Jump to content



HyperThreading ..αυτός ο άγνωστος : p


Freedom

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply
Battlefield 4 θα τρέξεις ποτέ ή θα πας πρώτα για doom 1 και counterstrike; :laughing:

Ιανουάριο... ;)

Στο crysis 3 είδα 23% πάνω στα μιν φρειμς ή έγινε λάθος στα διαγράμματα;

18% (EDIT: με γεια τα ματια και στους δυό μας, lol) στις ελάχιστες peak τιμες εννοεις το οποιο απο μονο του δεν λεει και πολλα πραγματα. Τα διαγράμματα με τις διάρκείες των FPS λενε πολλά περισσοτερα αλλα ειλικρινά αν υποψιάζεσαι οτι έχει γίνει κάποιο λάθος ευχαρίστως να ξανα δω τα raw data (αν και ακριβως επειδή ειναι 2 runs ανα περιπτωση φαίνεται κατευθειαν αν εχει παει κατι λαθος είτε συγκρινοντας τα runs του ιδιου session και μετα αυτά με τα άλλα 2 του επόμενου). ;)

EDIT: αν δεν εδινε τιποτα ουτε σε αυτο το παιχνιδι ε τότε θα πηδιόμουν απο το παραθυρο...

EDIT #829: βρε [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] εχουμε κουρκουτιάνει και οι δύο ή μου φαινεται? Στο πρωτο post αυτου του θρεντ υπαρχουν μετρησεις για το Crysis 3, με MSAAx2, Win 7 και πιο παλιους drivers. Τα αποτελέσματα είναι "αντιστοιχα" και οι γραφικές "όμοιες"...φακ... :jester:

EDIT #1023: Ενα ωραίο λινκάκι http://www.ocaholic.ch/modules/smartsection/item.php?itemid=1185 που έχει τα ζευγάρια 4770K/4670K, 3770K/3570K, 2600K/2500K και stock και OC και ευτυχώς έχει και παιχνιδια στα 1080p και με ζόρικες ρυθμίσεις οπότε και απο εκει μπορείτε να πάρετε μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] , χρονια καλα, καλή χρονια σε όλους...

Ημουν λιγο "απασχολημενος" (=γεμισα παλι με χαρτακια και raw data)...

measurementstimenotes-10536.jpg

...ειδικα για αυτο το θρεντ εβαλα μεσα και εξτρα μετρησεις με HT off για το COD Ghosts, Win7, 1080p, στις ρυθμισεις που το παιζω/επαιξα (max settings, Blur off, DOF off, TXAAx4, FOV 80 με το Ghosts FOV Changer), αρχή πρώτης πίστας, cpu στα 3.4Ghz με την καρτα underclocked και overclocked, 2 runs ανα περίπτωση.

Το ιδιο και για το BF4 SP, Win 8.1, 1080p, Ultra (motion blur off, FOV 100), πίστες Singapore και Tagshar (οι αρχες τους) και παλι η cpu στα 3.4Ghz με την καρτα underclocked και overclocked, 2 runs ανα περίπτωση.

Επειδή τα data ειναι παμπολα και ειλικρινα δεν ξέρω πότε θα καταφερω να τα φέρω σε "ανθρωπινη" μορφή για να σας τα παρουσιάσω, σε προειδοποιώ οτι μάλλον θα απογοητευτείς απο τα αποτελέσματα.

Στο BF4 μιλαμε για 0-0.5% περιπου διαφορες στο average (υπερ του HT Off), στα μινιμουμ ειναι απο 0-1% (πάλι υπέρ του HT Off). Πρακτικά δεν υπαρχει καμία διαφορά.

Στο Ghosts μιλαμε για 0.6-*2.9% περιπου διαφορες στο average (υπερ του HT off αλλα *αυτο θελει συζήτηση επειδή ειδα τα runs, για μενα κανονικα δεν υπαρχει διαφορα αλλα θα τα πουμε στο μελλον), στα μινιμουμ 1.8-11.3% (ω ναι, υπερ του HT Off) αλλα οταν μιλαμε για μιν και μαξ μιλαμε παντα δυστυχως για στιγμιαίες ακρότατες τιμες οι οποιες μπορουν κάλλιστα να εμφανιστουν μια φορα στις εκατονταδες εγγραφες και να χαλάσουν την εικονα (εκει ειναι ανεκτίμητα για μενα τα διαγράμματα των διαρκειών).

