Jump to content



Αναβάθμιση η αγορά από το 0?


Dj_Seps

Recommended Posts

270Χ από μένα. Αν όσα βγαίνουν σιγά σιγά προς τα έξω για το Mantle ισχύουν και αν(πολλά αν) το Mantle πετύχει στην αγορά, τότε ο οποιοσδήποτε quad επεξεργαστής, ακόμα και 5ετίας, με μια GCN κάρτα γραφικών, θα είναι κάτι το παραπάνω από αρκετός. Nvidia μόνο για το PhysX.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Γιατι νομιζω οτι το mantle ειναι ανεξαρτητο της gcn??

Aκομα και αυτο να μην ισχυει..

Untitled11.jpg

τι σας κανει να πιστευετε οτι θα απαιτει μια νεα amd καρτα?

Ουτε οι ιδιοι της amd δεν εχουν κανει αναφορα στο ποια καρτα θα ειναι προαπαιτουμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην είσαι και 100% σίγουρος ότι δεν θα "χρειάζεται" GCN. Το ότι θα βοηθάει σε κάθε περίπτωση πιθανόν θα βοηθάει, αλλά επίσης θεωρώ πολύ πιθανό να θέλει GCN για να ξεδιπλώσει τις αρετές του. Την αναφορά με λίγα λόγια ειδικά στο "AMD's GCN architecture" και όχι π.χ. γενικότερα στο "AMD architecture" στο slide, εγώ το μεταφράζω ως "Συμβατό με όλα όπως το DX, αλλά θέλετε GCN για να το δείτε να πετάει".

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ..αλλα προς το παρων και οι δυο εικαζουμε..

(επισης το "πεταει"...αφηνει υπονοιες για τρελλα fps που θα ερθουν απο το πουθενα..Μακαρι..αλλα ουτε και αυτο το βλεπω.Ναι..παλι εικασια και αυτο.)

Link to comment
Share on other sites

Σε asus P5E3 που είχα, στα χαρακτηριστικά της μητρικής έγραφε max 8gb, είχα δοκιμάσει να βάλω παραπάνω και την είδε κανονικά.

Αν του χρειαστεί παραπάνω μνήμη μπορεί να πάρει από φίλο του 4gb ή αν έχει και 2x4gb και να δοκιμάσει αν η μητρική του βλέπει πάνω από 4gb.

Πάρε έναν ssd για να έχει πιο γρήγορη απόκριση το σύστημα σου και αυτό που σου έγραψε ο @yanni .

Δες και το σενάριο να πουλήσεις το σύστημα σου, να βάλεις τα χρήματα αυτά στο υπάρχον bugdet που έχεις και να φτιάξεις ένα καινούργια μηχάνημα. Αργότερα βάζεις και μια κάρτα γραφικών.

Η μητρική που είχες δεν έχει καμία σχέση με την δική του.

Έχει 4 σλοτ για DDR2 και 2 σλοτ για DDR3.Στα DDR2 παίρνει 8gb αλλά στα DDR3 παίρνει μόνο 4gb.Συνολικά παίρνει 2gb το κάθε σλοτ.Την είχα κάποτε και δεν παίρνει παραπάνω με τίποτα.

Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ κάτοχος μιας P5KC μέχρι πριν 2 βδομάδες την οποία την πούλησα, για να έκανα την δοκιμή. Του το αναφέρω σε περίπτωση

που δεν πάει σε αναβάθμιση ώστε να έκανε μια δοκιμή αν ήθελε να προσθέσει μνήμη.Στην σελίδα του κατασκευαστή για την P5E3

έγραφε max 8gb άλλα αν έβαζες παραπάνω την έβλεπε. Μπορεί να παίζει ρόλο και το chipset, αλλά αν το έχεις δοκιμάσει, οκ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν παίρνει παραπάνω μνήμη με τίποτα! Κατά μεγάλη πλειοψηφία όλοι μιλάτε μόνο για ssd και θα σας ακούσω. Samsung evo 120 gb το δώρο του για φέτος και βλέπουμε ( Προσφέρεται κάποιος για το format? :p ).

Link to comment
Share on other sites

Format? Samsung Data Migration και πιθανόν δεν θα χρειαστείς format(εκτός και αν το C:\ είναι 640GB τίγκα!).

Ωπ τι ειναι αυτο?Acronis φαση?

Δουλευει καλα?

Γιατι θα τσιμπησω και εγω evo σε λιγες μερες και βαριεμαι τα format:p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος)αν κατα την προηγουμενη εγκατασταση στον HDD υπήρχαν δυο partisions αλλά και άλλοι σκληροί,μερικά αρχεία των windows έχουν πάει σε άλλους δίσκους.Με το backup στον νέο SSD και με την λειτουργία του σε AHCI mode δεν θα μπορεί να βρει αυτά τα αρχεία που εγκαταστάθηκαν σε IDE mode με αποτέλεσμα προβλήματα και έλλειψη ddl όταν τα χρειασθεί.

Το καλύτερο είναι μια καθαρή νέα εγκατάσταση στον SSD που δεν θα κουβαλήσει όλα αυτά που είχαν γραφτεί στο backup και έχουν αυξήσει την χωρητικότητα των windows.

Επίσης κατά την εγκατασταση καλο ειναι να εχουμε αποσυνδεσει ολους τους αλλους σκληρους ωστε να μην συμβαίνουν τα προαναφερθέντα.

Link to comment
Share on other sites

«Το optimization πως γίνεται?»

αν πας σε καθαρή εγκατάσταση, ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ, ειδικά στα 5 και 6.

Πρόσεχε μην τυχόν κάποιες από τις πληροφορίες στα παραπάνω είναι παλαιές και δεν ισχύουν πλέον.

Αν ακολουθήσεις την πρόταση για Data Migration ακολούθησε τις οδηγίες του προγράμματος που θα χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλές γιορτές σας εύχομαι!

Για να μπω στο θέμα μας τώρα, σκέφτομαι να αγοράσω τον ssd : SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - - και BLU-RAY RECORDER : SAMSUNG SE-506BB/TSBD EXTERNAL BLU-RAY RECORDER - - .

Και τώρα οι ερωτήσεις :

1)Να γίνει η αγορά από το εν λόγο κατάστημα?

2)Η μητρική μου δεν υποστηρίζει στο τελευταίο bios το ahci για τους ssd.Να προχωρήσω?

3)Την αγορά του recorder πως την βρίσκετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο κατάστημα θα επιλέξεις είναι και λίγο λαχείο. Οι απαντήσεις που θα πάρεις ποικίλουν. Προσωπικά δεν θα αγόραζα από το e-shop ούτε αν το έδινε μισοτιμής(ειλικρινά θα προσπέρναγα την προσφορά, έχω ήδη προσπεράσεις πάρα πολλές τα τελευταία χρόνια στο crazy sundays του e-shop). Άλλος θα σου πει ότι το e-shop είναι μια χαρά και δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

Τώρα για το ACHI, δεν κατάλαβα. Όλοι οι SATA controllers δεν υποστηρίζουν ACHI? Άντε να έχουν επιλογή RAID που νομίζω είναι το ίδιο για single δίσκους(εδώ πιθανόν είμαι λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.