Jump to content



Ανωνυμία στο διαδίκτυο: Είναι πλέον επιστημονική φαντασία;


Recommended Posts

Φίλος μου έθεσε το εξής ερώτημα:

"Μπορώ να δημιουργήσω ανώνυμα ένα email account και να κάνω μια σοβαρότατη καταγγελία με τεκμήρια σε 400 περίπου αποδέκτες, η οποία όμως αν μαθευτεί ότι έγινε από εμένα θα με οδηγήσει την άλλη μέρα στον ΟΑΕΔ και πιθανότατα κατηγορούμενο για συκοφαντική δυσφήμιση; Και καλά οι κατηγορίες, έχω τις αποδείξεις να υπερασπιστώ τον εαυτό μου στο δικαστήριο, αλλά η ανεργία και ο κίνδυνος για τη σωματική μου ακεραιότητα και της οικογένειάς μου δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά..."

Στο ερώτημά του θα μπορούσα να του απαντήσω θετικά αν οι αποδέκτες ήταν 5-10, καθώς υπάρχει ακόμα τρόπος να σταλούν ανώνυμα email. Όταν όμως άκουσα για 400 αποδέκτες, του απάντησα ότι κάτι τέτοιο είναι πλέον πρακτικά αδύνατο.

Εξηγούμαι λοιπόν: Για να γίνει κάτι τέτοιο και να έχεις καλυμμένα 99,999% τα νώτα σου χρειάζεται

α) να χρησιμοποιήσεις μια live διανομή φτιαγμένη ειδικά για κάτι τέτοιο (π.χ. tails). Η χρήση live διανομής επιβάλλεται. καθώς οποιοδήποτε εγκατεστημένο OS δεν μπορείς να γνωρίζεις τι επικοινωνίες κάνει με τη "μαμά" του και τι στοιχεία στέλνει. Εύκολο

β) Χρησιμοποιώντας tor (το tails χρησιμοποιεί out-of-the-box το tor network) μπαίνεις από κάποιο δημόσιο δίκτυο και πετυχαίνεις να αποκρύψεις την ip σου, αλλά ακόμα και αν βρεθεί η ip -εξαιρετικά δύσκολο-, είσαι σε δημόσιο χώρο και δεν μπορούν να σε εντοπίσουν. Απλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν κάμερες. Εφικτό

γ) Φτιάχνεις ένα email account με στοιχεία ό,τι να 'ναι.... Κάπου εδώ τελειώνει η απόπειρα για ανωνυμία... Gmail και yahoo κάνουν επιβεβαίωση μέσω κινητού. Στο outlook δεν είναι υποχρεωτικό ακόμα, αλλά μόλις στείλεις τα πρώτα mail στο ζητάει. Μικρότερες υπηρεσίες mail που υπήρχαν μέχρι πριν κάποια χρόνια έχουν κλείσει και σβηστεί από τον διαδικτυακό χάρτη. Το tormail που ήταν μια κάποια λύση, το έκλεισαν και αυτό. Όσο και αν ψάξεις ανακαλύπτεις ότι οι κυβερνήσεις και οι μυστικές υπηρεσίες τους, ουσιαστικά κατάργησαν την ανωνυμία στο διαδίκτυο, διότι τους ήταν ενοχλητική. Και φυσικά δεν τρώω το κουτόχορτο για την "προστασία από τους τρομοκράτες". Τον ποπό τους θέλουν να σώσουν και δυστυχώς ελάχιστοι το έχουν πάρει χαμπάρι. Όπως δεν μπορείς πλέον να έχεις ανώνυμα sim κινητής τηλεφωνίας, έτσι και στο internet δεν μπορείς να στείλεις μαζικά ένα καταγγελτικό mail με συνημμένα, χωρίς να κινδυνεύεις να υποστείς τις συνέπειες -δυστυχώς όχι του Νόμου, αλλά των ισχυρών.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις σκέψεις σας στο θέμα...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν free wifi σποτς παντού πλέον χωρίς κάμερες και τα σχετικά (δήμοι, καφετέρειες, βιβλιοθήκες, ταβέρνες) και υπάρχουν χιλιάδες email providers (freemail.com, in.gr, mail.com, freemail.gr, lycos.com ...... κτλ) από όπου μπορείς να στείλεις μέσω web mail αυτά που θές.

Ανωνυμία υπάρχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Free Wi-Fi spots (ακόμα και σε ΚΤΕΛ λεωφορεία)

VPN σύνδεση σε χώρες που δε δίνουν στοιχεία, όπως πχ Ινδονησία.

Internet cafe, ειδικά σε επαρχιακές πόλεις που δε ζητάνε ταυτότητα και δεν έχουν κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου ειπανε οι πιο πανω.Κανεις δεν θα μαθει οτι ο φιλος σου τα εστειλε.Αλλωστε σε ποιον το ειπες?σε ενα δημοσιο forum με χιλιαδες ατομα...σσσσ μην μας ακουσουνε.:jump::jump::jump::jump::jump::jump::jump::jump:

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα τεχνοφοβικο θεμα.

