Jump to content



Και τώρα..τι παίρνουμε?


g.shock

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα σας..τέτοια ώρα.

Ήρθε η ώρα να αποφασίσω για την κάρτα γραφικών αλλά μετά απ'οτι έχω διαβάσει σε αρκετά forum δεν μπορώ να πω οτι έχω κατασταλάξει κάπου, οπότε και θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι να επιλέξω.

Το ποσό που θα διαθέσω είναι 500-550€ και όποια κάρτα επιλέξω ανάμεσα απο τα 2 στρατόπεδα θα μπει σε νεράκι (backplate και cooler υπολογίζω απο 100€ έως 120€ περίπου.

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι ή την αγοράσω απο εδώ η απο το εξωτερικό θα κοπεί εταιρικό τιμολόγιο και σαν αποτέλεσμα δεν θα πληρώσω φπα 23% απο Ελλάδα, 19% Γερμανία, 20% Αγγλία και πάει λέγοντας.

Αυτή την στιγμή η οθόνη που έχω είναι αυτή στην υπογραφή μου και αργότερα (αφου μαζευτούν πρώτα χρήματα για την υδρόψυξη) θα πάω σε 27" με ανάλυση 2560χ1440.

Έχω βρεί κάποιες κάρτες και θα ήθελα να μου πείτε αντίστοιχα την γνώμη σας.

Έχουμε και λέμε.

ΑΤΙ R9 290X

Λέω για αυτήν Sapphire Radeon R9 290X 4GB GDDR5 BF4-Edition (Art.-Nr. 90536852) - Grafikkarten PCI Express - computeruniverse στα 417€ συν 12€ μεταφορικά πάμε στα 429€ , κάτι άλλο δεν νομίζω οτι αξίζει απο την ΑΤΙ αυτήν την στιγμή.

Εκτός και αν περιμένω να δω υλοποιήσεις εταιριών, σε 1 μήνα απο τώρα ,που πολύ πιθανόν να βγάλουν κλοκαρισμένα μοντέλα σε καλή τιμή οπότε καταλήξω σε non reference μοντελο και απλά του κουμπώσω το κουλεράκι του χωρίς να αρχίζω να πειράζω ρεύματα.

NVIDIA.

Εδώ τα πράγματα έρχονται και μπλέκουν την κατάσταση. Οι επιλογές είναι απο την φθηνότερη προς την ακριβότερη.

780 refeence

Σε Palit (η οικονομικότερη απ'ολες) Palit GeForce GTX 780, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort (NE5X780010FB-P2083F) Preisvergleich | Geizhals EU στα 335€ και περιπου 20-25€ μεταφορικά πάμε στα 360€.

Άλλη επιλογή η EVGA GTX 780 Superclocked EVGA GeForce GTX 780 Superclocked, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort στα 386€ συν 20€ μεταφ. πάμε στα 406€

non reference

Η νέα και ωραία Gigabyte GTX 780 GHz Edition WindForce 3X Gigabyte GeForce GTX 780 GHz OC, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort οπου θα μας έρθει στα 382€ συν 20 μεταφ πάμε στα 402€

Και για το τέλος ο έρωτάς μου η EVGA GeForce GTX 780 Hydro Copper EVGA GeForce GTX 780 Hydro Copper, 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort στα 492€ συν 20€ μεταφορα πάμε στο 500άρικο αλλά εδώ όπως καταλαβαίνουμε δεν χρειαζόμαστε να πληρώσουμε φράγκο παραπάνω για να την βάλουμε στο νερό. ;)

780ti

Εδώ ανεβάζουμε τον πήχη (όπως και τα φράγκα) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Έχουμε και λέμε...

reference

Οικονομική είναι η Gainward Gainward GeForce GTX 780 Ti 3GB GDDR5 (Art.-Nr. 90536043) - Grafikkarten PCI Express - computeruniverse με τιμή στα 491 συν 12 πάμε στα 503€

Και η καλύτερη επιλογή, προσωπικά, η EVGA GTX 780 Ti Superclocked EVGA Grafikkarte NVIDIA? GeForce? GTX780 Ti Superclocked 3072 MB GDDR5-RAM 2x DVI, HDMI, DisplayP versandkostenfrei | voelkner - direkt g?nstiger στα 548€ συν κανένα 20 με 25€ μεταφορικά πάμε στα 580€ περίπου.

non reference

Νομίζω οτι εδώ υπάρχει μια και μοναδική για την ώρα και αυτή είναι η Gigabyte GTX 780 Ti WindForce 3X OC Gigabyte GeForce GTX 780 Ti WindForce 3X OC, 3GB GDDR5 στα 510€ συν 20€ μεταφορικά πάμε στα 530€.

