Jump to content



Αν βάλουμε super βενζίνη σε diesel αυτοκίνητο τί γίνεται ?


Trooper

Recommended Posts

Ξερει κανενας εαν βάλουμε super (όχι αμόλυβδη) βενζίνη σε ένα diesel αυτοκίνητο, τι μπορεί να γίνει ? Δε μιλάω να το γεμίσουμε με τη λάθος βενζίνη, αλλα να βάλουμε 5-10 λίτρα. Θα υπάρξει πρόβλημα ? Εψαχνα να βρώ απαντήσεις αλλα έχω ψιλομπερδευτεί και δεν εχω βρει ακόμα μια καλή απάντηση που να τα ξεκαθαρίζει...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μπορεί να γίνει σωστή ανάφλεξη.

τώρα τι εννοείς: 30 λίτρα diesel 5 super ή σκέτα 5 λίτρα super?

στην πρώτη περίπτωση θα δουλεύει λόγω του diesel.

α, επίσης η σημερινή super δεν έχει ιδιαίτερες διαφορές από την αμόλυβδη,

αν δεν κάνω λάθος έχει κάτι πρόσθετα (καλίου νομίζω) που ανικαθιστούν το μόλυβδο για

τις βαλβίδες.

Link to comment
Share on other sites

σε εντελως αδειο ντεποζιτο ή να βαλεις 5-10 λιτρα μεσα στο ρεζερβουαρ;

αν δε με γελα οι μνημη μου, τα diesel δεν εχουν μπουζι, αρα δε θα καει η βενζινη.

αν παλι δε με γελα η μνημη μου, τα diesel ανεβαζουν το πετρελαιο σε υψηλες πιεσεις, οποτε το πιο πιθανο ειναι να εχεις αυταναφλεξη της βενζινης πριν καν προλαβει να μπει στον κυλινδρο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς να χαλάσεις το καταλύτη της εξάτμισεις η super περιέχει μόλυβδο και καταστρέφει το καταλύτη !!!!!!Πρόσεχε γιατί ο καταλύτης δεν είναι φτηνό πράμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως δε το ξεκαθάρισα σωστα, 10 λιτρα super και 40 λίτρα diesel μεσα στο ντεπόζιτο... Το αυτοκίνητο δουλέυει μια χαρα, απλα λεω εαν θα γίνει κάτι αργότερα.

Διάβασα οτι το diesel ειναι κατα βάση λάδι, και εαν προσθέσεις κάτι απλα το αραιώνεις, οποτε ανάλογα με το τι θα προσθέσεις και πόσο πολύ, θα δείξει τι γίνεται. Αλλα για μικρή προσθήκη δεν υπάρχει πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

τα diesel ανεβαζουν το πετρελαιο σε υψηλες πιεσεις, οποτε το πιο πιθανο ειναι να εχεις αυταναφλεξη της βενζινης πριν καν προλαβει να μπει στον κυλινδρο.

Οπότε, ο καταλύτης θα είναι το λιγότερο που θα σε απασχολεί ;)

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα για τί τεχνολογία diesel μιλάμε.

σε peugeot με common rail, μάλλον θα έκανες ζημιά.

τώρα σκέψου και το άλλο:

το πετρέλαιο που βάζεις είναι ήδη αραιωμένο (νοθευμένο).

οπότε ρίχνεις ακόμη περισσότερο την ποιότητά του.

επίσης το diesel είναι πιο φθηνό, άρα γιατί να βάλεις super?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

ανάλογα για τί τεχνολογία diesel μιλάμε.

σε peugeot με common rail, μάλλον θα έκανες ζημιά.

τώρα σκέψου και το άλλο:

το πετρέλαιο που βάζεις είναι ήδη αραιωμένο (νοθευμένο).

οπότε ρίχνεις ακόμη περισσότερο την ποιότητά του.

επίσης το diesel είναι πιο φθηνό, άρα γιατί να βάλεις super?

Προφανώς απο λάθος, οχι απο επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

σε εντελως αδειο ντεποζιτο ή να βαλεις 5-10 λιτρα μεσα στο ρεζερβουαρ;

αν δε με γελα οι μνημη μου, τα diesel δεν εχουν μπουζι, αρα δε θα καει η βενζινη.

