Jump to content



Αποστάτες στον ... τόρνο !


Recommended Posts

[MENTION=25801]player1[/MENTION]

Πρώτο μήνυμα ! ! ! :blink:

Τάσε μας, με τιμάς!!!

Έσπασες την σιωπή σου για χάρη μου! ! !:dance3:

Όσο για την πρόταση .... :hmm: :hmm: :whistling

Λες ε?:rolleyes:

Να 'σαι καλά, και όποτε θες στην διάθεσή σου! :T:

[MENTION=391]Borg[/MENTION]

Χαίρομαι που σου άρεσε η "ξενάγηση"!

Αυτό όμως με το " και καλούπι " και τα "ρομποτικά"... δεν το έπιασα! :)

Όχι τουλάχιστον τόσο, ώστε να επιχειρήσω απάντηση ! :)

Πάει σε πολλά η σκέψη (CNC, "παντογράφους", μέχρι και μασγαλότορνους :slap:), αλλά ....... :hmm:

:D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=391]Borg[/MENTION]

Χαίρομαι που σου άρεσε η "ξενάγηση"!

Αυτό όμως με το " και καλούπι " και τα "ρομποτικά"... δεν το έπιασα! :)

Όχι τουλάχιστον τόσο, ώστε να επιχειρήσω απάντηση ! :)

Πάει σε πολλά η σκέψη (CNC, "παντογράφους", μέχρι και μασγαλότορνους :slap:), αλλά ....... :hmm:

:D

απλα ειπα κοτσανα :haha:, μην με συνερίζεσαι :p

απλά ειχα ξεχάσει/μπερδέψει μου φαίνεται πως είναι ο τόρνος

αυτο το ειπα με τα δικα μας μηχανήματα που ειναι με καλούπι (μεγαλες πρεσες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό το άρθρο!

θυμήθηκα κ έναν συμφοιτητή μου να κάνει μια ζεμπεκιά για να αποφύγει το κλειδί το οποίο είχε εκσφενδινιστεί όταν άναψε τον τόρνο ενώ είχε ξεχάσει το κλειδί πάνω στο τσοκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ χαίρομαι που σας άρεσε το άρθρο αυτό! :)

εξαιρετικό το άρθρο!

θυμήθηκα κ έναν συμφοιτητή μου να κάνει μια ζεμπεκιά για να αποφύγει το κλειδί το οποίο είχε εκσφενδινιστεί όταν άναψε τον τόρνο ενώ είχε ξεχάσει το κλειδί πάνω στο τσοκ

Άστο αυτό μη μου το θυμίζεις! ! ! !

Το εργαστήριο , είναι σε όροφο και ο μόνιμος "εφιάλτης" είναι μη γίνει ...., ξεχαστεί το κλειδί και εκσφενδονιστεί στην τζαμαρία! ! !

Γι αυτό μπήκε σήτα χοντρή , τουλάχιστον μην την "πληρώσει ο άμαχος πληθυσμός" :-O

Τελικά αυτό μετά από καιρό γίνεται κτήμα και μόνο για χάρη της φωτογράφισης βλέπουμε το κλειδί "αδέσποτο" πάνω στο τσοκ! :)

Γενικά όμως ο τόρνος, είναι ένα μηχάνημα - όπως δυστυχώς και πολλά άλλα- που μπορεί να προκαλέσει στον απρόσεκτο πολύ σοβαρά προβλήματα!

Είναι τόση η ισχύς του και τόσες οι αιχμηρές κινούμενες επιφάνειες και ακμές, που θέλει να "είσαι εκεί" 101 %, διαφορετικά .... :(

Τα πάντα έχουν σημασία από το τι φοράς και πως το φοράς, μέχρι την στάση του σώματος !

Ευτυχώς, ο κανόνας είναι ότι μαθαίνεις πρώτα αυτά και μετά πλησιάζεις στο μηχάνημα! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Τα likes και τα views που εχουν παρει τα βιντεο και το αρθρο ειναι πολυ λιγα

συκριτικα με οσα διδαξες "σημερα". Προσωπικα δεν ειχα δει και ουτε νομιζω

να δω ποτε τορνο απο κοντα, αλλα, οσοι εχετε τετοια εργαλεια δεν με χαλαει

καθολου μα καθολου, να φτιαχνετε τετοια απλα αρθρα για να μας δειχνετε απο

πρωτο χερι πως λειτουργει και τι μπορει να κανει.

