Jump to content



CASE CM STORM STRYKER LED FANS


Darap21

Recommended Posts

Έχω το κουτί Cm Storm Stryker White και θέλω να αλλάξω τους ανεμιστήρες του και να βάλω Red led fan....

Επειδή έχω μάθει πως αν αλλάξω τους ανεμιστήρες και βάλω άλλους δεν θα ανοίγουν & κλείνουν απο το κουμπί όπως η μαμα που έχει και θα είναι μόνιμα ανοιχτή...

Έχει κάποιος να μου πρωτινή τι Red led fan να βάλω ώστε να ανοίγουν όποτε θέλω...???

Επί σεις έχω το Fan Controller Aerocool V12XT και θέλω να ελέγχονται η ανεμιστήρες απο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί led fan της CM αν βγάλεις από την πίσω πλευρά το αυτοκόλλητο έχουν κολλημένα 2 pin που ελέγχουν το φωτισμό. Αν επέμβεις εκεί με προέκταση καλωδίου και διακόπτη τα ελέγχεις εσύ. Άλλα fans που υποστηρίζουν led οn/off με ξεχωριστό καλώδιο είαι κάποιες σειρές από bitfenix.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν υποθέσουμε ότι τα dbA που γράφουν τα δεδομένα των ανεμιστήρων , ότι είναι ακριβή, δεν έχουμε λύσει το πρόβλημα! :)

Υπάρχει και ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα, το πως ακούς εσύ τον ήχο και από τι απόσταση και γωνία!

Γενικά οι ήσυχοι ανεμιστήρες είναι μέχρι τα 20 dbA, με αυτούς που διακρίνονται να είναι κάτω από τα 15!

Και πάντα υπάρχουν και οι fan controllers που κάνουν "θαύματα" :) !

Πρακτικά μόνο αν ακούσεις μπορείς να κρίνεις!

Αν επιμένεις όμως να κρίνεις δι' αντιπροσώπου, γκούγκλισε : PC case Fan roundup

Θα σου βγάλει πολλά... και αρκετά από αυτά έχουν και καταγραφή του ήχου!

Η αν προτιμάς κάτι πιο ... "παλιομοδίτικο" δες εδώ:

The Listening Room - Cooling Fans

Μόνο μην τρομάξεις ! ! :spell:

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κοιτάω όταν αγοράζω led fans???

Πόσα db πρέπει να είναι για να μην κάνουν θόρυβο???

Απο τα χαρακτηριστικά στο θέμα θορύβου πίστεψέ με δε θα καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. κριτήριο δεν είναι τα 20dbA όπως αναφέρει ο Στέλιος.

1. Γιατί δε στέκουν τα νούμερα που δίνουν.

2. Γιατί η κάθε εταιρία μετράει αλλού και αλλιώς.

Αν το πας με το θέμα σύγκρισης λοιπόν αυτός εδώ

CoolerMaster SickleFlow 120 2000 RPM Red LED | Skroutz.gr

ο οποίος από ότι λένε είναι στα 19dbA βγαίνει βάση συγκριτικών πιο ήσυχος από αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/2272493/Noiseblocker-Blacknoise-Silent-Pro-120mm-1400rpm.html?keyphrase=Noiseblocker+PL2

ελα όμως που δε νομίζω Τάκη :p και στη πρώτη περίπτωση μιλάμε για τρένο!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αρχίσεις να ψάχνεις σε καταστήματα, να καταλήξεις σε μερικά μοντέλα που σου αρέσουν και εμφανισιακά και μετά να τα ψάξεις στο net

Cooling Fan Roundup 2012 - Cooling - Components

ή να ρωτήσεις εδώ μπας και έχουν περάσει απο τα χέρια κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως! :D

Αν υποθέσουμε ότι τα dbA που γράφουν τα δεδομένα των ανεμιστήρων , ότι είναι ακριβή, δεν έχουμε λύσει το πρόβλημα! :)

Υπάρχει και ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα, το πως ακούς εσύ τον ήχο και από τι απόσταση και γωνία!

Γενικά οι ήσυχοι ανεμιστήρες είναι μέχρι τα -πραγματικά (fixed :) )- 20 dbA, με αυτούς που διακρίνονται να είναι κάτω από τα 15!

Και πάντα υπάρχουν και οι fan controllers που κάνουν "θαύματα" :) !

Πρακτικά μόνο αν ακούσεις μπορείς να κρίνεις!

Αν επιμένεις όμως να κρίνεις δι' αντιπροσώπου, γκούγκλισε : PC case Fan roundup

Θα σου βγάλει πολλά... και αρκετά από αυτά έχουν και καταγραφή του ήχου!

Η αν προτιμάς κάτι πιο ... "παλιομοδίτικο" δες εδώ:

The Listening Room - Cooling Fans

Μόνο μην τρομάξεις ! ! :spell:

Από πριν ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο άλλο είπα. Τα 20dbA και τα 19 δεν είναι αληθινά, ούτε στέκουν σα νούμερα.

Οταν σε απόλυτη ησυχία δωματίου έχεις 32dbA και στη καλύτερη 31 τα 20dbA, του ανεμιστήρα δεν στέκουν απλά.

Υποθέτω βέβαια ότι μετράνε μέσα σε ανηχοικούς θαλάμους , αλλά και πάλι δε μετράνε όλες οι εταιρίες στον ίδιο θάλαμο, την ίδια ώρα και με το ίδιο όργανο. Πόσο δε με την ίδια απόσταση.

