Jump to content



Νέος υπολογιστής - 650€ - επιτέλους


PetranEVO

Recommended Posts

Σε δυο σημεία δεν έχω πιάσει τι λες .

1) Λες πως έχεις 50άρα οθόνη και θα συνδεθεί εκεί !!! Λες επίσης πως θες ασύρματα πληκτρ. ποντίκια για να κάθεσαι στον καναπέ !

Εκεί ταιριάζει η σύνθεση που σου έφτιαξα με desktop κουτί και ασύρματα πληκτρολόγια ποντίκια, 2,1 , ψύκτρα για χαμηλό θόρυβο = htpc κ.λ.π.

2) Μετά λες πως θες οθόνη και αρχίζω να μπερδεύομαι ...:hehe::hehe::hehe::hehe:

Αν θες οθόνη τότε βγάζεις τον SSD , βγάζεις τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια και πας σε LG 23EA53V IPS PANEL ...

Θα το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Στο δωμάτιο μου έχω καναπέ και απέναντι τηλεόραση απο κάτω είναι το γραφείο που είναι το λάπτοπ (ήταν) εκεί θα βάλω τον υπολογιστή πύργο δηλαδή. Στο γραφείο πάνω θα έχει την οθόνη του υπολογιστή και απο πάνω της την τηλεόραση και κάτω απο το γραφέιο τον πύργο.

όταν θα θέλω θα αράζω στο γραφείο για καμία δουλειά -εργασία και κανένα παιχνίδι και όταν θα έχω όρεξη θα το έχω συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και θα μου εμφανίζεται στην τηλεόραση και θα αράζω στον καναπέ με ένα ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο για να παίξω τίποτα.

Πιστεύω να το εξήγησα...

:dirol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply
Θα το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Στο δωμάτιο μου έχω καναπέ και απέναντι τηλεόραση απο κάτω είναι το γραφείο που είναι το λάπτοπ (ήταν) εκεί θα βάλω τον υπολογιστή πύργο δηλαδή. Στο γραφείο πάνω θα έχει την οθόνη του υπολογιστή και απο πάνω της την τηλεόραση και κάτω απο το γραφέιο τον πύργο.

όταν θα θέλω θα αράζω στο γραφείο για καμία δουλειά -εργασία και κανένα παιχνίδι και όταν θα έχω όρεξη θα το έχω συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και θα μου εμφανίζεται στην τηλεόραση και θα αράζω στον καναπέ με ένα ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο για να παίξω τίποτα.

Πιστεύω να το εξήγησα...

:dirol:

Οκ κατάλαβα. Σν και εμένα είσαι που έχω οθόνη και δίπλα προτζέκτορα στο δωμάτιο ... :spell:

Κάτσε να τα ξαναδώ ...

AMD FX 6300

ASUS M5A97 R2.0

CRUCIAL 8GB DDR3 1600Mhz

https://www.skroutz.gr/s/4228549/Crucial-8GB-DDR3-1600MHz-CT2KIT51272BD160B.html

W.D. CAVIAR BLUE 1TB SATA III

SAMSUNG DVD-RW 22X

SAPPHIRE HD7870 2GB DDR5

THERMALTAKE HABURG 530WATT 80PLUS

SHARKOON VAYA VALUE USB III

LG 23EA53V IPS

+ 2x HDMI καλώδια για σύνδεση.

----------------------------------------

674€

Link to comment
Share on other sites

2 γρήγορες ερωτήσεις ,

προτιμότερο είναι το Ζ87 ή το Β85 ή το Η87;

και επίσης αν πας σε i5 και εχεις ενα μικρο κενο καλο ειναι να βαλεις 270Χ ή κάποια nvidia σειρά ;

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο θεωρω οτι οι modulo-επεξεργαστες fx της amd θα μετενσαρκωθουν στους νεοτερους fm2+ οταν αυτοι θα βγαινουν @28νμ...

Καλο θα ηταν να μην αναφερομαστε σε πυρηνες ..περισσοτερο εντυπωσιαζει ο αριθμος τους παρα το αποτελεσμα τους.(ναι μεν...αλλα ..οκ....δε παιζει να επεκταθω τι ειναι module και τι HT και ποσο απεχουν σαν τελικο αποτελεσμα οι δυο επεξεργαστες -προς το παρων- για το τελικο χρηστη.

Το ολο θεμα ειναι να σφαζομαστε για 4-5 frames πανω κατω στη λιγοτερη αποτυχημενη πλατφορμα.

Για μενα ..

ή δωσε λιγα παραπανω και πηγαινε σε i3+B85

ή μη δινεις τιποτα παραπανω και πηγαινε σε g+B85

ή πηγαινε σε φμ2+ με εναν φθηνο αξιολογο επεξεργαστη.(ο πρωτος που προτεινε ο yanni).