αν παλι δε με γελα η μνημη μου, τα diesel ανεβαζουν το πετρελαιο σε υψηλες πιεσεις, οποτε το πιο πιθανο ειναι να εχεις αυταναφλεξη της βενζινης πριν καν προλαβει να μπει στον κυλινδρο.

Σωστοοοοοοοοος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

σε εντελως αδειο ντεποζιτο ή να βαλεις 5-10 λιτρα μεσα στο ρεζερβουαρ;

αν δε με γελα οι μνημη μου, τα diesel δεν εχουν μπουζι, αρα δε θα καει η βενζινη.

αν παλι δε με γελα η μνημη μου, τα diesel ανεβαζουν το πετρελαιο σε υψηλες πιεσεις, οποτε το πιο πιθανο ειναι να εχεις αυταναφλεξη της βενζινης πριν καν προλαβει να μπει στον κυλινδρο.

Αρχική απάντηση από Voudas

τουλάχιστον μόλις κάψεις κάμποσο, βάλε κι άλλο diesel για να γίνει μεγαλύτερη αραίωση στο υπόλοιπο μίγμα... και ξανά...

Δεν μενει παρα να συμφωνησω με τους προλαλησαντες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Είναι πάγια τακτική των ανθρώπων που ζουν σε μέρη με χαμηλή θερμοκρασία να ρίχνουν λίγη βενζίνη στο πετρέλαιο για να μην παγώνει. Προφανώς εσύ που έβαλες λίγο παραπάνω δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά κάνε αυτό που λένε τα παιδιά. Κάψτο όλο (αν και στο τέλος μπορεί να υπάρχουν προβληματάκια) και βάλε πετρέλαιο. Επίσης να ξέρεις οτι αν ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία, υπάρχουν υγρά που τα ρίχνεις στο ντεπόζιτο και διαλύουν τυχον νερό, βενζίνη κτλ. Καλό είναι να κοιτάξεις το φίλτρο του ντεπόζιτου. Και τα μπεκ.

Το πετρέλαιο γενικά είναι πολυ πιο ανθεκτικό από την βενζίνη. Ούτε μπουζί ούτε προβλήματα. Οι ντιζελοκινητήρες δουλεύουν με εκρηξη και όχι με ανάφλεξη. Το πετρέλαιο εξαιτίας της πιέσεως εκρήγνυται.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι.ανεβαινει σε υψηλη πιεση και αυταναφλεγεται,λογω ταυτοχρονης αυξησης της θερμοκρασιας.η βενζινη πολυ απλα θα αρπαζει με το που θα ψεκαζεται οποτε θα εχει μια ταση αρυθμιας ο κυλινδρος.βεβαια ολα εξαρτονται απο τις αναλογιες που θα εχεις.μια αναλογια μεγαλυτερη του 3/1(3 μερη πετρελαιο,ενα βενζινη) ισως να ηταν και καταστροφικη για τον κινητηρα. παντος δεν νομιζω να εχεις προβλημα αν ειναι ετσι οπος μας τα περιγραφεις.η καλυτερη ιδεα ειναι να το αραιωσεις οσο περισσοτερο μπορεις με πετρελαιο....που φανταζομαι αυτο κανεις. επισης αφησε ανοιχτη την ταπα του ντεποζιτου για κανα διημερο ετσι ωστε να εξατμιστει ενα μεγαλο μερος της βενζινης.και μετα βαλτο μπροστα για να εισαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα....η βενζινη ΄ειναι πολυ πτητικοτερη του πετρελαιου.ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Και ρωταω εγω τι θα γινει αν βαλουμε 40€ βεντζινη σε πετραιλεοκινητο κινητηρα ????

 

Περίμενε να φωνάξω τα παιδιά από το 2004 να μας πουν αν 11χρόνια μετά το αμάξι ακόμα δουλεύει, αν και μάλλον πρέπει να περιμένεις μέχρι τις 21 Οκτωβρίου σύμφωνα με το παρακάτω.

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.