Jump to content



παρακαλώ, ερώτηση για τροφοδοτικό μάρκας deer


nikonick

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

παρακαλώ, θα ήθελα να μάθω κάποια επιπλέον πράγματα για το τροφοδοδικο deer στα 500 watts (deer dr-8500btx 500w) και γιατί είναι τόσο κακό όπως λένε σχεδόν όλοι, αυτοί που το πουλάνε λένε ότι είναι καλο

κάποιος φίλος μου το έχει δώσει εντελώς δωρεάν αφού όπως λέει δεν το ρισκάρει να το έχει για τον intel i5

εγώ το βρήκα μια χαρά για τον amd a6-3650 που έχω

όταν λέμε ότι το deer 500w τροφοδοτικό δεν είναι καλο μήπως εννοούμε ότι τα ηλεκτρινικά εξαρτήματα του είναι πολύ χαμηλής ποιότητας

εννοούμε μήπως ότι απόδοσης του είναι χαμηλή 68-75%

όσο για την απόδοση του δεν νομίζω να έχω πρόβλημα έστω και αν αυτή είναι τις τάξεως του 68% με το πιο κάτω pc

am αδ 3650

μητρική asrock με ενσωματωμένα γραφικά

μνήμη 2 x 2 gb ddr3

2 σκληροί δίσκοι 3.5" sata όχι raid

οδηγός εγγραφης lg

2 συσκευές usb εξωτερικές

το pc μένει πολλές ώρες ανοικτό για video rendering

τώρα, κάποιος φίλος άλλος μου έχει πει ότι κάποια εξαρτήματα μπορούνε να αλλαχτούνε με πιο ποιοτικά και το τροφοδοτικό να μεταμορφωθεί σε ένα πολύ καλο

το κόστος δεν υπερβαίνει τα 25 euros αλλα μπορώ να πάρο ένα καλύτερο με 40 euros

τώρα για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει και γνωρίζει είναι άλλη ιστορία

παρακαλώ τα σχόλια σας

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν το πούλαγα καλό θα το βάφτιζα. Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για παλιάς σχεδίασης τροφοδοτικά με φτηνά εξαρτήματα. Τώρα το συστηματάκι σου είναι αρκετά ελαφρύ. Άντε να τρώει max 150W-200W. Πρόσθεσε μια 780 να αρχίσεις να ξεπερνάς τα 350-400W και εκεί ενδέχεται να δεις πυροτεχνήματα. Ο φίλος σου λογικά έχει ποιο βαρύ σύστημα, είδε ότι εσύ είχες απλά μια APU χωρίς κάρτα γραφικών οπότε ορθά σκέφτηκε ότι σε εσένα θα δουλέψει χωρίς παρατράγουδα. Ορθά δεν το δοκίμασε στο δικό του σύστημα αν αυτό είναι βαρύ και ζητάει μπόλικα watt.

Όσον αφορά την μεταμόρφωση του τροφοδοτικού, δίνεις 45€-50€ και το μεταμορφώνεις άνετα σε ένα ποιοτικότατο Corsair. Δεν νομίζω ότι αξίζει ο πειραματισμός με Deer.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

σας ευχάριστο πολύ για τις απαντήσεις σας

από τι βρήκα σε καταστήματα που πουλάνε τα deer έχουνε εγγύηση για δυο χρονια οποτε είμαι εντάξει

δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι άλλο για το pc το πολύ μια κάρτα όπως την sapphire ultimate hd6570 οποτε το τοφοδοτικο δεν πρόεκειται να ζοριστεί

δεν είναι θέμα να ξοδέψω για να πάρο άλλο καλύτερο τροφοδοτικό εάν το deer με καλύπτει

εδώ και δυο χρονια που έχω τον amd a6 3650 είχα ένα παλιό linkworld τον 300 watts από τον παλιό μου athlon64 3200+ χωρίς κανένα πρόβλημα

θα μπορούσα μήπως με κανένα πρόγραμμα να παρακολουθώ τις τάσεις του τροφοδιτικου και πια είναι όρια το τάσεων

τώρα σχετικά με την ποιότητα τον ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ναι μπορεί να είναι χαμηλή αλλα δεν σημαίνει ότι το τροφοδοτικό δεν θα λειτουργεί άψογα για κάποια χρονια βάσει πάντοτε του pc μου

φυσικά και καταλαβαίνω ότι ένα δυνατό σύστημα χρειάζεται ένα πολύ καλο τροφοδοτικό

σας ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει σε σύστημα ένα Deer 350watt και 3 μήνες μετά κάηκε (το τροφοδοτικό, όχι ο υπολογιστής).

