Jump to content



Windows 8.1 Thread


vic

Recommended Posts

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply
Η μικρή Οδύσσεια των Windows 8.1

Μια μικρή εισαγωγή, για να καταλάβετε τις συνθήκες. Πρόσφατα μετακομίσαμε σε ήσυχη περιοχή, εκτός Αθηνών. Όλα καλά, εκτός του ότι δεν έχουμε τηλέφωνο και internet εδώ και 8 μήνες. Η μόνη μας πρόσβαση είναι από τη θεία που μένει στον απάνω όροφο. Έχουμε στήσει ένα repeater σε mode Client και έτσι συνδεόμαστε απάνω. Η σύνδεση είναι στα 2mbit και για ανεξήγητους λόγους το σήμα από το 70-80% που είναι συνήθως, πέφτει κάποιες φορές στο 10-15%, με αποτέλεσμα να μη φέρνει τίποτα.

Για τους παραπάνω λόγους, ήθελα να κατεβάσω τα 8.1 από το γραφείο, να κάνω κάποιο dvd/usb bootable και να τα βάλω από εκεί. Σαν νόμιμος πολίτης και αφού είχα αγοράσει κανονικά τα 8, ακολούθησα τα links που υπήρχαν στο επίσημο email της Microsoft για να πάω στη σελίδα που τα είχα κατεβάσει (Upgrade Windows with only a product key - Microsoft Windows Help). Όπως θα δείτε εκεί, έχει δύο κουμπιά, ένα για εγκατάσταση των 8 κι ένα των 8.1. Φυσικά επέλεξα το δεύτερο. Αφού κατέβασε ένα εργαλειάκι, το WindowsSetupBox.exe, το τρέχω και χωρίς καμία ερώτηση μου βγάζει κατευθείαν μήνυμα ότι δε μπορώ να κατεβάσω τα Windows. Η διαδικασία έγινε μέσα από Windows 7x64 VL Pro που έχω στο γραφείο και πίσω από Firewall.

Δοκιμάζει ένας συνάδελφος να κάνει το ίδιο και σε εκείνον προχωράει κανονικά, όπου στο επόμενο βήμα του ζητάει το Product Key. Το βάζει και ξεκινάει κανονικά το download. Μετά την ολοκλήρωση διαπιστώνουμε ότι το αρχείο που κατέβασε ήταν 2.65GB, ενώ μέσω της εταιρικής μας συνδρομής στο MSDN, είχαμε δει ότι αυτό το μέγεθος είχε η έκδοση 32bit. Η σωστή, αυτή των 64 bit, είχε μέγεθος 3.62GB. Έτσι θεωρήσαμε ότι για κάποιο λόγο, παρόλο που τη διαδικασία την τρέχαμε μέσω 64bit λειτουργικού, ότι μας έδινε την έκδοση 32bit. Επικοινώνησα λοιπόν με το customer support, εξήγησα το πρόβλημα, όπου τα παιδιά δεν είχαν ιδέα για ποιο πράγμα τους μιλούσα, αφού δε γνώριζαν καν την ύπαρξη της παραπάνω σελίδας.

Αφού λοιπόν δεν ήμουν σίγουρος ότι είχα στα χέρια μου την έκδοση 64bit και επειδή είχα μπροστά μου ΣΚ και λίγο ελεύθερο χρόνο για την αναβάθμιση, ζήτησα από τον admin μας να μου γράψει σε ένα dvd την έκδοση 8.1 Pro VL που είχαμε μέσω MSDN, ως εναλλακτική.

