Jump to content



Νέος υπολογιστής - 650€ - επιτέλους


PetranEVO

Recommended Posts

Δηλαδη ακομα και αν ανεβασα το budget μου υπαρχει κινδυνος να εδωσα ασκοπα λεφτα η λαθος αποφαση και να μην πηρα τον FX? Διαβασα οτι σε συγκριση με τον i5 υστερει... Εγω παιρνω 270X και Ι5 ωστε να το σηκωνει το οποιοδηποτε παιχνιδι στην τηλεοραση...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Μετά από τόσα σχόλια έχω την εντύπωση ότι είσαι ποιο μπερδεμένος από ότι όταν ξεκίνησες το θέμα. Αν όχι, εγώ τουλάχιστον είμαι :p

Έχω γράψει και σβήσει το παρόν post 5 φορές, οπότε πολύ απλά θα βάλω ένα Video και έναν πίνακα σχετικά με το BF4 που είναι νομίζω και το ποιο βαρύ game που αναφέρεις στα πρώτα σου σχόλια

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MO1w1c0_K74]Battlefield 4 Gameplay Radeon R9 270x ULTRA Settings 1080p HD - YouTube[/ame]

Στο video έχει i7 OC και 270Χ. Με βάση το παρακάτω όσον αφορά το Battlefield 4 ο οποιοσδήποτε quad core θα είναι υπέρ αρκετός για το εν λόγω game, ακόμα και ένας quad core AMD

Battlefield 4 Benchmarked: Graphics & CPU Performance > Benchmarks: CPU Performance - TechSpot

CPU_01.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζεσε ποσο εχω μπερδευτει. Ξερεις γιατι? Γιατι δεν θα ριχνω καθε μερα λεφτα στον υπολογιστη και θελω να προσεξω παρα πολυ στην αγορα μου 800 ευρω περιπου δεν ειναι και λιγα λεφτα θελω να αξιζει με το παραπανω και να μου μεινει.

εφαγα ξενερα απο το mindfactory γιατι θα πρεπει να στειλουν 2 διαφορετικα πακετα, ενα να ειναι το κουτι και ενα τα εξαρτηματα αρα 60€ και αλλα 15€ το εμβασμα ηδη ανεβαινει πολυ παραπανω.

Το hardwareversans δεν απανταει καν!

Το computeruniverse εχει παρομοιες τιμες με το skroutz

Οποτε κατι με λεει κουτι θα παρω απο ελλαδα και εξαρτηματα απο εξωτερικο γιατι, αλλο 30+15 και αλλο 60+15.

Στο δια ταυτα απλα θεωρω οτι το ΑΜ3+ με FX αυτον που εχει 167 ευρω νομιζω τον 8230 δεν θα ειναι τοσο ανταξιο οσο το i5.

Εγω ζηταω απλα να με καλυπτει σε παιχνιδια να μην κολωνει πχ και στο call of duty αλλα να ανοιγει καμια εφαρμογη κτλ γιατι θα παιζω στην τηλεοραση πρωτα ο θεος. Μονο αυτο και να μου μεινει σαν υπολογιστης. Αυτες ειναι οι σκεψεις μου

Ξερω οτι σας κουρασα αλλα ειναο και αρκετα λεφτα και θελω συμβουλες ωστε να παρω το καλυτερο δυνατο για εμενα ;)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλοι αυτοί οι φόβοι μην την πατήσεις από την μία(επιδόσεις) ή μην την πατήσεις από την άλλη(κόστος) ή από την παράλλη(αντοχή στον χρόνο) καταλήγουν σε ένα "Και την πίτα ολόκληρη και το σκυλί χορτάτο". Φυσιολογικό είναι, σε όλους συμβαίνει. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα όμως.

Στην θέση σου θα έπαιρνα το FM2+ και την 270 ή την 270Χ και θα άραζα με αυτό. Η πιθανότητα να απογοητευτείς και η αγορά να είναι 100% εσφαλμένη, υπάρχει, αλλά από την στιγμή που προέρχεσαι από laptop, θεωρώ ότι είναι μικρή.

Το ποιο πάνω video το έβαλα για να δεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ αν σε καλύπτει αυτό που σου προτείνουμε. Εμείς ότι και να λέμε, ότι και να υποθέτουμε πιθανόν λάθος θα είμαστε. ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα.

Βρες και άλλα video.

Link to comment
Share on other sites

H πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο συνηθως μεταφραζεται "τα εσκασα ..αλλα τα αξιζε".

