Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα κάδρου... σιγά μην πείραζει το 2.8.

Ο Γιάσνας αν και κουλός που σπάει και πετάει κάτω την φωτογραφική του έχει καλό μάτι για ευρυγώνιο, ο Ζαννής θέλει λίγο δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] ωραίες.. μπράβο που το τόλμησες. Αλλά πως και δεν είχες και τη Fuji; Φαντάζομαι θα βόλευε.

Δεν θα με βολευε η fuji λογω του μικρου εστιακου μηκους και του σταθερου φακου, δεν ηξερα τι θα συναντησω οποτε ηθελα να ειμαι ευελικτος στα καδρα μου μιας και δεν ειχα τοσο ελευθερια στις κινησεις μου λογω του πολυ κοσμου. Ασε που επρεπε να δικαιολογησει και τα λεφτα της η D7000 γιατι ολο με την fuji τραβαω τελευταια :hehe:

με αυτη τη λογικη δε θα κραταγε ουτε το WB ουτε color profile ουτε τπτ :p
Αν μιλάς για Nikon/Canon, οι ρυθμίσεις στα "picture profiles" ( Landscape, Vivid, Faithful, Neutral, Standard, etc ) εφαρμόζονται στα JPEG αλλά και στα RAW... υπό τις εξής συνθήκες:

Στο RAW Converter σου ( π.χ. Adobe Camera RAW ) να αναγνωρίζει αυτή την λειτουργία ( υποστηρίζει κανονικότατα τα Picture Control/Picture Styles των Nikon/Canon το ACR ) και να το επιλέξεις.

Αν αλλάξεις το profile εκεί εφαρμόζει τις ρυθμίσεις του εκάστοτε profile που επιλέγεις, ενώ μπορείς να φτιάξεις και custom profile με 0 ( μηδενικές ) αλλαγές στην εικόνα ώστε να παίρνεις το RAW απολύτως άθικτο.

Τελικα ειχατε δικιο, sharpness στο camera raw +25. Γενικα μου φαινεται οτι το εχω αμηλησει και πρεπει να ψαχτω λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις της nikon, την ειχα σεταρει στην αρχη για αυτα που ηξερα μεχρι στιγμης και τα αλλα τα ειχα αμελησει γιατι ειχα χαθει λιγο στις πολλες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με βολευε η fuji λογω του μικρου εστιακου μηκους και του σταθερου φακου, δεν ηξερα τι θα συναντησω οποτε ηθελα να ειμαι ευελικτος στα καδρα μου μιας και δεν ειχα τοσο ελευθερια στις κινησεις μου λογω του πολυ κοσμου. Ασε που επρεπε να δικαιολογησει και τα λεφτα της η D7000 γιατι ολο με την fuji τραβαω τελευταια :hehe:

Τελικα ειχατε δικιο, sharpness στο camera raw +25. Γενικα μου φαινεται οτι το εχω αμηλησει και πρεπει να ψαχτω λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις της nikon, την ειχα σεταρει στην αρχη για αυτα που ηξερα μεχρι στιγμης και τα αλλα τα ειχα αμελησει γιατι ειχα χαθει λιγο στις πολλες ρυθμισεις.

ρε χεσε το camera raw.δες μεσα απο την μηχανη σου τι εχεις.

Πετρο , δεν ειναι θεμα τεχνικου οπως αναφερθηκε , αλλα καδρου καθαρα.ΔΕΝ βοηθαει ο φυσαει για τοπια , εκτος αν εχεις ματι τρελο και αποψη τρελη

Link to comment
Share on other sites

ρε χεσε το camera raw.δες μεσα απο την μηχανη σου τι εχεις.

Πετρο , δεν ειναι θεμα τεχνικου οπως αναφερθηκε , αλλα καδρου καθαρα.ΔΕΝ βοηθαει ο φυσαει για τοπια , εκτος αν εχεις ματι τρελο και αποψη τρελη

Το sharpening ηταν στο +5 στο picture control (standard), το εβαλα στο 0 και με μια που εβγαλα δοκιμαστικη ειδα παλι οτι στο acr μου βγαζει τα ιδια (δηλαδη +25) οποτε δεν ξερω αν ηταν θεμα μηχανης η default επιλογων του acr.

Link to comment
Share on other sites

το +25 ειναι το default.ειτε +7 βαλεις στη μηχανη ειτε 0. +25 θα εχει.Αν θες ομως το πας 30-40 και μειωνεις τα πιξελ στα 0.7 - 0.8

στη μηχανη βαλτο τιμη 2

το 5 ειναι πολυ.

edit: επισης ξαναλεω για πολλοστη φορα , το acr ειναι οτι χειροτερο να διαβαζει τα RAW μιας μηχανης.ΔΕ τα διαβαζει σωστα.Αν θες πιστοτητα στις τιμες και να επεμβαινεις οπως στη μηχανη σου , viewnx / capturenx

απλα βολευει το acr , λογω των smart object

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

10577131_10204171552707522_717121798165031435_n.jpg?oh=a03213a6a986aebeac37e2d8132cefae&oe=5448616C

Almost out of cam.

Το κάδρο δεν είναι τέλειο, ούτε έκανα επεξεργασία σωστή κλπ, χρόνο δεν είχα για το post-processing και on location το καδράρισμα κλπ γινότανε μεταξύ χαβαλέ και τρεξίματος, με 3 17χρονα που στο μυαλό τους είναι μόνο ο χαβαλές δεν κάνεις "professional level" shooting, αλλά παρ' αύτα πρέπει να έχω 4-5 shots που αγγίζουν το πολύ καλό, θα δούμε όταν βρω χρόνο να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

10577131_10204171552707522_717121798165031435_n.jpg?oh=a03213a6a986aebeac37e2d8132cefae&oe=5448616C

Almost out of cam.

Το κάδρο δεν είναι τέλειο, ούτε έκανα επεξεργασία σωστή κλπ, χρόνο δεν είχα για το post-processing και on location το καδράρισμα κλπ γινότανε μεταξύ χαβαλέ και τρεξίματος, με 3 17χρονα που στο μυαλό τους είναι μόνο ο χαβαλές δεν κάνεις "professional level" shooting, αλλά παρ' αύτα πρέπει να έχω 4-5 shots που αγγίζουν το πολύ καλό, θα δούμε όταν βρω χρόνο να ασχοληθώ.

εσυ εισαι ο τυπος που με ζαλιζε το χειμωνα?

ΧΑ0ΧΑ0Χ0ΑΧ0Α0ΧΑ0ΧΑ0Χ0ΑΧ0

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]@GoMaR

Που κοιταει η καμερα για φωτογραφια οπως του haya?? Ανατολικα? Ειμαι χωριο κ λεω να βγαλω καμια αποψε (οσο ειναι νωρις κ το φεγγαρι δεν κανει παρεμβολες)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα που λετε οτι εχω καλυτερες φωτογραφιες και ανεβαζετε την χειροτερη απο το σετ , δε το καταλαβαινω..

Στο ότι ο "πελάτης" θέλει fb photos, αναμνηστικές κλπ, εσύ κοιτάς και για κάτι καλύτερο.

Όταν όμως δεν έχεις χρόνο και θέλει να τις στείλεις 2-3 photos, εμ... κάνεις ένα ελάχιστο touch-up στις 2-3 photos που ΤΗΣ ( ΤΗΣ, όχι ΜΟΥ ) άρεσαν και τις στέλνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.