Jump to content



Windows 8.1 Thread


vic

Recommended Posts

Εδώ και λίγες ώρες παλεύω με τα 8.1

Συνηθισμένος από τα 7, τα επιπρόσθετα login ID's τα βρήκα πολύ κουραστικά. Σώνει και καλά να έχουμε microsoft ID, microsoft email, microsoft skydrive account. Ε άει στο διάτανο. :boxed:

Η κάμερα στο skype δεν ήθελε να δουλέψει με τίποτα. Το μικρόφωνο ακουγόταν χαμηλά όσο boost και αν έριξα.

Τι άλλο να γράψω. Να γράψω και για το βλακώδες σύστημα αλλαγής ρυθμίσεων προφίλ και συσκευών;

Αρκετά. Πίσω στα 7. :rap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Windows 8.1 performance index. Αν το ψάχνετε δε θα το βρείτε εύκολα.

Στο φάκελο C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore ανοίγετε το ".....Formal.Assessment.......xml" και ιδού

attachment.php?attachmentid=58997&stc=1&d=1382773985.

Αν δεν υπάρχει εκεί το ".....Formal.Assessment.......xml" ανοίγετε cmd prompt και πληκτρολογείτε

winsat formal

Περιμένετε λίγο και σε λίγη ώρα θα δημιουργηθεί το αρχείο.

post-1891-1416077849,2491_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το μικρόφωνο ακουγόταν χαμηλά όσο boost και αν έριξα.

Αυτό ίσως να το έχω κι εγώ. Προχθές σε μια skype συνομιλία δε με άκουγαν καλά, ενώ οι ρυθμίσεις έντασης και boost είναι ακριβώς ίδιες με τα 7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσως να το έχω κι εγώ. Προχθές σε μια skype συνομιλία δε με άκουγαν καλά, ενώ οι ρυθμίσεις έντασης και boost είναι ακριβώς ίδιες με τα 7

Σήμερα που πέρασα ξανά τα 7, με το ίδιο μικρόφωνο και τις ίδιες εντάσεις όλα μια χαρά.

Για την ώρα νομίζω οτι τα 8.1 δεν είναι απαραίτητα. Προσωπικά θα ξαναδοκιμάσω την τύχη τους το Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα νομίζω οτι τα 8.1 δεν είναι απαραίτητα. Προσωπικά θα ξαναδοκιμάσω την τύχη τους το Γενάρη.

Απαραίτητα; Απαράδεκτα θέλεις να πεις. Ο μόνος λόγος που τα έχω βάλει είναι λόγω καλύτερων επιδόσεων στο BF4 και ειδικά με όσα λέγονται για το Mandle

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα έλεγα απαράδεκτα μιας και σε αρκετά σημεία μου έκαναν καλή εντύπωση σε σχέση με τα 7.

Το πρόβλημα νομίζω είναι για τον εξειδικευμένο χρήστη. Με τα windows 7 έκανε τα πάντα απροβλημάτιστα και χωρίς να χάνεται με την πρώτη επαφή μιας και το γραφικό περιβάλλον δεν άλλαξε και πολύ από τα XP στα Vista και από εκεί στα 7.

Τώρα στα 8 είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος που σε βάζει το λειτουργικό να σκεφτείς για να το αξιοποιήσεις.

Κάποια πράγματα γίνονται σχεδόν ανάποδα, άλλα είναι καλά κρυμμένα και πάει λέγοντας.

Μάλλον μετά το Γενάρη θα έχουμε σαφέστερη εικόνα και κυρίως με την πίεση προς την Μicrosoft για επιλογή του κλασσικού γραφικού περιβάλλοντος να γίνουν όντως winner απέναντι στα 7.

Οι επιδόσεις τους πάντως μου άρεσαν. Είδα οτι είναι ελαφρύτερα, φορτώνουν ταχύτερα τις εφαρμογές και γενικά η απόκριση έχει βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα 7 στον 3ο hdd μόνο και μόνο γιατί το Steelseries Engine δεν είναι ακόμη συμβατό με τα 8.1 και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν καλύτερα από τα 8.1 μετά από περίπου 2 μήνες αποκλειστικής χρήσης 8/8.1. Θα αφήσω τα 8.1 στην ακρούλα μόνο και μόνο για το BF4 και αν δω ότι με μελλοντικά updates/drivers οι επιδόσεις του BF4 σε 7 και σε 8.1 είναι παραπλήσιες τότε άντε γεια. :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Βαρεθήκατε; Σας έλλειψα; Έχουμε νέο επισόδειο!