Παρασκευή απόγευμα, φτάνω σπίτι, κάνω ένα backup τα 7 και ξεκινάω τη διαδικασία. Ως πρώτη επιλογή έβαλα τα 8.1 Pro VL, που ήμουν σίγουρος ότι ήταν 64bit, αλλά επειδή ήθελα να χρησιμοποιήσω το δικό μου κλειδί, απογοητεύτηκα γιατί δεν το δεχόταν. Boot από usb με τα κατεβασμένα. Μετά από 4 κολλήματα, αφού πάγωνε και δεν ξεκινούσε η εγκατάσταση, έφτασα στο σημείο που παίρνει το κλειδί, το οποίο και δέχθηκε. Επέλεξα τις παραμέτρους για τις γλώσσες και συνέχισα. Μετά το πρώτο restart, πάλι κόλλησε και δεν προχωρούσε. Είχε μείνει στη σελίδα με το γαλάζιο παραθυράκι και το loader. Κλείσιμο, άνοιγμα, άλλες 2 φορές μέχρι να το περάσει. Συνεχίζει η εγκατάσταση, ολοκληρώνεται, επιλέγω τα διάφορα settings που ζητάει και φτάνει στο σημείο που ζητάει να φτιάξουμε χρήστη. Επιλέγω Local Account και βάζω το username που θέλω. Πατάω ΟΚ και περιμένω 10’ πριν το κλείσω πάλι… Ανοίγω, ζητάει πάλι όλα τα settings από την αρχή και πάλι username, όπου βάζω το ίδιο και δεν το δέχεται γιατί υπάρχει ήδη… Αφού υπάρχει, γιατί μου λες ότι πρέπει να φτιάξω έναν χρήστη; Anyway, βάζω ένα άλλο για να συνεχίσει. Ολοκληρώνεται η εγκατάσταση, δείχνει το tutorial και μπαίνω.

Πρώτο βήμα, να δω ποια έκδοση είναι. Ανοίγω Properties και διαπιστώνω με χαρά ότι είναι 64bit! Δεν προλαβαίνω να σκεφτώ τι στο καλό συμβαίνει και το αρχείο ήταν 2.65GB, ενώ οι άλλες εκδόσεις των 8.1 ήταν 3.62GB και παρατηρώ ότι είχα εγκαταστήσει τα 8… Το κουμπάκι στην επίσημη σελίδα της Microsoft που έλεγε “Install Windows 8.1” σε οδηγούσε να κατεβάσεις τα 8!

Αφού παίρνω 2-3 βαθιές ανάσες και συνειδητοποιώ πόσο χρόνο θα χάσω για το update, το βάζω να το κάνει. Κατεβάζει πρώτα όλα τα μικρά που είχαν βγει εδώ και ένα χρόνο, τα εγκαθιστά και μετά εμφανίζει στο Store και μόνο (όχι στη σελίδα του Windows Update) την αναβάθμιση σε 8.1. Το ξεκινάω, βλέπω ότι γράφει downloading, χωρίς ένδειξη ταχύτητας ή κάποια πρόβλεψη ώρας για το πότε θα ολοκληρωθεί (τόσο δύσκολο είναι;;; ) και πηγαίνω για ύπνο, αφού ήταν ήδη πολύ αργά.

Σηκώνομαι το επόμενο πρωί περιμένοντας να δω ότι έχει ολοκληρωθεί. Θα ήθελα… Το μηχάνημα έχει κλείσει. Επειδή από default έχει να πέφτει σε sleep σε 30’ και εγώ δεν το άλλαξα, παρόλο που έτρεχε το update, αποφάσισε να κλείσει μόνο του. Το ανοίγω, πάω να δω τι γίνεται και είναι σα να μην είχα καν ξεκινήσει τη διαδικασία. Το βάζω να ξεκινήσει πάλι αφού αλλάξω το power save και φεύγω να κάνω τις δουλειές μου. Επιστρέφω σε 4-5 ώρες και ανοίγω την οθόνη, όπου και διαπιστώνω πως δεν έχει κάνει τίποτα. Το desktop είναι μαύρο και υπάρχει ένα μήνυμα μέσα σε ένα μωβ πλαίσιο που με ενημερώνει πως η αναβάθμιση σε 8.1 απέτυχε δίνοντας κι ένα κωδικό λάθους.

