Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Ρε παιδια μια ερώτηση σε όσους έχουν και Canon..

 

Μολις πέρασα ένα δικό μου Picture Profile (Εκτος από αυτά που έχει, Landscape / Portrait etc.. ) και με δικά μου Settings στο Sharpness Contrast κτλπ..

 

Μεσα στο Ifran View ενω μου το ανοίγει κανονικά έτσι όπως είναι μεσα από την κάμερα, (Το ιδιο βλέπω και στην LCD)

 

vsfDZVY.jpg

 

Μόλις ανοίγω την εικόνα στο Photoshop η στο Lightroom την κάνει αμέσως Graded

 

uaD7BHs.jpg

 

Στο Video μεν.. που είναι για Video Picture Profile Cinestyle για πιο πολύ Flat κτλπ δεν έχει θέμα εκεί είναι κανονικά ότι τραβάω βγάζει..

Αλλά επειδή τώρα το δοκίμασα και στην φωτό μου γίνεται αυτό..

Στις αλλές που είχα ποστάρει πρίν είχα Auto Profile και έτσι δεν το παρατήρισα..

Link to comment
Share on other sites

Eiναι επειδη η adobe by default ανοιγει ο,τι αρχειο βρει με adobe standard camera profile (μη το μπερδεψεις με adobe rgb kai srgb ειναι αλλο πραμα)..

 

Στο acr που εχεις ανοιχτο, θα κλικαρεις τη μικρη καμερουλα (τριτο εικονιδιο απο το τελος..κατω απο τα "50mm")

και θα επιλεξεις εκει που λεει camera profile το faithful  αν οχι καποιο αλλο που σε βολευει. (για εκει σε κοβω..αυτο βαζω συνηθως και εγω εκτος αν με ικανοποιει το adobe standard).

 

Εναλλακτικα το ανοιγεις με digital photo professional oπου μπορεις να βαλεις ακριβως τις επιλογες που εχεις αλλαξει και στη μηχανη σου και απο εκει κανεις transfer στο photoshop.

Ακομα πιο εναλλακτικα νομιζω το dxo διαβαζει επισης το αρχειο με τις επιλογες της μηχανης. (δεν παιρνω και ορκο για αυτο βεβαια..πανε χρονια)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μάλιστα δίκιο έχεις τώρα μου έκοψε και εμένα..

 

Το Digital Photo Professional το είδα..

Για DXO μπορείς να μου δώσεις κάποιο Link γιατί μόνο κάμερες βλέπω..

 

Ποιο πολύ θέλω να δω με βάση το Sharpness Contrast κτλπ να τα πειράζω στο Post και όχι μέσα από την κάμερα..

Την κάμερα την θέλω όσο πιο Flat (που είναι) αλλά στο Edit έχουμε το θέμα..

Έγινε επεξεργασία από LazyGreek
Link to comment
Share on other sites

http://www.dxo.com/us/photography/photo-software/dxo-opticspro

 

Aπο οτι ειδα δεν ανοιγεις τα raw σαν smart objects και -μου εκανε εντυπωση- ενω τα θες ολα default, εχεις επιλεξει να σου "φορτωνει"  sharpness high για matte χαρτι.  

Δεν ξερω αν σε βολευει το συγκεκριμενο αλλα ειναι κριμα να μην τα ανοιγεις ως smart bojects. Αυτο σε συνδιασμο με layers ειναι το μεγαλο ατου του photoshop.

Δες καμποσα tutorial στο youtube για το πως αυξανεις sharpness contrast και ο,τι αλλο θες και παιζει να μην πειραζεις ουτε sliders..(περα απο το opacity/fill στα layers)

Link to comment
Share on other sites

http://www.dxo.com/us/photography/photo-software/dxo-opticspro

 

Aπο οτι ειδα δεν ανοιγεις τα raw σαν smart objects και -μου εκανε εντυπωση- ενω τα θες ολα default, εχεις επιλεξει να σου "φορτωνει"  sharpness high για matte χαρτι.  

Δεν ξερω αν σε βολευει το συγκεκριμενο αλλα ειναι κριμα να μην τα ανοιγεις ως smart bojects. Αυτο σε συνδιασμο με layers ειναι το μεγαλο ατου του photoshop.

Δες καμποσα tutorial στο youtube για το πως αυξανεις sharpness contrast και ο,τι αλλο θες και παιζει να μην πειραζεις ουτε sliders..(περα απο το opacity/fill στα layers)

 

Το Edit το κάνω με το Lightroom απλά το άνοιξα μέσω Photoshop για να μπορέσω να το δείξω εδώ πέρα..

Τώρα εννοείτε ότι αυτά τα άλλαζω κάθε φορά.. Τωρα το Matte Paper και αυτά λίγο άκυρα πως μπήκανε δεν ξέρω να πω την αλήθεια ούτε το παρατήρισα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως άνετα την έβαζα background αν της ανέβαζες σε 1080P. Είναι υπέροχη, απλά!

PS: Φαντάζομαι να μη ήταν και τόσο έντονα τα φώτα απ κάτω ώστε να μη σου επηρέαζαν τον ουρανό, το βουνό βασικά...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως άνετα την έβαζα background αν της ανέβαζες σε 1080P. Είναι υπέροχη, απλά!

PS: Φαντάζομαι να μη ήταν και τόσο έντονα τα φώτα απ κάτω ώστε να μη σου επηρέαζαν τον ουρανό, το βουνό βασικά...!

 

:D Eίναι δίκοπο μαχαίρι. Κανονικά, αν ήταν single frame shot,  για να μην έχω θεμα θα έβαζα soft graded ND που θα τα έκοβε, αλλά, τα φώτα είναι catchy και είναι 2 exposures merge με μιλκυ τραβηγμένο απο άλλο σημείο. Ιδιο μέρος, απλά απο το σημείο που το βλέπεις στην φωτο το μιλκυ βρισκόταν περιπου 45 μοίρες προς τα αριστερά, πανω απο περιοχή χωρίς φώτα στην ακτή.

 

Ειναι 1900χ1200 στο φλικρ. Να και 1080 http://we.tl/gOhM1030eI

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.