Η παλιά μου σύνθεση ήταν 3x80GB σε RAID0 για boot και 4x1TB σε RAID5 για τα δεδομένα μου, όλα αυτά στον Perc5i.

Πρόσφατα πήρα έναν 840 EVO 250GB για να βάλω τα 8.1

Παρόλες τις περιπέτειες, είπα να τα κρατήσω λόγω BF4 και μόνο.

Οπότε αφού πέρασε μια εβδομάδα και δεν είχα κάποια σοβαρά θέματα, έσπασα το RAID0, πούλησα και τους δίσκους και έμεινα με τον 840.

Έλα όμως που τα Windows είχαν διαφορετική γνώμη... Με το πρώτο boot, αφού έσπασα το RAID0, κι ενώ ξεκινάνε να φορτώνουν παίρνω BSoD με μήνυμα ότι δε μπορούν να φορτώσουν. Μετά από 2 χαμένες ώρες προσπαθειών, όπου του έφταιγε ο δίσκος που έλλειπε, δεν κατάφερα να τα κάνω να φορτώσουν, είτε με auto repair, είτε με manual. Έτσι, format από την αρχή...:bye:

Κι εδώ αρχίζουν τα περίεργα... Αυτή τη φορά στήθηκαν σε 10 λεπτά! Ούτε κολλήματα, ούτε προβλήματα, ούτε τίποτα. Όπως θα έπρεπε να είναι. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως την προηγούμενη φορά κάτι το ενοχλούσε με τα δύο virtual drives στον Raid (RAID0 & RAID5). Τώρα που είχε μόνο το ένα, έπαιξε μια χάρα. Φυσικά, για να γίνει η αναβάθμιση πάλι σε 8.1, με τους #$%@$#&$ που έχουμε μπλέξει κι αφού δεν υπάρχει τρόπος να γίνει offline, έφαγα 5 ώρες μέχρι να κατέβουν με 2mbit...

Παρατηρήσεις:

-Σε UEFI είχαν προσθέσει σαν επιλογή εκτός από τους δίσκους και Windows Boot Loader, το οποίο ήταν και επιλεγμένο σαν 1st boot priority

-Παρόλο που έκανα manual την εγκατάσταση και έσβησα με το χέρι το παλιό partition, όταν τέλειωσε μου είχε αφήσει και ένα φάκελο, Windows.Old που είχε μέσα τους παλιούς Windows, ProgramFiles & ProgramFiles32, οι οποίοι δε σβήνονται παρά μόνο από το Cοntrol Panel > Admin Tools > Disk Cleanup.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες σας παρακαλώ λίγο την βοήθεια σας.

Προσπαθώ να βρω τρόπο να αφαιρέσω τον κωδικό πρόσβασης όταν γίνεται ενεργοποίηση του υπολογιστή και δεν μπορώ με τπτ.

Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω start χωρις να μου ζητάει κωδικό ?

Link to comment
Share on other sites

Βαρεθήκατε; Σας έλλειψα; Έχουμε νέο επισόδειο!

Η παλιά μου σύνθεση ήταν 3x80GB σε RAID0 για boot και 4x1TB σε RAID5 για τα δεδομένα μου, όλα αυτά στον Perc5i.

Πρόσφατα πήρα έναν 840 EVO 250GB για να βάλω τα 8.1

Παρόλες τις περιπέτειες, είπα να τα κρατήσω λόγω BF4 και μόνο.

Οπότε αφού πέρασε μια εβδομάδα και δεν είχα κάποια σοβαρά θέματα, έσπασα το RAID0, πούλησα και τους δίσκους και έμεινα με τον 840.

Έλα όμως που τα Windows είχαν διαφορετική γνώμη... Με το πρώτο boot, αφού έσπασα το RAID0, κι ενώ ξεκινάνε να φορτώνουν παίρνω BSoD με μήνυμα ότι δε μπορούν να φορτώσουν. Μετά από 2 χαμένες ώρες προσπαθειών, όπου του έφταιγε ο δίσκος που έλλειπε, δεν κατάφερα να τα κάνω να φορτώσουν, είτε με auto repair, είτε με manual. Έτσι, format από την αρχή...:bye:

Κι εδώ αρχίζουν τα περίεργα... Αυτή τη φορά στήθηκαν σε 10 λεπτά! Ούτε κολλήματα, ούτε προβλήματα, ούτε τίποτα. Όπως θα έπρεπε να είναι. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως την προηγούμενη φορά κάτι το ενοχλούσε με τα δύο virtual drives στον Raid (RAID0 & RAID5). Τώρα που είχε μόνο το ένα, έπαιξε μια χάρα. Φυσικά, για να γίνει η αναβάθμιση πάλι σε 8.1, με τους #$%@$#&$ που έχουμε μπλέξει κι αφού δεν υπάρχει τρόπος να γίνει offline, έφαγα 5 ώρες μέχρι να κατέβουν με 2mbit...

