Jump to content



Recommended Posts

η "εύκολη" λύση είναι να πάει Αγγλία (όσο εύκολη είναι αν έχεις άτομο εκεί να τρέξει)

Για να το φτιάξουν στην Ελλάδα πρέπει νομίζω να είναι μόνο black 16gb και εγώ μετά απο πρήξιμο κατάφερα να το επιδιορθώσω Ελλάδα(αλλαγή mainboard+οθόνη)

[MENTION=15544]shattered[/MENTION]

Πως σου χαλασε το Nexus?

Link to comment
Share on other sites

@shattered

Πως σου χαλασε το Nexus?

καλημέρα,

day1 (~20/12/13)

προσπαθώ να αδειάσω την μπαταρία για να το βάλω στην φόρτιση για το όλο το βράδυ...

και επειδή είχα ένα σεβαστό % μπαταρίας ακόμη

ανοίγω gps και οθόνη στο 100%

ενώ διάβαζα κάποιο άρθρο/forum (δεν θυμάμαι)

βλέπω κάτι σαν τόνο(μαύρη κουκίδα) πάνω από ένα ελληνικό "σ"

προσπαθώ να καθαρίσω την οθόνη αλλά καταλαβαίνω ότι είναι pixel

έτσι είχα θέμα με την οθόνη(πιο μετά έκαψε και άλλο ένα)

περίπου στις 20/1/14 άρχισα να χάνω που και πού κλήσεις...

δεν ήταν σε συγκεκριμέννα σημεία ούτε σε συγκεκριμμένες ώρες

δοκίμασα 2g/3g/4g modes αλλά τίποτα...

τελικά έφυγε για service όπου αλλάχθηκαν οθόνη και mainboard

Link to comment
Share on other sites

Τι περίπου σκέφτεσαι ότι μπορεί να κάνεις;
Βαλτο σε ριζακι για κανα 2 μερουλες για αρχη..

Τα εχω κανει αυτα, δεν γινεται τιποτα.

Θα το στειλω αντιπροσωπεια για διαγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση απο την Lg Hellas:

Αγαπητέ κύριε Γκαντεμοπουλε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η LG Electronics Ελλάς καλύπτει με διετή εγγύηση, την επισκευή ευρωπαϊκών μοντέλων κινητής τηλεφωνίας με κατασκευαστικό πρόβλημα, τα οποία έχουν αγοραστεί από το εξωτερικό ή δεν έχουν εισαχθεί από την LGEHS.

Εφόσον η συσκευή σας, Nexus 5 (D821) με αριθμό ΙΜΕΙ 090-ΠΑΡΕ-ΜΕ-ΤΩΡΑ είναι ευρωπαϊκή, καλύπτεται κανονικά με την διετή εγγύηση της LGEHS βάσει του σειριακού αριθμού που υποδηλώνει την ημερομηνία κατασκευής.

Η εταιρεία μας παρέχει την δυνατότητα δωρεάν παραλαβής και μεταφοράς της συσκευής σας με ταχυμεταφορέα από την διεύθυνση που θα μας υποδείξετε, προκειμένου να μεταφερθεί στο εξουσιοδοτημένο μας τεχνικό τμήμα και να ελεγθεί το τεχνικό της πρόβλημα.

Οφείλουμε να τονίσουμε πως η LGEHS αδυνατεί λογιστικώς, να πραγματοποιήσει την αντικατάσταση ή αναστροφή πώλησης προβληματικής συσκευής η οποία έχει αγοραστεί από το εξωτερικό ή δεν έχουν εισαχθεί από την LGEHS. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η απαίτηση του αγοραστή για αντικατάσταση της συσκευής, μπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο από το κατάστημα αγοράς το οποίο έχει λειτουργήσει ως ο εισαγωγέας.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνηση επικοινωνήστε με την LGE στο 801 11 200 900 ή 210 48 00 564, Δευτέρα με Κυριακή. Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε το site μας Ηλεκτρονικά προϊόντα από την LG | LG Electronics Greece και να δείτε όλα μας τα προϊόντα.