Internet cafe-> δημιουργια λογαριασμου->δημιουργια λογαριασμου -> αποστολη mail και τελος.

Τα αλλα ολα ειναι απλα ναχουμε να λεμε.

Κανεναν στο ιντερνετ δεν ενδιαφερει τι τραγουδια κανω like, τι ποστ εκανα στο thelab, αν γουσταρω ξανθιες και άλλα ωραια γλαφυρα. Εκτος απο τη google που θελει να μου πλασαρει personalized διαφημισεις.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν free wifi σποτς παντού πλέον χωρίς κάμερες και τα σχετικά (δήμοι, καφετέρειες, βιβλιοθήκες, ταβέρνες) και υπάρχουν χιλιάδες email providers (freemail.com, in.gr, mail.com, freemail.gr, lycos.com ...... κτλ) από όπου μπορείς να στείλεις μέσω web mail αυτά που θές.

Ανωνυμία υπάρχει ακόμα.

Οι mail providers που αναφερεις είτε δεν παίζουν μέσω tor είτε δεν υποστηρίζουν μαζική αποστολή mail με συνημμένα pdf. Τσεκαρισμένα ένα προς ένα

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα τεχνοφοβικο θεμα.

Internet cafe-> δημιουργια λογαριασμου->δημιουργια λογαριασμου -> αποστολη mail και τελος.

Τα αλλα ολα ειναι απλα ναχουμε να λεμε.

Κανεναν στο ιντερνετ δεν ενδιαφερει τι τραγουδια κανω like, τι ποστ εκανα στο thelab, αν γουσταρω ξανθιες και άλλα ωραια γλαφυρα. Εκτος απο τη google που θελει να μου πλασαρει personalized διαφημισεις.

Το έχω ήδη γράψει πιο πάνω, ότι για 5-10 mail γίνεται αυτό που γράφεις. Για 400 αποδέκτες με συνημμένα pdf δεν γίνεται χωρίς τηλ. Τα internet cafe δεν έχουν κάμερες?

Μπορεί να χρησιμοποιήσει και κάποιο disposable mail όπως το www.guerrillamail.com

one mail at a time only...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τα internet cafe είναι γεμάτα από πιτσιρίκια που άντι να είναι σχολείο κάνουν leveling σε MMORG. Ακόμα και να θεσμοθετηθεί η ύπαρξη κάμερας δεν συμφέρει την επιχείρηση :p

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι πάροχοι δίνουν smtp πρόσβαση χωρίς verification για αποστολή αλληλογραφίας αν είσαι στο δίκτυο τους.

Είναι και αυτό μια λύση. Αποστολή e-mail χωρίς να υφίσταται το e-mail πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να επισυνάψεις το pdf, έχεις σκεφτεί να το ανεβάσεις κάπου και να στείλεις το λινκ;

Υπάρχει το riseup.net που νομίζω ότι κάνει αυτό που θες, αλλά η εγγραφή έχει διαδικασία μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

α) να χρησιμοποιήσεις μια live διανομή φτιαγμένη ειδικά για κάτι τέτοιο (π.χ. tails). Η χρήση live διανομής επιβάλλεται. καθώς οποιοδήποτε εγκατεστημένο OS δεν μπορείς να γνωρίζεις τι επικοινωνίες κάνει με τη "μαμά" του και τι στοιχεία στέλνει. Εύκολο

Ειλικρινα, λατρευω το linux. Εχω ασχοληθει εξ αλλου μαζι του απειρο χρονο και για ενα πολυ μεγαλο διαστημα το ειχα ως μοναδικο βασικο συστημα, και ενω κι εγω μια εποχη ειχα μπει στο τριπακι κι εβριζα την κακια m$ γιατι πιστευα πως ηταν υπευθηνη 100% για την αποτυχια του στο να παρει ενα λογικο ποσοστο στο desktop pc (που εδω που τα λεμε του αξιζε να εχει πανω απο το 80%) καποια στιγμη καταλαβα τι φταιει πραγματικα. Οι ιδιοι οι linux-αδες ! (τουλαχιστο το 90% της κοινοτητας) και με αυτο το ποστ ερχεσαι να ενισχυσεις αυτη την αποψη μου!

