Jump to content



Recommended Posts

Το επιχειρημα unibody vs θελω να αλλαζω μπαταρια ειναι ακυρο, το 1% το πολυ να εχει δευτερη μπαταρια.

επειδή μ'αρέσει πολύ η νοοτροπία σου, πες μας ποια είναι τα θέματα και τα επιχειρήματα που θες να συζητάμε, για να μην είμαστε άκυροι, και μη σε ξεβολεύουμε ρε παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν πρεπει να λεμε τα αυτονοητα, οι εναλλακτικες ειναι παμπολλες (wireless/normal charging, power bank, battery case)

Ξεχνάς κάτι όμως. Η 2η μπαταριά είναι βγάζω - βάζω κι είμαι good to go.

To wireless charging προϋποθέτει πρίζα, μια ακόμα συσκευή και αναμονή.

Το power bank θα το έχεις συνδεδεμένο με το κινητό θα το κρατάς και θα μιλάς, άμα είσαι εν κινήσει;

Το battery case δίνει όγκο στο κινητό και δεν έχουν βγει για όλα τα κινητά θήκες με μπαταρία.

Βέβαια είναι τι βολεύει τον καθένα.

Εγώ είπα παραπάνω μερικούς λόγους για τους οποίους ίσως να είναι καλύτερη η extra μπαταρία.

Εγώ, προσωπικά, για τη χρήση που κάνω και για ταξίδια, θα είχα ένα power bank στη τσάντα μου, αντί για extra μπαταρία, γιατί αυτό ανταποκρίνεται στις δικές μου ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς κάτι όμως. Η 2η μπαταριά είναι βγάζω - βάζω κι είμαι good to go.

To wireless charging προϋποθέτει πρίζα, μια ακόμα συσκευή και αναμονή.

Docking station ή βαζε βγαζε μπαταρια για φορτιση απο το κινητο, ειναι καλυτερα δηλαδη;

Το power bank θα το έχεις συνδεδεμένο με το κινητό θα το κρατάς και θα μιλάς, άμα είσαι εν κινήσει;

What?

Οταν πας στο 10%, ξεκινας το power bank, το βγαζεις οταν ειναι να μιλησεις κλπ

Δεν θα μπορεσεις να βρεις μιση ωρα να το φορτισεις στο τσαντακι/τσεπη/γραφειο;

Το battery case δίνει όγκο στο κινητό και δεν έχουν βγει για όλα τα κινητά θήκες με μπαταρία.

Oλα τα τηλεφωνα που εχουν Unibody εχουν τετοιες θηκες, αργα η γρηγορα.

Βέβαια είναι τι βολεύει τον καθένα.

Εγώ είπα παραπάνω μερικούς λόγους για τους οποίους ίσως να είναι καλύτερη η extra μπαταρία.

Ρεαλιστικο σεναριο θελω και οχι υποθεσεις.

ΔΕΝ ειναι θεμα το Unibody, ΔΕΝ θελει σχεδον κανεις δευτερη μπαταρια και αυτος που θελει extra juice εχει πολλες εναλλακτικες, ιδιες αν οχι καλυτερες με το να εχει δευτερη μπαταρια.

Αν εξαιρεσεις ολους αυτους λοιπον, ποιοι μενουν; Το 1-2%;

Link to comment
Share on other sites

Δ

Στοχος της Google με τα nexus δεν ειναι να πουλησει τρελά (που θα το κανει ετσι και αλλιώς) , αλλα να δωσει ενα showcase της απόλυτης android εμπειριας.

μετα την επιτυχια του Ν4 , εχει κανει προσπάθειες ομως να βελτιωθει στο θεμα των πωλησεων και ηδη τα εχει καταφερει. Σιγουρα δεν επικεντρώνεται εκει, χρονια τωρα ξέρουμε οτι το μεγαλυτερο τζιρο το κανει στη διαφήμιση και οχι στις πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Docking station ή βαζε βγαζε μπαταρια για φορτιση απο το κινητο, ειναι καλυτερα δηλαδη;

What?

Οταν πας στο 10%, ξεκινας το power bank, το βγαζεις οταν ειναι να μιλησεις κλπ

Δεν θα μπορεσεις να βρεις μιση ωρα να το φορτισεις στο τσαντακι/τσεπη/γραφειο;

Oλα τα τηλεφωνα που εχουν Unibody εχουν τετοιες θηκες, αργα η γρηγορα.

Ρεαλιστικο σεναριο θελω και οχι υποθεσεις.

ΔΕΝ ειναι θεμα το Unibody, ΔΕΝ θελει σχεδον κανεις δευτερη μπαταρια και αυτος που θελει extra juice εχει πολλες εναλλακτικες, ιδιες αν οχι καλυτερες με το να εχει δευτερη μπαταρια.

Αν εξαιρεσεις ολους αυτους λοιπον, ποιοι μενουν; Το 1-2%;

Μόλις μπορέσεις να καταλάβεις ότι αυτό που βολεύει/δουλεύει για εσένα δεν είναι υποχρεωτικά αυτό που θα πρέπει να βολεύει και ολους τους άλλους, τότε θα καταλάβεις και αυτά που σου λένε παραπάνω.

Εντελώς φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπορέσεις να καταλάβεις ότι αυτό που βολεύει/δουλεύει για εσένα δεν είναι υποχρεωτικά αυτό που θα πρέπει να βολεύει και ολους τους άλλους, τότε θα καταλάβεις και αυτά που σου λένε παραπάνω.

Εντελώς φιλικα :)

Παρα το απολυτο υφος καποιων ποστ, απλα συζητω και περιμενω να ακουσω και να καταλαβω το διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικο σεναριο θελω και οχι υποθεσεις.