Μου το αντικατέστησαν και το δεύτερο μπήκε στο ίδιο μηχάνημα και λειτουργεί εδώ και 8 χρόνια τώρα χωρίς θέμα.

Μιλάω για απλό και ελαφρύ σύστημα σαν το δικό σου.

Έχω δεί «καλά» τροφοδοτικά να χαλάνε πάνω στο χρόνο, έχω δεί και φθηνά να κάνουν το ίδιο.

Δεν είναι θέμα τόσο πολύ το καλό/κακό τροφοδοτικό όσον αφορά το θέμα της διάρκειας.

Οπότε ότι και να ακούσεις εδώ είναι υποθέσεις κυρίως και ευχολόγια.

Το γεγονώς βέβαια ότι με ένα ποιοτικότερο τροφοδοτικό θα έχεις και καλύτερης ποιότητας ρεύμα στον υπολογιστή σου και μερικές δικλείδες και ασφάλεις παραπάνω αυτό είναι αναμθισβήτητω αλλά και το οικονομικό κομμάτι παίζει πλέον μεγάλο ρόλο.

Κράτα το Deer όπως είσαι για μένα.

Link to comment
Share on other sites

αν θες ενα φθηνο τροφοδοτικο, παρε αυτο...!!

Thermaltake Munich 430W | Skroutz.gr

αλλα, εκτος απο το φθηνο-ακριβο τροφοδοτικο, το ζουμι ειναι αλλου.

πρεπει να καταλαβεις, οτι τα ολοκληρωμενα κυκλωματα των υπολογιστων σημερα, ειναι πολυ ευαισθητα στο ρευμα..! αρα, εκει παιζει σοβαρο ρολο η ποιοτητα των υλικων του τροφοδοτικου, ωστε να τροφοδοτειται το συστημα με οσο το δυνατον πιο σταθερο και "καθαρο" ρευμα. οπως επισης, σοβαρο ρολο παιζουν και οι δικλειδες ασφαλειας που εχει το τροφοδοτικο!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28781]nikonick[/MENTION]

Πριν 10-12 χρόνια είχα πάρει ένα Innovator από το e-shop. Κατηγορίας Deer θα έλεγα, διάβαζα και εγώ τα σχόλια για τα καλά τροφοδοτικά τότε και απλά σκεφτόμουν με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεσαι και εσύ. Ακριβός τον ίδιο. Δεν έβρισκα κανέναν λόγο να πάω να δώσω τα επιπλέον χρήματα των ποιοτικών τροφοδοτικών της εποχής.

Αν παραμείνεις σε χαμηλές καταναλώσεις το Deer πιθανόν να σε καλύψει χωρίς πρόβλημα για καιρό. Αν πας όμως αύριο μεθαύριο σε κανένα setup που να ξεπερνάει θεωρητικά τα 350W-400W καλό θα κάνεις να σκεφτείς κάτι ποιοτικότερο.

Link to comment
Share on other sites

σας χαιρετώ όλους

ευχάριστο όλους για τις πολύ καλές πληροφορίες σχετικά με το τροφοδοτικό deer

έχω καταλάβει αγαπητοί φίλοι απόλυτος αυτά που γράφετε και σύμφωνο

δεν ήτανε θέμα χρημάτων η επιλογή του deer αφού κάποιος φίλος μου το έδωσε αλλα απλά θα ήθελα να μάθω εάν μπορεί να να τα βγάλει πέρα με το pc μου χωρίς προβλήματα

από αυτά όλα που γράφετε συμπεραίνω ότι θα πρέπει η ευαισθησία του deer να είναι γύρο στο 72-74% οποτε με καλύπτει πλήρως

θα το αφήσω κανένα δυο μήνες για να δω πως πάει στα video renderings

σας ευχάριστο όλους ξανά

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η ευαισθησία που λες για το deer που είναι στο 72-74%;

Όπως το βλέπω και από τα (super) specs του Deer μάλλον για την απόδοση μιλάς. Οπότε από το ρεύμα που καταναλώνει το τροφοδοτικό σου γυρίζει το 72-74%. Για 27/7 χρήση τροφοδοτικό τέτοιου τύπου από ενεργειακή πλευρά δεν είναι ότι καλύτερο. Τώρα επειδή δεν έχεις και τρομερή κατανάλωση στο σύστημα σου ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.