Με εκτίμηση,

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

LG Electronics

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στον κοπο ,αν πηρε νερο δε νομιζω πως το κοιτανε .

Αν βρεις κανενα ιδιωτη της προκοπής ,μονο έτσι ,αλλιως ανταλλακτικά.

Καλυπτεται απο εγγυηση, και φυσικα το κοιτανε, εγω θα το παιξω Κινεζος, δεν θα μου χρεωσουν την διαγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Λεμε και τις παραδοξολογίες μας ...

Είπες τη λεξη νερο και τη λεξη εγγύηση.

Που η συσκευή φαίνεται αν εχει παρει νερο πριν ανοιχτεί απο τα 8 χλμ. .

Μακάρι να μην τα πάρουν πρέφα ,τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

ας γράψουμε κάτι πλεον και στην νέα version του thelab...

 

δεν ξέρω τί έκαναν στην OTA 5.0.1

αλλά από τότε που την πήρα είχα/έχω

 

1)battery drain (45% σε 7ώρες idle) solved -> flash factory image και λογικά ήρθε στα σύγκαλά του (θα το πω με σιγουριά αύριο)

2)κάτι παίζει .. ειδικά με το που ξυπνήσω το κινητό έχω πχ. στο wi-fi θαυμαστικό (δηλαδή δεν έχω internet )

παρόλα αυτά internet έχω κανονικά από το wi-fi .... μάλλον visual bug το συγκεκριμένο .... αυτά..

 

αα και ένα γενικό σχόλιο για την lollipop

 

αρκετά "καρτουνίστικη" αίσθηση έχει η rom

αυτό που με εκνευρίζει είναι το άσπρο app drawer

αλλά κυρίως τα ~300 mb περισσότερη ram που τραβάει σε σχέση με το kitkat (full stock vs full stock η κάθε έκδοση)

η μπαταρία ίσως είναι οριακά καλύτερη αλλά καμία σχέση με το + 90(νομίζω) minutes που έλεγε η google

το battery saver κάνει το κινητό samsung stock σε αίσθηση ... έχει παντού micro lags ...(βέβαια πρέπει να κάνει δουλειά)

αα και κλασικά δεν έχουν λύσει ακόμη το θέμα με την κάμερα και το led (αν και εμφανίζεται κάπως λιγότερο συχνά)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το +90 αφορα το battery saver και οχι γενικα.

Εγω παντως με τη stock,και με 4.4.4 και με την 5 καλη μπαταρια δεν μπορω να πω οτι εχω.

Εχω δοκιμασει και αλλους kernel και greenify.

Τωρα εχω βαλει μια τελευταια cm12 και παιζει πολυ καλα.

(αν και πλεον εχω απεγκαταστησει το facebook και το κινητο κοιμαται.)

Θα δοκιμασω καποια στιγμη factory image της 5.0.1 να δω παω παει.

Το μονο που δεν μαρεσει ειναι το lag που εχει ο καινουργιος dialer μεχρι να ανοιξει,

κατα τα αλλα δεν νομιζω πως μπορεις να γυρισεις πισω σε kitkat.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τη stock,και με 4.4.4 και με την 5 καλη μπαταρια δεν μπορω να πω οτι εχω.

 

εντάξει με 2300mah μπαταρία όλοι ξέραμε λίγο πολύ που μπλέκαμε ... δεν περιμέναμε θαύματα

 

Το μονο που δεν μαρεσει ειναι το lag που εχει ο καινουργιος dialer μεχρι να ανοιξει,

 

μην μου θυμίζεις αυτό το ανέκδοτο της google ... να έχουμε 4πύρηνο "μοσχάρι" και να κολλά στον dialer

 

κατα τα αλλα δεν νομιζω πως μπορεις να γυρισεις πισω σε kitkat.

