Jump to content



Recommended Posts

Kαι σε μενα σε μαγαζι στην Αγγλια μου εχουν πει οτι δεν εχει σημασια απο που ειναι αγορασμενο, αρκει να εχεις αποδειξη ή καρτα εγγυησης.

Βεβαια πιστευω οτι αν πχ σε 5 μηνες παθει κατι ενα nexus 5, τοτε δεν ειναι απαραιτητη και η αποδειξη, αφου ειναι σιγουρα εντος εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Aπο Αγγλια που πηρα το 32αρι, μου κοστισε 440 ευρω -περιπου- τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα και προμηθεια τραπεζας για να στειλω τα χρηματα στον γνωστο μου. Η προμηθεια σε σκιζει, παιζει να ειναι περισσοτερα και απο τα μεταφορικα Αγγλια - Ελλαδα. Βεβαια μπορεις να τα στειλεις και μεσω paypal που νομιζω πως ειναι λιγοτερα, αλλα καθυστερει περισσοτερο.

Έγινε επεξεργασία από ardi21
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς καμιά θήκη? Βρίσκω διάφορες αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω. Ενδεικτικά:

1. Nillkin 4.5 λίρες

Nillkin Matte Hard Cover Back Case Shield + LCD Protector For Google LG Nexus 5 | eBay

2. Ringke 8 λίρες

RINGKE SLIM Google Nexus 5 [sF BLACK] Premium Slim Hard Case Cover Eco Package | eBay

3. Spigen 10 λίρες

SPIGEN SGP Ultra Fit Premium Matte Hard Case for Nexus 5 - Smooth Black | eBay

4. Spigen αλα n4 Ringke 10 λίρες

SPIGEN SGP Nexus 5 Case Ultra Hybrid Black (ECO Package) SGP10609 | eBay

5. Spigen 18 λίρες

SPIGEN SGP Neo Hybrid Case for Nexus 5 Metal Slate | eBay

1-2-3 μου φαίνονται ίδιο πράγμα. H 4 μου φαίνεται ότι θα το παρακάνει τεράστιο το κινητό και η 5 είναι λίγο καραπανακριβη. Καμιά πρόταση? Έχετε δοκιμάσει καμία?

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

1. Nillking 4.5 λίρες

2. Ringke 8 λίρες

3. Spigen 10 λίρες

4. Spigen αλα n4 Ringke 10 λίρες

5. Spigen 18 λίρες

1-2-3 μου φαίνονται ίδιο πράγμα. H 4 μου φαίνεται ότι θα το παρακάνει τεράστιο το κινητό και η 5 είναι λίγο καραπανακριβη. Καμιά πρόταση? Έχετε δοκιμάσει καμία?

1-2-3 όντως είναι παρόμοιες.

Θα έπαιρνα τη Spigen για το λόγο ότι έρχεται μαζί με αρκετά καλό screen protector (αν πάρεις από το official store).

4. Αυτήν έχω παραγγείλει, αλλά δεν έχει έρθει ούτε η θήκη ούτε το κινητό ακόμα. Τα περιμένω την επόμενη βδομάδα και θα ανεβάσω φωτογραφίες αν βρω χρόνο. Διαβάζω στο xda ότι σε κάποιους αρέσει περισσότερο το σχήμα της από την αντίστοιχη Ringke και ότι έχει πολύ καλή αίσθηση στα κουμπιά (ίσως να τα κάνει λίγο πιο ευαίσθητα).

5. Διάβασα ότι αυτή κάνει το κινητό τεράστιο, ειδικά καθ' ύψος. Αυτή είναι που έχει αποσπώμενο frame γύρω-γύρω και βάζεις άλλο χρώμα αν θες;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το ξέρω ότι η κουρτίνα 4 προσφέρει μέγιστη προστασία, δεν θα κάνει λίγο τεράστιο το κινητό όμως? :hmm:

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Εγώ είμαι ο πιο στραβός απ όλους! :P
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Ν5, πρώτες παρατηρήσεις:

