Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Απο τα καρε που πραγματικα τσαντιζομαι με τον ευατο μου που δεν βγηκε οπως ηθελα. Ηταν αρκετα δυσκολη ληψη μιας και μεσα ειχε αρκετο φως ενω εξω σχεδον καθολου, προσπαθω να βρω την χρυση τομη στην εκθεση και οταν την βρισκω στο περιπου βλεπω οτι επρεπε να κανω το κλικ ελαχιστα πιο δεξια. Σε ενα 2ο καρε που τον εχω ολοκληρο τον παππου δεν με κοιταει και εχει χαθει σχεδον ολη η δυναμικη της φωτογραφιας.

13998854355_6a407736ae_c.jpg

Και μια 2η που για καποιο λογο μου αρεσε μιας και εχει πεσει το φως ακριβως οπως το ηθελα

13999763674_8b9a057756_c.jpg

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα εικόνας δίχως ξεκάθαρο PoI ( Point of Interest ) / Visual Anchor

patternful_mountain_shcrxc.jpg

Οι γραμμές που δημιουργούνται από την άκρη της ταράτσας, την γραμμή στο βουνό πρός τα πάνω, τις παράλληλες οριζόντιες γραμμές από την υφή του βράχου και χώματος στο βουνό, και η αντανάκλαση στο νερό κάνουνε βόλτες το μάτι, και ανταγωνίζονται το ένα το άλλο, μη αφήνοντας το μάτι να "σταθεροποιηθεί" κάπου.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα θεωρώ πως είναι λαλακία φώτο αυτή γενικά....

[MENTION=9964]snik[/MENTION] σου έχω πει πόσο γουστάρω το "μάτι" σου.

Προφανώς σαν περιεχόμενο είναι 0.

Δεν την έβαλα για ομορφιά, κλπ, αλλά για να εξηγήσω αυτό που είχα γράψει :)

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα η φώτο είναι φειλ, πως εξηγεί αυτό που γράφεις, αυτό λεω :)

Αν η φώτο μαμούσε, τότε ναι, ο Ιάσονας λέει βλακείες, αλλά αυτή η φώτο είναι όσο αδιάφορη όσο πάει.

Αν βρω κάτι που να είναι ενδιαφέρον και να πληρεί τις προδιαγραφές θα το βάλω.

Δεν ξέρω αν έχω κάποια κάπου και που, πρέπει να δω όλο το υλικό που έχω ή να βγω για νέα ( αλλά που με τέτοιο καιρό ).

Για αυτό άλλωστε είναι και ΕΞΑΙΡΕΣΗ του κανόνα.

Είναι κάτι που συνήθως δεν δουλεύει, αλλά σε λίγες περιπτώσεις δουλεύει μια χαρά και καλύτερα από τον κανόνα.

Σκέψου το ακριβώς όπως και τους υπόλοιπους "κανόνες" σύνθεσης ( composition ).

Όπως π.χ. "μην χωρίζεις την photo 50% - 50% [ μην βάζεις δηλαδή τον ορίζοντα στο κέντρο ]".

Κάποιες φορές είναι καλύτερα με τον ορίζοντα κεντραρισμένο, όχι πάντα, κάποιες φορές, υπό κάποιες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

το ματι δε ξερει που να εστιασει.Δεν εχει βαθος , της λειπει contrast και το βαθος της.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά κάποιοι άλλοι όχι.

Ένας από τους ακριβότερους πίνακες στον κόσμο, ο "Νο 5" του Jackson Pollock, πωλήθηκε για $140 εκ δολλάρια και θεωρείται πετυχημένος, ακριβώς για αυτόν τον λόγο, ότι έχει τέτοια ισορροπία, που το μάτι δε μπορεί να εστιάσει πουθενά και δεν του τραβάει κάτι την προσοχή.

The 17 Most Expensive Paintings Ever Sold - Business Insider

Link to comment
Share on other sites

εσενα ποια σαρεσει περισσοτερο ;

Η HDR αλλά το θέμα είναι ότι κάτι δεν μου αρέσει (μπορεί το Color Correction) θα δώ θα ποστάρω άλλη την έκανα πολύ γρήγορα με το sns-hdr

Επίσης άλλο ένα είναι αυτό εδώ.. B&W η Color?

MxYJDSI.jpg

1Hyv0VY.jpg

QDYZdlJ.jpg

S8W1i4C.jpg

Link to comment
Share on other sites

foaZTtZ.jpg

HDR αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι..

Και μια απλή..

tvt7ihh.jpg

εμενα αντιθετως μου καθετε πολυ καλα μ αρεσει πολυ

αν μια φωτογραφια δεν εχει ζωντανα χρωματα δε προκειται να μ αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.