Jump to content



Windows 8.1 Thread


vic

Recommended Posts

τι εντολές και τι εννοείς "εδω δεν εφτιαχνε" ;

Bootcfg Command (Recovery Console)

Fixmbr Command (Recovery Console)

Fixboot Command (Recovery Console)

Κι εννοώ πως ότι κι αν δοκίμασα, που σε παλαιότερες εκδόσεις δούλευε ρολόι, εδώ δεν ήθελε να παίξει και αναγκάστηκα να κάνω πάλι format.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

τελικά αν και κάποια πράγματα μου άρεσαν σε windows 8 ( ένα απο αυτά το πολύ καλό και πρακτικό task manager) στα games δεν βολεύουν..... είναι κάποια ( όπως το fallout new vegas) που ακόμα και με πειράγματα εξακολουθούν να έχουν προβλήματα. ίσως τα ξαναδοκιμάσω στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θέμα σε συνάδελφο...

Τα έχει στο γραφείο. Το pc είναι σε domain με password policy. Λήγει, του ζητάει να το αλλάξει. Βάζει 10 διαφορετικά, του λέει για όλα ότι "does not meet password requirements".

Βάζει ένα από αυτά σε άλλο pc με 7 και περνάει αμέσως.

Πάει πάλι να το αλλάξει στο δικό του, τα ίδια. :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Τα εχει βαλει κανεις που να παιζει cod? Σκεφτομαι να τα βάλω αλλά αυτά που ακούω για mouse lags κλπ δε μου πολυ αρέσουν.

Έφαγα πάρα πολλές ώρες να τα κάνω να δουλέψουν σώστα όσο σωστα δουλεύουν τέλος πάντων και για να κάνω την δουλειά μου όπως πρέπει. Φυσικά σε όλα τα 3dmark κτλ ta cpu score και τα physics είναι 5-10% κάτω σε σχέση με τα 7. Όσο για το ΒΟ2 το έκανα να δουλέψει σωστά με αυτό:

και με αυτό Windows Mouse Things: The MarkC Windows 8.1 + 8 + 7 Mouse Acceleration Fix Καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση πρόσφατα στα 8.1 Χ64 pro (ναι, original).

Όλα ανθηρά, εφαρμογές, προγράμματα και παιχνίδια τρέχουν κανονικά,

μόνο drivers για τη gpu χρειάστηκε να αλλάξω.

Έχω όμως ένα προβληματάκι με τα tiles (πλακίδια).

Τα microsoft tiles απωλέσανε το live χαρακτήρα τους, εμφανίζοντας κάτι βελάκια κάτω δεξια, κάπως έτσι:

FileDownloadHandler.ashx?fid=988dea8b-49f7-4530-9a13-9ad010726350

Υποτίθεται οτί όταν το εμφανίζουν αυτό έχουν update pending, ΑΛΛΑ όταν πάω να τα ενημερώσω από το win store μου λέει οτί είναι ήδη ενημερωμένα...

Easter egg? :fist:

Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, η μόνη αξιόπιστη λύση που βρήκα είναι uninstall και install πάλι από το win store.

Eπειδή βαριέμαι τη διαδικασία, μήπως έτυχε κανείς να βρει κάποια άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πλέον ότι αναβάθμιση σε 8.1 γίνεται μέσα από το μαγαζάκι της MS στο ήδη υπάρχων εγκατεστημένο λειτουργικό των win 8 με αποτέλεσμα μετά την αναβάθμιση άλλα να λειτουργούν και άλλα όχι.

Προσωπικά έκανα δυο φορές επαναφορά με το acronis, και από το μπρος πισω ο υ/π άρχισε να παθαίνει κοκομπλόκο.:jump:

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που κολλήσει το σύστημα και θα χρειαστείτε το DVD εγκατάστασης για να ξεπεράσετε το πρόβλημα. Θα βάλετε αυτό με τα 8αρια;:hmm:

Αν πάτε στη σελίδα της MS μπορείται να κατεβάσετε τα 8 ή τα 8.1 αλλά ενώ στους κατόχους με νόμιμα κλειδιά των 8 πάτε να κατεβάσετε τα 8.1 σας λέει, πέρνα από το κατάστημα.