Χωρις να ειναι σε θεση ο καθε "ενδιαφερομενος" να μπορει να κρινει τι θα του προσφερε ΑΝ δεν τα ειχε σκασει.

Αφου ειχες κατασταλλαξει και σου εβγαινε και φθηνα ..τι το σκεφτεσαι??

Ι5 4440 +Η87 performance +r9-270x...

(μνημες παρε αυτες..

8GB-Kit G.Skill RipJaws-X PC3-17066U CL11

ή αυτες ...αν και για σενα δε το συνιστω:p

8GB-Kit Crucial Ballistix Sport Series VLP DDR3-1600, CL9

(με λιγο παιδεμα απο σενα -που δε σε βλεπω να το κανεις- μπορεις να τις δουλεψεις @2133..με 11αρια..και συναμα ειναι λιγο πιο ψηλες απο το dimm socket.(aka θα μπορεις να χωρεσεις την οποιαδηποτε ψυκτρα απο πανω τους...αν ποτε σε απασχολησει τετοιο θεμα.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα το βιντεο ειδα και αλλα βιντεο με την 270Χ και με αρεσε παρα πολυ οτι αντεχει τοσο.

Ναι θα το κανω γιατι να μην το κανω αυτο να δουλεψει πιο ψηλα.

το θεμα εν μερη ειναι απλο τι ειναι πιο ισχυρο FX6600 / FX8530 ή i5 4440 με την μητρικη που προτεινες για την δουλεια που το θελω? πιο απο τα 2 θα ειναι καλυτερο στο gaming και σε κανενα photoshop /vegas κτλ. ? και ορμαω να φαω τα σιδερα μετα... τα μαζευω και το κλεινω!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

αφου το συστημα αντεχει εως 1600 και μετα o/c τις υπολοιπες πως μπορω να βαλω ετοιμες 2133 κατευθιαν? αφου ειναι locked και ο επεξεργαστης ?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ ειχες ....ηρεμησε..

Το θεμα δεν ειναι απλο.Εχει εξηγηθει πολλακις.

Αν "φοβασαι" σκασε κανενα 2χιλιαρο για σ2011 ,4930Κ τουλαχιστον 16γιγα τουλαχιστον και δυο καρτες για sli για να "δουλευεις" ακομπλεξαριστα photoshop και παιχνιδια.:p

Για photoshop εσυ εισαι το πιο αργο κομματι του "συστηματος".Μνημη να εχεις και ολα δουλευεουν ρολοι.(θα βοηθησει εν μερη και ο σσδ να μη περιμενεις scratch disk κλπ....το ξερω ..δεν εχεις ιδεα για τι μιλαω..δε πειραζει.Το οτι ασχολεισαι με κατι δε σημαινει οτι πρεπει να τα σκασεις προκειμενου να κανεις το hobby σου).

Με διπυρηνο ειμαι (αντε και με ΗΤ ) ι3-2130 ,16γβ+ σσδ και το scratch γινεται σε ramdisk και δεν εχω το παραμικρο προβλημα σε επεξεργασια..Και οταν λεω δεν εχω το παραμικρο προβλημα δεν εννοω οτι δεν εχω προβλημα να περιμενω...γιατι δεν περιμενω.Δε μου προσεφερει τιποτα παραπανω ουτε mhz oυτε πυρηνες.

Fx δεν ειναι κακη επιλογη ..ειναι απλα λαθος.Εχω βαρεθει να τα εξηγω.Διαβασε τα προηγουμενα..

Fm2+ εχει απλα προοπτικη για τους επομενους επεξεργαστες.Οχι αυτον που θα αγορασεις.

Ιντελ σου δινει αυτο που θα σου δωσει η amd σε κανα 6μηνο, και αν ..εφοσον βεβαια παρεις τους νεους kaveri(αν κινηθεις προς αμδ.

Και οχι ..δε θα περιμενω το mantle να "με" σωσει..Λες και η ιντελ θα μεινει αμετοχη στο ολο σκηνικο...

Διαλεγεις και παιρνεις.. και ησυχαζουμε ολοι:p

Aπο επιδοσεις ειναι παραπλησιες.Οπου και να χασεις και οπου και να κερδισεις δεν ειναι τοσο σημαντικο ωστε να αναλυθει μερικες σελιδες ακομα.Για ι5 haswell μιλαμε..Nαι υπαρχουν στο κοσμο πιο γρηγοροι ...δε τρεχει και τιποτα.Δε μπορεις να τους αγορασεις.