Κάπου εδώ αρχίζω και ψάχνω τα χάπια μου… Το κλείνω, το ανοίγω και πάω πάλι στο store. Ξεκινάω για τρίτη φορά τη διαδικασία, μιας κι έπρεπε να φύγουμε το απόγευμα κι έτσι πάλι θα μπορούσα να το αφήσω να κατεβάζει. Επιστρέψαμε μετά από αρκετές ώρες, κατά τις 12 το βράδυ. Βλέπω το μηχάνημα κλειστό. Δε μπορεί σκέφτομαι, το έχω απενεργοποιήσει το power mode. Το ανοίγω, μπαίνει κανονικά χωρίς μήνυμα λάθους, χωρίς τίποτα. Πάω στο store και η επιλογή για 8.1 υπάρχει κανονικά. Επειδή είμαι ισόγειο σκέφτηκα ότι το πέταγμα από το παράθυρο δε θα ήταν εντυπωσιακό κι έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω για τελευταία φορά, αφού έτσι κι αλλιώς θα πήγαινα για ύπνο. Ξεκινάω την εγκατάσταση, αλλά αυτή τη φορά δε φαίνεται να κάνει download, γεμίζει η μπάρα μέχρι το μισό και αλλάζει το μήνυμα σε “Installing Windows 8.1”. Λέω, καλά πάμε, ας το αφήσω να δω τι θα κάνει.

Το επόμενο πρωί σηκώνομαι και το βλέπω σταματημένο στην οθόνη με το γαλάζιο παραθυράκι και τον loader. Χωρίς πολύ σκέψη, αφού θα ήταν ώρες εκεί, το κλείνω και το ανοίγω πάλι. Αυτή τη φορά προχωράει κανονικά και αρχίζει τις ερωτήσεις για ρυθμίσεις κι απόρρητο. Φαίνεται να ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, κάτι που επιβεβαιώνω και από τα System Properties που αναφέρουν Windows 8.1 Pro 64bit. Το μόνο που παρατηρώ είναι πως δεν έχω internet. Για κάποιο λόγο η κάρτα δεν έπαιρνε σωστά τις αυτόματες ρυθμίσεις από το DHCP. Δε θα χάσω χρόνο, τις βάζω με το χέρι κι αρχίζω εγκατάσταση drivers. Περνάνε όλοι κανονικά, αλλά μόλις βάζω τον καινούριο της κάρτας δικτύου, κατεβασμένο από το επίσημο site της Gigabyte, δεν την αναγνωρίζει καθόλου. Uninstall κι αφήνω αυτόν της Microsoft που φαίνεται να δουλεύει.

Προχωράω στην εγκατάσταση των προγραμμάτων όπου μπαίνουν τα περισσότερα χωρίς πρόβλημα. Το iTunes δε δουλεύει και αφού έκανα διάφορα που βρήκα σε forums (ναι είχαν πάρα πολλοί το ίδιο πρόβλημα), το γύρισα σε Compatibility Mode Windows 8 και έπαιξε. Εγκαθιστώ και το VMWare που μου ήταν απαραίτητο για να δουλέψω, αφού είχα ήδη χάσει πολλές ώρες. Όλα καλά.

Το βράδυ, πριν κοιμηθώ και επειδή είχαν αλλάξει πάρα πολλά πράγματα, κάνω ένα copy τον φάκελο Users\Username\AppData στον άλλο δίσκο και μετά ξεκινάω μια αντιγραφή όλου του δίσκου με τα δεδομένα, σε εξωτερικό backup. Τα δεδομένα μου είναι πάνω σε έναν LSI MegaRAID SAS 8480E σε RAID 5 mode, όπου έχω 4 δίσκους του 1ΤΒ, ενώ ο εξωτερικός είναι σε eSATA θύρα, Seagate 2TB Green. Η αντιγραφή ξεκίνησε στις 23:00 το βράδυ, ενώ σήμερα το πρωί στις 11:00, 12 ώρες μετά, έλεγε ότι είχε φτάσει στο 90%, έχοντας άλλες 2 ώρες για να τελειώσει. 14 ώρες για αντιγραφή ~1.8ΤΒ από Raid5 σε eSATA. Σε δισκέτες να το έκανα, θα είχε τελειώσει!