Καταλαβαίνω οτι σας κούρασα όπως επίσης μπορώ να καταλάβω οτι έχω βάλει αρκετούς παραμέτρους σε αυτήν την εξίσωση.... αλλά... επειδή τα φράγκα δεν είναι για να τα πετάμε όπως και το οτι δεν μπορώ να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι την κάρτα θα ήθελα να την κρατήσω κάποια χρονάκια και όχι κάποια μηνάκια !!! :hehe::hehe::hehe:

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ASUS Radeon R9 290X DirectCU II makes the first appearance | VideoCardz.com

Ήδη κάνανε την εμφάνιση τους κάποιες custom R9 290X..Για μένα λίγη υπομονή ακόμα αξίζει εκτός κ αν θέλεις να πας στο πράσινο στρατόπεδο οπότε και δεν χρειάζεται να περιμένεις!780 ΤΙ και για μένα αν πας σε πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη ειχα 290Χ, δεν την προτεινω. Προτεινω μονο 290 αν εχεις κομμενο μπατζετ και πρεπει να κινηθεις οπωσδηποτε σε αυτα τα χρηματα.

Για εμενα βρες μια 780 classified ή μια 780Ti και καθαριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 290 που να μην παραβιάζεις την εγγύηση βάζοντας custom cooler? Έχω την εντύπωση ότι θα ήταν η καλύτερη δυνατή λύση μιας και ένα καλό custom cooler αν δεν κάνω λάθος δεν υπερβαίνει τα 50€. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θόρυβο ακόμα και με τον reference cooler θα ήταν μια χαρά επιλογή.

Τώρα οι custom 290X από ότι ακούγεται θα καθυστερήσουν, ίσως και μετά τα Χριστούγεννα, με τις απλές 290 να φημολογείται ότι θα προλάβουν τις γιορτές. Και πάλι όμως θα έρθουν με premium στην τιμή. Το πόσο δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θα παίξουν ποιο ακριβά από τις reference και δεδομένου το πόσο άσχημες κριτικές έχει πάρει το reference cooler + ρίξε και λίγο factory overclocking στις custom, μπορεί να παίξουν αρκετά ευρώ ποιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για ανάλυση 2560 και για να την κρατήσεις, όπως λες, κάποια χρονάκια, πρέπει να πας στην δυνατότερη.

780Ti από μένα, ειδικά σε αυτές τις τιμές.

Τώρα για το 50άρικο μεταξύ giga & evga, ρώτα το πορτοφόλι σου, αυτό ξέρει καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα για 780τι βαση αυτα περι τιμων που ποσταρες αλλα μπηκα και ειδα οτι τα πηγαν κοντα στο 100ρικο ....η ιδεα μου ειναι!!!

ιδέα σου είναι.

ASUS Radeon R9 290X DirectCU II makes the first appearance | VideoCardz.com

Ήδη κάνανε την εμφάνιση τους κάποιες custom R9 290X..Για μένα λίγη υπομονή ακόμα αξίζει εκτός κ αν θέλεις να πας στο πράσινο στρατόπεδο οπότε και δεν χρειάζεται να περιμένεις!780 ΤΙ και για μένα αν πας σε πράσινη.

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να περιμένω, αρκεί να μην περιμένω μια ζωή !! :rip:

Κοιτα επειδη ειχα 290Χ, δεν την προτεινω. Προτεινω μονο 290 αν εχεις κομμενο μπατζετ και πρεπει να κινηθεις οπωσδηποτε σε αυτα τα χρηματα.

Για εμενα βρες μια 780 classified ή μια 780Ti και καθαριζεις.

Το budget μου όπως είπα και στην αρχή είναι 500-550€.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 290 που να μην παραβιάζεις την εγγύηση βάζοντας custom cooler? Έχω την εντύπωση ότι θα ήταν η καλύτερη δυνατή λύση μιας και ένα καλό custom cooler αν δεν κάνω λάθος δεν υπερβαίνει τα 50€. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θόρυβο ακόμα και με τον reference cooler θα ήταν μια χαρά επιλογή.

Τώρα οι custom 290X από ότι ακούγεται θα καθυστερήσουν, ίσως και μετά τα Χριστούγεννα, με τις απλές 290 να φημολογείται ότι θα προλάβουν τις γιορτές. Και πάλι όμως θα έρθουν με premium στην τιμή. Το πόσο δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θα παίξουν ποιο ακριβά από τις reference και δεδομένου το πόσο άσχημες κριτικές έχει πάρει το reference cooler + ρίξε και λίγο factory overclocking στις custom, μπορεί να παίξουν αρκετά ευρώ ποιο πάνω.

Δεν νομίζω οτι ένα καλό waterblock όπως EK η κανένα XSPC θα το βρώ στα 50€.:whistling

Για μενα αυτη την στιγμη ΠΑΝΤΑ ομως για καστομ κουλερ σε θεμα τιμη-αποδοση στην νεα σειρα AMD ειναι η 290 η απλη.

