Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Ερωτηση.. περισσοτερο τεχνικου θεματος

Εφοσον το λουλουδι ειναι το θεμα σου, γιατι δεν εβαζες πχ διαφραγμα 3.5, iso 100 ;

γτ ειναι τοσο κοντα που αν εβαζε 3.5 διαφραγμα μπορει να βγαιναν φλου καποια φυλαρακια του λουλουδιου..

Link to comment
Share on other sites

γτ ειναι τοσο κοντα που αν εβαζε 3.5 διαφραγμα μπορει να βγαιναν φλου καποια φυλαρακια του λουλουδιου..

Συμπληρωματικά αφού σίγουρα το ξέρεις εσύ Ιασωνάκο :p μπορούσε να τραβήξει 2-3-4-5 καρέ με διαφορετικά focus points και να κάνει focus stacking και να έχει πάλι όλο το λουλούδι και τα έντομα in focus με f/3.5 ή και πιο ανοιχτό.

Όλα αυτά είναι επιλογή του καλλιτέχνη φωτογράφου εξαρτώμενα από το τι θέλει να πετύχει :)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κατσω να διαβασω ολα αυτα για δυο κλικς που επρεπε να κανει...με συγχωρεις

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Μάλιστα ! ! !

Άστο ... μην ασχολείσαι !!

Κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Στα 50mm ο φακός μου δίνει μαξ 5.6 FYI...

fyi ειχες λαθος φακο ..τον 44αρη πρεπει να κουμπωσεις (μη σου πω και τον 200αρη jupi):p

πλακα πλακα ειδα το 50αρι που εβαλε και νομιζα ειχε (παλι) τον canon..που εκ των πραγματων δε σε αφηνει να πας αρκετα κοντα ωστε να εχει blur φυλαρακια με f3.5..

Αλλα και παλι απο μια εικονα ποτε δε ξερεις ποσο κοντα ηταν ο φωτογραφος ή αν εκανε crop.

Oποτε ..μενει στο φωτογραφο να αν θελει να συμπληρωσει το θεμα του με λιγο ή πολυ η καθολου περιβαλλον.

Περι haya παντως και τυφλος να επαιρνε 28-100 καδρα παντα υπαρχει τροπος να ισιωσεις οριζοντα στο photoshop.

Εδω αλλα και αλλα γινονται ..τα βασικα δε θα γινουν.

btw αυτο το καδρο δεν εβγαινε με μια ληψη?Στα 0,38mpx που μπηκε δε με νοιαζει αν βγηκε απο ενα η 1000000 καρε:p

θα χρησιμοποιηθει καπου αλλου η μεγαλη εκδοχη?(που να αξιζει το κοπο)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μα μου λες ότι δε το δυσκολεύεις και μου βάζεις φωτός απο google earth και μου λες για 2.5 μετρα ύψος...Αυτό που δεν έχεις καταλάβει , απαντηθηκε ήδη..τι αλλο να πούμε;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα μου λες ότι δε το δυσκολεύεις και μου βάζεις φωτός απο google earth και μου λες για 2.5 μετρα ύψος...Αυτό που δεν έχεις καταλάβει , απαντηθηκε ήδη..τι αλλο να πούμε;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Πιστεύω ότι μια χαρά κατάλαβα και από αυτά που ειπώθηκαν και -κυρίως- από αυτά που δεν ...

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει εσύ, είναι ότι, δεν με απασχόλησε αν γίνεται να διορθωθεί στο PS η φώτο, ούτε καν, αν τραβήχτηκε σωστά!

Αυτό που έθεσα εγώ, είναι ότι απείραχτος ο "ορίζοντας" στο συγκεκριμένο τοπίο δεν είναι είναι δυνατόν να βγει οριζόντιος,

απλά γιατί είναι κατά σύμβαση ορίζοντας, γι' αυτό και το Coogle Earth, για να μην παιδεύομαι να κάνω τριγωνάκια, να αποδείξω τα αυτονόητα!

Και κάπου -το είπα- ότι σε αυτή την ακτογραμμή και από το συγκεκριμένο σημείο λήψης, ακόμα και το κεντρικό σημείο της που είναι οριζόντιο,

θα έπρεπε να είναι ελαφρώς λοξό, (ψηλότερα προς τα δεξιά, έτσι θα χαμήλωνε από αριστερά λίγο η ακτογραμμή).

Περί αυτού του ζητήματος δεν άκουσα κάτι, γιατί να με συμπαθάς απλά .... δεν μπήκες στο "κόπο" να δεις τι είχε να πει

-επίτρεψέ μου να υποθέσω- "αυτός ο άσχετος" και εξακολουθείς να έχεις την ίδια -πολύ εύγλωττη- στάση!

Συμπάθα με αν εγώ ασχολήθηκα με το θέμα, -είναι ο δικός μου τρόπος να καταλαβαίνω τα πράματα- εσύ φαίνεται τα έμαθες όλα, μόνος σου!

Συζήτηση κάνουμε και οι εμπειρότεροι -υποτίθεται- "καθοδηγούν" τους άπειρους και βγαίνουν όλοι "κερδισμένοι".

