Jump to content



Βάψιμο ψύκτρας επεξεργαστή


The Spirit

Recommended Posts

Είμαι κάτοχος αυτής της ψύκτρας ARCTIC COOLING FREEZER 7 PRO REV.2 - - και επειδή δε θέλω να δώσω λεφτά για αλλαγή ψύκτρας θα ήθελα να ρωτήσω

αν είναι εφικτό με τη χρήση σπρέϊ να βαφτεί το ασημί χρώμα της ψύκτρας χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στην απόδοσή της.

Μπορεί και να είναι εντελώς "χαζή" ερώτηση, απλά ρωτάω καθώς δε θέλω να δοκιμάσω αν δεν είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα, γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα οπότε το παρακάτω πάρτο with a grain of salt. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια βαφή που επικάθεται σε μεταλλική επιφάνεια και δεν θα επηρεάσει την απόδοση. Ισως να βρεις κάποια που θα το επηρεάσει στο ελάχιστο και ακόμα και εκεί θα παίζει σημαντικό ρόλο η εφαρμογή (πάχος, στρώσεις κτλπ).

Θα βρεθούν και πιο ειδικοί στο θέμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος στο κομματι του βαψιματος θεωρω οτι πρεπει αρχικα να ειναι βαφη που αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες και 2ο θα πρεπει να λυθει ολη η ψυχτρα και να βαφτουν ξεχωριστα ολα τα μερη γιατι διαφορετικα με τις γριλιες η μπογια δεν θα μπει στις εσοχες και θα κανει σταγονες.

Οποτε δεν νομιζω οτι αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να δώσεις λεφτά γι αλλαγή ψήκτρας όπως γράφεις , και αφού φαντάζομαι ότι η ψήκτρα σου δεν έχει κανένα πρόβλημα ( εκτός από το αισθητικό όπως θεωρείς ) μην την πειράζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ψύκτρα σπρέι τσουκ. Για να μπει το σπρέι και να εισχωρήσει μέσα θα περάσεις αρκετά χέρια και το αποτέλεσμα θα είναι ανάποδο σε θέμα θερμοκρασιών.

Βαφή σε ψύκτρα μόνο ανοδίωση ή επιχάλκωση (την τελευταία την έκανα πρόσφατα και το κόστος είναι απαγορευτικό)

Link to comment
Share on other sites

Με καλύψατε παιδιά. Δε θα το δοκιμάσω γιατί το αποτέλεσμα δε θα ναι καλό. Οπότε μέχρι να μαζευτούν λεφτά θα μείνει ως έχει, η ψύκτρα μια χαρά δουλεύει αλλά

θα ανεβάσω μεθαύριο photos απ το bitfenix prodigy που έκανα κάποιες αλλαγές-μετατροπές και επειδή το θέμα είναι ασπρόμαυρο με χαλάει στο μάτι το ασημί της ψύκτρας.

Μόλις ανέβουν οι photo περιμένω και τις δικές σας ιδέες. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη λυση ειναι ανοδιωση. Η προχειρη λυση ειναι αερογραφος και χρωμα σμαλτου/laquer. Με σπρευ εαν δεν εχεις εμπειρια και χερι θα χτισει και θα γινει σαν χρωματιστος στοκος. Σιγουρα θα σου χειροτερεψει τις θερμοκρασιες.

Να λιωσει το χρωμα ειναι απιθανο, επεξεργαστης ειναι που το πολυ να πιασει 90°C.

Δεν ξερω ποσοι το γνωριζεται αλλα υπαρχουν βαφες με ανοδιωση που βελτιωνουν την απαγωγη θερμοτητας μιας ψυχτρας. Για παραδειγμα στα τηλεκατευθυνομενα αμαξακια νιτρο οι κεφαλες των κινητηρων (που ανεβαζουν σε ενα λεπτο 120°C) ειναι ολες βαμενες για αυτον τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη γλύτωνε :p

Δεν το λέω για πλάκα και εξηγούμαι:

-Τη βάφεις σε πολλές δόσεις και από λίγο ψέκασμα, μην σου τρέξει χρώμα.

-Υπό γωνία για να βαφτούν εσωτερικά τα fins.

