Jump to content



Το OVERCLOCKERS δεν υποφέρεται.


papatsonis

Recommended Posts

πόσοι εδώ μέσα , έχουν(είχαν) συναλλαγές με το overclockers.co.uk?? (εκτός του DAG) :)

Παρρήγγειλα χθές εναν 3200+ 939 , και αφου μου ζήτησαν κάποιο address verification γιατι έλεγαν οτι απο την τράπεζα δεν μπορούσαν "...due to privacy laws of your bank.." , (μέχρι εδώ κατανοητό) να τη διασταυρώσουν, τους έστειλα(email) τη μηνιαία ενημέρωση απο την πιστωτική ,+ ένα φάκελο απο την τράπεζα, τα οποία είχαν και τα δυο τυπωμένο το όνομα μου και τη διεύθυνση , (η δε ενημέρωση ήταν τουλάχιστον και επίσημη σχετικά , σε σχέση με τον φάκελο) -Λογαριασμοί ΟΤΕ/ΔΕΗ δεν υπήρχαν γιατί εχω μετακομίσει προόσφατα-

Η δε απάντηση τους ήταν : "...Please send a jpg of your bank statement for our records thank you..."

Οκ...λέω , σκίστηκα να φύγω και απο τη σχολή να προλάβω την τράπεζα , και πήρα ενα χαρτι με τα στοιχεια μου και διευθυνση εμφανώς τυπωμένα, και το email-σα :Ρ ,με την υποσημείωση , αν χρειάζονται τπτ άλλο πια... (όχι δεν τους είπα να πα να ...μπιππ -ακόμη τουλ- ) να μου απαντήσουν όσο πιο σύντομα μπορουν (+ βέβαια με μια λανθάνουσα ειρωνία πλεον, που όταν μου τη δίνει κάτι δεν την αποφεύγω :) )

,από τότε (13.15 σήμερα) ούτε φωνή ούτε ακρόαση , (ενώ χθες μου είχαν απαντήσει σχετικά γρήγορα , σε 1 ωρα περ.)

Ακόμη και τηλ πήρα, και (του πoυσ... , θα έχουν αναγνώριση , κλήση από εξωτερικό είδαν) , μια μίλαγαν όλες οι γραμμες, μια με έβαλε σε αναμονή ,στο 7λεπτο βαρεθηκα..να πληρώνω και το έκλεισα.

P.S.> ακόμη και link απο τον τηλεφωνικό κατάλογο του πΟΤΕ τους έστειλα , ώστε να δούν ότι στο όνομα μου αντιστοιχεί και η διεύθυνση που τους έστειλα , :p

τι άλλο να κάνω για να τους πείσω ότι δική μου ειναι η κάρτα... "να κάνω και κακά?? "

my "..." cents about OVERCLOCKERS.UK

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
change log
  • fixed title of thread to be more appropriate

η αλήθεια είναι ότι έχουν γίνει σπαστικοί, αλλά φαίνεται την έχουν πατήσει γι αυτό σφίξανε, λογικό είναι τόσος καλός ή μη κόσμος αγοράζει από κει...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να την αναγνωρισουν,παντως εγω προτιμησα να κανω καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο για την αγορα μερικων parts.Τους εστελα χτες mail και απαντησαν σημερα(αν δεχονται καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο),τωρα περιμενω την δευτερη απαντησα να δω τι θα μου πουνε.

Ας ελπισουμε να πεσουμε σε καλα κομματια:D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τη δική μου εμπειρία με αυτούς. Έχω αγοράσει 4-5 φορές από κει και τέτοια διαδικασία δεν μο ζήτησαν ποτέ. Είχα αγοράσει κιολας όταν δεν είχαν καν την ελλάδα σαν προορισμό για χρέωση με πιστωτική. Έχω αγοράσει με χρεωστικη και με πιστωτική καρτα χωρίς κανένα προβλημα.

Μάλλον είναι αυτο που λέει ο Endu. Έσφιξαν λόφω ανωτέρας βιας...