Εισαι απο τα ατομα που θα ηθελα να γνωρισω απο κοντα καποια στιγμη γιατι

δειχνεις οτι τις γνωσεις σου θες να τις μοιραστεις και να βοηθησεις τους αλλους.

Κριμα (αν δεν εισαι) αλλα θα ησουν πολυ μεγαλυτερος και καλυτερος δασκαλος

απο καποιους αλλους που κρατανε καποιες θεσεις.

Και εννοειται, οτι κατι εντελως διαφορετικο απο τα συνηθη, οχι απλα δεν μας

τραβαει να το εξερευνησουμε αλλα μας εξαπτει και την περιεργεια να μαθουμε

και περισσοτερα. Αλλωστε τι λαμπιτες θα ημασταν αν μεναμε στα πρεπαγμενα

μονο και δεν αναζητουμε το κατι "νεο". Αν βρεις παντως χρονο κανε ενα βιντεο

μικρο για το τι αλλο μπορεις να κανεις με τον τορνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, ο κανόνας είναι ότι μαθαίνεις πρώτα αυτά και μετά πλησιάζεις στο μηχάνημα! :)

δυστυχώς εμείς είχαμε κληθεί να χρησιμοποιήσουμε τον τόρνο ύστερα απο ένα 2ωρο διδασκαλίας κατά την οποία βρίσκονταν τουλάχιστον 15 άτομα γύρω απο κάθε τόρνο. :confused:

ευτυχώς δεν υπήρξαν απώλειες.

πολύ επιμορφωτικό το άρθρο , εμένα με βοήθησε να θυμηθώ πολλά απο αυτά που είχα μάθει πριν κάμποσα χρόνια.

σ'ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24575]Rusty_Tool[/MENTION]

Το πόσα χρώματα άλλαξε ο "εκπαιδευτής" σας μήπως τα θυμάσαι! ! !

Ασυγχώρητος!

Επαγγελματικά κάνω μια εξαιρετικά επικίνδυνη δουλειά, -όπου το πρώτο λάθος είναι κατά κανόνα και το τελευταίο!- , έτσι το να προσέχω έχει γίνει δεύτερη φύση.

Αυτό που έχω καταλάβει λοιπόν είναι ότι οι "τυποποιημένες κινήσεις" μέσα σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον, έχουν σώσει πολύ κόσμο, που ασυναίσθητα και ανεξάρτητα με το που μπορεί να "τρέχει" εκείνη τη στιγμή το μυαλό του, κάνει την σωστή κίνηση / χειρισμό!

Αλλά στη περίπτωση που αναφέρεις ούτε καν είχατε δει το μηχάνημα, που είχε το νου του! ! !

Με μια μόνο απλή παρουσίαση στο πόδι , και δεν είχε τα μάτια του 14! ! !

Πολύ τυχερός ήταν!

Και ο συμφοιτητής σου περισσότερο! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και ενα παράδειγμα για το τι μπορει να συμβει σε μια CNC εργαλειομηχανη απο λάθος προγραμματισμο (συνήθως)

Ο εφιάλτης ενός μηχανολόγου | VideoMan

ps Βεβαια στις συμβατικες υπάρχουν πολλες περισσοτερες πιθανότητες να τραυματιστεί ο χειριστης.

edit και εδω τι μπορει να κανει μια cnc: [ame]

[/ame]

Τα ανεβαζω τα βιντεο για να δειτε ποσο ωραιο εργαλειο ειναι ενας τόρνος.. κανει πραγματικα θαυματα!

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29041]Ellhnas[/MENTION]

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , πραγματικά δίνουν κουράγιο!

Χαίρομαι που -όπως λες- η στόχευση του άρθρου ήταν αποτελεσματική!