Παρατηρήσεις:

-Σε UEFI είχαν προσθέσει σαν επιλογή εκτός από τους δίσκους και Windows Boot Loader, το οποίο ήταν και επιλεγμένο σαν 1st boot priority

-Παρόλο που έκανα manual την εγκατάσταση και έσβησα με το χέρι το παλιό partition, όταν τέλειωσε μου είχε αφήσει και ένα φάκελο, Windows.Old που είχε μέσα τους παλιούς Windows, ProgramFiles & ProgramFiles32, οι οποίοι δε σβήνονται παρά μόνο από το Cοntrol Panel > Admin Tools > Disk Cleanup.

Aυτό νομίζω ισχύει από εποχές xp.Όταν κάνεις εγκατάσταση windows δεν έχεις κανέναν άλλο δισκο συνδεμένο πάνω εκτός από αυτόν που θα μπουν τα windows γιατί πες πως έχεις πάνω ας πούμε 3,τον c,d,e.Βάζεις windows στον c.Αν μετά για κάποιο λόγο βγάλεις τον d η τον e δεν θα μπουτάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό νομίζω ισχύει από εποχές xp.Όταν κάνεις εγκατάσταση windows δεν έχεις κανέναν άλλο δισκο συνδεμένο πάνω εκτός από αυτόν που θα μπουν τα windows γιατί πες πως έχεις πάνω ας πούμε 3,τον c,d,e.Βάζεις windows στον c.Αν μετά για κάποιο λόγο βγάλεις τον d η τον e δεν θα μπουτάρουν.

Ίσχυε μέχρι τα ΧΡ. Έκτοτε, έκανες ότι ήθελες και έπαιζαν το πολύ με κάποιο repair. Στα 7αρια έχω αλλάξει δίσκους και raid δεκάδες φορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Εδώ, φαίνεται να αγνοεί τη σειρά που έχω ορίσει στο UEFI/BIOS και βάζει δική του με το ζόρι. Μέσα στο bios έχω Samsung μόνο και τους άλλους disabled (σε boot priority), ενώ κατά το στήσιμο ο Samsung είναι Device2\Partition0

Στα 7 με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις, τον έδειχνε Device0\Partition0

Link to comment
Share on other sites

Ίσχυε μέχρι τα ΧΡ. Έκτοτε, έκανες ότι ήθελες και έπαιζαν το πολύ με κάποιο repair. Στα 7αρια έχω αλλάξει δίσκους και raid δεκάδες φορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Εδώ, φαίνεται να αγνοεί τη σειρά που έχω ορίσει στο UEFI/BIOS και βάζει δική του με το ζόρι. Μέσα στο bios έχω Samsung μόνο και τους άλλους disabled (σε boot priority), ενώ κατά το στήσιμο ο Samsung είναι Device2\Partition0

Στα 7 με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις, τον έδειχνε Device0\Partition0

Τότε λέμε κάτι άλλο γιατί εμένα μου έχει συβμέι στα 7 αυτό που λέω.Είχα επάνω τον 1tb και τον ssd.Έβαλα windows 7,έβγαλα τον hdd να τον κάνω εξωτερικό και μετά δεν bootαρε αλλα έφτιαξε με κάποιες εντολές σε cmd απο το cd των windows.

Link to comment
Share on other sites

Τότε λέμε κάτι άλλο γιατί εμένα μου έχει συβμέι στα 7 αυτό που λέω.Είχα επάνω τον 1tb και τον ssd.Έβαλα windows 7,έβγαλα τον hdd να τον κάνω εξωτερικό και μετά δεν bootαρε αλλα έφτιαξε με κάποιες εντολές σε cmd απο το cd των windows.

Το ίδιο λέμε. Έφτιαξε με κάποιες εντολές. Εδώ δεν έφτιαχνε :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.