Jump to content



Αναβάθμιση η αγορά από το 0?


Dj_Seps

Recommended Posts

1)Να γίνει η αγορά από το εν λόγο κατάστημα?

2)Η μητρική μου δεν υποστηρίζει στο τελευταίο bios το ahci για τους ssd.Να προχωρήσω?

3)Την αγορά του recorder πως την βρίσκετε?

H Μητρική σου υποστηρίζει AHCI

Αυτό είναι από το manual της μητρικής σου.

Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Επανέρχομαι πάλι με τις ερωτήσεις μου και ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση.

Για το κατάστημα θα δω τι ακριβώς με βολεύει και ανάλογα θα αποφασίσω.

Για το ahci που δεν υποστηρίζει η μητρική μου θα έχω πρόβλημα? Γιατί σε όλα τα άρθρα για σετάρισμα ssd έχω προσέξει πως μιλάνε όλα για το ahci. Θα συνδεθεί ο δίσκος με την μητρική η θα φάω κανα άκυρο? Να συμπληρώσω πως η μητρική υποστηρίζει Sata 2.

Το blue-ray recorder το θέλω περισσότερο για να αδειασω κανα δίσκο (Ίσως η αγορά του να καθυστερήσει για λίγο).Το ερώτημα μου είναι αν το έχει δοκιμάσει κανένας για να μου πει εντυπώσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου venex58 η μητρική με το bios version 1203( που έχω και εγώ) δεν δίνει αυτήν την επιλογή. Ας πούμε πως το "έβγαλε" η Asus,γι αυτό ρωτάω αν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου venex58 η μητρική με το bios version 1203( που έχω και εγώ) δεν δίνει αυτήν την επιλογή. Ας πούμε πως το "έβγαλε" η Asus,γι αυτό ρωτάω αν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα :confused:

Βάλε ένα προηγούμενο bios να δεις τι γίνετε.Όλες αυτές οι μητρικές είχαν AHCI.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι στο τελευταίο το έβγαλε.

Πας στην επιλογή που έχει για IDE πατάς ENTER και δεν σου δίνει επιλογή για AHCI ??

Δεν το εχω συναντήσει κι εγώ να τον έχουν βάλει σε IDE μιας και όλες οι εταιρίες λένε για λειτουργιά AHCI.

Αν όμως δεν μπορείς να τον βάλεις σε AHCI τότε πως θα πάρεις τις μεγαλύτερες ταχύτητες του AHCI συν του ότι έχεις και sata2.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Την μοναδική επιλογή που μου δίνει είναι σε : IDE και αν γυρίσω σε παλαιότερη έκδοση το bios έχω πρόβλημα ασυμβατότητας με κάρτα γραφικών και μνήμες :/

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ABIT IP35pro (SATA-2) και πριν ένα χρόνο ψαχνόμουν και γω για αναβάθμιση

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ftini-anavathmisi-apo-775-alla-se-ti-116735.html

Κατέληξα στην αγορά ενός SSD μόνο και το σύστημα για καθημερινή χρήση είναι η μέρα με την νύχτα. Δυστυχώς όμως η μνήμη λόγω μητρικών παραμένει χαμηλή..

Απο κει και πέρα, σε πολλά BIOS υπάρχουν 2 επιλογές για IDE/AHCI/RAID

Onchip SATA controller η κάπως έτσι

και (PCI) Storage Controller.

Ψάξτο λίγο παραπάνω. Μήπως υπάρχει και κάποιο modded.

Απλά να σου αναφέρω ότι μέχρι πριν 2 μέρες έτρεχα τον SSD (vertex4) σε RAID mode, διότι απλά δεν έκανε boot σε AHCI. Λόγω γενικού σναγερμού στα win ανγκάστηκα και έκανα format, ενώ παράλληλα έβαλα ένα modded bios όπου δουκεύει μια χαρά το AHCI.