Αυτό κάνω και ο ίδιος εκεί που μπορώ και φυσικά, έχω βρεθεί πολλές φορές στη θέση του αποδέκτη

της όποιας γνώσης μου προσφέρθηκε από φίλους στο Λάμπη και όχι μόνον!

Νομίζω ότι αυτή την "παρέα", την διακρίνει η καλή θέληση και η οικειοθελής προσφορά -της δικής σου μη εξαιρουμένης-

και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επεκταθώ σε αυτό.

Τώρα γιατί δεν λειτούργησε αυτή τη φορά.... δεν ξέρω, ίσως αυτό, να μπορείς να μας το πεις εσύ! :)

Άντε, να είμαστε καλά με τους ανθρώπους μας !

Καλές γιορτές να έχουμε ! :D

Link to comment
Share on other sites

fyi ειχες λαθος φακο ..τον 44αρη πρεπει να κουμπωσεις (μη σου πω και τον 200αρη jupi):p

πλακα πλακα ειδα το 50αρι που εβαλε και νομιζα ειχε (παλι) τον canon..που εκ των πραγματων δε σε αφηνει να πας αρκετα κοντα ωστε να εχει blur φυλαρακια με f3.5..

Αλλα και παλι απο μια εικονα ποτε δε ξερεις ποσο κοντα ηταν ο φωτογραφος ή αν εκανε crop.

Oποτε ..μενει στο φωτογραφο να αν θελει να συμπληρωσει το θεμα του με λιγο ή πολυ η καθολου περιβαλλον.

Περι haya παντως και τυφλος να επαιρνε 28-100 καδρα παντα υπαρχει τροπος να ισιωσεις οριζοντα στο photoshop.

Εδω αλλα και αλλα γινονται ..τα βασικα δε θα γινουν.

btw αυτο το καδρο δεν εβγαινε με μια ληψη?Στα 0,38mpx που μπηκε δε με νοιαζει αν βγηκε απο ενα η 1000000 καρε:p

θα χρησιμοποιηθει καπου αλλου η μεγαλη εκδοχη?(που να αξιζει το κοπο)

Κανον απο μενα δε βλέπεις αλλο.:crazy_pilot:

Ο αντάπτορας ειναι ον δε γουεη απο γιου κέη.

EDIT

Aσε που δεν υπαρχει περιπτωση η 1100 να δωσει τόσο καθαρό αρχείο στα 400ISO. Yπ οψη είναι 100% απειραχτο ooc jpeg.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Κανον απο μενα δε βλέπεις αλλο.:crazy_pilot:

EDIT

Aσε που δεν υπαρχει περιπτωση η 1100 να δωσει τόσο καθαρό αρχείο στα 400ISO. Yπ οψη είναι 100% απειραχτο ooc jpeg.

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.

Δες στο λινκ εικονα απο canon 300d.H μηχανη ειναι 11 χρονων πλεον.

https://farm3.staticflickr.com/2251/1893203974_e2718f1603_o.jpg

Πιστευεις οτι οντως οτι φταιει ο εξοπλισμος?

Μεταμορφωνεσαι σε billpeppas που θελει 50-60κ εξοπλισμο και ταξιδι στην αλλη μερια της γης για να παρει καλη φωτογραφια.:p

Προφανως το αν θα τη φτιαξεις ειναι δικο σου θεμα, θα προτεινα να μη την παρατησεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

εεε ενταξει ..το πηγες στην αλλη ακρη και εσυ.:p

Απο την μικροτερη canon που ειχε βγει το 2003 στη καλυτερη nikon του 2004.

H συγκεκριμενη με 9 cross type sensor (και αλλα 2 non-cross) ειναι καλυτερη ακομα και απο πολλες συγχρονες.Μεχρι και η d600 αρκειτε σε 9 cross type :p (εχει καμμια 30αρια ακομα non-cross).

Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.

Δες στο λινκ εικονα απο canon 300d.H μηχανη ειναι 11 χρονων πλεον.

https://farm3.staticflickr.com/2251/1893203974_e2718f1603_o.jpg

Πιστευεις οτι οντως οτι φταιει ο εξοπλισμος?

Μεταμορφωνεσαι σε billpeppas που θελει 50-60κ εξοπλισμο και ταξιδι στην αλλη μερια της γης για να παρει καλη φωτογραφια.:p

Προφανως το αν θα τη φτιαξεις ειναι δικο σου θεμα, θα προτεινα να μη την παρατησεις.

Με αφορμή τη φωτογραφία αυτή, να πω ότι είναι ένα παράδειγμα

ότι μπορούμε να έχουμε και φωτογραφία τοπίου με μικρό βάθος πεδίου

ορισμένες φορές!

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τη φωτογραφία αυτή, να πω ότι είναι ένα παράδειγμα

ότι μπορούμε να έχουμε και φωτογραφία τοπίου με μικρό βάθος πεδίου

ορισμένες φορές!

και περα απο αυτο ειναι τραβηγμενη @200μμ με 5.6 διαφραγμα (οχι δλδ με καποιον υπερευρυγωνιο) πραμα που ειναι παιχνιδακι ακομα και για jupi 21m :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.