Τεσπα ξέφυγε το θέμα. Να τους ακούσει τους ανεμιστήρες πριν αγοράσει είναι δύσκολο έως αδύνατο. Για την Ελλάδα μιλάμε που συνήθως δεν έχουν καν στοκ, πόσο μάλλον εκθεσιακά κομμάτια να δουλεύουν κιόλας.

Ρωτώντας μόνο και ψάχνοντας μοντέλα που τον ενδιαφέρουν, θα πάρει μία γεύση. Αλλά μέχρι εκεί.

Απο την άλλη ρε συ [MENTION=29447]DimiR21[/MENTION] γιατί να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για νέα ανεμιστήρια; Αφού θες κόκκινα LEDs άλλαξε τα άσπρα του Stryker με κόκκινα. Με 2-3 ευρώ τα έχεις αλλάξει όλα και δεν είναι και επιστήμη.

Tutorial: Change the colour of a LED fan. - Overclockers UK Forums

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29447]DimiR21[/MENTION]

Έχει κατά πάσα πιθανότητα LED διαμέτρου 5 mm και θα είναι τελείως διαφανή (σαν γυαλί), παίρνουν χρώμα μόνο όταν ανάψουν!

Θα τα βγάλεις , και αφού βεβαιωθείς για τις διαστάσεις (κράτα καλού κακού και ένα στο χέρι :)) θα πας σε ένα ηλεκτρονικάδικο στην πόλη σου.

Τα LED αυτού του τύπου είναι πολύ κοινά, θα πάρεις κόκκινα LED υψηλής φωτεινότητας.

Για να διαπιστώσεις την φωτεινότητά τους ζήτα αν έχουν να σου το δοκιμάσουν σε ένα δοκιμαστή LED (μπορεί να έχουν) , αν δεν έχουν μπορείς να το δοκιμάσεις με ένα πολύμετρο , ενεργοποιείς το διοδόμετρο και δοκιμάζεις το LED, αν είναι υψηλής φωτεινότητας, θα το δείς να ανάβει ελαφρά μεν, αλλά ευδιάκριτα!

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις το LED με μια μπαταρία 9 V και μια αντίσταση 1,8 ΚΟhm, (όλα σε σειρά με το μακρύ ποδαράκι του LED να είναι στο + της μπαταρίας )αυτό θα δοκιμάσει το LED με 4 mA , αν είναι υψηλής φωτεινότητας , θα είναι πολύ ευδιάκριτο, αν δε βάλεις μικρότερη αντίσταση π.χ. 680 Οhm Θα "βγάζει μάτια"!

Για να σιγουρευτείς ζήτα τους και ένα διαφανές μεν αλλά απλό LED κόκκινο και κάνε την σύγκριση.

Αυτά για την ώρα, όταν βρεις εδώ είμαστε ... :)

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις το LED με μια μπαταρία 9 V και μια αντίσταση 1,8 ΚΟhm, (όλα σε σειρά με το μακρύ ποδαράκι του LED να είναι στο + της μπαταρίας )αυτό θα δοκιμάσει το LED με 4 mA , αν είναι υψηλής φωτεινότητας , θα είναι πολύ ευδιάκριτο, αν δε βάλεις μικρότερη αντίσταση π.χ. 680 Οhm Θα "βγάζει μάτια"!

Βρε Στέλιο το παλικάρι καλά καλά δεν ξέρει τι είναι LED και που τα βρίσκει και του μιλάς για εν σειρά συνδεση και αντιστάσεις με μπαταρίες και διοδόμετρο ? :o

Link to comment
Share on other sites

Βρε Στέλιο το παλικάρι καλά καλά δεν ξέρει τι είναι LED και που τα βρίσκει και του μιλάς για εν σειρά συνδεση και αντιστάσεις με μπαταρίες και διοδόμετρο ? :o

Τρέφω ελπίδες στην βοήθεια του καταστηματάρχη! :)

Εντάξει , μπορεί να μην έχει ξαναδεί, αλλά βγάζοντας το "παλιό" από τον ανεμιστήρα,

δε μπορεί , θα "γνωριστούν" κάπως! :p

Και στο κάτω κάτω, τι κάνουμε εμείς εδώ, φόβος να το χαλάσει δεν παίζει,

θα το βάλει και από τις δυο μεριές, ε και σε κάποια θα ανάψει

να του φωτίσει το χαμόγελο ικανοποίησης! :D

Λες να φτιάξω κάνα οδηγό :book: ( :slap:) προς "ναυτιλλομένους" στα πελάγη της ηλεκτρονικής !

:hmm:...............:innocent:...............:hmm:...................:whistling...................:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι καμένο τελικά...το δοκίμασα σε όλες της υποδοχές και τπτ...

Κάτι άλλο..για να ξεβιδώσω τον πάνω ανεμιστήρα πρέπει να βγάλω το πάνω καπάκι του pc...Δοκίμασα αλεν αλλά δεν κάνουν...τι κλειδί θέλει?

Link to comment
Share on other sites

που δοκίμασες αλεν κλειδί?

Ναι πρέπει να αφαιρέσεις το πάνω πλαστικό.

Το fan το σύνδεσες σε κάποιο molex από το τροφοδοτικό να δεις αν δουλεύει ή μονο στον controller του κουτιού;

Link to comment
Share on other sites

έχει κάτι βιδάκια που πιάνουν το πάνω καπάκι του κουτιού...

9kdXeB7.jpg

hdoDQ8h.jpg

Το fan το έβαλα και εκεί που έχω το άλλον ανεμιστήρα και δουλεύει και τπτ...Δεν ξέρω ποιο είναι το Molex που μου λες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.