Στη τριτη επιλογη θα μπορεις να βαλεις kaveri απο 14 ιανουαριου...που αν δεν ειναι οι fx+7750 ..θα ειναι οι επομενοι.

Στις πρωτες επιλογες ειναι λιγο πολυ γνωστο το πως μπορεις να αναβαθμιστεις..

Ολα τα υπολοιπα που δεν αναφερω σε hardware λογικα θα ειναι ή μπορει να ειναι κοινα και εχουν προταθει πολλακις.

Η δικη μου προταση ειναι ασε εξω σε πρωτη φαση ssd..και παρε ι3+Η87(asrock performance @85€ στο γερμανομαγαζο...ή και ι5.)

Προς θεου...ξεχαστε το H61 ..μονο για γραφομηχανη κανει .Κομμενο οσο δε παει.

(που και παλι για γραφομηχανη δε θα το εβαζα προσωπικα).

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα από την άλλη οι I3 είναι η πιο κακή αγορά, αυτή την στιγμή .... Μακράν η χειρότερη .

Και μιλάω για γενική χρήση, λίγο απ`όλα σε συνάρτηση με το κόστος της πάντα αφού καταναλωτές είμαστε .

Σαν CPU :

9ptt.png

i3yh.png

Και μιλάμε ξεκλείδωτος vs κειδωμένο ,ξεκλείδωρη vs κλειδωμένη πλατφόρμα, φτηνότερη vs ακριβότερη πλατφόρμα.

Μοναδικό μειονέκτημα η υψηλότερη ειδικά σε load κατανάλωση.

Σαν APU ο I3 τα βρίσκει μαύρα μπροστά στα APU (Α10 6ΧΧΧ) μόλις μπει η IGP και το openCL στην εξίσωση ....

Αρα γιατί I3 ....?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους κατακρίνετε τα φθηνά τροφοδοτικά, μου έχει τύχει σκάσιμο ηλεκτρολυτικών σε corsair, αλλά δεν το κάνω θέμα. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Τα φτηνά τροφοδοτικά είναι έξυπνες αγορές όταν δεν θα πας να φορτώσεις το σύστημα με δίσκους, βαριές gpus και ίσως αργότερα hi end cpus. Από εκεί και πέρα το ποιοτικό τροφοδοτικό δεν εγγυάται 100% ότι δεν θα σου κάτσει κάποια ατυχία, απλά με φτηνό τροφοδοτικό που δεν δίνει τα watt που λέει, πας γυρεύοντας και αν δεν έχει συστήματα ασφαλείας πάνω, για λόγους οικονομίας, μπορεί να μην κλαις μόνο το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

τελευταίο ...

αξίζει σε σχέση με όσα εχω βάλει εώς τώρα;

ή να πάρω την 270Χ και να βάλω πιο μεγάλο επεξεργαστή;

Για αυτά τα εξτρά λίγα ευρώ αξίζει;

+33 ευρώ ηχεία : Logitech Speaker System Z323 | Skroutz.gr

post-25790-1416077975,3665_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 270 που σου έδειξα ποιο πάνω ή την δική σου 270X αν θέλεις και το Battlefield 4. Για Intel ας απαντήσουν οι ειδικοί στους Intel. Δύσκολα δεν θα σε καλύψει πάντως ο i5.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 270 που σου έδειξα ποιο πάνω ή την δική σου 270X αν θέλεις και το Battlefield 4. Για Intel ας απαντήσουν οι ειδικοί στους Intel. Δύσκολα δεν θα σε καλύψει πάντως ο i5.

το πάω στο γενικότερο ,ξες γιατί;

Αν πάρω κουτί κτλ. και σετ πληκτρολόγιο ποντίκι θα το έχω μόνιμα στην τηλεόραση ή στην 17" που έχω μια παλιά LCD,μέχρι να μαζέψω λεφτά για IPS χριστούγεννα έρχονται.

Οπότε ,τα χρήματα που λέω έστω αυτά τα 100€ εξτρά αξίζουν τον κόπο για τον i5 ; Αν βάλω και την 270Χ θα πάρω και το BF4 δώρο;δεν το είχα πάρει χαμπάρι νόμιζα οτι ήταν καθαρά γραφικό σαν στοιχείο πάνω στην κάρτα γραφικών ...ΓΟΥΣΤΑΡω! :p

Συμφωνέις περισσότερο σε αυτο το σύστημα;

Η μητρική λέει έως 3.0 Ghz (RAM/OC) έχει και 2133 κτλ κτλ. αυτό σημαίνει οτι πρέπει να ανοίξω στην μητρική το Multiplier ώστε να δεχθεί την 2133 Πχ; για default εχει εως 1600mhz...για αυτο εβαλα αυτη..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]..(και λοιποι..αλλα με αφορφμη το ποστ του).