Ισως οι οποιες διαφορές υπέρ ή κατά του HT να φαίνονται καλύτερα με πολύ πιο χαλαρές ρυθμισεις ή αναλύσεις αλλα εμένα με ενδιαφέρει το πρακτικό θέμα, έτσι παιζω τα παιχνίδια, εκει με ενδιαφέρει αν δίνει κάτι.

Anyway, to be continued... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δοκίμασε το Lord of the Rings War in the North. Είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που είδα usage>80% σε i7 με HT.

Αν δεν εχει built in benchmark δυστυχως το ξεχναμε (είναι τελείως διαφορετικη κατηγορια απο τα παιχνιδια που προτιμω ουτως ώστε να καθησω να το "μαθω" και κάνω καστομιές για να παρω μετρησεις)... ;)

Σίγουρα υπάρχουν παιχνιδια που παίρνουν ενα "σοβαρο" boost απο το HT αλλά μάλλον η μιλάμε για online/multiplayer ή παιχνιδια ίσως άλλων κατηγοριών απο αυτά με τα οποία ασχολούμαι ή με άλλες ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] , χρονια καλα, καλή χρονια σε όλους...

Ημουν λιγο "απασχολημενος" (=γεμισα παλι με χαρτακια και raw data)...

measurementstimenotes-10536.jpg

...ειδικα για αυτο το θρεντ εβαλα μεσα και εξτρα μετρησεις με HT off για το COD Ghosts, Win7, 1080p, στις ρυθμισεις που το παιζω/επαιξα (max settings, Blur off, DOF off, TXAAx4, FOV 80 με το Ghosts FOV Changer), αρχή πρώτης πίστας, cpu στα 3.4Ghz με την καρτα underclocked και overclocked, 2 runs ανα περίπτωση.

Το ιδιο και για το BF4 SP, Win 8.1, 1080p, Ultra (motion blur off, FOV 100), πίστες Singapore και Tagshar (οι αρχες τους) και παλι η cpu στα 3.4Ghz με την καρτα underclocked και overclocked, 2 runs ανα περίπτωση.

Επειδή τα data ειναι παμπολα και ειλικρινα δεν ξέρω πότε θα καταφερω να τα φέρω σε "ανθρωπινη" μορφή για να σας τα παρουσιάσω, σε προειδοποιώ οτι μάλλον θα απογοητευτείς απο τα αποτελέσματα.

Στο BF4 μιλαμε για 0-0.5% περιπου διαφορες στο average (υπερ του HT Off), στα μινιμουμ ειναι απο 0-1% (πάλι υπέρ του HT Off). Πρακτικά δεν υπαρχει καμία διαφορά.

Στο Ghosts μιλαμε για 0.6-*2.9% περιπου διαφορες στο average (υπερ του HT off αλλα *αυτο θελει συζήτηση επειδή ειδα τα runs, για μενα κανονικα δεν υπαρχει διαφορα αλλα θα τα πουμε στο μελλον), στα μινιμουμ 1.8-11.3% (ω ναι, υπερ του HT Off) αλλα οταν μιλαμε για μιν και μαξ μιλαμε παντα δυστυχως για στιγμιαίες ακρότατες τιμες οι οποιες μπορουν κάλλιστα να εμφανιστουν μια φορα στις εκατονταδες εγγραφες και να χαλάσουν την εικονα (εκει ειναι ανεκτίμητα για μενα τα διαγράμματα των διαρκειών).

Ισως οι οποιες διαφορές υπέρ ή κατά του HT να φαίνονται καλύτερα με πολύ πιο χαλαρές ρυθμισεις ή αναλύσεις αλλα εμένα με ενδιαφέρει το πρακτικό θέμα, έτσι παιζω τα παιχνίδια, εκει με ενδιαφέρει αν δίνει κάτι.

Anyway, to be continued... ;)

Eνδιαφέρον, περιμένω να τα δω καθαρά :D

Link to comment
Share on other sites

Ελα και πριν απο κανα 2ωρο ξεκινησα να ασχολουμαι με αυτα τα data, εχει πολυ ακομα για να τελειωσουν.

Δυστυχως τα αποτελέσματα του BF4 (και στις 2 πιστες) ειναι βαρετα όσον αφορά τα FPS και gpu % (ειδικα για το BF4 δεν βλεπω να μπαινουν αλλες γραφικές για το gpu % πλην του duration, δεν έχει νοημα).

Στο Ghosts απλά είναι λιιιιιιιιγο πιο ενδιαφεροντα αλλα και πάλι τίποτα το συνταρακτικο δυστυχώς.