Το πρόβλημα με την ταχύτητα θα το δω το βράδυ κι ελπίζω να λύνεται. Μέχρι στιγμής ήταν πραγματικά η πιο ταλαίπωρη αναβάθμιση που έχω κάνει ποτέ κι αναρωτιέμαι αν κάποιος ο οποίος δεν είναι γνώστης, τι επιλογές θα είχε; Μια διαδικασία που θα έπρεπε να είναι απλά το πάτημα ενός κουμπιού, με λίγη αναμονή.

Το μηχάνημά μου αποτελείται από τα εξής:

Gigabyte GA-X79-UD3 F16

Intel i7 3820

16GB (4x4) Corsair XMS memory

LSI MegaRAID SAS 8480E RAID Controller

250GB Samsung EVO SSD

4x1TB Samsung HDD @ RAID 5

Creative Sound Blaster Recon3D Fatal1ty Champion PCIe

Gigabyte 7970 GHz Edition

Corsair AX1200I 1200W Digital ATX 12V 80 Plus Platinum Modular Power Supply

Με τη συγκεκριμένη σύνθεση και Windows 7 Pro x64, ήταν στημένο επί μήνες, δουλεύοντας πολλές ώρες την ημέρα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Είχα τρέξει πρόσφατα πολλά διαγνωστικά και τα είχε περάσει όλα. Βάσει αυτού, δε θεωρώ πως υπάρχει πρόβλημα στο Hardware και όλα τα κολλήματα που παρουσιάζονται έχουν να κάνουν με την ανωριμότητα, την προχειροδουλειά και τον κακό προγραμματισμό των Windows 8.1.

Βάλε OSX ντε!Μόνο με το iphone θα την υποστηρίζεις; :rolleyes:

Η δική μου μετάβαση από windows 8 σε windows 8.1 κύλησε σαν τον ποταμό Νείλο!Ήρεμα κι όμορφα!

Τo μόνο θέμα που είχα ήταν με το BF3 στο οποίο χρειάστηκε λίγο ψάξιμο για το update του punkbuster μιας και οι κλασσικοί μέθοδοι δε βοηθούσαν.

Όλοι οι σκληροί αναγνωρίστηκαν όπως και πριν..Όλες οι παραμετροποιήσεις που είχα κάνει στο σύστημα, έμειναν ίδιες, συν του ότι το σύστημα ανάσανε ακόμα περισσότερο!

Εντάξει πιστεύω το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει κανείς είναι να κάνει clean install τα πάντα όλα, αλλά επαναλαμβάνω το update δεν μου δημιούργησε κάποιο σοβαρό πρόβλημα!

Τυχερά είναι αυτά! :p

btw, το παραπάνω, στάλθηκε αυτούσιο κι επώνυμο στη Microsoft Hellas.

Καλά το έκανες!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε OSX ντε!Μόνο με το iphone θα την υποστηρίζεις;

Ας έπαιζε το BF4 σε άλλο λειτουργικό και θα σου έλεγα εγώ αν θα είχα Windows...

Η δική μου μετάβαση από windows 8 σε windows 8.1 κύλησε σαν τον ποταμό Νείλο!Ήρεμα κι όμορφα!

Αν έχεις στημένα τα 8 και κάνεις το update (3.62GB) από μια σοβαρή σύνδεση, ενδεχομένως να έχεις σαφώς λιγότερα προβλήματα.

Όλοι οι σκληροί αναγνωρίστηκαν όπως και πριν..Όλες οι παραμετροποιήσεις που είχα κάνει στο σύστημα, έμειναν ίδιες, συν του ότι το σύστημα ανάσανε ακόμα περισσότερο!

Κι εμένα τα είδε όλα. Δεν είχα θέματα εκεί. Το πιθανότερο όμως τα κολλήματα στα restart να ήταν από κάποιες συσκευές που δεν αναγνώριζε σωστά. Το αναφέρουν κιόλας από τα Win2000, πως αν κολλήσει κατά την εγκατάσταση, κάντε reboot και λογικά θα συνεχίσει από εκεί που έμεινε.

Εντάξει πιστεύω το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει κανείς είναι να κάνει clean install τα πάντα όλα, αλλά επαναλαμβάνω το update δεν μου δημιούργησε κάποιο σοβαρό πρόβλημα!

