTOPIC]

Link to comment
Share on other sites

για καποιον που μιλα μονο ειναι απαραιτητο το 3G ? η να βαζουμε 2G ?

2G

2G versus 3G: Does it really save battery? - Android Enthusiasts Stack Exchange

The 24/7 caller with no time for data

...better switches to 2G:

~UMTS Tel 800 mW

~GSM Tel 400 mW

As you can see, when on-call, 3G uses about twice as much juice than 2G would use (and you don't speak faster on 3G -- a call is a call, and will take the same time). So if you spend a lot of time in calls, and have only little data traffic, you're much better off with 2G/GSM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.