Jump to content



Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ακριβώς τέτοιες απόψεις ήθελα (προσωπικές). Τα αντικειμενικά χαρακτηριστικά λίγο πολύ τα έβρισκα και μόνος μου ;)

Ελπίζω μόνο να μη βγήκαμε πολύ off topic (αν και κυρίως για την LG είπαμε - δεν είναι και εκτός θέματος)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Ν5, πρώτες παρατηρήσεις:

μιας και είδα πιο πάνω στο thread ότι έχεις παραγγείλει την spigen θήκη στο στυλ της ringke nexus4

και από δευτέρα λογικά θα παραλάβει ο φίλος από την αγγλία(αν και μάλλον στις γιορτές θα μου το φέρει ο ίδιος)

εντυπώσεις από την θήκη .... για να δω τί θα διαλέξω...η κύρια ανυσηχία μου είναι το στυλ που έχει η spigen στα κουμπιά θα επηρεάσει την αίσθηση και κατα πόσο το κάνει "θηρίο" το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

μιας και είδα πιο πάνω στο thread ότι έχεις παραγγείλει την spigen θήκη στο στυλ της ringke nexus4

και από δευτέρα λογικά θα παραλάβει ο φίλος από την αγγλία(αν και μάλλον στις γιορτές θα μου το φέρει ο ίδιος)

εντυπώσεις από την θήκη .... για να δω τί θα διαλέξω...η κύρια ανυσηχία μου είναι το στυλ που έχει η spigen στα κουμπιά θα επηρεάσει την αίσθηση και κατα πόσο το κάνει "θηρίο" το κινητό..

Η θήκη ήρθε σήμερα το μεσημέρι και είχα όρεξη :D

Μιας και θυμήθηκα το χρωματιστό "x" στο Nexus logo, είπα να φτιάξω κάτι για την Ultra Hybrid... ([MENTION=9381]papajim[/MENTION] :p)

wFEQMAw.jpg

Η θήκη είναι αρκετά ποιοτική και το γεγονός ότι έρχεται μαζί με το film για την οθόνη της δίνει ένα καλό πλεονέκτημα. Δεν θα έλεγα ότι κάνει τεράστιο το κινητό. Σίγουρα δείχνει αρκετά κομψή και όχι σαν τούβλο. Χαλάει λίγο την αίσθηση των κουμπιών, δηλαδή το κλικ που αντιλαμβάνομαι πλέον είναι ανεπαίσθητο, αλλά αυτό μάλλον θα το συνηθίσω. Το power button όμως, παραείναι ευαίσθητο.

Γενικά όμως δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται ή δεν φτιάχνεται με κάποιο mod.

Με 14 Ευρώ που κόστισε για να έρθει στην πόρτα μου, εγώ είμαι ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει 25% κουπονι για dbrand για αγορες 25δολαρια και πανω,αν παραγγειλει καποιος απο αθηνα θελω ενα black leather(με κοψιμο nexus) για nexus 4.

blkfriordie ειναι το κουπονι..

Αν καποιος κανει παραγγελια να με ενημερωσει πρωτα αν θελει να παρει και το δικο μου γιατι το εχω γραψει και σε αλλα forum.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μέρα χρήσης του κινητού έχω να πω τα εξής:

α) Αρκετά μαζεμένο για 5ιντσο και με πανάλαφρη αίσθηση, η Spigen Neo Hybrid του προσδίδει βάρος, στιβαρότητα, αίσθηση ασφάλειας κι είναι η πρώτη θήκη που παίρνω που δεν αφαιρεί από την αισθητική του κινητού, αλλά το συμπληρώνει. Γενικά λάτρεψα την εμφάνισή του με ή χωρίς θήκη.

β) Ταχύτητα απόκρισης (αυτό το καταραμένο smoothness, το χαμένο δισκοπότηρο του Android) καταπληκτική, ότι θα περίμενε κανείς από vanilla android με snapdragon 800 και 2 γίγα ραμ. Έκανε το Galaxy S2 μου να φαίνεται λες και σέρνεται σε κάθε του βήμα...