Ρεαλιστικό σενάριο.

Είμαι ασφαλιστής. Κυκλοφορώ όλη μέρα με τη μηχανή και πηγαίνω σε πελάτες από τις 8 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα.

Έχω ανάγκη να μιλάω πολύ στο κινητό, να στέλνω μηνύματα, να βλέπω emails και να κάνω browsing στο ίντερνετ όσο περιμένω κάποιο πελάτη να με δεχτεί.

Αυτή η χρήση συνεπάγεται συνέχεια ανοιχτό το 3g.

Επίσης δε θέλω να κουβαλάω καλώδια - φορτιστές κτλ. μαζί μου.

Ένα smartphone με τέτοια χρήση και μπαταρία 1700mAh - 2300mAh δε θα αντέξει μέχρι να γυρίσω σπίτι.

Έτσι θέλω μια 2η μπαταρία φορτισμένη να την έχω στην τσέπη μου και μόλις πέφτω στο 10%-15% να την αλλάζω asap, γιατί εκκρεμούν κλήσεις, μηνύματα, αναπάντητα email κτλ.

Αυτός ο τύπος ανήκει στο 1%-2% που λες. Επειδή τον βολεύει αυτό να του κόψουμε το κεφάλι;

Edit: Κι εγώ προτιμώ unibody (nexus 4 έχω), αλλά δεν βρίσκω κακό κάποιοι να θέλουν να αλλάζουν μπαταρίες, όταν "γουστάρουν".

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασεις να γραψεις οτι θα παιζεις και κανα παιχνιδακι στο διαλλειμα :p

Ολη μερα στους δρομους, στο πεζοδρομιο θα αλλαξεις μπαταρια;

ΥΓ

Αν ημουν εγω ο ασφαλιστης παντως, power bank θα ειχα ή εξτρα θηκη και θα το φορτιζα στην τσεπη ή στο κουβουκλιο και θα μιλαγα με ΒΤ.

Αν ειναι να αλλαζω μπαταρια καθε μερα παντως, σιγουρα θα επαιρνα κινητο με μεγαλη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

The Google KitKat site lists the new dialer as supporting local business searches

Να που μπορει να εμπαιναν οι διαφημισεις, και ΟΧΙ ΣΤΟΝ DIALER.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους σκέφτονται να το πάρουν από την άλλη μεριά της λίμνης, νομίζω έχει διαφορετικές μπάντες LTE. Κοιτάξτε το εάν σαν ενδιαφέρει...

edit:

North America:

GSM: 850/900/1800/1900 MHz

CDMA: Band Class: 0/1/10

WCDMA: Bands: 1/2/4/5/6/8/19

LTE: Bands: 1/2/4/5/17/19/25/26/41

Rest of World:

GSM: 850/900/1800/1900 MHz

WCDMA: Bands: 1/2/4/5/6/8

LTE: Bands: 1/3/5/7/8/20

Μετάφραση; Το Ν5 που φέρνω από Αμερική θα παίζει μια χαρά GSM & 3G αλλά όχι LTE;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φαντάζομαι δεν θα έχει εγγύηση; (και θα θέλει και άλλο φορτιστη..!) βγαίνει σχεδόν όσο θα το έπαιρνε κανεις απο Γερμανία και θα έχει και lte, εγγύηση, φορτιστη. :/

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φαντάζομαι δεν θα έχει εγγύηση; (και θα θέλει και άλλο φορτιστη..!) βγαίνει σχεδόν όσο θα το έπαιρνε κανεις απο Γερμανία και θα έχει και lte, εγγύηση, φορτιστη. :/

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Από Γερμανία πόσο βγαίνει; Μένω Ιρλανδία, οπότε θεωρητικά και με το γερμανικό θα ήθελα άλλο φορτιστή, αλλά γενικότερα δε με απασχολεί το θέμα (έχω 4-5 USB φορτιστές Samsung, Oppo, 1A & 2A).

Το 32άρι από Αμερική θα μου βγει γύρω στα €295-300, φορτιστή δεν αγοράζω. Εγγύηση δεν είμαι σίγουρος τι παίζει, αλλά αν η μόνη διαφορά είναι το LTE, δε με χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία πόσο βγαίνει; Μένω Ιρλανδία, οπότε θεωρητικά και με το γερμανικό θα ήθελα άλλο φορτιστή, αλλά γενικότερα δε με απασχολεί το θέμα (έχω 4-5 USB φορτιστές Samsung, Oppo, 1A & 2A).

Το 32άρι από Αμερική θα μου βγει γύρω στα €295-300, φορτιστή δεν αγοράζω. Εγγύηση δεν είμαι σίγουρος τι παίζει, αλλά αν η μόνη διαφορά είναι το LTE, δε με χαλάει.

Όλα εκτός LTE παίζουν. Ακούγεται ότι η αντιπροσωπία της LG εξυπηρετεί εγγύηση και για τα εκτός Ελλάδας, αλλά ψάξε το και μόνος σου αν σε ενδιαφέρει...

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία πόσο βγαίνει; Μένω Ιρλανδία, οπότε θεωρητικά και με το γερμανικό θα ήθελα άλλο φορτιστή, αλλά γενικότερα δε με απασχολεί το θέμα (έχω 4-5 USB φορτιστές Samsung, Oppo, 1A & 2A).

Το 32άρι από Αμερική θα μου βγει γύρω στα €295-300, φορτιστή δεν αγοράζω. Εγγύηση δεν είμαι σίγουρος τι παίζει, αλλά αν η μόνη διαφορά είναι το LTE, δε με χαλάει.

Το 99,9% των φορτιστών δέχονται 110-240 οπότε μόνο ανταπτορα για την πρίζα θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.