 

να σου πω προσωπικά δεν μπορώ να γυρίσω στην kitkat λόγω του material design .. Μου άρεσε αλλά μέχρι εκεί

Στην 5 λείπουν μερικά ουσιαστικά στοιχεία (xposed) και έχει ακόμη χαζά bugs/features , πχ (αυτό το priority mode καλό και χρήσιμο ενίοτε), αλλά βάλτε και ένα "καθαρό" silent mode (που λένε πως θα έρθει στην 5,1)

 

Απο εκεί και πέρα αν πάμε στο ART vs DALVIK θέμα...δεν μπορώ να πω πως μου έλειπε η ταχύτητα στην dalvik αλλά εντάξει  η τεχνολογία πρέπει να προχωρήσει

Link to comment
Share on other sites

εντάξει με 2300mah μπαταρία όλοι ξέραμε λίγο πολύ που μπλέκαμε ... δεν περιμέναμε θαύματα

 

Οχι,αλλα με custom Roms τελειωνει η μερα και με τη χρηση που κανω, εχω 20-30%, ενω με τη stock φορτιζω απο το απογευμα.

 

 

 

 

μην μου θυμίζεις αυτό το ανέκδοτο της google ... να έχουμε 4πύρηνο "μοσχάρι" και να κολλά στον dialer

 

Δεν ξερω τι παιζει,πρεπει να βαλουμε Per-App Profile στον dialer?Δεν κολλαει στα 3d και κολλαει οταν πας να παρεις τηλεφωνο.!

 

να σου πω προσωπικά δεν μπορώ να γυρίσω στην kitkat λόγω του material design .. Μου άρεσε αλλά μέχρι εκεί

Στην 5 λείπουν μερικά ουσιαστικά στοιχεία (xposed) και έχει ακόμη χαζά bugs/features , πχ (αυτό το priority mode καλό και χρήσιμο ενίοτε), αλλά βάλτε και ένα "καθαρό" silent mode (που λένε πως θα έρθει στην 5,1)

 

Εγω απο xposed δεν εβαζα τιποτα οποτε δεν μου λειπει κατι,εκτος απο το αθορυβο.(Γελαει ο κοσμος)

 

Απο εκεί και πέρα αν πάμε στο ART vs DALVIK θέμα...δεν μπορώ να πω πως μου έλειπε η ταχύτητα στην dalvik αλλά εντάξει  η τεχνολογία πρέπει να προχωρήσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

mini shovel

 

τελικά τι σου κάνει ένας kernel

 

stock rooted 5.0.1

franco r71( απλά επειδή βαρέθηκα να φλασσάρω χειροκίνητα code blue)

mostly on wi-fi (wi-fi on when connected)

auto brightness

location off

3g "σήμα" (το 4g έχει τρελό idle drain)

 

post-46407-0-64828000-1425487266_thumb.p

 

post-46407-0-88586400-1425487276_thumb.p

 

εντάξει το ξέρω δεν το ζορίζω όλη μέρα και είμαι κυρίως σε wifi

 

 

με google κερνελ πραγματικά με την ίδια χρήση πάνω απο 1,5 ημέρα δεν έπεζε να βγάλω

 

απο την άλλη έχω φίλο με samsung galaxy s4 και ο φορτιστής είναι ο κολλητός του (εντελώς στοκ , έχω απενεργοποιήσει ότι s-τάδε μπορούσα μπας και πάρει καμία ανάσα η συσκευή. Περιμένω να λήξει η εγγύηση του για να στείλω το φλασσάρω με κάτι πιο light δίχως φόβο για knox)

 

mini edit

με "σκληρή" χρήση έχω πάει σε μία μέρα από 100%->~15% με 4ώρες και 30 λεπτά screen on και περίπου 1ώρα και 30 λεπτά κλήσεις

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.