Από μετρήσεις λοιπόν που έκανα τώρα είδα ότι δεν έχει διαφορά σε ΑHCI mode από το RAID mode που είχα πριν. Ενδεχομένως να με κόβει γενικά το SATA2, αλλά ακόμα και έτσι η διαφορά στο PC με την προσθήκη απλά και μόνο ενός SSD είναι τεράστια από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι διάβασα εδώ έχουν θέμα με το ahci mode (δεν το βλέπουν σαν επιλογή), στη σελίδα 4 υπάρχει το mod bios (το v2 αν κατάλαβα είναι) [solved] p5kc bios need ahci

Διάβασε όλες τις σελίδες και εσύ [solved] p5kc bios need ahci

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από διάβασμα συμπέρανα ότι το 1203 bios της Asus P5KC έχει θέμα με τους δίσκους.

Αν γυρίσω σε προηγούμενα bios θα έχω προβλήματα συμβατότητας, αν βάλω το modded bios που υπάρχει στο internet μπορεί να έχω προβλήματα γενικά ( μερικοί αναφέρουν και μπλε οθόνες ). Οπότε αν σκέφτομαι την λύση ενός pci-x x1 controller για sata 3,εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

δε θα σταματήσουν αλλά αν είναι να ρίχνει χρήματα σε παλιό pc καλύτερα νομίζω να δει το μήνυμα του NTG και να πάει σε ριζική αλλαγή. Σε παρόμοιο δίλημμα με τον φίλο πριν από κανένα χρόνο επέλεξα να μην ασχοληθώ με κάρτες sata, περίμενα λίγο, αναβάθμισα ολικώς. Δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή. Το μόνο άσχημο είναι ότι με 350€ περιορίζονται οι επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

δε θα σταματήσουν αλλά αν είναι να ρίχνει χρήματα σε παλιό pc καλύτερα νομίζω να δει το μήνυμα του NTG και να πάει σε ριζική αλλαγή. Σε παρόμοιο δίλημμα με τον φίλο πριν από κανένα χρόνο επέλεξα να μην ασχοληθώ με κάρτες sata, περίμενα λίγο, αναβάθμισα ολικώς. Δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή. Το μόνο άσχημο είναι ότι με 350€ περιορίζονται οι επιλογές.

Συγνώμη αλλά που ακριβώς πετάει λεφτά σε παλιό σύστημα;

Στον SSD; Και IDE να τον αφήσει την δουλειά του θα την κάνει για αρκετό χρονικό διάστημα έχοντας σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις από έναν σκληρό. Όταν και αν αναβαθμίσει και πάει σε SATA απλά θα δει ακόμα καλύτερη συμπεριφορά από τον δίσκο.

Στην κάρτα γραφικών; Θα την δουλέψει στο σύστημά του και αν ποτέ αναβαθμίσει θα την βάλει στο καινούριο.

Κάπου ανέφερα ότι μπορεί να κάνει OC τον επεξεργαστή. Αν μια καλή ψήκτρα έρχεται με υποστήριξη σε όλα τα Intel/AMD sockets θα την βάλει και στο μελλοντικό του μηχάνημα.

Οπότε; Οπότε κάνουμε ριζική αλλαγή χωρίς λόγο. Αν δεν χρειαστεί παραπάνω από 4GB ή αν δεν χρειαστεί επιπλέον υπολογιστική ισχύ ή τα φρου φρου και αρώματα του USB3 και του SATA3, γιατί να πάει να κάνει ριζική αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή yanni αν τον ssd τον αφήσω σε IDE πάνω στην μητρική δεν θα έχει πρόβλημα? Γιατί κάπου διάβασα ότι το AHCI εκτός το ότι βελτιώνει την ταχύτητα του δίσκου βελτιώνει και την ζωή του. Εγώ δεν θέλω τρελές ταχύτητες, φρου φρου και αρώματα απλά να κάνω την δουλειά μου λίγο πιο γρήγορα από τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πλεονέκτημα του SATA, σε συνδυασμό με τα Win7, είναι βασικά η υποστήριξη TRIM. Δεν μπορώ να δηλώσω ειδικός στους SSD, αλλά το να τον αφήσεις σε IDE δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει την ζωή του SSD. Το TRIM βοηθάει στο να διατηρεί ο SSD την ταχύτητά του σε βάθος χρόνου, όχι να βελτιώσει το προσδόκιμο ζωής του. Το IDE μόνο στις επιδόσεις θα έχει επιπτώσεις, αλλά πλέον είναι τόσο γρήγοροι οι SSD που δεν πιστεύω ότι σε καθημερινή χρήση αυτό φαίνεται. Επιπλέον είναι φτιαγμένοι για πολλά TBs δεδομένων. Ποιο σημαντικό είναι να μην αφήσεις το swap πάνω στον SSD και να κόψεις το αυτόματο defrag παρά το TRIM όσον αφορά την διάρκεια ζωής του SSD.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από διάβασμα συμπέρανα ότι το 1203 bios της Asus P5KC έχει θέμα με τους δίσκους.