Το πρόβλημα ξεπερνιέται με το κόλπο που περιγράφει στη παρακάτω ιστολελιδα

http://winsupersite.com/windows-8/windows-81-tip-download-windows-81-iso-windows-8-product-key

Αλλά όταν ξεκινήσει η εγκατάσταση δεν δέχεται το νόμιμο κλειδί από τα 8.

Τη λύση την δίνει ένα ποστ πιο κάτω στη ίδια ιστοσελίδα.

Βρίσκεται ένα από τα γενικά κλειδιά που δίνει η MS

Appendix A: KMS Client Setup Keys

και το βάζετε μόνο και μόνο για να ξεκινήσει η εγκατάσταση. Όταν τελειώσει θα διαπιστώσετε οτι τα win 8.1 δεν είναι ενεργοποιημένα. Και εδώ η λύση είναι :

ανοίγεται το cmd και δίνεται την παρακάτω εντολή

slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX όπου χ το κλειδί που έχετε για τα 8αρια.

Και έτσι έχετε μια καθαρή εγκατάσταση , ενεργοποιημένα 8.1 και το κεφαλή σας ήσυχο.:fun:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι ακριβώς, έκανα καθαρή εγκατάσταση τα 8.1 με ενα γενικό κλειδί και μετά τα ενεργοποίησα κανονικά με το κλειδί μου από τα 8 (οχι απο CMD, αλλά κανονικά απ το περιβάλλον)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το διόρθωσαν, ίσως μετά το χεστήριο που τους έστειλα, γιατί πριν, ενώ θα έπρεπε να δουλεύει, κατέβαζε την έκδοση 8.0 και από τα δύο links. Όπως θα δείτε στην πράξη, δεν κατεβάζει iso, αλλά ένα εργαλείο που αυτό κατεβάζει το iso. Το εργαλείο είναι ίδιο και στις δύο περιπτώσεις. Το πρόβλημα ήταν στο ίδιο το εργαλείο όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις έβαλα win 8.1, μετά από όσα χρόνια κυκλοφορούν τα win7, και ως τώρα κανένα πρόβλημα. Όμως, είμαι συνηθισμένος στα gadgets -είχα για την κίνηση του δικτύου, για το Load και τη θερμοκρασία σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικώνε, και για τη χρήση των δίσκων-, και είχα βολευτεί γιατί με ένα απλό win+g έβλεπα ότι χρειαζόμουν. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορώ να κάνω και εδώ; Πέρα από το task manager.

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει κανείς πρόβλημα με τον unistaller στο programs and features? εμένα μου βγάζει μήνυμα λάθους όταν πάω να απεγκαταστήσω ένα πρόγραμμα...(corsair link π.χ. που είναι ασύμβατο προς το παρών)...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα win 8.1, μετά από όσα χρόνια κυκλοφορούν τα win7, και ως τώρα κανένα πρόβλημα. Όμως, είμαι συνηθισμένος στα gadgets -είχα για την κίνηση του δικτύου, για το Load και τη θερμοκρασία σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικώνε, και για τη χρήση των δίσκων-, και είχα βολευτεί γιατί με ένα απλό win+g έβλεπα ότι χρειαζόμουν. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορώ να κάνω και εδώ; Πέρα από το task manager.

Καλώς ήρθες! :p

8GadgetPack - Gadgets for Windows 8

Έχει μέσα απ'όλα!

Βάζεις κι αυτά που είχες στα 7 χωρίς κανένα πρόβλημα!

Το μείον δεν λειτουργούν καλά αν αυξήσεις το DPI.

Υπάρχει και η λύση του rainmeter αν δεν μείνεις ικανοποιημένος..

Start Screen = Fullscreen Launchy!

Αν δεν κάνω λάθος το χρησιμοποιούσες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.