Το να ποσοτικοποιεις δυο πλατφορμες ...και με αυτον τον τροπο ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις..σε συνδιασμο παντα με τη προταση "Για εμένα από την άλλη οι I3 είναι η πιο κακή αγορά, αυτή την στιγμή .... Μακράν η χειρότερη "

Για ποιο πραμα θες να μιλησουμε σε αυτα που εδειξες?

Στο photoshop μιας και το δουλευω?Που τρεχουν μια σειρα απο αυτοματα απο φιλτρα κλπ που ουδεμια σχεση στη πραγματικοτητα σαν χρηση(για να μη πω για τα φιλτρα που ενιοτε κανουν τον κοπο και τα αναφερουν και ειναι οτι πιο σπανιο μπορει να χρησιμοποιησει καποιος.

Ομοιως μπορω να σου πω και για τα αλλα..(office px ..απλα αστειο)

Εκεινο που αξιζει ειναι και η χρηση που προοριζεται ...παιχνιδια @1920χ1080 ..στα οποια μερικα παιχνιδια οντως τους θελουν τους "πυρηνες" τους και σε αλλα που η διαφορα ειναι αμελητεα ή και γερνει προς τον ι3...(και τον ivy bridge..οχι τον haswell που θα εχει περισσοτερα frames...λιγα περισσοτερα).

Και που ειναι ξεκλειδωτη σαν πλατφορμα?

Τι πιστευεις θα κανει με το οc με το τροφοδοτικο που αναγκαστικα θα παρει?

200watt θα "φυγουν" για την καρτα.Ο 6300 ποσα θελει @ default σαν πλατφορμα(με σκληρο)?150αρι?

Σκοπευεις να το εξαντλησεις?(και το thermaltake κιολας?)

Link to comment
Share on other sites

TT_W0392RE_X1.png

Περισσεύει κιόλας ...

Τις υπόλοιπες μετρήσεις μπορεί να τις κρίνει ο κάθε ένας .... για τον εαυτό του ... όπως νομίζει ... Μετρήσεις είναι και στάνταρ αποτελέσματα.

Τα cpu σε καμιά περίπτωση δεν φέρουν την ίδια επεξεργαστική ισχύ. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε ορισμένες από τις μετρήσεις όπου οι εφαρμογές εκμεταλλεύονται το 100% των cpus.

Δεν θα μιλήσω για την προσαρμοστικότητα της εκάστοτε εφαρμογής πάνω στον X επεξεργαστή γιατί αυτή αλλάζει ανάλογα την έκδοση της εφαρμογής.

Αυτά από εμένα. Ο φίλος ανάλογα τι τον ενδιαφέρει μπορεί να κινηθεί σε αυτό που τον εξυπηρετεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί να απαντήσει κανείς στο τελευταίο που γράφω; γιατι μάλλον θα στείλω την παραγγελία και θα φύγω για δουλειά;τι λέτε; λίγο για μνήμες κτλ πείτε μου...και οτι ρώτησα.

Ευχαριστώ :boxed:

Link to comment
Share on other sites

το πάω στο γενικότερο ,ξες γιατί;

Αν πάρω κουτί κτλ. και σετ πληκτρολόγιο ποντίκι θα το έχω μόνιμα στην τηλεόραση ή στην 17" που έχω μια παλιά LCD,μέχρι να μαζέψω λεφτά για IPS χριστούγεννα έρχονται.

Οπότε ,τα χρήματα που λέω έστω αυτά τα 100€ εξτρά αξίζουν τον κόπο για τον i5 ; Αν βάλω και την 270Χ θα πάρω και το BF4 δώρο;δεν το είχα πάρει χαμπάρι νόμιζα οτι ήταν καθαρά γραφικό σαν στοιχείο πάνω στην κάρτα γραφικών ...ΓΟΥΣΤΑΡω! :p

Συμφωνέις περισσότερο σε αυτο το σύστημα;

Η μητρική λέει έως 3.0 Ghz (RAM/OC) έχει και 2133 κτλ κτλ. αυτό σημαίνει οτι πρέπει να ανοίξω στην μητρική το Multiplier ώστε να δεχθεί την 2133 Πχ; για default εχει εως 1600mhz...για αυτο εβαλα αυτη..

Βασικά αν πας σε i5 δεν νομίζω να ξανά μπεις στην διαδικασία για αναβάθμιση τα επόμενα 2-3 χρόνια. Αν βέβαια οι απαιτήσεις σου αλλάξουν ή κολλήσεις κανέναν ιό αναβάθμισης δεν θα προλαβαίνεις, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Απλά σε αυτή την περίπτωση ίσως θα ήταν καλό να προσέξεις πολύ την μητρική σου. Αυτή δεν θα κάνει για τους επόμενους επεξεργαστές της Intel σχεδόν εγγυημένα, αλλά αν δεν αλλάξεις επεξεργαστή, πιθανόν δεν θα αλλάξεις και μητρική, οπότε παίρνεις και εκεί κάτι για να σου μείνει.