Και στα 2 εχει μεγάλο ενδιαφέρον (για μενα τουλαχιστον) το cpu utilization. Δεδομένου οτι διαφορές στην αποδοση ουσιαστικά ειναι απο 0 έως και αμελητέες, το ενδιαφέρον ειναι το πως ακριβώς γινεται η κατανομή του cpu util απο 4 σε 8 threads.

Υπεμονή... ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]

...ειδικα για αυτο το θρεντ εβαλα μεσα και εξτρα μετρησεις με HT off για το COD Ghosts, Win7, 1080p, στις ρυθμισεις που το παιζω/επαιξα (max settings, Blur off, DOF off, TXAAx4, FOV 80 με το Ghosts FOV Changer), αρχή πρώτης πίστας, cpu στα 3.4Ghz με την καρτα underclocked και overclocked, 2 runs ανα περίπτωση.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Σόρυ μαν αλλά με 4χ AA δεν γίνεται δουλειά. Κάποιος άλλος μπορεί να μην θεωρεί το TXAA 4x ως jag free και να βάζει 16Χ MSAA στα παιχνίδια του. Γιατί να μην πάρουμε αυτόν ως στάνταρ; Ή γιατί να μην πάρουμε την δική μου περίπτωση, που ασχέτως του τί κάρτα έχω προτιμώ πάντα υψηλά fps με FXΑΑ(που με ικανοποιεί) παρά βαρύ aa με περιστασιακά drops.

Κάπως έτσι σκέφτεται η AMD και βγάζει τους phenom ισάξιους με i7 του 2013. Σημασία δεν έχει τί ενδιαφέρει εσένα προσωπικά, γιατί υπάρχουν 9 δισεκατομμύρια προσωπικότητες επάνω στον πλανήτη.

Αφού θέλουμε να δούμε καθαρά το cpu κομμάτι:

1) Μαξάρουμε τα γραφικά. Γιατί στο μαξ κάποια games στέλνουν επιπλέον δουλειά στη cpu.

2) Πατώνουμε ανάλυση και βγάζουμε εκτός το aa(που ουσιαστικά είναι-έξυπνο-rendering σε υψηλότερη ανάλυση)

εδιτ: Στο BF4 τέσταρες σε single. Απ'όσο γνωρίζω το bf ζητάει πυρήνες σε multi.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Σόρυ μαν αλλά με 4χ AA δεν γίνεται δουλειά. Κάποιος άλλος μπορεί να μην θεωρεί το TXAA 4x ως jag free και να βάζει 16Χ MSAA στα παιχνίδια του. Γιατί να μην πάρουμε αυτόν ως στάνταρ; Ή γιατί να μην πάρουμε την δική μου περίπτωση, που ασχέτως του τί κάρτα έχω προτιμώ πάντα υψηλά fps με FXΑΑ(που με ικανοποιεί) παρά βαρύ aa με περιστασιακά drops.

Κάπως έτσι σκέφτεται η AMD και βγάζει τους phenom ισάξιους με i7 του 2013. Σημασία δεν έχει τί ενδιαφέρει εσένα προσωπικά, γιατί υπάρχουν 9 δισεκατομμύρια προσωπικότητες επάνω στον πλανήτη.

Αφού θέλουμε να δούμε καθαρά το cpu κομμάτι:

1) Μαξάρουμε τα γραφικά. Γιατί στο μαξ κάποια games στέλνουν επιπλέον δουλειά στη cpu.

2) Πατώνουμε ανάλυση και βγάζουμε εκτός το aa(που ουσιαστικά είναι-έξυπνο-rendering σε υψηλότερη ανάλυση)

εδιτ: Στο BF4 τέσταρες σε single. Απ'όσο γνωρίζω το bf ζητάει πυρήνες σε multi.

Φιλτατε με ενδιαφερει οπως έχω ηδη αναφερει στην πραξη αν παιρνω κατι ή οχι τουλαχιστον οπως παιζω εγω τα παιχνιδια. Αν ειναι για να φανεί "κάτι" σοβαρο υπερ του HT τοτε να βαλω τα παιχνιδια 800χ600 να τελειωνει η υποθεση. Υπαρχουν παμπολες μετρησεις τετοιου τυπου, αρκετα λινκς με τετοιες ειναι ηδη ποσταρισμένα οποιος θέλει ανατρέχει εκει.

Δεν με ενδιαφερει να δείξω σε ειδικες συνθηκες αν και τι αβανταζ εχει το HT, με ενδιαφερει σαν πραγματικος χρήστης, σε πραγματικες συνθηκες (σορυ guys, ειναι οι δικες μου συνθηκες) αν παιρνω κατι. Και ειναι οι ρυθμισεις που έχω τελειώσει τα συγκεκριμενα παιχνιδια ήδη μια φορα.