γ) Οθόνη με φοβερή λεπτομέρεια λόγω ανάλυσης, αυτό που θα πω σε σχέση με την amoled του S2 είναι ότι είναι πολύ πιο φωτεινή, με κάπως πιο ξεθωριασμένα χρώματα (μαύρο για σένα λέω), με ελαφρώς χειρότερες γωνίες θέασης. Overall δεν τίθεται σύγκριση, απλά επισημαίνω τα αρνητικά της.

δ) Κάμερα πολύ δυνατή σε low light καταστάσεις* κι επίσης πολύ καλή στα υπόλοιπα και με φοβερή λήψη βίντεο. Το interface πάσχει λίγο κι αν ενεργοποιήσεις το HDR+ καθυστερεί στην λήψη της φωτογραφίας αλλά αξίζει πιστεύω. Επίσης το focus κάνει κάποια νεράκια. Γενικά ενθουσιασμένος για την κάμερα, ένα από τα αμφιλεγόμενα σημεία του κινητού και για πολλούς μείον.

ε) Μπαταρία τώρα... Αν και πολύ νωρίς για να το πω, πρέπει να είναι το πραγματικό μείον της συσκευής, η φόρτιση κάθε βράδυ φαίνεται ότι θα είναι επιτακτική πλέον παρόλο που το έκανα και με το S2 - η διαφορά είναι ότι με την extended 2000mah μου έμενε και ένα 30-40% στο τέλος της ημέρας. Με λίγα λόγια, πριν δεν με ένοιαζε για το πότε θα βρεθώ κοντά σε πρίζα, τώρα δεν θα ισχύει αυτό.

στ) Για το λογισμικό δε θα μιλήσω, όλοι ξέρουν πλέον τι παίζει με το KitKat, το μόνο που με ξένισε είναι η έλλειψη ρυθμίσεων για το led notification που σε αναγκάζει να κατεβάσεις πρόγραμμα τρίτου. Κατά τα άλλα, αποτίναξα το ζυγό του Touchwiz από πάνω μου και νοιώθω υπέροχα :happy2:

υγ: εννοείται root on first boot :jump1:

*

post-11631-1416077945,3524_thumb.jpg

post-11631-1416077946,3901_thumb.jpg

post-11631-1416077946,9553_thumb.jpg

post-11631-1416077947,1587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μέρα χρήσης του κινητού έχω να πω τα εξής:

α) Αρκετά μαζεμένο για 5ιντσο και με πανάλαφρη αίσθηση, η Spigen Neo Hybrid του προσδίδει βάρος, στιβαρότητα, αίσθηση ασφάλειας κι είναι η πρώτη θήκη που παίρνω που δεν αφαιρεί από την αισθητική του κινητού, αλλά το συμπληρώνει. Γενικά λάτρεψα την εμφάνισή του με ή χωρίς θήκη.

β) Ταχύτητα απόκρισης (αυτό το καταραμένο smoothness, το χαμένο δισκοπότηρο του Android) καταπληκτική, ότι θα περίμενε κανείς από vanilla android με snapdragon 800 και 2 γίγα ραμ. Έκανε το Galaxy S2 μου να φαίνεται λες και σέρνεται σε κάθε του βήμα...

γ) Οθόνη με φοβερή λεπτομέρεια λόγω ανάλυσης, αυτό που θα πω σε σχέση με την amoled του S2 είναι ότι είναι πολύ πιο φωτεινή, με κάπως πιο ξεθωριασμένα χρώματα (μαύρο για σένα λέω), με ελαφρώς χειρότερες γωνίες θέασης. Overall δεν τίθεται σύγκριση, απλά επισημαίνω τα αρνητικά της.

