Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Εδω και 2 χρόνια έχω στην κατοχή μου το DNS-320 της Dlink. Κοστίζει μόνο 120 ευρώ και παρ'ότι ενδεχομένως να υστερεί πολύ συγκριτικά με τις πολύ ακριβότερες προτάσεις Qnap, Synology, με καλύπτει 100%. Έχω πετάξει πάνω του 2 δίσκους των 3 TB σε σύνδεση JBOD με όλες μου τις HD ταινίες 720p (δεν με ενδιαφέρει το raid) και έν συνεχεία το σύνδεσα μέσω Ethernet στο router οπότε μπορώ να στριμάρω τα πάντα σε όλο το σπίτι. Επειδή μάλιστα ο χώρος στους σκληρούς εχει αρχίσει και εξαντλείται, σκέφτομαι να αγοράσω κι ένα δεύτερο που με 8 TB (2x4 TB) θα με καλύψει για 3-4 χρόνια ακόμη.

Η μόνη εναλλακτική είναι να αγοράσω το microserver 54l και να ξεμπερδευω...

Ομολογώ βέβαια πως με τις νέες 50αρες VDSL, κατεβάζεις μια hd ταινία σε 15 λεπτά οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί έχω το χούι να τις αποθηκεύω κιόλας αντί να τις σβήνω... Μάλλον είναι το κατοχικό σύνδρομο που μου εχει ξεμείνει από την εποχή του ISDN και των "DVD-backup" με Gordian Knot !!

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας!

Έχω στην κατοχή μου ένα hp n54l με 4gb ram. Θα αγοράσω μια κάρτα ήχου usb και σίγουρα έναν σκληρό 2tb. Ίσως άλλον ένα μικρό αν είναι απαραίτητο.

Θέλω να βάλω είτε hyper v είτε esxi και να στήσω πάνω 2 machines.Ένα με Windows για οικιακή χρήση και ένα με xpenology για nas server.

Αρχικά θέλω να μάθω αν αρκεί ένας σκληρός με 2 partition, ένα για τα virtual machines και ένα για data του nas.

Στην συνέχεια, θα παίζει η κάρτα ήχου στα virtual Windows? Θα έχει πρόβλημα η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών στο internet browsing? Γενικότερα θα χάσω κάτι από την κανονική εμπειρία με Windows?

Εν τέλει αν κάτι από όλα αυτά δεν λειτουργεί, θα στήσω Windows 8.1 και μέσω hyper v το expenology.

Υπάρχει κάποιος που να έχει υλοποιήσει το παραπάνω;

Υγ: θα δοκίμαζα όλα τα σενάρια μόνος μου, αλλά δεδομένου ότι είμαι φαντάρος έχω ελάχιστο χρόνο στο σπίτι...[emoji20]

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος για το bios reset προβλημα του hp n54L; Εχω περαςει το custom firmware για να ενεργοποίησω την 5 κ 6 sata σε full speed.

Κανω boot απο nanoboot με την τελευταία εκδοςη του official dsm 5.. (Update 2)

Το προβλημα δημιουργείται αν βάζεις στο power schedule να ανοίγει το nas συγκεκριμένη ώρα.. Δεν γνωρίζω αν κανει reset και με αλλο τροπο.. Πάντως ειναι αρκετά μεγάλο προβλημα μιας κ μετα κραςαρει το volume και μπορεί να δημιουργηθεί προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από auteur
edit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο να έχουμε.Τόσον καιρό δεν με ενοχλούσε ο n54l αλλά τώρα που πραγματοποίησα ένα όνειρο ζωής, να κάνω ένα αθόρυβο pc, άρχισε να γουργουρίζει και σκέφτομαι πόσο θα βγει για να βάλω σιτα? για τη σκόνη και να τον κάνω πιο αθόρυβο; Το έχει δοκιμάσει κανείς τελικά για να μου πει και τι υλικά χρειάστηκαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Ξεκινα μάζευε λεφτά. Το όλο σύστηνα microserver/nas os, αξίζει το κάθε cent που θα δώσεις.

Έχω κι εγώ τρελό uptime, ουσιαστικά από όταν μετακομισα τον Φεβρουάριου. ..

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Πολύ overpriced μου φαίνεται το Gen8, νομίζω στήνεις μόνος σου καλύτερο με τα ίδια λεφτά.

Δεν είναι μόνο το κόστος του hardware που πληρώνεις. Είναι το support, η πιστοποιημένη συμβατότητα (ειδικά αν χρησιμοποιείς virtualization είναι must), το σύστημα διαχείρησης iLO το οποίο σου λύνει τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις κλπ. Αν απλά αθροίσεις τις τιμές του hardware είναι όντως overpriced.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ overpriced μου φαίνεται το Gen8, νομίζω στήνεις μόνος σου καλύτερο με τα ίδια λεφτά.

Όταν το συγκρίνεις με το Gen7 που το βρίσκεις <200€, σίγουρα είναι τσιμπημένο. Από την άλλη, με το Microserver αγοράζεις όλο το πακέτο (μαζί με τα server features) που δύσκολα το στήνεις μόνος σου αγοράζοντας "από το ράφι".

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Gen 8 base model εδώ και 3 μήνες, αξίζει κάθε cent.

Του έβαλα Xeon E3-1265L v2 και 16 Gb Ram Ecc

ARK | Intel

Καταρχήν η τιμή του είναι χώμα:

www.amazon.de/gp/offer-listing/B00DDIC1DA/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

Μην ακούσω δε στέλνει Ελλάδα, ψάχτε στο Amazon.co.uk ή με κανένα ψαχτήρι.

Το πήρα απο Poland περίπου 270euro.

Δεν νομίζω με αυτά τα λευτά να μπορείς να στήσεις κάτι τόσο "Compact" και ολοκληρωμένο.

Επίσης το iLo είναι όλα τα λεφτά. Το ανάβεις όποτε θες και απο όπου θες.

με το κινητό ή web interface, έχεις full system report, temps logs bla bla bla και virtual KVM!(iLo Advanced για να λειτουργεί μέσα στα windows)

Σε server 2012 εχω στήσει plex server και κανω transcode τα πάντα local ή μη στο κινητό κλπ. Έβαλα και το skydrive client και το βλέπω στο onedrive account μου.

Γενικά κάνεις παπάδες:

ProLiant MicroServer Gen8 Links - Gen 8 - HomeServerShow Forums

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.