Αν γυρίσω σε προηγούμενα bios θα έχω προβλήματα συμβατότητας, αν βάλω το modded bios που υπάρχει στο internet μπορεί να έχω προβλήματα γενικά ( μερικοί αναφέρουν και μπλε οθόνες ). Οπότε αν σκέφτομαι την λύση ενός pci-x x1 controller για sata 3,εσείς τι λέτε?

Μπλέ οθόνες αναφέρουν αυτοί που έιχαν εγκατεστημένα τα windows έβαλαν το καινούργιο bios και μετά το γύρισαν σε ahci mode.

Στον SSD; Και IDE να τον αφήσει την δουλειά του θα την κάνει για αρκετό χρονικό διάστημα έχοντας σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις από έναν σκληρό. Όταν και αν αναβαθμίσει και πάει σε SATA απλά θα δει ακόμα καλύτερη συμπεριφορά από τον δίσκο.

Στην κάρτα γραφικών; Θα την δουλέψει στο σύστημά του και αν ποτέ αναβαθμίσει θα την βάλει στο καινούριο.

σ'αυτό συμφωνώ, για το oc για να μην δώσει λεφτά για ψήκτρα, βλέπει πως δουλεύει το σύστημα του με τον ssd χωρίς oc και κρίνει. Τον ssd έτσι κι αλλιώς αν θα κάνει αναβάθμιση τον βάζει στο καινούργιο σύστημα

για το controller δεν χρειάζεται να δώσεις λεφτά

Αν πάει σε αναβάθμιση πουλάει πακετάκι mb-cpu-ram(την μνήμη αν χρειάζεται παραπάνω) ανεβάζει το budget του και πάει σε καλύτερη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σημαντικό είναι να μην αφήσεις το swap πάνω στον SSD και να κόψεις το αυτόματο defrag παρά το TRIM όσον αφορά την διάρκεια ζωής του SSD.

Αυτό πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]: το «ρίχνει χρήματα σε παλιό pc» πήγαινε στην αγορά κάρτας για SATA απλώς για να υποστηρίξει τον SSD. Κάρτας που δεν θα χρησιμοποιηθεί σε κανένα νέο υπολογιστή αργότερα.

Για πολύ γενικές δουλειές γραφείου, το σύστημά του αντέχει ακόμη. Για παιχνίδια, θα δει διαφορά πηγαίνοντας σε αλλαγή μητρικής/επεξεργαστή, προσθήκη μνήμης. Ο SSD μπορεί να αγοραστεί από τώρα με το σκεπτικό να χρησιμοποιηθεί στο υπάρχον για όσο πάει και σε αναβάθμιση στο κοντινό μέλλον. Για κάρτα γραφικών δεν έγραψα τίποτα, μάλλον μπερδεύτηκες με την κάρτα controller για την οποία ρώτησε κι εκεί του απάντησα.

Είναι καθαρά θέμα απόφασης του φίλου με οικονομικά κριτήρια. Εκείνος γνωρίζει τι αντέχει και πώς προτιμά να το ξοδέψει.

«Αυτό πως γίνεται?»

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/ssd-yperstikion-91968.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.