δ) Κάμερα πολύ δυνατή σε low light καταστάσεις* κι επίσης πολύ καλή στα υπόλοιπα και με φοβερή λήψη βίντεο. Το interface πάσχει λίγο κι αν ενεργοποιήσεις το HDR+ καθυστερεί στην λήψη της φωτογραφίας αλλά αξίζει πιστεύω. Επίσης το focus κάνει κάποια νεράκια. Γενικά ενθουσιασμένος για την κάμερα, ένα από τα αμφιλεγόμενα σημεία του κινητού και για πολλούς μείον.

ε) Μπαταρία τώρα... Αν και πολύ νωρίς για να το πω, πρέπει να είναι το πραγματικό μείον της συσκευής, η φόρτιση κάθε βράδυ φαίνεται ότι θα είναι επιτακτική πλέον παρόλο που το έκανα και με το S2 - η διαφορά είναι ότι με την extended 2000mah μου έμενε και ένα 30-40% στο τέλος της ημέρας. Με λίγα λόγια, πριν δεν με ένοιαζε για το πότε θα βρεθώ κοντά σε πρίζα, τώρα δεν θα ισχύει αυτό.

στ) Για το λογισμικό δε θα μιλήσω, όλοι ξέρουν πλέον τι παίζει με το KitKat, το μόνο που με ξένισε είναι η έλλειψη ρυθμίσεων για το led notification που σε αναγκάζει να κατεβάσεις πρόγραμμα τρίτου. Κατά τα άλλα, αποτίναξα το ζυγό του Touchwiz από πάνω μου και νοιώθω υπέροχα :happy2:

υγ: εννοείται root on first boot :jump1:

*

Το περιμένω από βδομάδα να μου έρθει από Αμερική :) Πήρα και την ίδια θηκούλα με σένα και χαίρομαι που έγραψες καλά σχόλια γιατί δεν ήμουν πολύ σίγουρος για την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω από βδομάδα να μου έρθει από Αμερική :) Πήρα και την ίδια θηκούλα με σένα και χαίρομαι που έγραψες καλά σχόλια γιατί δεν ήμουν πολύ σίγουρος για την αγορά.

:T:

Τελικά μετά από 2-3 κύκλους μπαταρίας με σχεδόν πλήρη αποφόρτιση, χρήση greenify κι απερνεγοποίηση της φωνητικής ενεργοποίησης του google now (δε ξέρω κατά πόσο βοήθησε αυτό), μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από τη ζωή της συσκευής. Δεν έγινε G2 ή Note αλλά εμένα μου αρκεί.

post-11631-1416077956,2033_thumb.jpg

post-11631-1416077956,3388_thumb.jpg

post-11631-1416077956,6723_thumb.jpg

post-11631-1416077956,7343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ παραπάνω από το μια χαρά... Καθώς αυτό που παίζει για μένα το πιο σημαντικό ρόλο είναι οι ώρες οθόνης και οι σχεδόν 5 ώρες σε σένα μαζί με τη μιάμιση μέρα σχεδόν αντοχής είναι πραγματικά μια χαρά και εννοείται καλύτερα από το Nexus 4 που έχω μέχρι τώρα (wifi πάντα ανοιχτό και 3g όποτε χρειαστεί)

Εννοείται g2 δεν θα γίνει αλλά με custom rom και kernel θα πιάσει ακόμα καλύτερα νούμερα.

Το σχόλιό μου πριν αφορούσε περισσότερο την επιλογή της θήκης. Για το Nexus 5 είμαι σίγουρος :-)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=T9iBHNwnZKQ]Nexus 5 - Android 4.4.1 Update - What's New - YouTube[/ame]

Την πέρασα, όπως τα λέει το άνωθεν βίντεο.

υγ: έχει να προτείνει κανείς καμιά αξιόλογη περίπτωση Qi wireless charger/κατάστημα?