Αν μεσα σε καθε τεχνολογικη κοινοτητα υπαρχει κι ενας linux-ας που να θετει τετοιες "ανησυχιες" και να γραφει μια φραση σαν την παραπανω, τοτε οκ... ας μην ξαναπαραπονεθουμε γιατι οι developers των εταιριων δεν ασχολουνται και γιατι για καποιες συσκευες δε βρισκουμε drivers κτλ κτλ κτλ (αν και εχουν αλλαξει πια ολα αυτα)

Δηλαδη βρε παιδι μου για μια καταγκελια για εργασιακο πρεπει να γινει ο αλλος πληροφορικαριος? Μηπως πρεπει να μαθει και απαγορευμενες λαβες τζουντο, νινζιτσου και κορεατικα και να φτιαξει και τ αμαξι του να πεταει πυραυλους? :banging:

...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να το στείλει σε 400 αποδέκτες;

Μπορεί να τα στείλει με κανονικό ταχυδρομείο, σε κάποιες εφημερίδες ή αν εξακολουθεί να φοβάται μπορεί να τα δώσει σε κάποιο φίλο-γνωστό-δικηγόρο του να τα στείλει. Το θέμα είναι λίγο φλου αν δε δώσεις παραπάνω στοιχεία. Εξαρτάται και τι είδους καταγγελία θέλει να κάνει (σεξουαλική παρενόχληση στη δουλειά, κακοποίηση παιδιού-ζώου, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Ό,τι να 'ναι γράφεις... Καταρχήν εγώ δεν αναφέρθηκα στην MS... Και το ubuntu επικοινωνεί με τη "μαμά του". Γι' αυτό και έγραψα για μη εγκατεστημένο OS και αναφέρθηκα σε live tails. Αν δεν ξέρεις τι είναι το tails, μη σπαμάρεις pls...

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

Δεν μπορώ να δώσω παραπάνω στοιχεία. Το σκεπτικό του είναι απόλυτα δικαιολογημένο πάντως. Οι εφημερίδες δεν δημοσιεύουν από ανώνυμες πηγές και θα πρέπει να κάνουν την έρευνά τους για να δουν αν ισχύει κάτι -σχεδόν ακατόρθωτο. Επίσης, πόσες "αδιάφθορες" νομίζεις ότι έχουν μείνει;

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Μπορείς να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες ή κάποιο Link πάνω σε αυτό που γράφεις;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά mail θέλει να στείλει, όχι να πουλήσει ντρόγκια από το δίκτο...

Τράβα με το κινητό/ταμπλέτα/λαπτοπ σε ένα σταθμό λεωφορείων κεντρικό, φτιάξε mail acc στο Free Email Addresses: Web based and secure Email - mail.com (δε θέλει τηλέφωνα/mails κτλ) στείλε τα mail σου και είσαι κύριος.

Στη χειρότερη άμα πάνε εισαγγελικά να ζητήσουν IP (standaaaaar).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά mail θέλει να στείλει, όχι να πουλήσει ντρόγκια από το δίκτο...

Τράβα με το κινητό/ταμπλέτα/λαπτοπ σε ένα σταθμό λεωφορείων κεντρικό, φτιάξε mail acc στο Free Email Addresses: Web based and secure Email - mail.com (δε θέλει τηλέφωνα/mails κτλ) στείλε τα mail σου και είσαι κύριος.

Στη χειρότερη άμα πάνε εισαγγελικά να ζητήσουν IP (standaaaaar).

Πρέπει να επισκεφτεί το σταθμό 40 φορές, γιατί δεν δέχεται μαζική αποστολή. Μόλις επιχειρήσεις να στείλεις σε πάνω από 10 την ημέρα σε κλειδώνει και σου λέει "έλα αύριο πάλι...."

Όσο για το κινητό/ταμπλέτα που αναφέρεις, προφανώς και θα αστειεύεσαι... Τα κινητά και οι ταμπλέτες είναι ένα βήμα πριν μας βάλουν "βραχιολάκια" στα χέρια για ηλεκτροσόκ όταν δεν εκτελούμε τις (μνημονιακές) εντολές...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ταμπλέτα μιας χρήσης, στείλε το mail και μετά πέτα την. Θέμα κόστους από ότι κατάλαβα δεν τίθεται αφού αν κάποιος μπει στην διαδικασία να σε βρει σημαίνει ότι η καταγγελία είναι πολύ σοβαρή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα χρήσης ταμπλέτας. Θα χρησιμοποιηθεί laptop που θα τρέχει live διανομή, σε δημόσιο χώρο. Αυτό το λύσαμε. Το θέμα είναι πώς στέλνουμε το mail μαζί με συνημμένα, χωρίς να χρειαστούν π.χ. 40 επισκέψεις σε σταθμό λεωφορείων. Τα mail που προτάθηκαν πιο πάνω, δεν επιτρέπουν μαζική αποστολή με συνημμένα...

Link to comment
Share on other sites

Εmail σε 400 αποδέκτες δεν στέλνεις με τη μία ακόμα και μέσα από εταιρικό δίκτυο.

Θα στο μπλοκάρει σαν spam.

Η μόνη λύση είναι λίγοι κάθε φορά και πάλι όχι απανωτά γιατί πάλι κινδυνεύεις να θεωρηθεί spam και να πάει στα σκουπίδια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.