Ο φχ 6300 περισσοτερο θα σου κοψει (απο πολυ λιγο σε 10 εφαρμογες ..πχ) παρα θα σου δωσει (απο λιγο σε 3-4).Δεν εχει νοημα να "φοβασαι" ποιο να παρεις.

Το οτι ειναι locked ο επεξεργαστης δε σημαινει τιποτα.

Μπαινεις μια στο uefi bios ...αλλαζεις μια ρυθμιση απο "auto" σε "XMP" ..και εισαι ετοιμος.

(απο κατω θα σου βγαλει "profile 1" (ή 2) ..επιλεγεις οποιο θες(και οποιο πρεπει) και εισαι ετοιμος.

Για 5€ παραπανω...παρε 2133..

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα εφοσων ειναι και παραπλησιες οι επιδοσεις παω με το κεφαλι ψηλα και φτανω στο δια ταυτα.

Σε ευχαριστω πολυ οπως και ολους για την βοηθεια.

Ωραια τοτε παιρνω και 2133 και το κεφαλι ησυχο.

Μαλλον καταληγω σε ιντελ και τελος... το πολυ πολυ αν παρω χριστουγεννιατικο δωρο πιο νωρις να παρω κανενα μεγαλυτερο επεξεργαστη αντο για αυτον η 280Χ ... θα δειξει επομενες μερες και ο θεος βοηθος πάντα!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]

Ρε συ έτσι όπως τα γράφεις έχω ένα θέμα. Δεν ξέρω που συμφωνώ και που διαφωνώ μαζί σου :p

[MENTION=25790]PetranEVO[/MENTION]

Το καλό αλλά και κακό με τις επιλογές FM2+, AM3+ 6300 και i5 είναι το εξής. Ισχύει σε μεγάλο βαθμό το "Ότι δίνεις παίρνεις". Καλό διότι ότι και να πάρεις στο τέλος δεν θα έχεις κάνει πατάτα με τα λεφτά που θα έχεις δώσει, κακό διότι έχεις όλες τις επιλογές μπροστά σου και δεν ξέρεις ποια να διαλέξεις. Πάντως στο θέμα των επιπλέον χρημάτων, καλύτερα αυτά να πάνε σε 280Χ(ή να μείνουν στην τσέπη). Ποιο πολύ θα σου φανεί η αδυναμία της κάρτας γραφικών αν ξαφνικά οι απαιτήσεις στο gaming ανέβουν κατακόρυφα παρά ο επιπλέον χρόνος που θα κάνει το σύστημα να ολοκληρώσει κάποια εργασία π.χ. στο Photoshop.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι στο κοντινό μέλλον (π.χ. του χρόνου τέτοια εποχή) είναι εγκεφαλικά κι οικονομικά ευκολότερο να αλλάξεις κάρτα γραφικών παρά μητρική-επεξεργαστή. Εκτός αν προβλέπεις ότι οι τιμές της 280 θα ανέβουν στο μέλλον, νομίζω σε συμφέρει καλύτερα το σετάκι i5/270x που λέει ο NTG. Κι αν δεις ότι θες καλύτερη κάρτα, παρ' την αργότερα.

Δυστυχώς το σχεδόν σίγουρο είναι πως ό,τι και να επιλέξεις, εξαιτίας του τσιτώματος της αρχικής αγοράς, σε καμιά διετία+ θα τρώγεσαι για αλλαγή.

Θα έβλεπα κι αυτό το τροφοδοτικό αν έχουν εκεί και τα υπόλοιπα που ψάχνεις σε ανταγωνιστικές τιμές*

*δεν έχουν την Ελλάδα στον τιμοκατάλογο των χωρών που στέλνουν, γράφουν όμως «αν η χώρα σας δεν είναι στον τιμοκατάλογο ρωτήστε μας τα κόστη χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας» (Kontaktformular προς την οποία εκεί που το γράφουν έχουν και τον σύνδεσμο)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]

Ρε συ έτσι όπως τα γράφεις έχω ένα θέμα. Δεν ξέρω που συμφωνώ και που διαφωνώ μαζί σου :p

Σε ολα πρεπει να συμφωνησεις ...αυτο ειναι το σωστο!!:p

3-4 σελιδες υποθεση ειναι εξαλλου.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι στο κοντινό μέλλον (π.χ. του χρόνου τέτοια εποχή) είναι εγκεφαλικά κι οικονομικά ευκολότερο να αλλάξεις κάρτα γραφικών παρά μητρική-επεξεργαστή. Εκτός αν προβλέπεις ότι οι τιμές της 280 θα ανέβουν στο μέλλον, νομίζω σε συμφέρει καλύτερα το σετάκι i5/270x που λέει ο NTG. Κι αν δεις ότι θες καλύτερη κάρτα, παρ' την αργότερα.