Το ξαναλέω, πραγματικες συνθηκες οσον αφορα αναλύσεις και ρυθμισεις. Τωρα το αν κάποιος θα προτιμουσε MSAA κανένα θέμα, εγω τα δοκιμασα όλα και προτιμησα το TXAA. Αν κάποιος παλι προτιμα τα υψηλα FPS απο το eye candy και παλι κανένα θέμα ας κανει τις μετρήσεις του και ας δεί τι παιρνει και τι οχι.

Δεν έχω χρονο για διπλες και τριδιπλες δοκιμες και ειδικά με settings/αναλύσεις στις οποιες ποτέ δεν θα έπαιζα με το συγκεκριμενο συστημα τα συγκεκριμενα παιχνιδια.

(δεν ασχολουμαι με online και multiplayer παιχνιδια, σορυ δεν μπορω να βοηθήσω, υπαρχουν ηδη αρκετα νουμερα στο ιντερνετ ειδικα για το BF4)

ΥΓ: σημερα αν ολα πανε καλα θα ποσταρω και για το COD και BF4

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε. Τα αποτελέσματα αφορούν εσένα και όποιον τρέχει games σε παρόμοια settings και με παρόμοιες κάρτες.

Φιλτατε με ενδιαφερει οπως έχω ηδη αναφερει στην πραξη αν παιρνω κατι ή οχι τουλαχιστον οπως παιζω εγω τα παιχνιδια. Αν ειναι για να φανεί "κάτι" σοβαρο υπερ του HT τοτε να βαλω τα παιχνιδια 800χ600 να τελειωνει η υποθεση. Υπαρχουν παμπολες μετρησεις τετοιου τυπου, αρκετα λινκς με τετοιες ειναι ηδη ποσταρισμένα οποιος θέλει ανατρέχει εκει.

Υπάρχουν πηγές στο νετ, αλλά όπως είδες και συ πολλοί αμφισβητούν την αξιοπιστία τους. Αν είχαμε δοκιμές από έναν δικό μας θα βλέπαμε ποιά σάιτ είναι ειλικρινή. Προσωπικά δεν θέλω να τρέχω benches. Θα δω το αποτέλεσμα στην πράξη όταν βγει το πρώτο game με multithreading support. Από τα γνωστά που περιμένουμε.

Δεν έχω χρονο για διπλες και τριδιπλες δοκιμες και ειδικά με settings/αναλύσεις στις οποιες ποτέ δεν θα έπαιζα με το συγκεκριμενο συστημα τα συγκεκριμενα παιχνιδια.

Αν έβλεπες 80 fps από την cpu A σε 1280 όλα μαξ, αυτό θα ήταν αρκετό για να βγάλεις συμπέρασμα για τις ανώτερες αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε. Τα αποτελέσματα αφορούν εσένα και όποιον τρέχει games σε παρόμοια settings και με παρόμοιες κάρτες.

Εννοειται και μαλιστα ειναι ακομα πιο συγκεκριμενο: αφορουν εμένα και όποιον τρέχει τα συγκεκριμενα games με παρομοια settings και σε παρόμοιο σύστημα. Και ΔΕΝ γινεται να βγει συμπερασμα απο ένα πολυ μικρο κομμάτι παιχνιδιου για ολόκληρη την συμπεριφορα του παιχνιδιου, αυτο ελπίζω οτι πολλοι το έχουν ηδη καταλάβει. ;)

Αν έβλεπες 80 fps από την cpu A σε 1280 όλα μαξ, αυτό θα ήταν αρκετό για να βγάλεις συμπέρασμα για τις ανώτερες αναλύσεις.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω/αμφιβαλλω (δεν ειναι τοσο straight forward παντού και σε όλα) αλλα νο προμπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω/αμφιβαλλω (δεν ειναι τοσο straight forward παντού και σε όλα) αλλα νο προμπ. ;)

Δεν μας ενδιαφέρει η γραμμικότητα(στο scaling της cpu), αν εννοείς αυτό. Αν ξέρεις ότι η cpu σε max settings, καθαρά των γραφικών(φωτισμοί, σκιές, πολύγωνα κλπ.) και όχι της ποιότητας απεικόνισης(aa), δεν σε ρίχνει κάτω από τα 60 καρέ σε χαμηλές αναλύσεις τότε θα είσαι καλυμμένος και σε υψηλότερες. Αν δεν είσαι τότε φταίει η gpu.

