Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=13988]obelix7[/MENTION] για τη neo hybrid την οποία έχω κι εγώ, συμφωνώ στα κύρια σημεία με ότι είπε ο shattered ειδικά σε αυτό με το headphone jack cutout, τα εχω γράψει και πριν κάτι σελίδες. Παντως επειδή είναι λίγο δύσκολο το βαλε βγάλε της θήκης και φοβάμαι ότι θα βγει το πίσω καπάκι του κινητού μαζί με τη θήκη με την πίεση που δέχεται, έχω παραγγείλει συνολικά 5 θήκες από ebay/amazon (οι 4 εξ αυτών είναι του ενός ευρώ) για να δοκιμάσω εναλλακτικές. Σχεδόν όλων των ειδών εκτός flip cover/wallet. Όταν μου έρθουν θα κάνω ένα συγκριτικό

Link to comment
Share on other sites

Το έβλεπα σε καποια review αυτο, το οτι θέλει λίγο ζόρι το βάλε βγάλε και ειναι ένας σοβαρός λόγος που το σκέφτομαι. Τουλαχιστον αν σου ειναι εύκολο κανε μια πρόταση έστω και μιας θήκης, όταν τις παράλάβεις. Με το καλο να τις δεχτείς

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τη CandyGel της i-Blason που ομολογώ ότι δεν είχα ξανακούσει.Η μοναδική "ακριβή" θήκη που αγόρασα σαν εναλλακτική της Neo Hybrid.

Καλύπτει πλήρως τη συσκευή και τα κουμπιά της χωρίς να "πνίγει" την αίσθηση του κλικ όταν τα πατάς (τουλάχιστον του power). Η τρύπες για ηχείo/μικρόφωνο/κλπ είναι μια χαρά, χωρίς προβλήματα συμβατότητας με βύσματα ακουστικών. Δίνει την ίδια αίσθηση προστασίας με τη Neo Hybrid, προσδίδοντας μικρότερο όγκο και παράλληλα με το σχεδιασμό της και το μαλακό TPU υλικό που χρησιμοποεί "εξομαλύνει" τις γωνίες της συσκευής κάνοντας καλύτερη την αίσθηση της όταν την κρατάς στο χέρι σου.

Πάντως παρόλο που αναδεικνύει τη διχρωμία του Nexus μια και διάλεξα την crystal clear εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Neo Hybrid φαίνεται πιο "χλιδάτη".

Σε γενικές γραμμές πολύ καλή για τα χρήματα που ζητάει.

[ame]http://www.amazon.co.uk/i-Blason-Google-Nexus-CandyGel-Hybrid/dp/B00FOW4KKA/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1390310462&sr=1-3&keywords=i-Blason+Google+Nexus+5+CandyGel+Hybrid+TPU+%2B+Hard+Clear+Case[/ame]

Έγινε επεξεργασία από pleistoanaktas
Link to comment
Share on other sites

η τιμή είναι καλή για τα δεδομένα της Ελλάδας(και την έλλειψη Playstore)

κάτι άσχετο όμως έχεις κανένας θέμα με την ποιότητα της κλήσης και του σήματος?

πολλές φορές παραπονιόνται ότι δεν με ακούνε(εγώ ακούω καθαρά) και επίσης μερικές φορές χάνει το σήμα του το κινητό για 1 δευτερόλεπτο....

damn όλα σε εμένα πέσανε dead pixel και τώρα αυτό....ας ελπίσουμε να φέρουν ανταλλακτικά στο service της lg γιατί δέν έχω όρεξη να το στέλνω ξανά στην Αγγλία(311k batch)

Link to comment
Share on other sites

Φτάσανε μετά από περιπέτειες από Αμερική.

Πήγαν περίπου στα 300€ το 16ρι ενός φίλου και 350€ το 32ρι το δικό μου....

Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται όλα τα κερατιάτικα (φόρος, έξοδα αποστολής από την google στο σπίτι του παιδιού στο Σαν Φρανσίσκο, έξοδα μεταφοράς χρημάτων με western union και έξοδα αποστολής από Αμέρικα στο Ελλάντα)

Καλό μου κάψιμο!

post-2485-1416078095,0822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φτάσανε μετά από περιπέτειες από Αμερική.

Πήγαν περίπου στα 300€ το 16ρι ενός φίλου και 350€ το 32ρι το δικό μου....

Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται όλα τα κερατιάτικα (φόρος, έξοδα αποστολής από την google στο σπίτι του παιδιού στο Σαν Φρανσίσκο, έξοδα μεταφοράς χρημάτων με western union και έξοδα αποστολής από Αμέρικα στο Ελλάντα)

Καλό μου κάψιμο!

[ATTACH]60354[/ATTACH]

Τελωνείο?

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο?

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Όχι τελωνείο δεν μας έπιασε... ήταν αντικείμενο το οποίο είχε αξία μικρότερη από 60€ οπότε δεν πέρασε από έλεγχο. Το έστειλε σαν δώρο και δεν είχε βάλει μέσα τιμολόγια ή απόδειξη αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν το άνοιγε τέτοιες δικαιολογίες δεν θα περνούσαν. Αλλά σπάνια σταματάει κάτι μικρο διακριτικό με απλό ταχυδρομείο..!

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν το άνοιγε τέτοιες δικαιολογίες δεν θα περνούσαν. Αλλά σπάνια σταματάει κάτι μικρο διακριτικό με απλό ταχυδρομείο..!