Δυστυχώς το σχεδόν σίγουρο είναι πως ό,τι και να επιλέξεις, εξαιτίας του τσιτώματος της αρχικής αγοράς, σε καμιά διετία+ θα τρώγεσαι για αλλαγή.

Θα έβλεπα κι αυτό το τροφοδοτικό αν έχουν εκεί και τα υπόλοιπα που ψάχνεις σε ανταγωνιστικές τιμές*

*δεν έχουν την Ελλάδα στον τιμοκατάλογο των χωρών που στέλνουν, γράφουν όμως «αν η χώρα σας δεν είναι στον τιμοκατάλογο ρωτήστε μας τα κόστη χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας» (Kontaktformular προς την οποία εκεί που το γράφουν έχουν και τον σύνδεσμο)

καταλαβα τι λες και εσυ και τα παιδια .απανταω χωριστα λογω κινητου.Εμπιστο σιτε ειναι αυτο? πληρωνω μεταφορικα?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]

Ρε συ έτσι όπως τα γράφεις έχω ένα θέμα. Δεν ξέρω που συμφωνώ και που διαφωνώ μαζί σου :p

[MENTION=25790]PetranEVO[/MENTION]

Το καλό αλλά και κακό με τις επιλογές FM2+, AM3+ 6300 και i5 είναι το εξής. Ισχύει σε μεγάλο βαθμό το "Ότι δίνεις παίρνεις". Καλό διότι ότι και να πάρεις στο τέλος δεν θα έχεις κάνει πατάτα με τα λεφτά που θα έχεις δώσει, κακό διότι έχεις όλες τις επιλογές μπροστά σου και δεν ξέρεις ποια να διαλέξεις. Πάντως στο θέμα των επιπλέον χρημάτων, καλύτερα αυτά να πάνε σε 280Χ(ή να μείνουν στην τσέπη). Ποιο πολύ θα σου φανεί η αδυναμία της κάρτας γραφικών αν ξαφνικά οι απαιτήσεις στο gaming ανέβουν κατακόρυφα παρά ο επιπλέον χρόνος που θα κάνει το σύστημα να ολοκληρώσει κάποια εργασία π.χ. στο Photoshop.

καταλαβαινω και εσυ τι μου λες.Καλυτερα να πανε στην τσεπη .χαχαχαχ!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ ειχες ....ηρεμησε..

Το θεμα δεν ειναι απλο.Εχει εξηγηθει πολλακις.

Αν "φοβασαι" σκασε κανενα 2χιλιαρο για σ2011 ,4930Κ τουλαχιστον 16γιγα τουλαχιστον και δυο καρτες για sli για να "δουλευεις" ακομπλεξαριστα photoshop και παιχνιδια.:p

Για photoshop εσυ εισαι το πιο αργο κομματι του "συστηματος".Μνημη να εχεις και ολα δουλευεουν ρολοι.(θα βοηθησει εν μερη και ο σσδ να μη περιμενεις scratch disk κλπ....το ξερω ..δεν εχεις ιδεα για τι μιλαω..δε πειραζει.Το οτι ασχολεισαι με κατι δε σημαινει οτι πρεπει να τα σκασεις προκειμενου να κανεις το hobby σου).

Με διπυρηνο ειμαι (αντε και με ΗΤ ) ι3-2130 ,16γβ+ σσδ και το scratch γινεται σε ramdisk και δεν εχω το παραμικρο προβλημα σε επεξεργασια..Και οταν λεω δεν εχω το παραμικρο προβλημα δεν εννοω οτι δεν εχω προβλημα να περιμενω...γιατι δεν περιμενω.Δε μου προσεφερει τιποτα παραπανω ουτε mhz oυτε πυρηνες.

Fx δεν ειναι κακη επιλογη ..ειναι απλα λαθος.Εχω βαρεθει να τα εξηγω.Διαβασε τα προηγουμενα..

Fm2+ εχει απλα προοπτικη για τους επομενους επεξεργαστες.Οχι αυτον που θα αγορασεις.

Ιντελ σου δινει αυτο που θα σου δωσει η amd σε κανα 6μηνο, και αν ..εφοσον βεβαια παρεις τους νεους kaveri(αν κινηθεις προς αμδ.

Και οχι ..δε θα περιμενω το mantle να "με" σωσει..Λες και η ιντελ θα μεινει αμετοχη στο ολο σκηνικο...