Και όσο αφορά στο αν είμαι καλός δάσκαλος, μακάρι κάποτε να τον αξίζω το χαρακτηρισμό, μέχρι τότε θα σε γράψω στο κατάστιχο, όσων αντέχουν τα "σεντόνια" και μου δίνουν κουράγιο! :)

Αλλά για τις εξερευνήσεις,... μαζί σου! ! ! !

Stay tuned ! που λένε, τα άρθρα / οδηγοί που ήδη έχουν ξεκινήσει από τα άλλα μέλη της ομάδας του Λάμπη μας,(με πιο πρόσφατα αυτά της [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/na-sleeve-kaneis-i-na-mi-sleeve-112430.html και του [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/sta-sagonia-tis-segas-127924.html) συνεχίζονται, είμαστε στην αρχή ακόμα! :D

Και θα έχει από όλα, και εκτός πεπατημένης!! ;)

Άρθρο άλλο για τον τόρνο , μόνο στα πλαίσια κατασκευής (όπως άλλωστε έγινε και τώρα), πράγμα που ψυχανεμίζομαι ότι δεν θα αργήσει! :innocent:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION]

Αχ τι μας κάνεις τώρα!!!!

Ας βάλω κι εγώ ένα (αγαπημένο ) video από μια πιο σύνθετη εργαλειομηχανή, έτσι για να "γουστάρουμε" :hehe:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RnIvhlKT7SY]5Axis Machine Cutting HELMET / DAISHIN SEIKI CORPORATION - YouTube[/ame]

Καλή διασκέδαση !! :T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Πολλά συγχαρητήρια.

Τις πιο πολλές φορές μετράει το μεράκι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Εδώ όμως συνδυάστηκαν και τα δυο.

Και σε άλλες παρόμοιες παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα εργαλεία (απ' το μικρότερο ως και τόρνο) απαιτούν συγκέντρωση και να είσαι πάντα σε εγρήγορση.

Δείτε πως κάποιος εγκλωβίστηκε σε τόρνο από το χαλαρό μανίκι της μπλούζας του, και πόσο "φτηνά" τη γλύτωσε.

Πολλοί δεν στάθηκαν τυχεροί όπως αυτός του βίντεο, και έχασαν τη ζωή τους σε τέτοιες εργαλειομηχανές...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=T71K5zBOvSg]Industrial Lathe Accident!! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο! :)

Ήταν αρκετά χρήσιμο για την αποσαφήνιση κάποιων μερών του τόρνου που δεν είχα καταλάβει πλήρως. Οι φωτογραφίες σου ήταν υπέροχες.

Με βοήθησες άπειρα με μια εργασία μου στο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

Νίκο ευχαριστώ !

Πραγματικά πολύ εύστοχο το video που παρέθεσες!

Δίνει μορφή και βάρος, στα σχόλια περί προσοχής και ασφάλειας που προηγήθηκαν με τον καλύτερο τρόπο!

Προσέχουμε για να έχουμε .....και να μας έχουν! ! !

Να είμαστε καλά! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION]

Αχ τι μας κάνεις τώρα!!!!

Ας βάλω κι εγώ ένα (αγαπημένο ) video από μια πιο σύνθετη εργαλειομηχανή, έτσι για να "γουστάρουμε" :hehe:

Καλή διασκέδαση !! :T:

Καλά έμεινα παγωτό! Πόσο έχει ένα τέτοιο μαραφέτι Στέλιο?? Χριστούγεννα πλησιάζουν, ποτέ δεν ξέρεις :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά έμεινα παγωτό! Πόσο έχει ένα τέτοιο μαραφέτι Στέλιο?? Χριστούγεννα πλησιάζουν, ποτέ δεν ξέρεις :D

Καλά δεν πας καλά ε!!!! :D:D

Δεν ξέρω Άρη μας !!!

Ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει αυστηρώς τις συγκινήσεις!!!! :-O

Όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις ( :) ), μπορείς να ζητήσεις από τον Αϊ Βασίλη να σου φέρει έναν ( η αν δεν έχει πρόχειρο, ας φέρει μια Testa Rosa κοντά θα είναι :p!!!:worship:

Αλλιώς πολύ χλωμό το κόβω!!! :fie:

Αϊ στο καλό ....ταράχτηκα τώρα! ! ! ! :man_in_love:

:):T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.