Link to comment
Share on other sites

Τα αφήνω και εδώ σαν "σεντόνι"... ;)

******************************************************************

BF4 (Update 4), τα πρώτα 113 δευτερολεπτα της πίστας Singapore , 2 runs για κάθε συνδυασμό χρονισμών cpu/gpu με HT On και HT Off, Win 8.1, 331.82 whql drivers.

Settings:

00bf4-10770.jpg

FPS:

Με μια ματιά:

01abf4-10750.gif

02abf4-10752.gif

Αναλυτικά:

01bf4-10751.gif

02bf4-10753.gif

03bf4-10754.gif

04bf4-10755.gif

Επιλέχτηκαν να συγκριθουν μεταξύ τους τα «καλυτερα» runs απο καθε περιπτωση με βάση πρωτα απο ολα το average και σε περιπτωση ισοβαθμίας με τα max/min. Με κοκκινο χρώμα τα runs με τα οποια θα ασχοληθουμε απο εδω και πέρα.

05bf4-10756.jpg

06bf4-10757.gif

07bf4-10758.gif

08bf4-10759.gif

09bf4-10760.gif

CPU utilization:

10bf4-10761.gif

12bf4-10763.gif

13bf4-10764.gif

11bf4-10762.gif

14bf4-10765.gif

15bf4-10766.gif

GPU utilization:

Εδω δεν υπαρχουν πολλά να δείτε, κατευθειαν στο πινακάκι και στα durations.

16bf4-10767.jpg

17bf4-10768.gif

18bf4-10769.gif

******************************************************************

BF4 (Update 4), τα πρώτα 103 δευτερολεπτα της πίστας Tagshar, 2 runs για κάθε συνδυασμό χρονισμών cpu/gpu με HT On και HT Off, Win 8.1, 331.82 whql drivers.

Settings:

00bf4-10770.jpg

FPS:

Με μία ματιά:

01abf4-10771.gif

02abf4-10773.gif

Αναλυτικά:

01bf4-10772.gif

02bf4-10774.gif

03bf4-10775.gif

04bf4-10776.gif

Επιλέχτηκαν να συγκριθουν μεταξύ τους τα «καλυτερα» runs απο καθε περιπτωση με βάση πρωτα απο ολα το average και σε περιπτωση ισοβαθμίας με τα max/min. Με κοκκινο χρώμα τα runs με τα οποια θα ασχοληθουμε απο εδω και πέρα.

05bf4-10777.jpg

06bf4-10778.gif

07bf4-10779.gif

08bf4-10780.gif

09bf4-10781.gif

CPU utilization:

10bf4-10782.gif

12bf4-10784.gif

13bf4-10785.gif

11bf4-10783.gif

14bf4-10786.gif

15bf4-10787.gif

GPU utilization:

Εδω δεν υπαρχουν πολλά να δείτε, κατευθειαν στο πινακάκι και στα durations.

16bf4-10788.jpg

17bf4-10789.gif

18bf4-10790.gif

******************************************************************

COD Ghosts (Update 3), τα πρώτα περίπου 2.5 λεπτά της πρώτης πίστας , 2 runs για κάθε συνδυασμό χρονισμών cpu/gpu με HT On και HT Off, Win 7, 331.82 whql drivers.

Settings:

00ghosts-10727.jpg

00ghosts-10726.jpg

FPS:

Με μία ματιά:

01aghosts-10728.gif

02aghosts-10729.gif

Αναλυτικά:

01ghosts-10791.gif

02ghosts-10731.gif

03ghosts-10732.gif

04ghosts-10733.gif

Επιλέχτηκαν να συγκριθουν μεταξύ τους τα «καλυτερα» runs απο καθε περιπτωση με βάση πρωτα απο ολα το average και σε περιπτωση ισοβαθμίας με τα max/min. Με κοκκινο χρώμα τα runs με τα οποια θα ασχοληθουμε απο εδω και πέρα.

05ghosts-10734.jpg

06ghosts-10735.gif

07ghosts-10736.gif

08ghosts-10792.gif

09ghosts-10737.gif

CPU utilization:

10ghosts-10738.gif

12ghosts-10740.gif

13ghosts-10741.gif

11ghosts-10739.gif

14ghosts-10742.gif

15ghosts-10743.gif

GPU utilization:

16ghosts-10744.gif

17ghosts-10745.gif

18ghosts-10746.jpg

19ghosts-10747.gif

20ghosts-10748.gif

Αυτα και καλή χρονια απο εμένα, οβερ εντ άουτ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.