Διαλεγεις και παιρνεις.. και ησυχαζουμε ολοι:p

Aπο επιδοσεις ειναι παραπλησιες.Οπου και να χασεις και οπου και να κερδισεις δεν ειναι τοσο σημαντικο ωστε να αναλυθει μερικες σελιδες ακομα.Για ι5 haswell μιλαμε..Nαι υπαρχουν στο κοσμο πιο γρηγοροι ...δε τρεχει και τιποτα.Δε μπορεις να τους αγορασεις.

Ο φχ 6300 περισσοτερο θα σου κοψει (απο πολυ λιγο σε 10 εφαρμογες ..πχ) παρα θα σου δωσει (απο λιγο σε 3-4).Δεν εχει νοημα να "φοβασαι" ποιο να παρεις.

Το οτι ειναι locked ο επεξεργαστης δε σημαινει τιποτα.

Μπαινεις μια στο uefi bios ...αλλαζεις μια ρυθμιση απο "auto" σε "XMP" ..και εισαι ετοιμος.

(απο κατω θα σου βγαλει "profile 1" (ή 2) ..επιλεγεις οποιο θες(και οποιο πρεπει) και εισαι ετοιμος.

Για 5€ παραπανω...παρε 2133..

παροτι παλια ασχολιομουν με modding/ oc κτλ . ακομα δεν εχω δουλεψει uefi για αυτο σε ρωτησα.Καλυτερα να λεω οτι δεν ξερω παρα να το παιζω εξυπνος.Αρα εφοσων ειναι τοσο απλο γιατι να μην παρω ακομα πιο γρηγορες αφου αντεχει η asrock ?

Τι ειναι mandle ?

Μπα τελικα σε i5/270x θα καταληξω και μαλλον απο mindfactory απο την alexandra που με εξυπηρετει μεσα σε 10 απανταει! χαχα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

mindfactory 30e το δέμα ( συν το κουτί αν δεν χωράει στο δέμα άλλα 30e)

hardwareversand.de 20e εδώ απ'όσο θυμάμαι δεν θα πληρώσεις παραπάνω

computeruniverse.net 12e το ίδιο και σ'αυτό δεν θα πληρώσεις ή και να πληρώσεις θα σου βγει 24e τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

το caseking δε γνωρίζω πόσα μεταφορικά έχει, αυτό σου έγραψα: δεν αναφέρει την Ελλάδα στον τιμοκατάλογο παρά ζητά να τους γράψεις την ερώτηση στη φόρμα επικοινωνίας που δίνουν. Στο ανέφερα απλώς λόγω του τροφοδοτικού που έβαλα στο λινκ.

Ναι, έμπιστο είναι, όσο έμπιστα είναι όλα αυτά :-)

Εφόσον έχεις ικανοποιητική επικοινωνία με κάποιους από αυτούς όρμα.

Link to comment
Share on other sites

mindfactory 30e το δέμα ( συν το κουτί αν δεν χωράει στο δέμα άλλα 30e)

hardwareversand.de 20e εδώ απ'όσο θυμάμαι δεν θα πληρώσεις παραπάνω

computeruniverse.net 12e το ίδιο και σ'αυτό δεν θα πληρώσεις ή και να πληρώσεις θα σου βγει 24e τα μεταφορικά

μαλλον απο mindfactory γιατι τα αλλα δεν απαντανε καν.

Το δε computeruniverse εχει παρομοιες τιμες με εμας.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το caseking δε γνωρίζω πόσα μεταφορικά έχει, αυτό σου έγραψα: δεν αναφέρει την Ελλάδα στον τιμοκατάλογο παρά ζητά να τους γράψεις την ερώτηση στη φόρμα επικοινωνίας που δίνουν. Στο ανέφερα απλώς λόγω του τροφοδοτικού που έβαλα στο λινκ.

Ναι, έμπιστο είναι, όσο έμπιστα είναι όλα αυτά :-)

Εφόσον έχεις ικανοποιητική επικοινωνία με κάποιους από αυτούς όρμα.

οκ θα τους στειλω ενα μυνημα να δουμε τι φαση ειναι και αυτοι.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χμμμ απο οτι διαβασα αν καταλαβα καλα ειναι κατι πρωτοτυπο που θα κανει η amd αλλα σε βαθος χρονου απο οτι φαινετε. Συγκριτικα δεν ξερω τι επιδοσεις θα εχει. Σε ευχαριστω ομως για το αρθρο.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.