  1. Με το που άνοιξε πήρε ένα update 193 MB, δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς...
  2. Πολύ γρήγορο σε όλα, δε χρειάζεται να πω πολλά εδώ.
  3. Απίστευτη οθόνη. Εξηγώ: Στις οθόνες γενικά δεν είμαι τόσο ψείρας με τα χρώματα (γιατί πιθανότατα θα ρυθμίζονται όπως στο Ν4), οπότε απλώς απολαμβάνω τα ppi. Και είναι τρομερό να μεταβαίνει κανείς από ~240ppi (Huawei U8800) στα ~440ppi του N5. Είναι ειλικρινά άλλο πράγμα, όλα είναι πεντακάθαρα!
  4. Αρκετά πιο ελαφρύ απ' όσο περίμενα.
  5. Πολύ ωραία η υφή και η αίσθηση της matte επένδυσης στη μαύρη έκδοση, αλλά γεμίζει δαχτυλιές γρήγορα, ακόμα και με non-oily χέρια, ενώ φοβάμαι συνεχώς μην γρατζουνιστεί πριν παραλάβω και τη θήκη. Δεν είναι και τόσο εύκολο, αλλά μου δίνει την εντύπωση πολύ μαλακού και ευαίσθητου υλικού.
  6. Το ηχείο του είναι λίγο μούφα. Κάπως ψόφιο και πολύ low-fidelity. Χειρότερο από του Ν4 πιστεύω. Αλλά I couldn't care less :p
  7. Κάμερα δεν δοκίμασα, κλήσεις δεν έχω κάνει, αλλά γενικότερα το user experience που αποκομίζω είναι εξαιρετικό, ενώ μετά από root και Greenify στις "άτακτες" εφαρμογές βλέπω ότι η μπαταρία είναι παραπάνω από αποδεκτή για μένα. Ακόμα είναι νωρίς βέβαια, θα δείξει :)

EDIT: Όσοι το έχετε ή θα το αποκτήσετε, διαβάστε κι αυτό για EFS & Modem backups: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2514095

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την άποψή σας:

LG G2 ή Nexus 5? Το Nexus από Γερμανία, το G2 από Ελλάδα αλλά χωρίς ΦΠΑ, οπότε τελικά ίδια τιμή (για 16GB και τα δύο).

Εγώ όπως έχω καταλάβει:

-G2: Καλύτερη κάμερα, λίγο καλύτερη/μεγαλύτερη οθόνη [edit] μεγαλύτερη μπαταρία [/edit]

-Nexus: Καθαρό android και γρήγορες ενημερώσεις...

Εσείς πως το βλέπετε; Απ' ότι έχω δει, το G2 ακόμα και η κοινότητα το υποστηρίζει λιγότερο από τα αντίστοιχα samsung και htc....

Έγινε επεξεργασία από x-treme
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα την nο5 σήμερα από Amazon στα 22€ με τα μεταφορικά. Πιθανός χρόνος παράδοσης 5-20/12, άρα αναμένουμε

Τελικά 22/11 έφυγε από Λος Άντζελες, σήμερα το βρήκα στα σκαλιά της πολυκατοικίας :dots:

Πολύ ωραία αίσθηση η ματ/λαστιχένια πίσω επιφάνεια. Δυστυχώς πέραν αυτού δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο όπως αίσθηση κουμπιών, προστασίας γιατί δεν έχει έρθει ακόμα το κινητό από την Αγγλία (ημ/νια αποστολής 21/11) :slap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την άποψή σας:

LG G2 ή Nexus 5? Το Nexus από Γερμανία, το G2 από Ελλάδα αλλά χωρίς ΦΠΑ, οπότε τελικά ίδια τιμή (για 16GB και τα δύο).

Εγώ όπως έχω καταλάβει:

-G2: Καλύτερη κάμερα, λίγο καλύτερη/μεγαλύτερη οθόνη [edit] μεγαλύτερη μπαταρία [/edit]

-Nexus: Καθαρό android και γρήγορες ενημερώσεις...

Εσείς πως το βλέπετε; Απ' ότι έχω δει, το G2 ακόμα και η κοινότητα το υποστηρίζει λιγότερο από τα αντίστοιχα samsung και htc....

Το G2 είναι εξαιρετικά δημοφιλές στην αγορά, και παρότι δεν έχει δημιουργήσει τεράστιο ρεύμα στην κοινότητα των developers, είναι πολύ καινούργιο για να το συγκρίνεις με παλαιότερα Samsung ή HTC. Κατά τεκμήριο πρέπει να είναι το καλύτερο android για γενική χρήση αυτή τη στιγμή, με βασικό μειονέκτημα την τιμή και την ανησυχία για το πόσο θα το υποστηρίξει η LG με ενημερώσεις. Παρότι είναι ακόμα με 4.2.2, μόνο θετικά ακούγονται και για το λογισμικό του.

Το N5 έχει σαν βασικό πλεονέκτημα το google experience και τις γρήγορες ενημερώσεις (άντε και τη γόμα στο μαύρο) - από όλες τις άλλες απόψεις υστερεί σε σχέση με το G2 - ειδικά να το βρίσκεις στα ίδια χρήματα. Εγώ θα έκλινα προς το G2.