Ναι η 270Χ δίνει και το BF4.

Για τις μνήμες ας απαντήσουν όσοι έχουν εμπειρία από Intel συστήματα. Τα 1600Mhz νομίζω είναι η ανώτερη συχνότητα που υποστηρίζει η Jedec και από εκεί και πάνω όλες οι μνήμες θεωρούνται OC.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν πας σε i5 δεν νομίζω να ξανά μπεις στην διαδικασία για αναβάθμιση τα επόμενα 2-3 χρόνια. Αν βέβαια οι απαιτήσεις σου αλλάξουν ή κολλήσεις κανέναν ιό αναβάθμισης δεν θα προλαβαίνεις, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Απλά σε αυτή την περίπτωση ίσως θα ήταν καλό να προσέξεις πολύ την μητρική σου. Αυτή δεν θα κάνει για τους επόμενους επεξεργαστές της Intel σχεδόν εγγυημένα, αλλά αν δεν αλλάξεις επεξεργαστή, πιθανόν δεν θα αλλάξεις και μητρική, οπότε παίρνεις και εκεί κάτι για να σου μείνει.

Ναι η 270Χ δίνει και το BF4.

Για τις μνήμες ας απαντήσουν όσοι έχουν εμπειρία από Intel συστήματα. Τα 1600Mhz νομίζω είναι η ανώτ6ερη συχνότητα που υποστηρίζει η Jedec και από εκεί και πάνω όλες οι μνήμες θεωρούνται OC.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.Σχεδόν έχει κλείσει το σύστημα. Δηλαδή εν μέρη προτείνεις αφού έκοψα στην κάρτα γραφικών για την Ρ9 270Χ αντί της 760 , να βάλω κάποια χρήματα εξτρά στην μητρική ; Ναι,θέλω να πάρω κάτι για να μου μείνει. Αν θεωρείς οτι κάτι πρέπει να αλλάξω για πες τι θα ήταν αυτό απέναντι στην μητρική ή να πάρω καλύτερο επεξεργαστή;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελευταίο ...

αξίζει σε σχέση με όσα εχω βάλει εώς τώρα;

ή να πάρω την 270Χ και να βάλω πιο μεγάλο επεξεργαστή;

Για αυτά τα εξτρά λίγα ευρώ αξίζει;

+33 ευρώ ηχεία : Logitech Speaker System Z323 | Skroutz.gr

Σούπερ είναι.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.Σχεδόν έχει κλείσει το σύστημα. Δηλαδή εν μέρη προτείνεις αφού έκοψα στην κάρτα γραφικών για την Ρ9 270Χ αντί της 760 , να βάλω κάποια χρήματα εξτρά στην μητρική ; Ναι,θέλω να πάρω κάτι για να μου μείνει. Αν θεωρείς οτι κάτι πρέπει να αλλάξω για πες τι θα ήταν αυτό απέναντι στην μητρική ή να πάρω καλύτερο επεξεργαστή;ευχαριστώ

Δεν μπορώ να σου πω για Intel μητρικές, δεν το κατέχω το άθλημα, απλά λέω να πάρεις κάποια που να έχει όλα τα σημαντικά φρου φρου και αρώματα, υποστήριξη στους top διαθέσιμους σήμερα επεξεργαστές και να είναι και από καλή εταιρία. Για μένα η εν λόγω μητρική δεν θα αποτελούσε επιλογή σε αυτά τα λεφτά διότι π.χ. έχει μόνο δύο θέσεις για μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω για Intel μητρικές, δεν το κατέχω το άθλημα, απλά λέω να πάρεις κάποια που να έχει όλα τα σημαντικά φρου φρου και αρώματα, υποστήριξη στους top διαθέσιμους σήμερα επεξεργαστές και να είναι και από καλή εταιρία. Για μένα η εν λόγω μητρική δεν θα αποτελούσε επιλογή σε αυτά τα λεφτά διότι π.χ. έχει μόνο δύο θέσεις για μνήμες.

μα τον θεό και την παναγία δεν το πρόσεξα. :( Θα την αλλάξω θα βάλω έστω μια καλύτερη αφού εξικονόμησα λεφτά απο την κάρτα γραφικών . :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε Την h87 performance ..@85€

Το thermaltake..γιατι περι thermaltake μιλαμε..καλο ..(ας το λεμε καλο δλδ) ..αλλα πανω απο 400watt δε θα το ζοριζα.

Το ταμπελακι σαφως και δε μου λεει το παραμικρο.Ταμπελακι εχουν και τα turboX..με περισοτερα watt κιολας..:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.