Jump to content



Windows 8.1 Thread


vic

Recommended Posts

http://www.thelab.gr/eidiseis/episimws-diathesima-ta-windows-8-1-mesw-127788.html

Η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 8. Μέχρι στιγμής η μόνη αλλαγή που έχω δει είναι το Start Button. Αλλά πού θα μου πάει, θα αποκαλυφθούν και οι άλλες. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

1. Δεξί κλικ στην γραμμή εργασιών(taskbar)->properties->καρτέλα navigation

2. Πατήστε το windows button, μετά πάτε κάτω δεξιά, settings και πάνω δεξιά Personalize

3. Τσεκάρετε και τα PC Settings. Έχει αλλάξει όλη η εφαρμογή.

Have fun!

Υ.Γ. Αφήνω και αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν και το My Computer και το κάνανε This PC! :magic:

Πέρα από αυτό, μ' αρέσουν οι έξτρα δυνατότητες της start screen, δηλαδή κάθησα κι ασχολήθηκα λίγο να τη στρώσω τώρα, ενώ πριν ούτε καν!

Το δεξί κλικ έχει και shutdown dialog - πριν δεν πρέπει να'χε-

Ε skydrive πάντα και παντού πλέον!

Και μου φαίνεται ότι πάνε ένα τσακ πιο γρήγορα τα πράματα!Μπορεί να ναι και placebo effect αλλά έτσι νιώθω..

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν και το My Computer και το κάνανε This PC! :magic:

Πολύ καλύτερο που σε πετάει σε αυτή τη σελίδα μόλις ανοίξεις τον φάκελο στην Taskbar. Πριν σε έβγαζε σε "άχρηστο" φάκελο. Μπορούσε να αλλάξει η τοποθεσία και πριν αλλά δεν ήταν straight forward.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο που σε πετάει σε αυτή τη σελίδα μόλις ανοίξεις τον φάκελο στην Taskbar. Πριν σε έβγαζε σε "άχρηστο" φάκελο. Μπορούσε να αλλάξει η τοποθεσία και πριν αλλά δεν ήταν straight forward.

Συμφωνώ!Κάπου είδα και κάτι registry hacks για να διαλέγεις τι φακέλους θα σου παρουσιάζει, αλλά δεν το 'κανα bookmark... :|

Εγώ τον explorer τον δουλεύω έτσι: δεξί κλικ στη navigation bar,τσεκ show all folders+favourites κι όλα είναι εκεί! :T:

Τώρα βολεύει ακόμα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Πιάνουν περισσότερο χώρο στο δίσκο από τα 7άρια;

Επίσης, αξίζει στο επερχόμενο format να περάσω τα 8,1 αντί για τα 7; (και τα δύο δωρεάν από το MSDNAA, οπότε money is not an issue :p)

Link to comment
Share on other sites

Windows 8 system requirements - Microsoft Windows

Tα 7άρια δεν θυμάμαι πόσο πιάνανε! :p

Προσωπικά ήμουν full ικανοποιημένος με τα 8.

Tώρα θα δούμε και με τα 8.1 τι θα γίνει, πρώτες εντυπώσεις θετικές πάντως!

Αφού είναι τσάμπα δεν έχεις τίποτα να χάσεις!Δοκίμασε με VMWare πρώτα το πολύ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Πιάνουν περισσότερο χώρο στο δίσκο από τα 7άρια;

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί είχα κάνει update στα 7 και είχα βάλει τα 8. Τώρα από πάνω τα 8.1.

Επίσης, αξίζει στο επερχόμενο format να περάσω τα 8,1 αντί για τα 7; (και τα δύο δωρεάν από το MSDNAA, οπότε money is not an issue :p)

Μπορείς να τα περάσεις ήδη με update πάνω από τα 7, για να τα δοκιμάσεις πριν κάνεις το format.

Όσον αφορά αν αξίζει, ο μόνος λόγος που οι περισσότεροι δεν αναβάθμιζαν είναι για την Start Screen και το Metro UI (αν εξαιρέσεις κάποιοι οι οποίοι είχαν εξειδικευμένα προβλήματα με συγκεκριμένες εφαρμογές που περιέπλεκε το θέμα - προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αναβάθμιση). Κάτι το οποίο άλλαζε με "hacks", απλά κάποιον μπορεί να τον κράταγε αυτό το θέμα. Τώρα που με τα 8.1 δίνεται περισσότερη ελευθερία, σε συνδυασμό με τις βελτιώσεις που είναι από τα 8 κιόλας under the hood (απίστευτα γρηγορότερα start & shut down, pause σε copy paste, καλύτερο taskbar κτλ - you get the idea), δεν βλέπω το λόγο να μείνεις στα 7 παρά μόνο αν έχεις και εσύ κάποιο εξειδικευμένο πρόβλημα με εφαρμογή ή drivers συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε το update απο 8 pro σε 8.1? Έκανα έλεγχο για ενημερώσεις αλλά δεν βρίσκει τίποτα !!! (είναι γνήσια )...:wassat:

Buy Windows - Microsoft Windows

Θα σε πετάξει στην εφαρμογή Windows Store και θα κατεβάσει το update από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ έχεις 8.0 με drivers ΑΤΙ και παίζει η OpenGL, κάνεις "αναβάθμιση" σε 8.1 και έχεις πάλι generic microsoft ati driver 3600 (ενώ η κάρτα είναι 4χχχ) και OpenGL μερικά @@@@@

zell doen microfost !! yu doen it agen !!!

:TD:

Link to comment
Share on other sites

^^εξαρτάται...εγώ είχα το skyrim και το space marine στο steam. To ένα έπαιζε, το άλλο όχι...οπότε ανάλογα την εφαρμογή.

Θετικό είναι το snap (?). που βάζεις μετρο aps αριστερά ή δεξιά (μέχρι δυο χωράνε καλά) και φαίνεται το desktop παράλληλα...Σε δύο οθόνες θα είναι λουκούμι...

εγώ θεωρώ το Update μεγάλη βελτίωση προς το παρών. Το pokki έφαγε απεγκατάσταση για να συνηθίσω, και αμα δεν....το ξαναβάζω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα τα windows 8 pro media center και εκανα την αναβαθμιση σε 8.1 από το store. Μετα από αυτην ενώ δουλευουν κανονικα 1ον δεν ανοιγει το windows store πλεον, και επισης στις ρυθμισεις λεει "θα πρεπει να επαληθεύσετε την ταυτοτητα σας σε αυτόν τον υπολογιστη" και από κατω εχει την επιλογή επαληθευση, αλλα την παταω και δεν κανει απολυτος τιποτα, για να βαλω τον κωδικο της επαληθευσης. τι να κανω? είμαι σε απογνωση, υπαρχει λυση η να τα βγαλω παλι?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω τα 8.1..

Μια ερώτηση..

Θα τα βάλω στον SSD και έχω και σκληρό που εκεί μέσα έχω Steam Origin παιχνίδια Uitilities κτλπ..

Αμα περάσω τα 8.1 θα τα βγάλω απλά το εικονίδιο και θα τα τρέχω η ότι να ναι ξανα Install?

Γιατί θυμάμαι είχα κάνει Format από 7 σε 7 πάλι αλλά δεν μπορούσα να τα ανοίξω γιατί φυσικά λείπανε αρχεία.. και άλλα διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.