Αυτό ήθελα να κάνω, αλλά όπως φαίνεται η εταιρία έχει άλλη άποψη. Δε φταίνε αυτοί όμως, εγώ φταίω που τα αγόρασα. Όποιος γνωστός τα έβαλε πειρατικά, τέλειωσε σε 1 ώρα.

Τυχερά είναι αυτά!

Εκεί θέλω να καταλήξω. Από τύχη δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ στη θέση σου αν μου γινόντουσαν όσα αναφέρεις, θα bootαρα το usb με τα 7αρια και στα @@ μου όλα τα υπόλοιπα..

Απλά σου λέω, ότι με τα 8 έως τώρα, (τυχερός;;; ), δεν είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα!

Και δεν είμαι από αυτούς που τα αφήνω όλα όπως είναι!

Πείραμα στο πείραμα, αλλαγή στην αλλαγή, registry hacks από δω κι από κει!Πάντα ασπροπρόσωπο με βγάλανε!

Το κυριότερο όμως είναι ότι το σύστημα μου ("παλαιάς κοπής" :p) ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα!

Όπως και να χει αφού κατάφερες να τα στρώσεις δώστους λίγο χρόνο, προσπάθησε να μην τα βλέπεις με μισό μάτι και πιστεύω θα καταλάβεις κι εσύ ότι έχουν κάνει ένα βήμα (έστω και κουτσουρεμένο) μπροστά!

Σίγουρα είναι ανώριμα τα 8 και θέλουν ακόμα χρόνο να στρώσουν!Το ίδιο γινόταν και με τα 7 και με τα σVista..

Αλλά έχω την εντύπωση πως το πάνε καλά!

Θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει αφού κατάφερες να τα στρώσεις δώστους λίγο χρόνο, προσπάθησε να μην τα βλέπεις με μισό μάτι και πιστεύω θα καταλάβεις κι εσύ ότι έχουν κάνει ένα βήμα (έστω και κουτσουρεμένο) μπροστά!

Σαφώς και θα τους δώσω χρόνο. Αν δεν ήθελα να το κάνω, δε θα είχα ταλαιπωρηθεί τόσο. Ελπίζω μόνο να μας βγάλουν ασπροπρόσωπους στο BF4 και να παίζει όντως καλύτερα, όπως και να αξίζει τον κόπο το mantle.

Το ίδιο γινόταν και με τα 7 και με τα σVista..

Με τα Vista δεν είχα πρόβλημα. Δούλεψαν εξαρχής καλά, απλά ήθελαν optimize γιατί ήταν βαριά.

Τα 7, νερό. Έχω κάνει 6-7 formats μόνο στο δικό μου με 7αρια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Όπως επίσης και την 1η φορά που έβαλα τα 8, πέρσυ τον Οκτώβρη. Στην εγκατάσταση, δε θυμάμαι να είχα θέματα. Γιά άλλους λόγους τα έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στο reddit οτι καποιοι εχουν προβλημα με mouse lag σε μερικα παιχνιδια (deus ex / stalker / metro κ.α)

εχει παρατηρησει κανεις κατι? Σιγα σιγα βγαινουν και αλλα προβληματα στην επιφανεια...και ηθελα να τα βαλω.

Μαλλον θα περιμενω 3-4 μηνες ακομα να φτιαξουν τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

εγω την μεταβαση την εκανα απο 7αρια 64bit (πειρατικα) σε 8αρια απλα, αλλα σαν update, οχι clean install. και μετα εγινε update σε 8.1

Υποψην ειχα αγορασει Windows 8 οταν ειχαν πρωτοβγει και ειχε βγαλει η μικρομαλακη μια προσφορα με 35ευρα (αν θυμαμαι καλα)

το λεω για να μην φαω παλι καμια καρτα :p

η διαδικασια που ακολουθησα ηταν ακριβως η ιδια με τον Wizard!