Λες ??? :hmm:

Για ανάλυση 2560 και για να την κρατήσεις, όπως λες, κάποια χρονάκια, πρέπει να πας στην δυνατότερη.

780Ti από μένα, ειδικά σε αυτές τις τιμές.

Τώρα για το 50άρικο μεταξύ giga & evga, ρώτα το πορτοφόλι σου, αυτό ξέρει καλύτερα :D

Πενηντάρι- πενηντάρι στο τέλος μαζεύονται πολλά...αλλά απο την άλλη, μια φορά αγοράζουμε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας...και δεδομένο οτι για πρώτη φορά θα φτιάξω custom watercooling (οχι εγώ δλδ αλλά κάποιος φίλος :whistle2:) όταν πας να ψύξεις την κάρτα δεν πρέπει κανονικά να πάρεις reference ?... η μπορώ με το block που θα αγοραστεί, εκ των υστέρων, να το κουμπώσω σε όποια κάρτα του ίδιου στρατοπέδου αγοραστεί ????

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας...και δεδομένο οτι για πρώτη φορά θα φτιάξω custom watercooling (οχι εγώ δλδ αλλά κάποιος φίλος :whistle2:) όταν πας να ψύξεις την κάρτα δεν πρέπει κανονικά να πάρεις reference ?... η μπορώ με το block που θα αγοραστεί, εκ των υστέρων, να το κουμπώσω σε όποια κάρτα του ίδιου στρατοπέδου αγοραστεί ????

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με υδρόψυξη, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα coolers στις reference 290 ή στις 780 γενικότερα ή όποια άλλη κάρτα τέλος πάντων. Αν σου απαγορεύουν εννοώ σε κάποια μοντέλα να βγάλεις την ψήκτρα και ουσιαστικά χάνεις την εγγύηση αν το κάνεις, υποθέτω αυτό είναι κάτι που το λαμβάνεις υπόψιν. Αν δεν σε απασχολεί αυτό τότε γνώμη μου πας για reference 290. Και επιδόσεις θα έχεις και λεφτά θα σου περισσέψουν για την υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές από τις τιμές έχουν αλλάξει. Οπότε καταστάλλαξε τι θές και μέτα επ'ώμου το τουφέκι και στήσου σε καρτέρι!

Οι τιμές που αναφέρω είναι οι ίδιες, απλά είναι χωρίς το φπα.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με υδρόψυξη, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα coolers στις reference 290 ή στις 780 γενικότερα ή όποια άλλη κάρτα τέλος πάντων. Αν σου απαγορεύουν εννοώ σε κάποια μοντέλα να βγάλεις την ψήκτρα και ουσιαστικά χάνεις την εγγύηση αν το κάνεις, υποθέτω αυτό είναι κάτι που το λαμβάνεις υπόψιν. Αν δεν σε απασχολεί αυτό τότε γνώμη μου πας για reference 290. Και επιδόσεις θα έχεις και λεφτά θα σου περισσέψουν για την υδρόψυξη.

Και εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με το άθλημα, αλλά τώρα είπα μιας και έκανα αλλαγή στα περισσότερα κομμάτια του υπολογιστή μου να ρίξω επάνω και μια custom και να τελειώνω.

Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ για όσες απαντήσεις μου έχετε δώσει. Θα πρέπει να περιμένω λίγο ακόμη για να δούμε όταν βγάλει η ΑΤΙ τα non reference μοντέλα της σε σύγκριση με την 780ti τι ψάρια πιάνει. Και επίσης κάτι πολύ πιο σοβαρό απ'ολα είναι να δούμε όλοι μας το mantle τι θα μας δώσει σε σχέση με την 780ti. Γιατί μπορεί τώρα η nvidia να παίρνει κεφάλια σε διάφορα τέστ που έχουν γίνει αλλά το θέμα μας είναι το μέλλον....και στο μέλλον απο αυτά που έχω διαβάσει είναι το mantle το οποίο θα μας το προσφέρει μόνο η ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με βαση αυτο Overclockers UK Forums - View Single Post - When will the 290 partner boards arrive? Sapphire ή Msi μπορεις να αλλαξεις cooler. Βεβαια καλου κακου ψαξτο λιγο παραπανω αν ενδιαφερεσαι πιστευω αξιζει και απο αποψη αποδοσης και το σημαντικοτερο απο αποψη τιμης(η τσεπη σου θα ανασανει αρκετα σε σχεση με 780ti)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που θες νερά..

Νο1.

Παίρνεις την φθηνότερη υλοποίηση που θα βρεις στην κάρτα που σε ενδιαφέρει γιατί πολύ απλά δεν σε απασχολεί το τι cooler φοράει.