-Πάω στοίχημα ότι δεν θα δεις πάνω από 2-3 βαθμούς διαφορά, γιατί η μπογιά θα βάψει μέχρι 3-4 max. χιλιοστά εσωτερικά τα fins, αρκετά ώστε να μαυρίσει η ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω για πλάκα και εξηγούμαι:

-Τη βάφεις σε πολλές δόσεις και από λίγο ψέκασμα, μην σου τρέξει χρώμα.

-Υπό γωνία για να βαφτούν εσωτερικά τα fins.

-Πάω στοίχημα ότι δεν θα δεις πάνω από 2-3 βαθμούς διαφορά, γιατί η μπογιά θα βάψει μέχρι 3-4 max. χιλιοστά εσωτερικά τα fins, αρκετά ώστε να μαυρίσει η ψύκτρα.

Και εγώ για να εξηγούμε. Αυτά με το δικό σου χέρι :p

καλή η θεωρία μάστορα αλλά δε το έχουν όλοι το χέρι βράχος :)

btw σου έστειλα έναν driver να δοκιμάσεις μπας και δεις άσπρη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωωω μπουμπούνας είσαι. θες να μου πεις άτομο που δεν έχει μια Α εμπειρία στο βάψιμο θα καταφέρει το υπο γωνία βάψιμο ώστε να μη κάνει στόκο επάνω τη βαφή;

Νίκο τα απλά πράματα για σένα είναι απλή καταστροφή για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί. Για σένα το βάψιμο ψύκτρας είναι η καλημέρα για τον άλλoν θα είναι η καληνύχτα και βοήθεια πως να βγάλω το άτιμο το σπρέι πάνω απο το cooler.

Θέλει και εμφάνιση απο ότι είδες το παλικάρι. Αρα θέλει ένα καλό αποτέλεσμα. Δε ξέρω κατά πόσο το έχει το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα ειναι σχετικα. Και εγω με σπρευ δεν μπορω να βαψω καλα. Με αερογραφο ομως καταφερνω να βαφω ομοιορφες επιφανειες αρκετα καλα. Εκει το ιχνος του ψεκαζομενου χρωματος ειναι τοσο μικρο που εχεις πολυ καλυτερο ελεγχο στο τι βαφεις.

Το μυστικο στο βαψιμο με σπρευ (ειτε σπρευ εμποριου ειτε πιστολι ειτε αερογραφο) ειναι μεγαλη αποσταση, περιπου 30 εκατοστα, γρηγορες κινησεις, συνεχομενα ζικ-ζακ, και το σημαντικοτερο ΠΟΤΕ να μην κανεις γυρισμα πανω στο υλικο που βαφεις. Τραβας ευθειες γραμμες γρηγορα πανω στο υλικο, το γυρισμα στην εφημεριδα και ξανα παλι ευθεια πανω στο υλικο που βαφεις.

Μασκα και γυαλια εγω βαζω, οποιος εχει κατι σημαντικο να προστατεψε ας βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Βάψε μόνο το πάνω πτερύγιο που φαίνεται με ένα μαύρο ματ ώστε να μην επηρεαστεί η ψύκτρα. Άλλωστε αυτό φαίνεται κατα 99% μέσα στο κουτί.

το Prodigy έχει οριζόντια τη μητρική πάνω. Δε θα του κάνει κάτι -απο θέμα εμφάνισης- να βάψει το πάνω πτερύγιο :/

BitFenix_Prodigy_news.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία όπως είπε η karmen.

Στο section που ανεβάζουμε τα κουτιά μας ένα παιδί μου χε προτείνει μία πατέντα για να μη φαίνεται το side panel και σιγά σιγά το έκανα όπως βλέπετε στη photo

(έχουν μπει μαύρες βίδες και το ίσιωσα λίγο σε σχέση με το πως δείχνει στη photo).

Γι αυτό και ρώτησα εσάς που έχετε πείρα ώστε αν γινόταν να μου πείτε πως να το δοκίμαζα.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο και επειδή ρίχνω πολλά λεφτά γιατί είναι το hobby μου αν ήταν εφικτό στα όρια του δυνατού θα το επιχειρούσα.

By the way επειδή περιμένω 1-2 υλικά αύριο για να το τελειώσω (μέχρι το επόμενο μοντάρισμα :p) θα ανεβάσω photos και μου λέτε αν το χαλάει ή όχι στην όλη εμφάνιση.

Μου αρέσει πολύ η be quiet dark pro αλλά είναι κάπου στα 50-60euro, στο χέρι σας είναι να με ψήσετε :D

post-29852-1416077930,8633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.