Για τους παραπάνω λόγους, ήθελα να κατεβάσω τα 8.1 από το γραφείο, να κάνω κάποιο dvd/usb bootable και να τα βάλω από εκεί. Σαν νόμιμος πολίτης και αφού είχα αγοράσει κανονικά τα 8, ακολούθησα τα links που υπήρχαν στο επίσημο email της Microsoft για να πάω στη σελίδα που τα είχα κατεβάσει (Upgrade Windows with only a product key - Microsoft Windows Help). Όπως θα δείτε εκεί, έχει δύο κουμπιά, ένα για εγκατάσταση των 8 κι ένα των 8.1. Φυσικά επέλεξα το δεύτερο. Αφού κατέβασε ένα εργαλειάκι, το WindowsSetupBox.exe, το τρέχω και χωρίς καμία ερώτηση μου βγάζει κατευθείαν μήνυμα ότι δε μπορώ να κατεβάσω τα Windows.

Και εγω επελεξα να κατεβασω τα 8.1. αλλα μολις ετρεχα το exe μετα δεν δεχοταν τον κωδικο και ετσι αναγκαστικα εφτιαξα bootable usb με τα 8αρια οπου δεχονταν τον κωδικο

Η ολη διαδικασια απο Windows 7 ultimate 64bit -update->Windows 8 Pro-update->Windows 8.1 pro και μαζι με τα drivers 30λεπτα (βαρια)

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στο reddit οτι καποιοι εχουν προβλημα με mouse lag σε μερικα παιχνιδια (deus ex / stalker / metro κ.α)

εχει παρατηρησει κανεις κατι? Σιγα σιγα βγαινουν και αλλα προβληματα στην επιφανεια...και ηθελα να τα βαλω.

Μαλλον θα περιμενω 3-4 μηνες ακομα να φτιαξουν τα πραγματα!

Στο Battlefield 3 & 4 που υποστηρίζουν raw input, δεν είχαν θέμα. Μήπως έχουν κάποια τέτοια ρύθμιση αυτά;

Link to comment
Share on other sites

κι εδω όλα καλά και ανθηρά. (σε 8.1 RT βέβαια)

τυχερός είσαι...

Microsoft pulls Windows 8.1 update for Surface RT following BSOD reports (Updated) - TechSpot

πάντως σε μένα που πήγα από 7άρια home premium, σε w8 pro with media center και μετά σε 8.1 pro με media center όλα έγιναν ρολόι...Το pokki δεν το ξαναβάζω για κανένα λόγο καθώς το καινούργιο "start" με ικανοποιεί προσωπικά.

Χρειάστηκε μόνο να ξαναεγκαταστήσω οδηγούς vga και ένα game.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στη δουλεια τώρα και δεν μπορώ να το διαβασω προσεκτικά.

Τι ακριβώς λέει πως προκαλούσε αυτό το πρόβλημα ;

Θα τσεκάρω για νεότερο update μόλις επιστρέψω σπίτι αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στη δουλεια τώρα και δεν μπορώ να το διαβασω προσεκτικά.

Τι ακριβώς λέει πως προκαλούσε αυτό το πρόβλημα ;

Θα τσεκάρω για νεότερο update μόλις επιστρέψω σπίτι αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.

τους έβγαζε BSOD όπως λέει παρακάτω

"An accompanying error message notified users that their PC needed to be repaired and the Boot Configuration Data file was missing some required information."

Μάλλον είσαι τυχερός , γιατί λογικά αυτό εμφaνίζεται αμέσως μετά το upgrade..

Αν σου εμφανιστεί (αν είσαι 1 στους 1000 όπως λένε φτου φτου) κατεβάζεις ένα image από δω, Download Surface RT Recovery Image (Windows RT 8.0) - North America from Official Microsoft Download Center και θεωρητικά λύνεται το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

το update για το οποίο συζητάμε ειναι μέσω του Store έτσι ;

Πρέπει να το ψάξω κάπως ή υποτίθεται θα το έβγαζε μόνο του όπως το γενικό των 8.1 ;

Το λέω γιατί ούτε στο store ούτε στο Windows Update μου έβγαλε κάτι το απόγευμα που κοίταξα.

Παίζει να το κατέβασε/εγκατέστησε αυτόματα ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.