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο ίδιος ο τύπος μου έχει στείλει 24ρα οθόνη στην κούτα της και δεν πέρασε τελωνείο, οπότε πιστεύω παίζει ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο τύπος μου έχει στείλει 24ρα οθόνη στην κούτα της και δεν πέρασε τελωνείο, οπότε πιστεύω παίζει ρόλο

Αν ηταν ετσι, θα τα φερναμε ολοι απο Αμερικη ή απο Κινα και δεν θα ξαναψωνιζαμε απο εδω.

Απλα, ησουν lucky.

Εδω κινητα απο την Κινα φερνουν, που δηλωνουν 20-30$ αξια, και παλι αν ερθει με κουριερ, το εχεις σχεδον στανταρ το τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

κατεφθασε και το δικό μου (32GB) :jump1::jump1::jump1:

Χθες το βραδυ το παρελαβα απο φιλο που τον είχα ενημερώσει και δεν το εφερε σε κουτι αλλα χύμα μεσα στην τσαντα του μαζι με ενα nexus 7. αρά no τελωνείο

Αντε να κόψουμε την κάρτα sim τωρα και νεότερα αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ετσι, θα τα φερναμε ολοι απο Αμερικη ή απο Κινα και δεν θα ξαναψωνιζαμε απο εδω.

Απλα, ησουν lucky.

Εδω κινητα απο την Κινα φερνουν, που δηλωνουν 20-30$ αξια, και παλι αν ερθει με κουριερ, το εχεις σχεδον στανταρ το τελωνειο.

Άλλο κουριερ και άλλο ΕΛΤΑ. Με κούριερ ακομη και αέρα κοπανιστό να στείλεις/λάβεις δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω δεν υπάρχει κανόνας σχετικά με το θέμα του τελωνείου. Έστω και μπακαλίστικα στο μυαλό μου έχω ότι θα πρέπει να το κάνεις να φαίνεται σαν απλή μεταφορά και όχι σαν αγορά.

Για παράδειγμα σε αυτά που μου έχουν έρθει από Αμερική, όλες τις φορές το δέμα μου το είχε ανοίξει, είχε πετάξει τις ζελατίνες, εννοείται χωρίς τιμολόγια και αποδείξεις και πάντα... γενικά το έκανε να φανεί σαν μεταχειρισμένο. Και εννοείται αποστολή σαν δώρο.

Όρκο εννοείται δεν παίρνω, μπορεί να ήμουν τυχερός, αλλά πιστεύω ότι με τα παραπάνω αυξάνεις τις πιθανότητες να μην περάσει τελωνείο.

Στο θέμα μας τώρα...

Το nexus 5 είναι μικρότερο και κομψότερο από αυτό που έβλεπα σε φωτογραφίες και βίντεο (το G2 από κοντά μου αρέσει περισσότερο, ειδικά το λευκό).

Για όποιον είχε λιώσει το nexus 4 όπως εγώ θα του φανεί σημαντική η διαφορά στην μπαταρία υπέρ του nexus 5, περίπου ένα +15-20%. Το 5 έχει πιο ενεργοβόρο cpu και οθόνη και μόλις 200mah περισσότερα στη μπαταρία. Επίσης τα custom kernel του nexus 4 έχουν εξελιχθεί πολύ περισσότερο, ενώ του 5 είναι ακόμα στην αρχή.

Εννοείται root on first boot και αυτή τη στιγμή είμαι με stock kitkat 4.4.2 / xposed 2.4.1 + gravitybox(άψογο) / franko kernel r32

το κινητο ΣΥΝΟΥΣΙΑΖΕΙ Κ ΡΑΠΙΖΕΙ!

έτσι είναι πραγματικά... απίστευτη ποιότητα σε συσκευή και λειτουργικό! Πριν λίγα χρόνια θα γελάγαμε αν το λέγαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν θα το μετανιώσω αλλά είπα να μην το κανω root απο την αρχη. μεχρι δηλαδη να προκύψει η αναγκη για κατι τετοιο.

μεχρι ώρας δεν βλέπω καποιο ιδιατερο λογο εκτος απο ελάχιστα customs όπως τα toggles απο στα Notifications. Εχει λίγα και μη διαχειρίσιμα.

απο εκει και περα εγω περιμενα χειρότερη μπαταρία. όταν ειναι ειδικά σε αναμονη, δεν πεφτει σχεδον καθολου.(με απενεργοποιημένο το google Now και με 2G μιας και 99% της μέρας έχω wifi). Αυτος ειναι και ο λογος που το πήρα απο αμερικά. στην περιοχη μου δεν εχω 4g και πόσο μαλλον να το χρησιμοποιήσω κιολας.

Κατα τ'αλλα δεν το προλαβαινω :crazy_pilot::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

επισήμως σε κόκκινο χρώμα https://play.google.com/store/devices/details?id=nexus_5_red_16gb (349$)

Πάντως από το λίγο που το έπιασα στα χέρια μου πριν λίγες μέρες, σαν ψεύτικο μου φάνηκε :p Πολύ ελαφρύ, προσωπικά δε με ενθουσίασε σαν κατασκευή.

Αν ήταν πιο φτηνό, το κόκκινο ίσως το αγόραζα για συμπληρωματικό

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σορρυ δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου ως πρόβλημα ή θέμα γενικότερα.

Τραβάω κάτι video με εκχυλίσεις καφέ ( για παράδειγμα το πιό πρόσφατο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Mz6M8Ymueac]Rancilio Silvia & 15,5gr Brazil Santa Rita - YouTube[/ame] )

Αυτό που έχω εντοπίσει με το Ν5 και είναι κάτι που δεν το είχε το Ν4 που επίσης έχω είναι οτι δεν κάνει καλό focus σε ας πούμε κοντινές αποστάσεις...

Υπάρχει κάποιο fix γι αυτό? Έχει αναφερθεί απο άλλους γενικότερα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.