Link to comment
Share on other sites

Το G2 είναι εξαιρετικά δημοφιλές στην αγορά, και παρότι δεν έχει δημιουργήσει τεράστιο ρεύμα στην κοινότητα των developers, είναι πολύ καινούργιο για να το συγκρίνεις με παλαιότερα Samsung ή HTC. Κατά τεκμήριο πρέπει να είναι το καλύτερο android για γενική χρήση αυτή τη στιγμή, με βασικό μειονέκτημα την τιμή και την ανησυχία για το πόσο θα το υποστηρίξει η LG με ενημερώσεις. Παρότι είναι ακόμα με 4.2.2, μόνο θετικά ακούγονται και για το λογισμικό του.

Το N5 έχει σαν βασικό πλεονέκτημα το google experience και τις γρήγορες ενημερώσεις (άντε και τη γόμα στο μαύρο) - από όλες τις άλλες απόψεις υστερεί σε σχέση με το G2 - ειδικά να το βρίσκεις στα ίδια χρήματα. Εγώ θα έκλινα προς το G2.

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος με την LG σαν software-υποστήριξη. Στο Optimus x2 (P990) οι custom ROM ήταν ποιο stable από την official που τα μισά δεν δούλευαν και είχε καμιά 20αρια memory leaks. H 4.x άργησε 1,5 χρόνο να βγει (1,5 από το release date της google και 1 χρόνο από το τι είχε υποσχεθεί η LG) και τα έκανε ακόμα χειρότερα, κάθε λίγο reboots χωρίς λόγο και άλλα προβλήματα (τα οποία δεν τα απαντούσαν στο support και στα official-φόρα):rant:Patches δεν βγήκανε και αν δεν υπήρχαν οι custom το κινητό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί unstable/unusable..

Αυτό δείχνει 0 σεβασμό στα 350€ και στον πελάτη. Δυστυχώς τα 2 τελευταία Nexus βγήκαν από την LG και έμμεσα πληρώσαμε την LG.. προσωπικά θα προσπαθήσω να μην ξαναδώσω ούτε cent για LG.:TD:

P990 reviews @LG.uk 53% δεν θα το πρότεινε (90% των reviews παραπονιούνται για το software )

Έγινε επεξεργασία από Drtzekos
P990 reviews
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος με την LG σαν software-υποστήριξη. Στο Optimus x2 (P990) οι custom ROM ήταν ποιο stable από την official που τα μισά δεν δούλευαν και είχε καμιά 20αρια memory leaks. H 4.x άργησε 1,5 χρόνο να βγει (1,5 από το release date της google και 1 χρόνο από το τι είχε υποσχεθεί η LG) και τα έκανε ακόμα χειρότερα, κάθε λίγο reboots χωρίς λόγο και άλλα προβλήματα (τα οποία δεν τα απαντούσαν στο support και στα official-φόρα):rant:Patches δεν βγήκανε και αν δεν υπήρχαν οι custom το κινητό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί unstable/unusable..

Αυτό δείχνει 0 σεβασμό στα 350€ και στον πελάτη. Δυστυχώς τα 2 τελευταία Nexus βγήκαν από την LG και έμμεσα πληρώσαμε την LG.. προσωπικά θα προσπαθήσω να μην ξαναδώσω ούτε cent για LG.:TD:

Συγγνώμη για τη μικρή συνέχεια εκτός θέματος, αλλά κι εγώ την έχω πατήσει με το 2Χ, μάλιστα ήταν ή πρώτη και τελευταία φορά που έγινα θύμα early adopter και το πήρα στην "λιανική" του τιμή. Πάντως έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από τότε και προσωπικά δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να κοιτάξω το G2, εκτός την λίγο τσιμπημένη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τη μικρή συνέχεια εκτός θέματος, αλλά κι εγώ την έχω πατήσει με το 2Χ, μάλιστα ήταν ή πρώτη και τελευταία φορά που έγινα θύμα early adopter και το πήρα στην "λιανική" του τιμή. Πάντως έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από τότε και προσωπικά δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να κοιτάξω το G2, εκτός την λίγο τσιμπημένη τιμή.

Πρακτικά θα το έπαιρνα, ιδεολογικά οχι..

Στην ίδια τιμή με το Ν5, είναι καλύτερη επιλογή το G2, το θέμα είναι από που αγοράζεις.. (αν είσαι "τυχερός" και η LG έστρωσε με το support το μόνο πρόβλημα είναι ότι εξακολουθείς να δίνεις λεφτά σε κάποιον που δεν σε σέβεται ή τεσπα δεν μας σεβάστηκε σαν αγοραστές)

Είναι σαν μια ωραία πρώην.. μπορεί να είναι ωραία και να συμφέρει.. αλλά σε κεράτωσε :hehe: (και δεν ξέρεις αν θα το ξανακάνει)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.