Έγινε επεξεργασία από pleistoanaktas
Link to comment
Share on other sites

BTW για όσους έχουν ανησυχίες και όρεξη για σκάλισμα:

[HARDWARE MOD]Volume Increase for Nexus 5 (13 db increase) - xda-developers

Το ότι δεν παίζει το 2ο μεγάφωνο φαίνεται να είναι κατασκευαστικό λάθος και διορθώνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, έχουν γεμίσει τα διάφορα φόρα με αγγελίες για πώληση Ν5 στα 460 € οι περισσότερες. Όποιος έχει γνωστό στο εξωτερικό το παίρνει με 350 το πολύ και βγάζει 120 ευρουλάκια από τους άλλους. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Ενα κατοσταρικο βγάζουν αν βάλεις και τα μεταφορικά!!! Θα ξυπνήσει σε κάνα δίμηνο η wind και θα το φέρει και αυτή 460.. Πφφ αποτυχία πραγματικα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε και το δικό μου :banging:

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Τα soft keys κάτω, πως μπορώ να τους αλλάξω σειρά; Έχω συνηθίσει με το Back κουμπί στα δεξιά :/

2) Όταν κάνω scrolling τις οθόνες/desktop, μόλις φτάσω στην τελευταία, δεν κάνουν "κύκλο" να συνεχίσουν από την 1η πάλι, αλλά τερματίζουν εκεί. Μπορώ να το αλλάξω αυτό;

3) SMS. Που πήγε το απλό app για τα μηνύματα; Το σιχαίνομαι το Hangouts :(

BTW για όσους έχουν ανησυχίες και όρεξη για σκάλισμα:

[HARDWARE MOD]Volume Increase for Nexus 5 (13 db increase) - xda-developers

Το ότι δεν παίζει το 2ο μεγάφωνο φαίνεται να είναι κατασκευαστικό λάθος και διορθώνεται :)

Google Nexus 5 reportedly gets a redesign to fix hardware flaws | NDTV Gadgets

Nexus 5 redesigned to fix issues with speaker and hardware buttons

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε και το δικό μου :banging:

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Τα soft keys κάτω, πως μπορώ να τους αλλάξω σειρά; Έχω συνηθίσει με το Back κουμπί στα δεξιά :/

2) Όταν κάνω scrolling τις οθόνες/desktop, μόλις φτάσω στην τελευταία, δεν κάνουν "κύκλο" να συνεχίσουν από την 1η πάλι, αλλά τερματίζουν εκεί. Μπορώ να το αλλάξω αυτό;

3) SMS. Που πήγε το απλό app για τα μηνύματα; Το σιχαίνομαι το Hangouts :(

Google Nexus 5 reportedly gets a redesign to fix hardware flaws | NDTV Gadgets

Nexus 5 redesigned to fix issues with speaker and hardware buttons

3)https://play.google.com/store/apps/details?id=fr.slvn.mms&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε και το δικό μου :banging:

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Τα soft keys κάτω, πως μπορώ να τους αλλάξω σειρά; Έχω συνηθίσει με το Back κουμπί στα δεξιά :/

2) Όταν κάνω scrolling τις οθόνες/desktop, μόλις φτάσω στην τελευταία, δεν κάνουν "κύκλο" να συνεχίσουν από την 1η πάλι, αλλά τερματίζουν εκεί. Μπορώ να το αλλάξω αυτό;

3) SMS. Που πήγε το απλό app για τα μηνύματα; Το σιχαίνομαι το Hangouts :(

1. Δεν νομίζω ότι γίνεται. Να σου πω την αλήθεια ούτε στα custom ROM που έχω δοκιμάσει έχω δει κάτι τέτοιο. Μπορεί να γίνεται με κανά ψαγμένο, αλλά η λύση είναι μία: Συνήθησέ το και άσε τις samsung-o-καγκουριές στο παρελθόν :p

2. Άλλαξε launcher. Νομίζω ο Nova το κάνει αυτό (δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά)

3. Ο father μου παραπονέθηκε και αυτός για το ίδιο πράγμα. Λογικά είναι τα exclusive του N5. Εγώ πάντως με Ν4 και 4.4 έχω messaging app κανονικά.

In other news, το N5 του πατέρα μου χτες έφαγε το πρώτο sleep of death, μετά από 4 μέρες χρήσης. Έχει κανένας σας μπλέξει με εγγύηση για αυτό το πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.