Επίσης δεν σε ενδιαφέρει το αν η SC Edition είναι +50 core clock..ανεβαίνουν όλες :p

Νο2.

Παίρνεις reference για να έχεις πλήρη συμβατότητα με όλα τα water blocks..

Κρίμα είναι να τα σκάσεις και να μην μπορείς να βάλεις full cover,εκτός αν σε καλύπτει και το universal!

Για τις EVGA που κοιτάς γιατί δεν το ψάχνεις για αγορά κατευθείαν από το EVGA.eu;

Δεν ξέρω αν παίζει τιμολόγιο αλλά μπορείς να ρωτήσεις :)

Εχει και 12€ μεταφορικα αντι για 20€ που εχουν αλλα καταστηματα στην ιδια καρτα,απλα δες διαθεσιμοτητα και αν δεν εχει αυτη που θες ρωτησε τους ποτε θα στοκαρουν!

Link to comment
Share on other sites

Ηδη μετα απο 1 μηνα συμβιωσης με την 290Χ ειμαι υπερευχαριστημενος μην πεταξεις τα 150 ευρω διαφορα που ζηταει η 780ti εδω διαφωνω με τον csaris (θεωρω οτι η ασχημη εμπειρια που ειχε με την 290Χ τον επηρρεαζει αρνητικα και οχι αντικειμενικα) η 290χ ειναι ισοδυναμη με την 780ti και γλυτωνεις τα 150 ευρω διαφορα που ζηταει η 780ti φαντασου εαν βαλεις και υδροψυξη εγω με accelero xtreme III ειμαι υπερευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι και εγω για R9 290 ,νομιζω οτι το θεμα του θορυβου δεν πρεπει να σε απασχολει.Ποιος παιζει παιχνιδια χωρις τσιτα τον ηχο? χωσε volume στα ηχεια και καθαρισες :)

Δεν είναι και οτι καλύτερο να θες να κάνεις το οτιδήποτε και να πρέπει να τσιτώνεις τα ηχεία...αλλά εκτός αυτού εγώ θα την περάσω νεράκι. ;)

Παντως με βαση αυτο Overclockers UK Forums - View Single Post - When will the 290 partner boards arrive? Sapphire ή Msi μπορεις να αλλαξεις cooler. Βεβαια καλου κακου ψαξτο λιγο παραπανω αν ενδιαφερεσαι πιστευω αξιζει και απο αποψη αποδοσης και το σημαντικοτερο απο αποψη τιμης(η τσεπη σου θα ανασανει αρκετα σε σχεση με 780ti)

Έμαθα οτι η MSI δεν έχει πρόβλημα με αυτό.

Απο την στιγμή που θες νερά..

Νο1.

Παίρνεις την φθηνότερη υλοποίηση που θα βρεις στην κάρτα που σε ενδιαφέρει γιατί πολύ απλά δεν σε απασχολεί το τι cooler φοράει.

Επίσης δεν σε ενδιαφέρει το αν η SC Edition είναι +50 core clock..ανεβαίνουν όλες :p

Νο2.

Παίρνεις reference για να έχεις πλήρη συμβατότητα με όλα τα water blocks..

Κρίμα είναι να τα σκάσεις και να μην μπορείς να βάλεις full cover,εκτός αν σε καλύπτει και το universal!

Για τις EVGA που κοιτάς γιατί δεν το ψάχνεις για αγορά κατευθείαν από το EVGA.eu;

Δεν ξέρω αν παίζει τιμολόγιο αλλά μπορείς να ρωτήσεις :)

Εχει και 12€ μεταφορικα αντι για 20€ που εχουν αλλα καταστηματα στην ιδια καρτα,απλα δες διαθεσιμοτητα και αν δεν εχει αυτη που θες ρωτησε τους ποτε θα στοκαρουν!

Πολύ σωστά όλα αυτά που λές. Άρα πάμε σε refe.Η Evga Ευρώπης δεν έχει απολύτως τίποτα προς διάθεση.

Ηδη μετα απο 1 μηνα συμβιωσης με την 290Χ ειμαι υπερευχαριστημενος μην πεταξεις τα 150 ευρω διαφορα που ζηταει η 780ti εδω διαφωνω με τον csaris (θεωρω οτι η ασχημη εμπειρια που ειχε με την 290Χ τον επηρρεαζει αρνητικα και οχι αντικειμενικα) η 290χ ειναι ισοδυναμη με την 780ti και γλυτωνεις τα 150 ευρω διαφορα που ζηταει η 780ti φαντασου εαν βαλεις και υδροψυξη εγω με accelero xtreme III ειμαι υπερευχαριστημενος

Ο μόνος λόγος φίλε μου που ακόμα δεν έχω πάει σε 780ti είναι για να δω τι σόι πουλιά πιάνει αυτό το "mantle" που όλοι συζητάνε και που δεν θα το έχει η nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.