Link to comment
Share on other sites

και μένα ακριβώς τα ίδια. Παραγγέλνω μια 9800 pro, και μου απαντάει ότι δεν συμφωνεί η διεύθυνση αποστολής με την διεύθυνση της κάρτας . Τρέχω στην τράπεζα το τσεκάρω όλα οκ. Τους απαντάω , μου ζητάνε φωτοτυπία του λογαριασμού . Ε, αει στο διάολο ,λέω , τους στέλνω ένα mail , με το σχετικό μπινελίκι και ακυρώνω την παραγγελία .

Αει στο διάολο , που γίναν και φίρμες .Και σιγά τις τιμές , σε σχέση με yes-computer.de , είναι πιο ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχετε γνωση μου φαινεται, λοιπον δεν ειναι το καταστημα που κωλωνει αλλα η τραπεζα παιδια. Αυτοι παρακαλανε να παρουνε τα λεφτα σιγα μη κανουν και τους στραβους. Η τραπεζα σας δεν αφηνει , το γιατι τωρα παρτα να ρωτησετε. Μην βγαζετε γρηγορα συμπερασματα δειτε καλα τι λεει το γραμμα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ea6gka, για τον απλό λόγο ότι έβγαλα τη συγκεκριμένη χρεωστική(Tρ.Κύπρου), επειδή ακριβώς ήταν ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ απο φίλο σε αρκετά e-shops του εξωτερικού και δεν είχε κανένα πρόβλημα ,και γιατί ήταν και άμεση η παραλαβή της (της Alpha θέλει 14 μέρες , και της πειραιώς 7) , και ήταν κάτι που έπισης ζήτησα να διευκρινιστεί όταν την πήρα.

Link to comment
Share on other sites

μα το έχω γράψει στο αρχικό "...due to privacy laws of your bank , we cant validate your address..." .

Και τώρα μου ξαναέστειλαν μόλις email , "..We have still had no response from your card issuer confirming the address details that you have supplied. .."

οτι δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με την τράπεζα (καλα 7π.μ ώρα Ελλάδας περίμεναν :Ρ ? ) και οπότε θα περιμένω μέχρι τη δευτέρα , grrr.....

αμα είναι τελικά μέχρι να ξεκινήσει η παραγγελία να ρίξει και τις τιμες η ΑΜD ,θα γίνει της ...bipp

αυτός ήταν και ο λόγος που τον πήρα απ'εξω , οτι τον βιάζομαι

ΕDIT : κοινώ δηλ. μου λένε οτι ,παρόλο που εσπαζα τα @@ μου να τους βρω να τους στειλω σημερα .."proofs" + τα προηγούμενα scans, δεν πιστεύουν κανένα απο αυτά και οτι μπορει και να τα εχω φτιάξει και εγώ (για αυτο θέλουν να τσεκάρουν και τη διεύθυνση μου απο την τραπεζα..

ρε δεν πανε να γαμ...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδί , electron-visa ειναι , και ενας φίλος την εχει χρησιμοποιήσει πάμπλολες φορές έξω, ΔΕΝ ειναι ΜΟΝΟ για συναλλαγές παρουσία μου

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑ‘Ω (βαριεμαι να φτασει σελιδες το τοπικ)

ο συγκεκριμένος , δεν είναι απλά κάποιος γνωστός για αυτο τον αναφέρω σαν παράδειγμα .

Βέβαια η πιο αξιόπιστη λύση είναι αυτή που λες εσύ , και θα ξακαθαρίσουν όλα δηλ.τηλ. στην τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ μια παραγελία σήμερα το πρωί 7 η ώρα δικιά τους και μέχρι και που κλείσανε 4 η ώρα δικιά τους to status ηταν στην επιβεβαιωση στοιχείων. Τους έστειλα μαιλ να δούμε τι γίνεται. Εγώ έχω EUROΒANK VISA και έχω κάνει άπειρες συναλλαγές στο δύκτιο.

Αλλα πολλές φορές το κατάστημα παραφυλάει τα ρούχα του. Βλέπε e-shop.gr.

Μόνο φωτογραφία μου δεν μου ζήτησαν και ας είχα παραγείλει 4-5 φορές από εκει....

Τι να πεις...υπομονή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλα κανουν και ειναι δύσπιστοι οταν η διεύθυνση αποστολής ειναι διαφορετική απο τη διεύθυνση που στέλνεται ο λογαριασμος. Σημαινει οτι το τσεκάρουν και υπάρχει κάποιος ελεγχος... Εγω δεν είχα ποτε πρόβλημα με το εν λόγω μαγαζί, αντιθέτως θα έλεγα, οτι με ενα τηλέφωνο λύνονται τα πάντα.

Ειδικά στην αγγλία πολλές κάρτες δε τις δέχονται ακόμα και αν είσαι μπροστά και τους δείχνεις τα στοιχεία σου. Electron visa ιδιως, μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν εκανα ξεκαθαρα σαφες ή δεν κατάλαβες , είναι οτι και η διεύθυνση της καρτας και η διέθυνση αποστολής ειναι ΙΔΙΑ ..(προφανως.. αφου την εβγαλα προχ8ες) , για αυτο μανουριαζομαι, αν ειχα βαλει αλλη διευθυνση αποστολης , παω πασο ,και θα το καταλαβαινα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

αυτο που δεν εκανα ξεκαθαρα σαφες ή δεν κατάλαβες , είναι οτι και η διεύθυνση της καρτας και η διέθυνση αποστολής ειναι ΙΔΙΑ ..(προφανως.. αφου την εβγαλα προχ8ες) , για αυτο μανουριαζομαι, αν ειχα βαλει αλλη διευθυνση αποστολης , παω πασο ,και θα το καταλαβαινα

OK πασο τότε, μπορει να μη κατάλαβα καλα. Τοτε καποιο πρόβλημα μπορει να έχει η κάρτα , η μηπως επειδη ειναι πολυ καινούρια δεν εχει ακόμα διεθνή ισχύ? anyway, gl.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα Σπυρο λυπαμε που το λεω αλλα μου θυμιζει η ολη υποθεση το τραβηγμα με την Novabank Electron που δεν διναν τα καραγκιοζακια της nova εξουσιοδοτηση στο pcmemory και καλα με το προσχημα της προστασιας μου.Επειδη παρομοια πραγματα εγραφε και σε μενα στο email και το κοβω οτι ειναι κλασικη δικαιολογια των υπευθυνων που δινουν ως απαντηση οταν τους παιρνουν τηλ τα Αγγλικα μαγαζια κανε το κοπο και παρε ενα τηλ το διευθυντη και εξηγα του το ονειρο οπως εγω στον αλλο. :flower: Θα ξερεις τουλαχιστον αν σε δουλεψαν ή εγινε παρεξηγηση αναμεσα τους

Tα χω ξαναπει χιλιες φορες ολα γινονται διοτι η τραπεζες απο τα χρεωστικα(όχι πιστωτικα) Electron δεν εχουν απολυτως κανενα κερδος.Η λειτουργια του electron ειναι λες και ησουν εσυ εξω απ το μαγαζι του overclockers π.χ εκανες αναληψη απ το λογαριασμο σου χωρις εμβασμα και στην συνεχεια εστελνες τον 3200 στην Ελλαδα με το courier.Kλασικα η τραπεζα μαλλον χανει παρα κερδιζει

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε οτι δεν σου κανει καποια μικρη κρατηση σε καθε συναλλαγη, εισαι μακρυα νυχτωμενος, η τραπεζα ειναι ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ιδρυμα :Ρ , απο παντου σου τρωει.Εδώ οταν πηρα τηλ στη κυπρου στη αθηνα , χθες, και ρωτησα, μου ειπε η κοπελα οτι εχει γινει καποια μικρη κρατηση -της ταξης καποιων λεπτων <10 - μαλλον μονο και μονο γιατο verification , υποθετω που πηγε να κανει το overclockers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.